Оқу ісі орынбасары:
|
Қысқа мерзімді жоспар: Қазіргі замандағы бейнелеу өнерінің тәуелсіз зерттеу бағыттары
|
Мектеп: Д.А.Қонаев атындағы жалпы орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалім аты-жөні: Дусбаева Н.Н.
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Класс: 7 |
Қатысушылардың саны: Қатысушылардың жоқ саны: |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қазіргі заманғы Қазақстан суретшілері Сабақ түрі: Сабақ жаңа құрал жабдықпен танысады |
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақта қол жететін оқыту мақсаттары: (сілтеме оқу бағдарламасы) |
7.1.2.1.Өнер туындыларының ерекшеліктері анықтап, қолөнер және дизайн, әр түрлі тарихи және мәдени шығу тегін өз бетінше зерттеу 7.1.3.1.Зерттеу және шығармашылық идеяларды дамыту үшін түрлі ақпарат көздерін, сонымен қатар, ең тиімдісін таңдап пайдалану, (соның ішінде АКТ-ны қолдану) |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Критерий бағалау |
Білу 1. Қазіргі заманғы қазақстан суретшілерін біледі 2. Автордың туындысын қолтаңбасы бойынша анықтауды біледі Түсіну 3.Қазақстан суретшілерінің туындысында ұлттық мәнмәтін Қолдану 4. Білімдерін жинақтау құру кезінде натюрморт қолданады. Анализ 5.Бейнелеу өнері бағыттары мен стильдерін анықтайды Бағалау 6 талқылау және өзін-өзі бағалау өзіндік практикалық жұмыс басқа да, көрсету кезіңінде жұмыстарды орындайды |
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Дағдыландыру құндылықтары
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүние жүзілік тарихы және Қазақстан тарихымен байланысы , оқушылар сабақта әр түрлі елдердің мәдениетімен танысады, |
|||||||||||||||||||||||||
|
АКТ пайдалану дағдығдылары
|
практикалық жұмысты орындау кезінде ноутбукті пайдалану |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазіргі замандағы Бейнелеу өнері бағытын тәуелсіз зерттеу |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған сабақтағы іс-әрекеттері |
Ресурсы |
||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалім: сабақтың басында оқушылар назарын шоғырландыру сабақтың тақырыбын жариялау "Қазіргі Қазақстан суретшілері" Қабылдау жүргізу "идеялар себеті": 1. Қандай галереялар мен көрмеге сіз бардыңыз? 2. Қандай қазақстандық суретшілерді білесіз? 3. Қазақстандық суретшілердің картиналар айырмашылығы басқа елдердің суретшілердің жұмыстары? - Қазақстандық суретшілердің слайдын көрсету және шығармашылығымен танысу Оқушылар: суретшілер өз альбомына тегін жазады - оқушылармен бірге сабақтың мақсаты анықтау - түйін сөздер оқушылармен бірге сөйлесу Мұғалімі оқушыны жұпқа бөледі. Бөлу жұп немесе шағын топтың көмегімен тренинг – мозаика. Тренинг мозаика. Оқушыларға сурет бөлігі, беріледі және олар табуға тиіс, оқушы басқа бөліктерін осы сурет сабақта мозаика картиналар қазақстандық суретшілердің, қолдануға болады ал кері жағынан орындау жұмысын суретшінің тегін жазу Мозаика бірнеше бөліктерге бөлуге болады, қажеттілігіне қарай қандай оқушылар сіз топты жинайсыз. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин. |
Ұлттық стил натюрмортты үшін қойылымды алдын-ала материалдарды таңдау карточка тапсырманы орындау үшін теориялық және практикалық жұмысты орындау Тапсырма: 1. Нысандар сезімін білдіретін қазақ тұрмысын атаңыз? Сіз қалай ойлайсыз, қазақстандық суретшілердің даралық қарағанда? Қандай өнер түрлері деректер орындалды.? 2. Натюрморт ұсынылған тұрмыстық заттар жинау, қазақ халқының және А3 форматқа эскиздерді композициялық орындау немесе альбомға Оқушылар: Натюрмортқа топпен орын таңдайды ұсынылған заттарды натюрмортқа жалпы композициясын орналастырып және түрлі жан жағынан эскизін салып отырғызу Жай қарындашпен эскизді салу , содан кейін қарапайым немесе түрлі-түсті қарындаштар қолдану. Мұғалім тәжірибелік жұмысын оқушылар мен бақылайды қажетті көмек көрсетіп келеді, бұл жұмыста ғана импровизация, құпталады Жұмыс аяқталғаннан кейін тақтаға эскиздер натюрморт өткізу, талқылау және бағалау. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - Сіз сабақта қандай қазақстандық суретшілерімен таныстыңыз? - Қандай қазақстандық суретшілердің сіздің үйіңізе суреттері бар? - Қазақстандық көрмелер мен галереяларға сіздердің ынтаңмен баруға болдыма? Сабақты қорытындылау. Болашақта сіздерге көрмелер мен галереялар сияқты өз елімізде де баруға, басқа елдерде. Сіз сондай-ақ виртуалды мұражайларда қарауға интернетте өте танымды және сіздің ой-өрісін кеңейтеді бейнелеу өнері саласында
|
Презентация
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин
|
Оқушылар өздеріне ұнаған немесе еркін тақырыпта шығармашылық жұмыстарын атқарады және сол жұмыстарын қорғайды |
Дидактикалық материал Қосымша № 1
Формат А3 бояулар, картон, түсті қағаздар кожа. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 3 мин.
|
Сабақ соңында оқушылар рефлекция жүргізеді: - не білді, нені үйренді - не түсініксіз болды -немен жұмыстану қажет Сабақтың қорытындысы |
Оқушылар рефлексия сұрақтарына жауап береді.
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулығын және техника қауіпсіздігін ережелерін
сақтау |
||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар күрделі композицияларды, ал басқалары неғұрлым жеңіл композиция нұсқаларын таңдап, орындайды. |
|
Сабақ кезінде қауіпсіздік талаптары. 1. Орындауға барлық әрекетті тек қана мұғалімнің нұсқауымен. 2. Жұмыс орнында кенеттен қозғалуға болмайды. 3. Жұмыс орнында тәртіпті сақтау. 4. Сабақ кезінде қажетті бояуларды мұқият пайдалану. 5. Жұмыс орнын мұғалімнің рұқсатынсыз тастап кетуге болмайды. Апаттық жағдайлардағы қауіпсіздік талаптары. 1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау. 2. Жарақат алған кезде дереу мұғалімге хабарлау.
Сабақ аяқталғаннан кейін, қауіпсіздік талаптары. 1. Жұмыс аяқталғаннан кейін өз орныңызға тазалау жүргізіңіз. 2. Қолыңызды сабынмен жуыңыз. 3. Анықталған барлық кемшіліктер туралы жұмыс істеу кезінде, мұғалімге хабарлаңыз.
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды? Неліктен?
|
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қойылған мақсаттар мен міндеттерді жүзеге асыруға тырыстым: оқушыларға Қазақстанның қазіргі суретшілерімен таныстырдым. Оқушылар қызығушылықпен сурет эскиздерін салып, одан кейін практикалық бөлімге кірісті. Осындай сабақтарда өте маңызды деп санайтыным олардың ұлттық өнерге деген қызығушылықтарын арттыру, тәрбиелеу. Сабақтың уақытша кезеңдері сақталады.
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім. |
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазіргі заманауй қазақ суретшілері. 5-сынып
Қазіргі заманауй қазақ суретшілері. 5-сынып
Оқу ісі орынбасары:
|
Қысқа мерзімді жоспар: Қазіргі замандағы бейнелеу өнерінің тәуелсіз зерттеу бағыттары
|
Мектеп: Д.А.Қонаев атындағы жалпы орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалім аты-жөні: Дусбаева Н.Н.
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Класс: 7 |
Қатысушылардың саны: Қатысушылардың жоқ саны: |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қазіргі заманғы Қазақстан суретшілері Сабақ түрі: Сабақ жаңа құрал жабдықпен танысады |
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақта қол жететін оқыту мақсаттары: (сілтеме оқу бағдарламасы) |
7.1.2.1.Өнер туындыларының ерекшеліктері анықтап, қолөнер және дизайн, әр түрлі тарихи және мәдени шығу тегін өз бетінше зерттеу 7.1.3.1.Зерттеу және шығармашылық идеяларды дамыту үшін түрлі ақпарат көздерін, сонымен қатар, ең тиімдісін таңдап пайдалану, (соның ішінде АКТ-ны қолдану) |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Критерий бағалау |
Білу 1. Қазіргі заманғы қазақстан суретшілерін біледі 2. Автордың туындысын қолтаңбасы бойынша анықтауды біледі Түсіну 3.Қазақстан суретшілерінің туындысында ұлттық мәнмәтін Қолдану 4. Білімдерін жинақтау құру кезінде натюрморт қолданады. Анализ 5.Бейнелеу өнері бағыттары мен стильдерін анықтайды Бағалау 6 талқылау және өзін-өзі бағалау өзіндік практикалық жұмыс басқа да, көрсету кезіңінде жұмыстарды орындайды |
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Дағдыландыру құндылықтары
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүние жүзілік тарихы және Қазақстан тарихымен байланысы , оқушылар сабақта әр түрлі елдердің мәдениетімен танысады, |
|||||||||||||||||||||||||
|
АКТ пайдалану дағдығдылары
|
практикалық жұмысты орындау кезінде ноутбукті пайдалану |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазіргі замандағы Бейнелеу өнері бағытын тәуелсіз зерттеу |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған сабақтағы іс-әрекеттері |
Ресурсы |
||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалім: сабақтың басында оқушылар назарын шоғырландыру сабақтың тақырыбын жариялау "Қазіргі Қазақстан суретшілері" Қабылдау жүргізу "идеялар себеті": 1. Қандай галереялар мен көрмеге сіз бардыңыз? 2. Қандай қазақстандық суретшілерді білесіз? 3. Қазақстандық суретшілердің картиналар айырмашылығы басқа елдердің суретшілердің жұмыстары? - Қазақстандық суретшілердің слайдын көрсету және шығармашылығымен танысу Оқушылар: суретшілер өз альбомына тегін жазады - оқушылармен бірге сабақтың мақсаты анықтау - түйін сөздер оқушылармен бірге сөйлесу Мұғалімі оқушыны жұпқа бөледі. Бөлу жұп немесе шағын топтың көмегімен тренинг – мозаика. Тренинг мозаика. Оқушыларға сурет бөлігі, беріледі және олар табуға тиіс, оқушы басқа бөліктерін осы сурет сабақта мозаика картиналар қазақстандық суретшілердің, қолдануға болады ал кері жағынан орындау жұмысын суретшінің тегін жазу Мозаика бірнеше бөліктерге бөлуге болады, қажеттілігіне қарай қандай оқушылар сіз топты жинайсыз. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин. |
Ұлттық стил натюрмортты үшін қойылымды алдын-ала материалдарды таңдау карточка тапсырманы орындау үшін теориялық және практикалық жұмысты орындау Тапсырма: 1. Нысандар сезімін білдіретін қазақ тұрмысын атаңыз? Сіз қалай ойлайсыз, қазақстандық суретшілердің даралық қарағанда? Қандай өнер түрлері деректер орындалды.? 2. Натюрморт ұсынылған тұрмыстық заттар жинау, қазақ халқының және А3 форматқа эскиздерді композициялық орындау немесе альбомға Оқушылар: Натюрмортқа топпен орын таңдайды ұсынылған заттарды натюрмортқа жалпы композициясын орналастырып және түрлі жан жағынан эскизін салып отырғызу Жай қарындашпен эскизді салу , содан кейін қарапайым немесе түрлі-түсті қарындаштар қолдану. Мұғалім тәжірибелік жұмысын оқушылар мен бақылайды қажетті көмек көрсетіп келеді, бұл жұмыста ғана импровизация, құпталады Жұмыс аяқталғаннан кейін тақтаға эскиздер натюрморт өткізу, талқылау және бағалау. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - Сіз сабақта қандай қазақстандық суретшілерімен таныстыңыз? - Қандай қазақстандық суретшілердің сіздің үйіңізе суреттері бар? - Қазақстандық көрмелер мен галереяларға сіздердің ынтаңмен баруға болдыма? Сабақты қорытындылау. Болашақта сіздерге көрмелер мен галереялар сияқты өз елімізде де баруға, басқа елдерде. Сіз сондай-ақ виртуалды мұражайларда қарауға интернетте өте танымды және сіздің ой-өрісін кеңейтеді бейнелеу өнері саласында
|
Презентация
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин
|
Оқушылар өздеріне ұнаған немесе еркін тақырыпта шығармашылық жұмыстарын атқарады және сол жұмыстарын қорғайды |
Дидактикалық материал Қосымша № 1
Формат А3 бояулар, картон, түсті қағаздар кожа. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 3 мин.
|
Сабақ соңында оқушылар рефлекция жүргізеді: - не білді, нені үйренді - не түсініксіз болды -немен жұмыстану қажет Сабақтың қорытындысы |
Оқушылар рефлексия сұрақтарына жауап береді.
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулығын және техника қауіпсіздігін ережелерін
сақтау |
||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар күрделі композицияларды, ал басқалары неғұрлым жеңіл композиция нұсқаларын таңдап, орындайды. |
|
Сабақ кезінде қауіпсіздік талаптары. 1. Орындауға барлық әрекетті тек қана мұғалімнің нұсқауымен. 2. Жұмыс орнында кенеттен қозғалуға болмайды. 3. Жұмыс орнында тәртіпті сақтау. 4. Сабақ кезінде қажетті бояуларды мұқият пайдалану. 5. Жұмыс орнын мұғалімнің рұқсатынсыз тастап кетуге болмайды. Апаттық жағдайлардағы қауіпсіздік талаптары. 1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау. 2. Жарақат алған кезде дереу мұғалімге хабарлау.
Сабақ аяқталғаннан кейін, қауіпсіздік талаптары. 1. Жұмыс аяқталғаннан кейін өз орныңызға тазалау жүргізіңіз. 2. Қолыңызды сабынмен жуыңыз. 3. Анықталған барлық кемшіліктер туралы жұмыс істеу кезінде, мұғалімге хабарлаңыз.
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды? Неліктен?
|
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қойылған мақсаттар мен міндеттерді жүзеге асыруға тырыстым: оқушыларға Қазақстанның қазіргі суретшілерімен таныстырдым. Оқушылар қызығушылықпен сурет эскиздерін салып, одан кейін практикалық бөлімге кірісті. Осындай сабақтарда өте маңызды деп санайтыным олардың ұлттық өнерге деген қызығушылықтарын арттыру, тәрбиелеу. Сабақтың уақытша кезеңдері сақталады.
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім. |
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













