Бекітілді ___________
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
«Қазақтың ұлттық тағамдары» |
|
|
Күні |
|
|
|
Класс жетекші: |
|
|
|
Класс: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
Қазақтың ұлттық тағамдары |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Ұлттық тағамдарды түрлеріне қарай ажырата алады. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|
|
Ресімдеу |
Слайд,презентация |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
интерактивті тақта, слайд |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
мақал – мәтелдер жазылған плакаттар, гүлдер, шарлар. |
|
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация |
|
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) |
Сәлемдесу. Оқушылар назарын сабаққа аудару. Қайырлы күн балалар, Қайырлы күн болсын! Бейсенбінің бұл күні Сәттілікке толсын. Мейірімді жүрекпен, Ақ пейілді тілекпен Амандасып алайық, Бір жадырап қалайық Топқа бөлу. 1- топ Сүт тағамдары. 2- топ Ет тағамдары. 3- топ Ұн тағамдары. 4- топ Жемістер мен көкөністер. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. (Әр топтан бір оқушы шығып, өз топтарында қандай тағамдар бар екенін айтады) |
Компьютер Қағаздан қиылған тағам суреттері |
|
Сабақ басы (13 мин) |
"Адасқан әріптер" ойыны Әр топ араласқан әріптерден сөз құрастырады. Ол сөзде неше буын, неше әріп бар екенін және қай топқа жататынын айтып өтеді. 1- топ ЖҰЫҚШ 2- топ ТЕЖН 3- топ ІШМІІРК 4- топ ТРОПКА Бауырсақ - шай, қымыз, шұбат ішкенде дастарқанға салады. Бауырсақты жоғары немесе бірінші сортты бидай ұнынан пісіреді. Оны қамырды ашытып та ашытпай да дайындауға болады. Ашытпай пісірген бауырсақ көпке шыдайды, ал ашытып пісірілген бауырсақ кеуіп қалса, жеуге жайсыз болады. Ашымаған қамырдан бауырсақ пісіру үшін ұнға май, жұмыртқа, сүт, тұз салып илейді (айран құйса даболады). Қамырды иін қандыра қатты илеп қоя тұру керек. Мал шаруашылығымен айналысқан көшпелі қазақтардың негізгі тағамы – ет пен сүттен жасалған . Биенің сүтінен қымыз ,түйе сүті- нен шұбат дайындаған. Сиыр , қой мен ешкі сүтінен қаймақ , май , ірімшік , айран , қатық ,сүзбе , құрт т.б. тағамдар жасаған . Қастерлі тамақтарының бірі – тары. Қуырып ақтаған тарының жармасына сары май мен шекерді араластырып жент дайында – ған. Тарыны түйіп , тары көже пісірген . Жылқының жал , жая , қазы , қарта , шұжығы кәделі ас саналады. Құрт езілген сорпа ішкен .Бауырсақ , шелпек , кеспе , көже және күріштен сүт ботқа мен күріш көже , палау дайындаған . |
Оқушылар сөз құрайды |
Компьютер
|
|
Ортасы (20 мин) |
Сұрақтар қою: 1. Еттен жасалатын тағамдарға байланысты қазақ
халқының қандай салты бар? |
Мақал жазу, жаттау. |
Компьютер |
|
Соңы |
Қорытынды: Ұлттық тағамдар – қай елдің де мақтанышы.Ата –бабаларымыздың бізге қалдырған маңызды мұраларын жаңғыртуымыз қажет.Тағамды дайындаудан бастап,соңына дейін «халал» (процестері) үрдісі мұқият сақталуы керек. «Халал» - таза, адал ас деген мағына береді. Ал біздің ұлттық тағамымыз қымызды шет елде шығарып, авторлық құқығын Ганс Цольман деген немістің азаматы иемденіпті. Сондықтан, осы орайда, қазақтың мақтанышына лайық қазы-қарта, бауырсақ, қымыз, шұбат және басқа сүт тағамдарын бүгінгі күннің талабына сай жанданды -рып, дамытып басқа елдерге танымал етуді ойлау керек. Болашақта ұлттық тағамы- мыздың шипалылығымен, дәмділігімен, пайдасымен шетелді таңқалдыруды көздейік. |
Оқушылар ұлттық тағамдар туралы айтады |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақтың ұлттық тағамдары тәрбие сағаты қмжсы
Қазақтың ұлттық тағамдары тәрбие сағаты қмжсы
Бекітілді ___________
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
«Қазақтың ұлттық тағамдары» |
|
|
Күні |
|
|
|
Класс жетекші: |
|
|
|
Класс: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
Қазақтың ұлттық тағамдары |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Ұлттық тағамдарды түрлеріне қарай ажырата алады. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|
|
Ресімдеу |
Слайд,презентация |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
интерактивті тақта, слайд |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
мақал – мәтелдер жазылған плакаттар, гүлдер, шарлар. |
|
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация |
|
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) |
Сәлемдесу. Оқушылар назарын сабаққа аудару. Қайырлы күн балалар, Қайырлы күн болсын! Бейсенбінің бұл күні Сәттілікке толсын. Мейірімді жүрекпен, Ақ пейілді тілекпен Амандасып алайық, Бір жадырап қалайық Топқа бөлу. 1- топ Сүт тағамдары. 2- топ Ет тағамдары. 3- топ Ұн тағамдары. 4- топ Жемістер мен көкөністер. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. (Әр топтан бір оқушы шығып, өз топтарында қандай тағамдар бар екенін айтады) |
Компьютер Қағаздан қиылған тағам суреттері |
|
Сабақ басы (13 мин) |
"Адасқан әріптер" ойыны Әр топ араласқан әріптерден сөз құрастырады. Ол сөзде неше буын, неше әріп бар екенін және қай топқа жататынын айтып өтеді. 1- топ ЖҰЫҚШ 2- топ ТЕЖН 3- топ ІШМІІРК 4- топ ТРОПКА Бауырсақ - шай, қымыз, шұбат ішкенде дастарқанға салады. Бауырсақты жоғары немесе бірінші сортты бидай ұнынан пісіреді. Оны қамырды ашытып та ашытпай да дайындауға болады. Ашытпай пісірген бауырсақ көпке шыдайды, ал ашытып пісірілген бауырсақ кеуіп қалса, жеуге жайсыз болады. Ашымаған қамырдан бауырсақ пісіру үшін ұнға май, жұмыртқа, сүт, тұз салып илейді (айран құйса даболады). Қамырды иін қандыра қатты илеп қоя тұру керек. Мал шаруашылығымен айналысқан көшпелі қазақтардың негізгі тағамы – ет пен сүттен жасалған . Биенің сүтінен қымыз ,түйе сүті- нен шұбат дайындаған. Сиыр , қой мен ешкі сүтінен қаймақ , май , ірімшік , айран , қатық ,сүзбе , құрт т.б. тағамдар жасаған . Қастерлі тамақтарының бірі – тары. Қуырып ақтаған тарының жармасына сары май мен шекерді араластырып жент дайында – ған. Тарыны түйіп , тары көже пісірген . Жылқының жал , жая , қазы , қарта , шұжығы кәделі ас саналады. Құрт езілген сорпа ішкен .Бауырсақ , шелпек , кеспе , көже және күріштен сүт ботқа мен күріш көже , палау дайындаған . |
Оқушылар сөз құрайды |
Компьютер
|
|
Ортасы (20 мин) |
Сұрақтар қою: 1. Еттен жасалатын тағамдарға байланысты қазақ
халқының қандай салты бар? |
Мақал жазу, жаттау. |
Компьютер |
|
Соңы |
Қорытынды: Ұлттық тағамдар – қай елдің де мақтанышы.Ата –бабаларымыздың бізге қалдырған маңызды мұраларын жаңғыртуымыз қажет.Тағамды дайындаудан бастап,соңына дейін «халал» (процестері) үрдісі мұқият сақталуы керек. «Халал» - таза, адал ас деген мағына береді. Ал біздің ұлттық тағамымыз қымызды шет елде шығарып, авторлық құқығын Ганс Цольман деген немістің азаматы иемденіпті. Сондықтан, осы орайда, қазақтың мақтанышына лайық қазы-қарта, бауырсақ, қымыз, шұбат және басқа сүт тағамдарын бүгінгі күннің талабына сай жанданды -рып, дамытып басқа елдерге танымал етуді ойлау керек. Болашақта ұлттық тағамы- мыздың шипалылығымен, дәмділігімен, пайдасымен шетелді таңқалдыруды көздейік. |
Оқушылар ұлттық тағамдар туралы айтады |
|
шағым қалдыра аласыз













