Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
"Қимақ қағанаты"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақтың тақырыбы: Қимақ қағанаты |
Мұғалімнің аты-жөні: М.Иршатова Күні: 11.10.2018ж |
||||||||||
СЫНЫП: 7 |
Қатысқаноқушылар саны: |
Қатыспағаноқушылар саны: 0 |
|||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
6.4.2.1 – Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау; 6.4.1.1 – көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын анықтау |
||||||||||
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар: Қимақ қағанатының ішкі және сыртқы саяси жағдайын түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: Қимақ қағанатының экономикалық байланысын анықтай алады. Кейбір оқушылар: Картадан қалалардың дамуын анықтап,дәлелдей алады. |
||||||||||
Бағалау критерийі |
1.Қимақ қағанатының ішкі және сыртқы жағдайын біледі. 2.Қимақ қағанатының экономикалық байланысын анықтайды 3.Картадан қалалардың орнын анықтап,дәлелдейді. |
||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Қимақ қағанаты туралы мәтінмен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы). Пәнге қатысты лексика мен терминология Халық, этнос, ақсүйектер, мүліктік теңсіздік, жер иелену түрлері.қағанат, қаған. |
||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу,түсіну,қолдану |
||||||||||
Ресурстар |
Қағаз қиындылары,кітап |
||||||||||
Әдіс-тәсілдер |
Серпілген сауал,ой қозғау,жариялау әдісі |
||||||||||
Құндылықтар |
«Мәңгілік Ел» идеясынан «Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы» құндылығы қимақтардың саяси жағдайын талдау барысында іске асады. |
||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Дүние жүзі тарихы пәнінен алған білімдерін қимақтардың ішкі және сыртқы саясатын талдау барысында қолданады; География пәнінен картамен жұмыс жасау дағдысын қимақ қағанатын кескін картада белгілеу барысында қолданады; Қазақ тілі пәнінен алған білімі мен дағдыларын өз ойын дұрыс жеткізу кезінде пайдаланады. |
||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Қосымша таратпа қағаздар |
||||||||||
Алдыңғы оқу |
Ерте орта ғасырлардағы Қазақстан аумағындағы мемлекеттік бірлестіктер |
||||||||||
Сабақтың жоспары |
|||||||||||
Жоспарланғануақыт |
Сабақ барысы : |
Бағалау түрлері |
|||||||||
Басталуы 7 минут Ұжымдық жұмыс |
Сәлемдесу. Топқа бөлемін : «Билеттер арқылы» топқа бөлінеді. Оқушыларды кассадан билеттер алып, 1,2,3 вагондарға бөлініп отырады. Психологиялық ахуал қалыптастыру: Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! Сынып реттілігін қадағалау. Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын байқау. Үйге берілген тапсырманы пысықтау. «Серпілген сауал» 1.Оғыз мемлекеті қашан және қай жерде құрылды? 2.Оғыз тайпалық құрамы қалай қалыптасы? 3.Оғыздардың қоғамдық құрылысы қандай? 4.Оғыз мемлекетінің сыртқы жағдайы қалай қалыптасты? 5.Оғыз мемлекетінің әліреуінің мен құлауының себептері қандай? 6.Оғыз мемлекеті туралы қандай жазба,тарихи деректер бар? ҚБ: Оқушылар бір-бірін бағалайды. Кері байланыс: Сұрақтарға жауап беру қиын болды ма? Ой қозғау: Оқушыларға слайд арқылы ортағасырлық қалалардың суреттері көрсетіледі: -Қала мәдениеті дегенді қалай түсінесіздер? -Қала мәдениетінің дамуына қандай факторлар әсер етуі мүмкін? -Ортағасырлық қалалардың ерекшеліктері қандай? Оқушылардың пікірлері тыңдалып, жаңа сабаққа шығу. Тақырыпты анықтап оқу мақсатымен таныстырып, бағалау критерийлерін ұсынамын |
1-топ: «Бақыт» вагоны 2-топ: «Сүйіспеншілік» вагоны 3-топ: «Жарқын өмір» вагоны |
|||||||||
Сабақтың ортасы 14 минут |
Білу және түсіну Жаңа ақпарат: Видеоролик (2 минут) (ж.т) Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.(5минут) 1. Қимақ қағанатының
құрылуы «Жариялау» әдісі (Әрбір топ берілген тақырыпшалар бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен бір оқушы берілген уақыт ішінде (2-3 минут) басқа топтарға сөйлеп, жеткізеді.) Топтардың өзара бағалауы: Бағдаршам,светапор,смайликтер арқылы бағаланады. |
Оқулық, |
|||||||||
7 минут 3 минут 5минут |
Кеңейтілген тапсырма: 1-Тапсырма.«Тарихи диктант» әдісі бойынша тапсырма беріледі. Сөйлемді толықтыру. Қимақтар туралы деректер , , Деректерінде айтылған.Қимақтар тайпасының басшысы---------------- лауазымын иеленді.Қимақардың қол астындағы барлық халық-----------бөлінді.Иелік билеушілері қаған әскерлеріне белгіленген мөлшерде ------------------ беріп отырды. 2-тапсырма.Қимақ қағанатының шаруашылығы мен мәдениетін кестеге салады
Дискриптор: -тақырыпты ашуы; -дәлелдер келтіруі; -ойын нақты жеткізуі. 3-тапсырма Картамен жұмыс Картадан Қимақ қағанатының аумағы,орталығы мен саяси тарихын анықтайды
Дескриптор: Карта толық толтырылды Карта жартылай толтырылды Картамен жұмыста қиындықтар болды |
|
|||||||||
Аяқталуы Сабақты бекіту, бағалау 4 минут |
Тест сұрақтары арқылы сабақты бекіту: 1.Қимақтардың VII ғасырдың ортасында мекендеген жері: А) Монғолия В) Алтай тауы мен Ертіс бойы Б) Қытай Д) Сыр бойы 2. Қимақ қағанатының астанасы: А) Отырар В) Жанкент С) Имақия Д) Суяб 3. Қимақтар қалалары туралы жазған тарихшысы А) Әль-Якуби В) Әл-Идриси С) Бируни Д) Гардизи 4. Қимақ ислам дінін қабылдай бастаған кезі: А) IX ғасыр В) Х ғасыр С) ХІ ғасыр Д) ХІІ ғасыр 5. Қимақтардың жеке дара тайпа көсемінің атағы: А) Ябғу В) Қаған С) Шад- түтік Г) Ұлы бек
|
Тақырып бойынша түйген білімдерін жазады. |
|||||||||
Кері байланыс 1 минут |
«Білім теңізіне кеме жіберіңіз» Тақырыпты жақсы меңгердім деген оқушылар кемелерін теңізге орналастырады,өзіне сенімсіздер жағаның шетінде қалады
|
Сабақтан алған әсерлерін теңізге жібереді |
|||||||||
Қосымша ақпарат |
|||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||
-Оқушыларға тақырыптың мақсаттарын меңгерту үшін тапсырмаларды саралап, деңгейлеріне орай беру . - Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша деректермен жұмыс жасауды ұйымдастыру
|
Бағалау критерийлері бойынша бағалау, Жұлдыз сыйлау арқылы бағалау , Сәйкестендіру тестінің нәтижесінде бағалау |
Белсенді оқу түрін ұйымдастыру, Сергіту сәтін ұйымдастыру, (Ширату жаттығуларын ұйымдастыру)
|
|||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||||
Сабақ мақсатымен тақырыпты басшылыққа ала отырып, сабақ мақсатын құрдым.
Сабақ мақсаттары оқу мақсатымен сәйкес келеді деген ойдамын.
Саралау дұрыс жүргізіледі деп есептеймін. Тапсырмаларды, бағалауды оқушының жас ерекшелігіне сәйкес дайындадым деп есептеймін.
Сабақтың уақытты кезеңдері сақталады деп санаймын. Тапсырмалар уақыт өлшемдерімен жасалған.
Сабақ жоспарында ауытқу болады деп ойлаймын. Сабақтың өткізілу барысында айқындаймын.
|
|||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
Бағалау критерийлері |
Дескрипторлар |
1.Қимақ қағанатының ішкі және сыртқы саяси жағдайын түсінеді. |
|
|
|
Қимақ қағанатының экономикалық байланысын анықтай алады. |
|
|
|
3.А. Македонскийдің скифтерге жорығының ерекшеліктері туралы талдайды. Картадан қалалардың орнын анықтап,дәлелдейді. |
|
|