Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қазақтардың ру тайпалық құрылымының ерекшеліктері
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Білім беру ұйымының атауы |
“Жамбыл” атындағы жалпы білім беретін мектебі |
|||||
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы |
|||||
Сабақтың тақырыбы |
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері |
|||||
Күні: |
08.12.2023 ж |
|||||
Сынып: 10a |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
10.2.2.3 -қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар); 10.2.2.4 -қазақ көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін ескере отырып, туыстық принциптердің және рулық құрылымның функционалдық маңызын түсіндіру; |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Тарихи деректер негізінде дәлелді ой-пікір түйіп, қорытынды жасау Меңгерілген материал бойынша дәйекті қорытынды жасау |
|||||
Тарихи концепт |
Өзгеріс пен сабақтастық |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 5 мин
10 мин
|
I. Ұйымдастыру сәті. 1. Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу,оқу құралдарын сабаққа дайындығын тексеру 2.Ынтымақтастыру атмосферасын құру. Топқа бөлу. Үш жүз арқылы топқа бөлемін. II.Тақырыпты «Болжау» әдісі бойынша тақырыпты ашу -шежіре дегеніміз не? -тамыр нені сипаттайды? -неліктен жеті атаны білу маңызды? М. Сабақтың тақырыбы мақсаты мен таныстырылады. III. Үй тапсырмасын сұрау Жеке жұмыс.«Wordwall» әдісі «Wordwall» бағдарламасы арқылы сұрақтар қойылады. 1.Ауызша не жазбаша ер адам жаңынан санамалайтын туыстық қатынастар тізбегі қалай аталады? 2.Қазақ ру тайпалары біріктіріледі? 3.Ауызша тарих айту дәстүрі қай кезде пайда болды? 4. Шежіренің ең қысқа бөлігі қалай аталады? 5. Шежірені ұрпақтан ұрпаққа жеткізушілер? |
Оқушы топқа бірігеді. Ұлы жүз Орта жүз Кіші жүз Оқушылар өз болжамдарын айтып талқылайды сұрақтарға жауап береді. «Wordwall» әдіс арқылы тақырыптық викториналық сұрақтарға жауап береді.
|
Мұғалімнің кері байланысымен жүзеге асады. Дескриптор: -cұрақтарға дұрыс жауап береді Бағалау Tik- tok, instagram-facebook Белгілері мен бағалау |
Оқулық, дәптер Бәйтерек ағаш суреті Оқулық Интернет ресурс |
||
Сабақтың ортасы 5мин 10 мин 10 мин |
Балалар, зерттеуші- ғалымдардың пікірі бойынша Алтын орда мемлекеті ыдыраған соң, қазақтардың ру тайпалық құрылымы басталды дейді, ал кейбір ғалымдардың пікірінше одан ертерек ру- тайпа аңыздары бойынша басталды дейді.. IV. «Шағын дебат ойыны» Біздің санамызда рулық- тайпалық құрылымға дұрыс/бұрыс деген пікірлер бар. Осы мәселені ашу үшін алдарыңа + - беремін. «Жақтаушы» - Қазақ халқының ру тайпалық құрылымға бөлінгені дұрыс дейді «Даттаушы» - Қазақ халқының ру тайпалық құрылымға бөлінгені дұрыс емес дейді. V.(ТЖ) «SWOT, ПОПС» әдісі бойынша талдау жасайды I топ Қазақ халқының ру тайпаларға бөлінуі дұрыс деген топқа SWOT талдау жасау S- Күшті жақтары W- Әлсіз жақтары O- Мүмкіндіктер T- Қауіп қатер II топ Қазақ халқының ру тайпаларға бөлінуі дұрыс емес деген топқа ПОПС формуласына салып талдау жасау П- Менің ойымша, О- Себебі, мен оны былай түсіндіремін, П- Оны мына мысалдармен дәлелдей аламын. С- Осыған байланысты, мен осындай қорытындыға келемін... III- топ Шығармашылық жұмыс Алаша хан туралы аңыз ЕБҚ.Тірек сөздердің мағынасын айту VII. (ЖЖ)Картамен жұмыс. Ұлы, Кіші және Орта жүз аумағы белгілеп кескін картаға түсіру, жүздерге кіретін руларды таратып айтып беру |
Оқушылар берілген өз білімдерін пайдаланып мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. Оқушылар ойларын тұжырымды дұрыс жеткізе біледі Қазақ халқының ру -тайпаларға бөлінуі дұрыс SWOT талдау жасайды Қазақ халқының ру- тайпаларға бөлінуі дұрыс емес деген топқа ПОПС формуласына салып талдау жасайды. Алаша хан туралы аңызды баяндап береді Оқушы тірек сөздерді атайды Оқушылар картаны қолдана отырып Ұлы жүз, Орта жүз, Кіші жүз аумағын картаға түсіреді. |
Бағалау Tik- tok, instagram-facebook Белгілері мен бағалау Топтар бір бірін бағалайды Дескриптор: -қазақ халқының ру -тайпаларға бөлінуі дұрыс деген SWOT талдайды - қазақ халқының ру- тайпаларға бөлінуі дұрыс емес ПОПС формуласына салып талдайды 700 ₸ - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған
Осы аптаның ең үздік материалдары Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін тақырыптармен дайындаймыз Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады Толығырақ |