«№49 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ
Ашық сабақтың тақырыбы:
Қима мен тілік түлік түрлері.
Сызу пәні 10 сынып
Мұғалімі: Айткалиев А.Қ.
Семей 2018ж
Сабақжоспарыныңүлгісі
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қима мен тілік түлік түрлері
Қима мен тілік түлік түрлері
«№49 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ
Ашық сабақтың тақырыбы:
Қима мен тілік түлік түрлері.
Сызу пәні 10 сынып
Мұғалімі: Айткалиев А.Қ.
Семей 2018ж
Сабақжоспарыныңүлгісі
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру |
Мектеп: «№ 49 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ |
|||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Айтқалиев А.Қ. |
|||||||||||
|
Сынып: 10сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қима мен тілік түлік түрлері Зерттеу сұрағы: Қима мен тіліктің аксонометриялық проекциясының фронталь жазықтықтағы құрылысын қалай табуға болады? |
|||||||||||
|
Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
10.2.4.2 Сызбадағы тілік пен біріктіру түрін, қима мен тілік кескіндерінің ережелерін білу және қолдану. |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Қима мен тіліктің айырмашылықтарын сызба арқылы көрсетеді Көпшілік оқушылар орындай алады: Тетік бөлшектің үшінші көрінісі мен тіліктерді сызуды үйренеді, құрылысын салыстырады Кейбір оқушылар орындай алады: Аксонометриялық проекцияда қима мен тілікті сызуды орындайды |
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Тапсырманы сызба түрінде құрастырады 1.Қима мен тіліктің анықтамасын айтып береді. 2.Қима мен тіліктің бөлшектерін анықтай алады. 3. Аксонометриялық проекциясын құра алады.4.Сызбаның сызылу жолын орындай алады. |
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология: қима,тілік, горизонталь, фронталь, профиль, проекция, аксонометрия,симметрия, фигура,металл, қорытпа,штрих,контур, ұнғыма, ойық; |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
геометрия ,технология, бейнелеу өнері, логика |
|||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
9 сынып Көрініске анықтама беріңдер |
|||||||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 10-12 минут |
Ұйымдастыру шаралары 1.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында, шаттық шеңберін ұйымдастыру. Күн жарығын алақанға
саламын, сабағымызды бастаймыз. Топқа бөлу. Оқушыларды 3 топқа геометриялық пішіндер арқылы бөлінеді (шаршы, үшбұрыш, ромб) Топ ережесі 1- топ: «Шаршы» 2- топ: «Үшбұрыш» 3- топ: «Ромб» 2. Оқушыларды 3. Жаңа сабақ Білікшенің ішкі және сыртқы пішінін айқындау үшін оны ойша пішінін көрсететін жерлерден жазықтықтармен қиямыз. Сонда қиюшы жазықтықта сызбалардағы кескіні қима деп аталатын фигура шығады.Нәрсені қиюшы жазықтықпен ойша қиғанда пайда болатын фигураның кескіні қима деп аталады.Сызбада орналасуына қарай қималар қабаттасқан және оңашаланған қималар болып бөлінеді.Қабаттасқан қима тікелей көріністерде орналасады, әдете белгіленбейді, егер ол симметриялы емес фигураны кескіндесе, үзік сызықтардың штрихтарын және нұсқамаларды жүргізеді, әріперді түсірмейді.Оңашаланған қималар көріністерден сырт орналасады.Қималарды таңдап алу кезінде оңашаланған қималарға көп көңіл бөлінеді, себебі олар көріністі жаппайды, контурын тұтас жуан негізгі сызықпен, ал қабаттасқан контурын тұтас жіңішке сызықпен жүргіземіз. Тетікті бір немесе бірнеше қиюшы жазықтықпен ойша қиғанда алынатын кескін тілік деп аталады.Тілік пен қиманы шатастырмау керек. (Ұ) 1-тапсырма: « Алға ілгерілеу» әдісі арқылы «Геометриялық пішіндер» туралы не білесіңдер? Тақырып бойынша көшбасшылық әдісі арқылы үй жұмысын бір-бірінен сұрату. (Т) 2-тапсырма: (М). «Миға шабуыл» әдісі арқылы 1.Сызбада қандай негізгі көріністер пайдаланылады? 2. Қандай көріністі басты көрініс деп атайды?Неліктен? 3. Жергілікті көрініс не үшін пайдаланылады? 4. Сызбада қандай көрініс болуы керек? (ҚБ) белсенді жауап берген оқушыларға аттары аталып «Қол соғу» арқылы бағаланады. |
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут 8 минут
2 минут |
(Ж)3-тапсырма:.(Ж,Т)1. «Бейнеролик көру» әдісі арқылы «жаттығу түрлері» Қима мен тіліктер туралы қандай деректер көрдіңдер? (ҚБ) «Бас бармақ» арқылы бағаланады (Ж)4-тапсырма: .«Деңгейлік тапсырмалар» әдісі қолданылады А деңгей: Қима мен тілікті тез арада орындау жолын анықтайды. В деңгей: Қима мен тіліктің аксонометриялық проекцияларының сызбасын құрады. С деңгей: аксонометриялық проекция сыза алады. Дескриптор -Қима мен тіліктің сызбасын тез арада оңай орындау тәсілін біледі; - Сызбаның өлшемдерін тиісті әріптермен белгілей алады; . (ҚБ) «Сүйекше» әдісі қолданылады. Үйге тапсырма беру Оқулықтың соңында берілген тапсырмаларды орындау. Қима мен тілік сызбаларының бөлшектерін жасау |
«Сүйекше» әдісі
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы
3 минут
|
Бүгінгі сабақта болған көңіл–күйді Бүгінгі сабақ саған ұнады ма? Бұл сабақ саған қаншалықты ұнады? Бүгінгі сабақтың соңында қандай сезімде болдың? Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі қолданылады. Жасыл түс- тапсырма толық орындалды. Сары түс- тапсырма жартылай орындалды. Қызыл түс- тапсырма мүлдем орындалмады. Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы: - ненібілді, неніүйренді; - әліденетүсініксіз; - қандайбағыттажұмысжүргізуқажет. Мүмкінболғантұстаоқушыларөз жұмысын және сыныптастарының жұмыстарын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады. «SWOD» талдау арқылы оқушылар рефлексия жасайды
|
Бағдаршам арқылы
|
||||||||||
|
Саралау – Сізқандайтәсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларғақандайтапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау |
||||||||||
|
Барлық оқушылар орындай алады: Қима мен тіліктің айырмашылықтарын сызба арқылы көрсете алады Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тетік бөлшектің үшінші көрінісі мен тіліктерді сызуды үйренеді, құрылысын салыстырады Кейбір оқушылар орындай алады: Аксонометриялық проекцияда қима мен тілікті сызуды орындайды
|
Үлестірме қағаздар; Қол соғу; «БББ» кестесі; «SWOD»; Формативті бағалау парағы; Кері байланыс; |
Денсаулық сақтау педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау. Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертіледі. |
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||
|
|
||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



аршы,
үшбұрыш, ромб
















