|
Сабақ: 10 |
Мектеп: Ақтас ЖОМ |
|||||||||||||||||
|
Күні: 06.11.2017 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Енжанова Г.Т |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Катысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Қазіргі шешендіктің түрлері |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
Қазіргі шешендіктің түрлері, мазмұны,қолданылу орындары жөнінде білім беру. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Қазіргі шешендіктің ойлау жүйесі мен сөйлеу стиліндегі ерекшеліктерді біледі; Сөйлеу шеберліктерін анықтайды; Шешендік сөздердің құрылымдық ерекшеліктерін ажыратады. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Қазіргі шешендіктің ойлау жүйесі мен сөйлеу стиліндегі ерекшеліктерді біледі; Сөйлеу шеберліктерін анықтайды; Шешендік сөздердің құрылымдық ерекшеліктерін ажыратады. |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Шешендік сөздер, қазіргі шешендіктің түрлері |
|||||||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім: |
Шешендік өнердің кезеңдері |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, тарих |
|||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
Бейнежазба,презентация |
|||||||||||||||||
|
Дереккөздер: |
Ғаламтор материалдары, оқулық |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||
|
Уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту |
||||||||||||||||||
|
15 минут |
Ұйымдастыру кезеңі.Үй тапсырмасын тексеру. 1.Шешендік сөз дегеніміз не? 2.Шешендіктің Отаны? 3.Қазақ шешентану ғылымында шешендікті тұңғыш рет ғылыми түрде зерттеуші ғалым кім? 4. Ұлттық шешендік өнердің кезеңдері туралы не білесің? 5. Шешендік сөз сапаларын атаңыз. Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру, топқа бөлу. |
Оқулық |
||||||||||||||||
|
Мағынаны тану |
||||||||||||||||||
|
20минут |
«Жадыны жаңғырту» әдісі. Тапсырма
Қазіргі шешендіктің түрлері
Деңгейлік тапсырма І деңгей Мәтіндермен танысып, қазіргі шешендіктің қандай түрлеріне жататындығын анықтаңыз. 1. Біз қазақ деген мал баққан елміз, бірақ ешкімге соқтықпай жай жатқан елміз. Сен темір болсаң, мен көмірмін. Еріткелі келгенмін. Екі елдің арасын теліткелі келгенмін. 2. Дүниеде адам өмірінен асқан құндылық болған емес, болмайды да. Сондықтан да оны саудаға салып, ойыншыққа айналдырудан өткен күнә жоқ. Әсіресе діні бір жұртты бір-біріне айдап салып, ажал отына итермелеу- мұсылманшылыққа, жалпы дін жолына жат қадам. 3. Мені кінәлап, айыптау үшін бүкіл ұжымның еңбегін жоққа шығарып, табысын маңсұқ етуге барды. Шындыққа жанаспайтын бұл өтірікті көріп-біліп отырып, комиссия құрамына енген бұрынғы өз түлектеріміз де бұған қолын қойып, табансыздық танытты. Міне, осы адамдық па ,осы да азамат ісі ме? ІІ деңгей 1. Синтаксистік талдау жасаңыз Атақты Жанқұтты шешен Абайды бозбала шағында көріп, ақыл-ойын, білім-білігін, таным-өрісін тексереді.
2. Асты сызылған сөзге фонетикалық талдау жасаңыз. Терең ой , түзу тәжірибесі бар адам ғайыптан хабар береді. (Шәкәрім)
3. Сөзжасамдық талдау жасаңыз. Шешеннің парызы- шындықты айту. Шешендік - ақылмен билеу өнері. (Платон) ІІІ деңгей Тестпен жұмыс 1.Қазақ шешендік өнері кімнен басталады? А) Жиренше, Асан қайғы В) Майқы би, Аяз би С) Қазыбек би, Төле би Д) Сырым, Байдалы би 2. Шешендік өнер туралы қанатты сөздің авторын табыңыз. «Өлшеп айтылса ғана сөз жөнді сөз бола алады» А) А. Байтұрсынов В) Цицерон С) Құтып Д) Платон 3. Стиль түрін анықтаңыз. Қазақстан Республикасының азаматы, қажет болған жағдайда қорғануға құқылы. А) Ғылыми стиль В) Ресми-іс қағаз стиль С) Ауызекі сөйлеу стиль Д) Көркем әдебиет стиль 4. «Шешендік тәлім» еңбегінің авторын көрсетіңіз. А) Квинтилиан В) С. Негимов С) Цицерон Д) Ж.Баласағұн 5. Қазақстанның төл шешендік өнері туралы тұңғыш ой-пікір білдірген ғалымды атаңыз. А) А. Құнанбаев В) Ә. Бөкейханов С) Ш. Уәлиханов Д) Б. Адамбаев 6. Ғылым- білімдік мазмұнды шешендік сөздерді анықтаңыз. А) Әскери патриоттық сөздер В) Ғылыми баяндамалар С) Бата, құттықтау сөз Д) Айыптаушының сөзі 7. Қазіргі шешендіктің түрі нешеу? А) 4 В) 3 С) 5 Д) 6 8. Шешендік сөз сапаларын анықтаңыз. А) Сөздің түсініксіздігі В) Көп сөзділік С) Тіл тазалығы Д) Сөздің шұбалаңқылығы 9. Қазақ шешендік өнерінің 2- кезеңі қай ғасырларды қамтиды? А) ХІХ ғ. В) ХІ-ХІІІ ғ. С) ХVІІІғ . Д) ХІV-ХVІ ғ. 10. Берілген сөйлемге сәйкес дұрыс сызбаны анықтаңыз. Сонда Сырым : «Хан , тасып жүргенім жоқ, алты алаштың басын қоса алмай сасып жүрмін»,- депті. А) Төл сөз-автор сөзі В) Автор сөзі- төл сөзі-автор сөзі С) Автор сөзі- төл сөз Д) Төл сөз- автор сөзі- төл сөз. ІV деңгей. Шығармашылық жұмыс. “Тілім –менің байлығым” “Ауылым-алтын бесігім” |
|
||||||||||||||||
|
Ойтолғаныс |
||||||||||||||||||
|
5 минут
|
Рефлексия. «Екі жұлдыз,бір тілек»
Үй тапсырмасы: 6,7 тапсырма |
|
||||||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен
байланыс |
|
|
Тапсырмалар жеңілден күрделіге қарай негізделіп құрастырылған. |
Сабақта бағдаршам әдісі, сыни тұрғыда пікір айту арқылы топтық бағалау әдісі қолданылады. |
Тарих, қазақ әдебиеті пәні |
|
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? 1: 2: |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазіргі шешендік түрлері
Қазіргі шешендік түрлері
|
Сабақ: 10 |
Мектеп: Ақтас ЖОМ |
|||||||||||||||||
|
Күні: 06.11.2017 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Енжанова Г.Т |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Катысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Қазіргі шешендіктің түрлері |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
Қазіргі шешендіктің түрлері, мазмұны,қолданылу орындары жөнінде білім беру. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Қазіргі шешендіктің ойлау жүйесі мен сөйлеу стиліндегі ерекшеліктерді біледі; Сөйлеу шеберліктерін анықтайды; Шешендік сөздердің құрылымдық ерекшеліктерін ажыратады. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Қазіргі шешендіктің ойлау жүйесі мен сөйлеу стиліндегі ерекшеліктерді біледі; Сөйлеу шеберліктерін анықтайды; Шешендік сөздердің құрылымдық ерекшеліктерін ажыратады. |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Шешендік сөздер, қазіргі шешендіктің түрлері |
|||||||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім: |
Шешендік өнердің кезеңдері |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, тарих |
|||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
Бейнежазба,презентация |
|||||||||||||||||
|
Дереккөздер: |
Ғаламтор материалдары, оқулық |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||
|
Уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту |
||||||||||||||||||
|
15 минут |
Ұйымдастыру кезеңі.Үй тапсырмасын тексеру. 1.Шешендік сөз дегеніміз не? 2.Шешендіктің Отаны? 3.Қазақ шешентану ғылымында шешендікті тұңғыш рет ғылыми түрде зерттеуші ғалым кім? 4. Ұлттық шешендік өнердің кезеңдері туралы не білесің? 5. Шешендік сөз сапаларын атаңыз. Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру, топқа бөлу. |
Оқулық |
||||||||||||||||
|
Мағынаны тану |
||||||||||||||||||
|
20минут |
«Жадыны жаңғырту» әдісі. Тапсырма
Қазіргі шешендіктің түрлері
Деңгейлік тапсырма І деңгей Мәтіндермен танысып, қазіргі шешендіктің қандай түрлеріне жататындығын анықтаңыз. 1. Біз қазақ деген мал баққан елміз, бірақ ешкімге соқтықпай жай жатқан елміз. Сен темір болсаң, мен көмірмін. Еріткелі келгенмін. Екі елдің арасын теліткелі келгенмін. 2. Дүниеде адам өмірінен асқан құндылық болған емес, болмайды да. Сондықтан да оны саудаға салып, ойыншыққа айналдырудан өткен күнә жоқ. Әсіресе діні бір жұртты бір-біріне айдап салып, ажал отына итермелеу- мұсылманшылыққа, жалпы дін жолына жат қадам. 3. Мені кінәлап, айыптау үшін бүкіл ұжымның еңбегін жоққа шығарып, табысын маңсұқ етуге барды. Шындыққа жанаспайтын бұл өтірікті көріп-біліп отырып, комиссия құрамына енген бұрынғы өз түлектеріміз де бұған қолын қойып, табансыздық танытты. Міне, осы адамдық па ,осы да азамат ісі ме? ІІ деңгей 1. Синтаксистік талдау жасаңыз Атақты Жанқұтты шешен Абайды бозбала шағында көріп, ақыл-ойын, білім-білігін, таным-өрісін тексереді.
2. Асты сызылған сөзге фонетикалық талдау жасаңыз. Терең ой , түзу тәжірибесі бар адам ғайыптан хабар береді. (Шәкәрім)
3. Сөзжасамдық талдау жасаңыз. Шешеннің парызы- шындықты айту. Шешендік - ақылмен билеу өнері. (Платон) ІІІ деңгей Тестпен жұмыс 1.Қазақ шешендік өнері кімнен басталады? А) Жиренше, Асан қайғы В) Майқы би, Аяз би С) Қазыбек би, Төле би Д) Сырым, Байдалы би 2. Шешендік өнер туралы қанатты сөздің авторын табыңыз. «Өлшеп айтылса ғана сөз жөнді сөз бола алады» А) А. Байтұрсынов В) Цицерон С) Құтып Д) Платон 3. Стиль түрін анықтаңыз. Қазақстан Республикасының азаматы, қажет болған жағдайда қорғануға құқылы. А) Ғылыми стиль В) Ресми-іс қағаз стиль С) Ауызекі сөйлеу стиль Д) Көркем әдебиет стиль 4. «Шешендік тәлім» еңбегінің авторын көрсетіңіз. А) Квинтилиан В) С. Негимов С) Цицерон Д) Ж.Баласағұн 5. Қазақстанның төл шешендік өнері туралы тұңғыш ой-пікір білдірген ғалымды атаңыз. А) А. Құнанбаев В) Ә. Бөкейханов С) Ш. Уәлиханов Д) Б. Адамбаев 6. Ғылым- білімдік мазмұнды шешендік сөздерді анықтаңыз. А) Әскери патриоттық сөздер В) Ғылыми баяндамалар С) Бата, құттықтау сөз Д) Айыптаушының сөзі 7. Қазіргі шешендіктің түрі нешеу? А) 4 В) 3 С) 5 Д) 6 8. Шешендік сөз сапаларын анықтаңыз. А) Сөздің түсініксіздігі В) Көп сөзділік С) Тіл тазалығы Д) Сөздің шұбалаңқылығы 9. Қазақ шешендік өнерінің 2- кезеңі қай ғасырларды қамтиды? А) ХІХ ғ. В) ХІ-ХІІІ ғ. С) ХVІІІғ . Д) ХІV-ХVІ ғ. 10. Берілген сөйлемге сәйкес дұрыс сызбаны анықтаңыз. Сонда Сырым : «Хан , тасып жүргенім жоқ, алты алаштың басын қоса алмай сасып жүрмін»,- депті. А) Төл сөз-автор сөзі В) Автор сөзі- төл сөзі-автор сөзі С) Автор сөзі- төл сөз Д) Төл сөз- автор сөзі- төл сөз. ІV деңгей. Шығармашылық жұмыс. “Тілім –менің байлығым” “Ауылым-алтын бесігім” |
|
||||||||||||||||
|
Ойтолғаныс |
||||||||||||||||||
|
5 минут
|
Рефлексия. «Екі жұлдыз,бір тілек»
Үй тапсырмасы: 6,7 тапсырма |
|
||||||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен
байланыс |
|
|
Тапсырмалар жеңілден күрделіге қарай негізделіп құрастырылған. |
Сабақта бағдаршам әдісі, сыни тұрғыда пікір айту арқылы топтық бағалау әдісі қолданылады. |
Тарих, қазақ әдебиеті пәні |
|
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? 1: 2: |
|||
шағым қалдыра аласыз














