Материалдар / Қазақтың дәстүрлі әндері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қазақтың дәстүрлі әндері

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұстаздарға
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Қырқүйек 2018
4580
6 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары

САБАҚ: Қазақ тілі

Мектеп: Т.Айтжанов атындағы жалпы орта мектебі


Күні:


Мұғалімнің аты-жөні:


СЫНЫП: 7 «А» . Қазақтың дәстүрлі әндері

Қатысқандар:19

Қатыспағандар:-


Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу

мақсаттары

7.1.4.1. Мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау.

7.3.2.1. Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жазу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: дәстүрлі ән өнерінің ерекшелігін және оларға кімдер жататынын біледі

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Жағдаятқа сай диалогке түсіп,сөйлем құрай алады.Фразеологизмдерді, мақал- мәтелдерді орынды пайдаланып, мәтінді жалғастыра алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:Тақырып аясында фразеологизмдерді, мақал -мәтелдерді еркін қолданып, диалогқа даярлықсыз түсіп, өз пікірін білдіре алады. Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Тілдік мақсат



Оқушылар орындай алады: пікірталаста, постер қорғауда тез және дұрыс шешім қабылдай біледі

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: тұрақты тіркес, музыка, дәстүрлі әндер, бай мұра

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: 10-12 үнқатымға түсе алады.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Дәстүрлі ән өнерін қалай түсінесіз?

Орындаушылық ерекшеліктеріне қарай неше мектепке бөліпті?

Батыс Қазақстан өнер мектебінің ерекшелігі?

Арқа мектебіне кімдер жатады?

Жетісу ән мектебінің тұғырын қалаған кім?

Не себепті …. деп ойлайсыз?

Не себепті дәстүрлі әндер эстрада әндерінен ерекшеленіп тұрады деп ойлайсыз?

ишара: Қол соғу, белгі беру , бас бармақ, сергіту сәті

Алдыңғы оқу: Қазақ музыкасы

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы

7 минут

Сәлемдесу. Психологиялық ахуал

«Ақ пейілді жүрекпен»

Үй жұмысы «Кофе таяқшылары» 6 тапсырма

Орындау барысы: әр оқушы өткен тақырып бойынша кофе таяқшыларына жазылған кофе ішетін стақанынан бір сұрақты таңдап алады. 7 секунд ойланып, таңдап алған сұраққа толық жауап береді.

  1. Қазіргі қазақ музыкасының дамуыны көңілің тола ма?

  2. Музыкада қай ағымды ұнатасың?

  3. Қазақ әншілерінен кімдерді ерекше атай аласың?

  4. 15 ғасырда өмір сүрген қазақ музыка өнерінің дүлділ өкілдері?

  5. «Маған бүкіл қазақ даласы ән салып тұрғандай көрінеді сөзінің авторы» Потанин

  6. «Қазақ сияқты ән мен жырды қастерлейтін халықты табу қиын » - сөзінің авторы? Дат ғалымы Вульфсон

  7. Бетховен шығармаларының қандай қасиеті бар? Жүйке жүйесін емдейді

  8. Музыкалық жанрларды ата? Ән,әнұран, серенада, опера оператта, симфония,концерт, романс,реквием

  9. Музыканың шығу тарихы туралы аңыз көп. Музыканың деген сөз қай септікте тұр? Ілік септігі

  10. Мақалды жалғастыр Өнер таусылмас азық......................, сарқылмас байлық

  11. Мақалды жалғастыр Ел іші....................өнер кеніші

  12. Өнерлі жігіт өрде озады............. Өнерсіз жігіт жер соғады

  13. «Ұшардың ұлуы», «Желмая» күйлерінің авторы Қорқыт

  14. Қазақ халқы ушін қобыз киелі аспап болып саналады. Шылауды ата «Үшін»

  15. Ғұрыптық әндер қалай тармақталады? Тойбастар , беташар, жоқтау, сыңсу, беташар, жар-жар, жарапазан

  16. Ежелгі гректер музыканы не деп түсінген? Құдайдың сыйы

  17. Қолынан бал тамған тұрақты тіркесінің мағынасы? Өнерлі

  18. Мақалды жалғастыр Жігітке жеті өнер аз................. жетпіс өнер көп емес

  19. 19ғасырда Сыр өңірінде өмір сүрген сазгер, күйші ? Қорқыт
    Қалыптастырушы бағалау жүріп отырады.(смайликтер)Жақсы!,керемет!,жарайсың!

Picture 19






Кофе стаканы, таяқшалар, сұрақтар жазылғарн парақшалар

Ортасы

28 минут

Оқылым Тұжырымдамалық карта 1-тапсырма

Мәтінді оқып, онда берілген мәліметтерді кластер әдістерімен түсіндіріңдер, пікірлеріңді түйінді сөздермен қорытындылаңдар

Бүгінгі өтіліп жатқан тақырып бойынша тұжырымдамалық карта жасау (постер) тапсырылады. Карта тақырыпты ашатындай болуы керек. 1-топ Дара диаграмма 2-топ Қабырғадағы рөль, 3-топ Сана саяжолы әдісі арқылы түсіреміз

Қалыптастырушы бағалау жүріп отырады.(смайликтер)

Ойтүрткі сұрақтары

  1. Дәстүрлі әндер несімен ерекшеленеді деп ойлайсыңдар?

  2. Дәстүрлі ән орындайшылардан кімдерді атай аласыңдар? Р.Стамғазиев, Ө.Айниязов, Талғат Әбуғазы Қазенұлы

Ерлан Төлеутайұлы, Еркін Шүкіман,Сәуле Жанпейісова, Жамбыл облыстық А Қосанова, К Төленбаева, Е Жаңабергенова

«Ойлан,жұптас,бөліс».Мақал-мәтелдерді , тұрақты тіркестерді орынды пайдалана отырып, мәтінді өздерің жалғастырыңдар.

Өнерлі адам- өрге  жүзеді, - демекші, өнердің құдіреттері арқылы әрқашанда биік шыңдарды бағындыратынымызға еш күмән жоқ екенін ұмытпаңыздар!

Қалыптастырушы бағалау жүріп отырады Жақсы!,керемет!,жарайсың!

Халық әні «Еркем-ай»

Кенжебаева Айгул апайдың сүйемелдеуімен хор

Жазылым

Кестедегі мәліметтерден сөйлем құрап жазыңдар.

Романс тектес әндер

«Ақбақай», «Жиырма бес», «Япурай, «Ғайни»

Сатиралық-юморлық әндер

«Он алты қыз», «Ағашаяқ» , «Құлбай бай»

Қара өлеңге құрылған әндер

«Сәулем-ай», «Еркем-ай», «Қамажай», «Жетіарал жерім-ай»

Қыз –келіншектер әндері

«Майра», «Дудар-ай», «Әупілдек»

Желдірме әндер

Терме,арнау, насихат әндер т.б

Эпостық мазмұндағы әндер

«Жігіттің падишасы –Әмір Темір», «Қос мүйізді Ескендір»

Авторлық арнау әндер

Молдабайдың әні, Ғазиздің әні, «Бүркітбай», «Шашубай», «Теміртас»

Қалыптастырушы бағалау жүріп отырады.(смайликтер) Жақсы!,керемет!,жарайсың!

Жадыны дамытуға арналған ойын

Біз бүгін/соңғы бірнеше сабақ барысында оқыған негізгі сөздер келтірілген.


Shape1

Қазақ халқының дәстүрлі әншілері, киелі қара домбыра, музыка зерттеушілері, Біржан, Ақан, Балуан Шолақ, Майра Уәлиқызы, Шашубай, «Ұшардың ұлуы», классикалық туындылар, ежелгі музыкалық мұралар, ғұрыптық әндер, сазгер-әншілер, сал-серілер, Ықылас күйлері, Абайдың әні.

Топта шектеулі уақыт ішінде бұл сөздерді еске алу қажет.

Қалыптастырушы бағалау жүріп отырады.(смайликтер)

363 әдісі 3топ 6 сұрақты 3минутта жазып шығуы керек,дәстүрді әншілерге сұхбат құрау қажет

Қазақтың дәстүрлі әншілері




Кітап 7сынып,Т:Н. Ермекова, Н.Ә. Ильясова, Г.Б. Тоқтыбаева «Арман пв» 2017 жыл

Түрлі түсті қаламсаптар.

Үлестірме қағаз




домбыра

смайликтер






















Смайликтер




АҚТ құралдарынждағы слайд











Смайликтер




Соңы

5 минут

Симонид» әдісі.

Орындау барысы: оқушылар сөздерді есте сақтау үшін оларды парақтарға жазып, өзін тұратын бөлме ішінде жайып қою керек.

Бұл әдіс оқушыларға есте сақтау қабілетін дамыту үшін ұсыныс ретінде беріледі

Қалыптастырушы бағалау жүріп отырады.(смайликтер)

Кері байланыс

Үй жұмысы 5-тапсырма Көркем бейнелеуіш, эмоциональды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, «Дәстүрлі ән мектебінің ерекшеліктері» тақырыбында эссе жазыңдар.

Кері байланыс

«Бір сөзбен» әдісі - Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің ішінен, өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтындай 3 сөзді таңдап айтады. 
• Төзімсіздік, Ашу, Қуаныш, Немқұрайлылық, Қанағаттану, Шабыт, Зерігу, Алаңдау, Тыныштық, Сенімділік, Сенімсіздік, Рахаттану. 



Слайд парақшалары











Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға

мейлінше қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Қабілетті

оқушыға тапсырманы

қалай түрлендіресіз?


Бағалау – оқушы білімін

тексеруді қалай

жоспарлайсыз?


Пəнаралық байланыс

Денсаулық жəне қауіпсіздік,АКТ-мен байланыс.Құнды-лықтармен

байланыс

(тəрбиеэлементі).


Біздегі дәстүрлі ән тақырыбында өлең шығар

А деңгейі

Дәстүр сөзін септе. С деңгейі

Бағалау критериі

Дескриптор

Өткен тақырыптарды пысықтауы

Берілген сұраққа жауап беруде шатасады

1 балл

Сұраққа жылдам әрі дұрыс жауап береді

2 балл

Мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтап, кластер түрінде түсіндіруі

Мәтіннің тақырыбын анықтайды,негізгі ойды айтады 1балл


Мәтіннің тақырыбын анықтап. Негізгі ойды еркін жеткізеді

2 балл


Мақал-мәтелдерді , тұрақты тіркестерді орынды пайдаланып,мәтінді жалғастыруы

Мақал-мәтелдерді , тұрақты тіркестерді орынды пайдалануда қателікке ой алдырады

1балл

Мақал-мәтелдерді , тұрақты тіркестерді орынды пайдаланып, ойын анық, дәл жеткізеді

2 балл

Кестедегі мәліметтерден сөйлем құрап жазуы


Сөйлемдері мағыналық жағынан байланысы төмен, орфографиялялық қателіктер ұшырасады

1балл

Сөйлемдер бір –бірімен жақсы байланысқан, орфографиялық қателіктер жоқ

2балл




Бағалау шәкілі

«»-5«-»-4«»-3

Акт , әдебиет,музыка

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу

Міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған

Саралау жақсы Іске асты ма?

(тапсырмалар сəйкес болдыма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс

енгіздім жəне неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:


Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту

мен оқуға қатысты)?

1:


Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі

сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1













Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!