Ұзақ
мерзімді жоспар бөлімі:
4-бөлім Қазақтың ұлттық
және зияткер ойындары
|
Мектеп: Таңбалытас
ОМ
Мерзімі:
|
Мұғалім: Бахтыбаева.
С.Т.
|
Сынып:
|
7
А
|
Қатысатындар саны:
______
Сабақта Жоқ:
______
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Қазақтың ұлттық ойындары.
Күш,
ептілік, жылдамдық, мергендік,жан-жақты ойлау, т.б. қабілеттерін
дамытатын ойындар
|
Сабаққа негізделген оқу
мақсаты
(оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
7.3.5.5
басқа адамдардың дене
жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды анықтай
білу
|
Бағалау
өлшемдері
|
Қазақтың ұлттық ойындарын
біледі
Біріккен әрі тиімді жұмыс
көрсетеді
Ойын кезінде әр-түрлі
физикалық әрекеттерде дағдыларды түсініп
қолданады.
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
|
Білу және
түсіну
Қолдану
|
Тілдік
мақсат
|
Ұлттық дәстүрлі ойындарды туралы айту. Терминдеріме
танысу
Мыналарды
қамтиды:
-
стратегия, тактика, жүріс
-
рөлдер:
ойыншы, төреші
-
команда,
қарсылас, шабуылдау, қорғаныс
-
ережелер,
бағалау, адал ойын
-
«Арқан
тарту»
«Бөрік жасырмақ»
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Ұлттық дәстүрлі ойындарды ойнату арқылы адамгершілік
құндылықтарын, патриотизм дарыту. Құрмет, жауапкершілік,
коллаборативті мәдениет, өмір бойы
оқу
|
АКТ қолдану
дағдылар
|
Ғаламтордан мәліметтер
алу
|
Пәнаралық
байланыс
|
Биология, Математика, Қазақстан
тарихы
|
Алдыңғы
білім
|
Оқушылар
алдыңғы сынып бойынша не білетінін сұрақ арқылы
тексеру
|
Қолданатын ресурстар мен
әдіс-тәсілдер
|
«Теңге алу»,
«қызыл ту», https://www.youtube.com/watch?v=kkCPmbtx75M
Жалаушалар,кіші
арқан
|
|
Сабақ
барысы
|
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Оқушылармен
сәлемдесу,бүгінгі сабақтың тақырыбымен және бағалау критериімен
таныстыру.Сабақ барысындағы немесе дене жаттығуларын орындау
кезіндегі қауіпсіздік ережелерімен
таныстыру.
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыруда, активити «ақсерек пен көксерек» ойынын
ойнату.
Жүгіріп орындалатын жаттығулар
жиынтығы.
бірінші топ құрал жабдықсыз орындалатын қарапайым
жаттығулар кешенін құрады, сынып болып орындайды. (қол мен иық
буындарына, мойынға және денеге, аяққа және жалпы денеге
арналған);
екінші топ құрал жабдықпен орындалатын жаттығулар кешенін
құрады, сыныпқа ұсынады (нығыздалған доппен, секіргішпен,
гимнастикалық орындықта, гимнастикалық
қабырғада).
Оқушылардан
сұрау - Әр түрлі бұлшық еттер
топтарын жаттықтыратын жаттығуларды неліктен орындау
қажет.(оқушылардың жауаптарын тыңдау, жауаптарына қарай
бағалау)
|
Үлкен кеңістістік, ысқырық.
сабақтың тақырыбы жетістік критерийлері, оқу мақсаты
жазылған плакат
|
Негізгі бөлім
|
1-тапсырма Арқан тарту — ұлттық ойын.
Ойынды жазда көгалды алаңда, спорт залында
өткізуге болады. Ойынға ұзындығы 10 метрдей жуан кендір арқан
керек. Ол арқанның тең ортасынан орамалмен орап белгі жасайды,
белгінің екі жағынан бір жарым-екі метрдей жерден тағы да
жогарыдағы тәртіппен белгілейді. Ойынға қатынасушылар тең екі топқа
бөлінеді. Олардың саны 10—12 адам немесе сыныптың адам санына тең
бөлінуге болады, ойыншылар бойларына қарай қатар түзеп
тұрады.
Ойын басқарушының берген командасы бойынша
қатар түзеп сапта түрған ойыншылар оң жақ шетінен бастап қатар
санын «бір, екі, үш»... деп сол жақ шетіне дейін санап шыгады.
Сөйтіп тақ жағы бір бөлек, жұп жағы бір бөлек бөлініп шығады. Сызып
қойған үш сызықтың ортасына арқандағы үш белгінің екі шеткісін дәл
келтіріп керіп тұрады да, арқанның шеткі белгісінен бастап ұшына
дейін ойыншылар қос қолдап ұстап тартып тұрады. Содан соң ойын
басқарушының берген командасы бойынша екі топ тартысқа түседі.
Ойыншылардың мақсаты — тартысқа түскен екі топ бірін-бірі тартып,
жердегі орталық сызықтан бұрын сүйретіп өткізіп әкету. Екі топтың
қай жағы орталық сызықтан қарсы топты бұрын сүйреп өткізіп әкетсе,
сол жағы ұтқан болады, жеңген жағы бәйгесін алады. Ойынды осы
жоғарыдағы тәртіппен жүргізе беруге болады. Ойын қимыл бірлігін
қалыптастырып, коллективтік іс-әрекетке
тәрбиелейді.
Адал ойындағы адамгершілік құндылықтары туралы шағын
топтарда талқылау.
Ойыншыларды қошеметтеу,
сырттай бақылау, нәтижелерін есепке алып екі жұлдыз бір тілек
айту
2-тапсырма
«Бөрік
жасырмақ» ойынына қатынасушылар араларынан бір ойыншыны
шығарып, алыстау жерге барып, бөрік немесе басқа бір белгілі затын
жасыруға жібереді және өзі де сол маңайда жасырынуы керек. Қалған
ойыншылар жасырған ойыншының тыққан затын іздеуге кіріседі.
Кімде-кім тығылған бөрікті көріп қойып, алуға қам жасаса, онда иесі
бермеуге тырысады. Бермеудің жағдайы екеуі бірдей бас салып бөрікке
таласу емес, қай бұрын алғаны алады, ал көрген ойыншы ала алмай
қалса, онда иесі қорып, бөрікке жібермеуге тырысады. Ал басқалардың
қай-қайсысы болмасын, бөріктің иесіне қол тигізіп күш жұмсауына
болмайды. Қайткенде де алдап жүріп алып, оны ойын жүргізушіге ертіп
келулері керек. Келесі жолы бөрікті жасыруға бөрікті әкелген ойыншы
барады да, ойын жалғаса
береді
Сұрақ-жауап
Қандай қиындықтар
болды?
Шешу
жолдары?
Оқушыларды орындаған
жаттығуларына қарай талдау және бағалау. Өзін-өзі бағалау
парағы,
|
Жүгіруге арналған жол және кең таза
кеңістік.
Фишкалар конустар,мұғалімге ысқырық, бор,
секундомер
Әрбір тапсырма үшін
үлкен бос кеңістік. Мұғалімге арналған ысқырық. Аумақты белгілеу
үшін фишкалар/конустар.
https://www.youtube. com/watch?v= FfFZmY4Fm9I
«Көршіңізге айтыңыз
стратегиясы»
|
Қорытынды
бөлім
|
Оқушылар дем басу жаттығуларын
жасайды.
Сабақты қорытындылау.
Тақтада тұрған кесте «+», «-», «Қызықты», берілген стикер
қағазына пікірін жазып, жабыстыру керек. Оқушылар стикерлерге
өздерінің ойын («+»),немесе түсінбеген жерлерін («-») , тағы да
қызықты болған кезеңдерді жазып («қызықты»), тақтаға жабыстырады.
Қосымша №3
Үйге тапсырма
беру.
|
Интернет
ресурстар.
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек
қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
нәтижесін есепке алу
арқылы
|
Бақылау парағы, сұрақ жауап , бақылау,кері
байланыс
Сұрақ-жауап,
Оқушылардың іс-әрекетін бақылау.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы ұлттық ойындар
сабағындағы қауіпсіздік
ережелері
|
Сабақ бойынша
рефлексия
сабақ мақсаттары / оқыту
мақсаттары шынайы болды
ма?
Барлық оқушылар сабақ
мақсатына жетті ме?
Егер жоқ болса, неге
жоқ?
Сабақта
саралау дұрыс өткізілді ме?
Сабақтың
уақытша кезеңдері тұрақты болды
ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды
және неге?
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың
жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу
туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге
көңіл бөлу қажет?
1:
|