1-сабақ
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2A Х – XІІІ ғғ. басындағы Қазақстан |
Мектеп: |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:
|
|||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Ортағасырлық Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына Ұлы Жібек жолының ықпалы |
|||||||
|
Зерттеу сұрағы |
Ұлы Жібек жолы ортағасырлық Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына қалай әсер етті? |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.4.2.1 – Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау; 6.4.1.1 – көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын анықтау; |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
*Ұлы Жібек жолының Тараз,Йасы, Отырар, т.б қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау *көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын анықтау |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Дескрипторлар: 1. Өз қаласының архитектурасын суреттейді; 2. Қалада сауданың қандай түрлері дамығанын анықтайды; 3. Жергілікті шеберханалар өнімдерінің тізімін жасайды; 4. Ақша түрлерін анықтайды; 5. Қалада қандай діни мекемелер барын зерттейді. 6. Қалада шетелдік саяхатшылар, саудагерлер болғанын зерттейді 7. Қалада атақты ғұламалар мен білім ордалары болғанын әңгімелейді |
|||||||
|
Тарихи концепт |
Тарихи концепт (фокусы): маңыздылық |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
«Өнер көрмесі» тапсырмасы бойынша оқушылардың айтылым және тыңдалым дағдылары дамиды. |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушылар Ұлы жібек жолы тармақтарының өзіміздің елдің территориясы арқылы өткендігімен мақтанады. Ерте орта ғасырлық қалаларға деген құрмет қалыптасады. Құндылықтар: - өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну - патриотизм - өз елі үшін мақтаныш - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
|
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация, ғаламтор мәліметтерін пайдалану |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар Қазақстан территориясындағы орта ғасырлық мемлекеттердің пайда болуы мен құлдырау себептерін, олардың рухани және материалдық мәдениеті, шаруашылығы туралы біледі. Түрік, Батыс және Шығыс Түрік, Түргеш, Қарлұқ, Оғыз, Қимақ т.б. қағанаттардың қоғамдық құрылымы, әлеуметтік құрамы, шаруашылығын салыстырып, ортақ белгілері мен ерекшеліктерін ажырата алады |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
1-сабақ Сабақтың басы 2 мин 3 мин |
Ж.Ж. Қызығушылықты ояту. Ертегілер терапиясы: «Ерте,ерте ертеде, ешкі жүні бөртеде ...» (Қытай елінен Ұлы Жібек жолы арқылы батысқа шыққан бір саяхатшы Қазақстанның ортағасырлық қалалары арқылы саяхат жасайды... (Болжам жасау арқылы аңызды жалғастыру.) Сен де осы ортағасырлық қалаларға саяхаттағын келе ме? Ендеше жолдама алайық. Қала аттары жасырылған кеспе қағаздарды алу арқылы 4 топқа бөлінеді: 1- топ - Тараз 2- топ – Испиджаб 3- топ – Отырар 4-топ - Йасы Қала аттары бойынша топқа бөлінеді. Бүгінгі сабақтын тақырыбын анықтату. Оқушылармен бірге сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтау. |
Таратпа суреттер, иллюстрациялар. Ұлы жібек жолының картасы және суреттері https://yandex.kz/images/search?text= Ұлы жібек жолы туралы бейнебаян http://m.androidmafia.ru/video/Ae7QAZ5pdEo |
||||||
|
Сабақтың ортасы 3 мин. 7 мин. 10 мин. Сабақтың соңы 15 мин. |
Б. Өткен сабақтағы Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихын еске түсіре отырып, тиісті сұрақтарға жауап береді? (5 мин.)
Б. Бейнебаянмен жұмыс. Тиісті сұрақтарды назарға ала отырып, ролик ішіндегі маңызды ақпараттарды еске түсіреді. (10 мин.) Сұрақтар:
Шыны ыдыс, дәмдеуіш т.б.
Картаны пайдалана отырып Ұлы Жібек жолының керуен жолдары көрсетіледі. Б «Ұлы Жібек жолы бойынша саяхат» Қытай елінен Ұлы Жібек жолы арқылы батысқа шыққан бір саяхатшы Қазақстанның ортағасырлық қалалары арқылы саяхат жасайды деп елестету. Осы елшінің жүріп өткен жолын, басып өткен қалаларын контур картаға салып көрсетіңіз. Т.Ж. Контур картамен жұмыс Контур картаның дұрыс толтырылуын басқа топтар тексереді |
http://www.abai.kz/content/makhmyd-kashkari-zhene-diuan-lygat-it-t-rik
Құрманғазы
Садықбеков,
|
||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||
|
«Өнер көрмесінің» тапсырмаларын орындау барысында оқушылар арасында өзара саралау жүреді, саяхат бойынша тапсырма орындау кезінде оқушыларға қолдау көрсетіледі. |
Ауызша бағалау, топтық, жұптық, жеке бағалау жүргізіледі Топты бағалау ақша тәріздес жетондармен, жеке бағалау парағы толтырылады. |
Компьютермен аз уақыт жұмыс жасау, интерактивті тақтаны қажет емес уақытта сөндіріп қою. |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақтар неліктен Орбұлақ шайқасында жеңіске жетті?
Қазақтар неліктен Орбұлақ шайқасында жеңіске жетті?
1-сабақ
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2A Х – XІІІ ғғ. басындағы Қазақстан |
Мектеп: |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:
|
|||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Ортағасырлық Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына Ұлы Жібек жолының ықпалы |
|||||||
|
Зерттеу сұрағы |
Ұлы Жібек жолы ортағасырлық Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына қалай әсер етті? |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.4.2.1 – Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау; 6.4.1.1 – көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын анықтау; |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
*Ұлы Жібек жолының Тараз,Йасы, Отырар, т.б қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау *көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын анықтау |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Дескрипторлар: 1. Өз қаласының архитектурасын суреттейді; 2. Қалада сауданың қандай түрлері дамығанын анықтайды; 3. Жергілікті шеберханалар өнімдерінің тізімін жасайды; 4. Ақша түрлерін анықтайды; 5. Қалада қандай діни мекемелер барын зерттейді. 6. Қалада шетелдік саяхатшылар, саудагерлер болғанын зерттейді 7. Қалада атақты ғұламалар мен білім ордалары болғанын әңгімелейді |
|||||||
|
Тарихи концепт |
Тарихи концепт (фокусы): маңыздылық |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
«Өнер көрмесі» тапсырмасы бойынша оқушылардың айтылым және тыңдалым дағдылары дамиды. |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушылар Ұлы жібек жолы тармақтарының өзіміздің елдің территориясы арқылы өткендігімен мақтанады. Ерте орта ғасырлық қалаларға деген құрмет қалыптасады. Құндылықтар: - өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну - патриотизм - өз елі үшін мақтаныш - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
|
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация, ғаламтор мәліметтерін пайдалану |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар Қазақстан территориясындағы орта ғасырлық мемлекеттердің пайда болуы мен құлдырау себептерін, олардың рухани және материалдық мәдениеті, шаруашылығы туралы біледі. Түрік, Батыс және Шығыс Түрік, Түргеш, Қарлұқ, Оғыз, Қимақ т.б. қағанаттардың қоғамдық құрылымы, әлеуметтік құрамы, шаруашылығын салыстырып, ортақ белгілері мен ерекшеліктерін ажырата алады |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
1-сабақ Сабақтың басы 2 мин 3 мин |
Ж.Ж. Қызығушылықты ояту. Ертегілер терапиясы: «Ерте,ерте ертеде, ешкі жүні бөртеде ...» (Қытай елінен Ұлы Жібек жолы арқылы батысқа шыққан бір саяхатшы Қазақстанның ортағасырлық қалалары арқылы саяхат жасайды... (Болжам жасау арқылы аңызды жалғастыру.) Сен де осы ортағасырлық қалаларға саяхаттағын келе ме? Ендеше жолдама алайық. Қала аттары жасырылған кеспе қағаздарды алу арқылы 4 топқа бөлінеді: 1- топ - Тараз 2- топ – Испиджаб 3- топ – Отырар 4-топ - Йасы Қала аттары бойынша топқа бөлінеді. Бүгінгі сабақтын тақырыбын анықтату. Оқушылармен бірге сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтау. |
Таратпа суреттер, иллюстрациялар. Ұлы жібек жолының картасы және суреттері https://yandex.kz/images/search?text= Ұлы жібек жолы туралы бейнебаян http://m.androidmafia.ru/video/Ae7QAZ5pdEo |
||||||
|
Сабақтың ортасы 3 мин. 7 мин. 10 мин. Сабақтың соңы 15 мин. |
Б. Өткен сабақтағы Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихын еске түсіре отырып, тиісті сұрақтарға жауап береді? (5 мин.)
Б. Бейнебаянмен жұмыс. Тиісті сұрақтарды назарға ала отырып, ролик ішіндегі маңызды ақпараттарды еске түсіреді. (10 мин.) Сұрақтар:
Шыны ыдыс, дәмдеуіш т.б.
Картаны пайдалана отырып Ұлы Жібек жолының керуен жолдары көрсетіледі. Б «Ұлы Жібек жолы бойынша саяхат» Қытай елінен Ұлы Жібек жолы арқылы батысқа шыққан бір саяхатшы Қазақстанның ортағасырлық қалалары арқылы саяхат жасайды деп елестету. Осы елшінің жүріп өткен жолын, басып өткен қалаларын контур картаға салып көрсетіңіз. Т.Ж. Контур картамен жұмыс Контур картаның дұрыс толтырылуын басқа топтар тексереді |
http://www.abai.kz/content/makhmyd-kashkari-zhene-diuan-lygat-it-t-rik
Құрманғазы
Садықбеков,
|
||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||
|
«Өнер көрмесінің» тапсырмаларын орындау барысында оқушылар арасында өзара саралау жүреді, саяхат бойынша тапсырма орындау кезінде оқушыларға қолдау көрсетіледі. |
Ауызша бағалау, топтық, жұптық, жеке бағалау жүргізіледі Топты бағалау ақша тәріздес жетондармен, жеке бағалау парағы толтырылады. |
Компьютермен аз уақыт жұмыс жасау, интерактивті тақтаны қажет емес уақытта сөндіріп қою. |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||
шағым қалдыра аласыз













