|
ҰМЖ тарауы: Қиял әлемі Мектеп: П.Айтменов ном Күні: 28.04.17 Мұғалім: Пернебаева А.С. Сынып: 5 Қатысқандар Қатыспағандар |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: Бәйтерек туралы аңыз |
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары) |
Ж1. Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құрады. Ж3. Сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастырады. |
|||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Берілген мәтіннің мазмұнын түсінеді. Сюжетті суреттердің реттілігін сақтай отырып, қоюға қиналады. |
|||
|
Оқушылардың көпшілігі орындайды: Сюжетті суреттердің реттілігіне қарай орналастырады, тақырыбын қояды. Мәтіннің құрылымын есепке ала отырып, қарапайым жоспар жазуда қателікке бой алдырады. |
||||
|
Кейбір оқушылар орындайды: Сюжетті суреттердің реттілігін сақтай отырып, әңгіме құрастырады. Мәтіннің құрылымын сақтап, қарапайым жоспар жазады. |
||||
|
Тілдік мақсат:
|
Оқушылар орындай алады: Мәтін құрылымын сақтап, жоспар құра алады. Сюжетті суреттер бойынша әңгіме құрайды. |
|||
|
Пәнге қатысты сөздік қормен терминдер: Бәйтерек, Астана, монумент. |
||||
|
Диалогтер мен жазылым үшін қолданылатын тіркестер: Бәйтерек, самұрық құсы, ертектегі бала, алып қарақұс |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||
|
Бағалау критерийі: |
Ж1
Ж3
|
|||
|
Құндылықтарға баулу: |
Оқушылардың ой қиялдарын, ойлау қабілетін, қияли ұшқырлығын дамыту. |
|||
|
Пәнаралық байланыс: |
әдебиет, тарих |
|||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім: |
Бәйтерек ағашы туралы біледі. Астана монументі жайында біледі. |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут |
«Жүректен жүрекке» тренингі арқылы ынтымақтастық атмосферасын орнату. «Мозайка» әдісі арқылы Бәйтерек ағашы пазлын құрастыру |
Бәйтерек пазлдары. |
||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут Сабақ соңы 10 минут |
Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастырады.
Оқушыларға «Бәйтерек туралы аңыз» мәтінін беру. «Әріптестер» әдісі арқылы мәтіннің бөлімдерін ажыратады. Содан соң жоспар құрады. Бәйтерек – аңыз ағашы Ата-бабаларымыз жапан далада жалғыз өскен ағашты киелі ағаш немесе әулие ағаш деп санаған. Оны кесуге, қандай да бір зақым келтіруге тыйым салған. Саясында ұзақ отырып демалып, ұйықтауға да болмайтынын ескерткен. Жалғыз өскен ағаштың жанында ұзақ болсаң, сол ағаштай сопиып жалғыз қаласың деп жалғыздықтың нышанына балаған. Ал құла түздегі жайқалып өскен жалғыз ағаш пен шөлді мекендегі тырбиып өскен бұталарды қасиетті санап, жанында түнеп, шүберек байлайтын болған. Кейбіреулер ол маңда әулие жатыр деп ырымдап, мал сойып, тілеу тілеп те жатады. Бәйтерек — үш әлемді байланыстырушы дәнекер ретінде әспеттелінеді. Орта дүниені — адам, жоғарғы дүниені — қарақұс, төменгі дүниені — жылан-айдаһар көрсетеді. Қазақ ертегілерде кейіпкер жерасты әлеміне тап болады және ұзаққа созылған сапар кезінде үлкен ағашқа жолығады, ол жерде ағашқа өрмелеп бара жатқан жыланды өлтіріп, Самұрықтың балапандарын айдаһардан құтқарып қалады. Осы ерлігі үшін Алып Қарақұс кейіпкерді жер бетіне алып шығады. Ертегіде Самұрық кұсы осылайша мінезделінеді. Кейіпкер жыланды өлтірген соң Байтеректің түбіне демалып отырады. «Сол кезде күнбатыс жақтан бір қара бұлт шығыпты. Қатты дауыл жерді шаңдатты. – Бұл не? – деп сұрады (Жарты – Төстік)? Сонда екі балапан айтты: - Бұл біздің анамыздың қанатының екпінді желі, — деді. Күн нөсер жауын құйып – құйып жібереді. - Бұл қалай? – дегенде, балапан айтты: - Анамыздың көз жасы. Жылда-жылда бала тапсам да, бірі ілеспей койды деп жылағаны – деді. Құс ашылып қар жауды, жапалақ – жапалақ. - Бұл не – деді. – Анамыздың қуанып, қарқ-қарқ күлгені, — деді. Құс келіп ағаш басына қонғанда, үйдін жуандығындай ағаш иіліп жерге тиді дейді». Бұл теректің басы аспанмен, түп тамыры жер астымен жалғасқан. Ол көзге көрінбейтін киелі ағаш. Бәйтерек мазмұны бірде зәулім ағашы көзге елестетсе, екіншісінде мықты, зор күшті үшіншісінде, ғарыш пен жер арасындағы тылсым байланысты бейнелейді. Сондай-ақ ол тіршілік иелеріне тірек, сүйеніш, қорған, пана деген ұғымды да білдіреді. «Венн диаграммасы» әдісі арқылы аңыздағы Бәйтерек пен қазіргі Астанадағы Бәйтерек монументін салыстыру. |
Сюжетті суреттер
Қима қағаздар
А4 парағы |
||
|
Қосымша ақпараттар |
||||
|
Саралау (Дифференциация)Сіз қандай тәсілмен қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау. Сіз оқушыларға материалды оқу деңгейін қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. |
||
|
Қабілетті оқушылар тақырып бойынша мәтін жазу беремін. Қабілеті төмен оқушыларға сөз тіркестерінен сөйлем құрап жауды беремін. |
«жұлдызшалар» арқылы формативті бағалау |
|
||
|
Рефлексия: Сабақтың оқу мақсаттары қолжетімді болды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?Мен өз уақытымды тиімді пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
|||
|
Жалпы бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қиял әлемі
Қиял әлемі
|
ҰМЖ тарауы: Қиял әлемі Мектеп: П.Айтменов ном Күні: 28.04.17 Мұғалім: Пернебаева А.С. Сынып: 5 Қатысқандар Қатыспағандар |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: Бәйтерек туралы аңыз |
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары) |
Ж1. Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құрады. Ж3. Сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастырады. |
|||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Берілген мәтіннің мазмұнын түсінеді. Сюжетті суреттердің реттілігін сақтай отырып, қоюға қиналады. |
|||
|
Оқушылардың көпшілігі орындайды: Сюжетті суреттердің реттілігіне қарай орналастырады, тақырыбын қояды. Мәтіннің құрылымын есепке ала отырып, қарапайым жоспар жазуда қателікке бой алдырады. |
||||
|
Кейбір оқушылар орындайды: Сюжетті суреттердің реттілігін сақтай отырып, әңгіме құрастырады. Мәтіннің құрылымын сақтап, қарапайым жоспар жазады. |
||||
|
Тілдік мақсат:
|
Оқушылар орындай алады: Мәтін құрылымын сақтап, жоспар құра алады. Сюжетті суреттер бойынша әңгіме құрайды. |
|||
|
Пәнге қатысты сөздік қормен терминдер: Бәйтерек, Астана, монумент. |
||||
|
Диалогтер мен жазылым үшін қолданылатын тіркестер: Бәйтерек, самұрық құсы, ертектегі бала, алып қарақұс |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||
|
Бағалау критерийі: |
Ж1
Ж3
|
|||
|
Құндылықтарға баулу: |
Оқушылардың ой қиялдарын, ойлау қабілетін, қияли ұшқырлығын дамыту. |
|||
|
Пәнаралық байланыс: |
әдебиет, тарих |
|||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім: |
Бәйтерек ағашы туралы біледі. Астана монументі жайында біледі. |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут |
«Жүректен жүрекке» тренингі арқылы ынтымақтастық атмосферасын орнату. «Мозайка» әдісі арқылы Бәйтерек ағашы пазлын құрастыру |
Бәйтерек пазлдары. |
||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут Сабақ соңы 10 минут |
Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастырады.
Оқушыларға «Бәйтерек туралы аңыз» мәтінін беру. «Әріптестер» әдісі арқылы мәтіннің бөлімдерін ажыратады. Содан соң жоспар құрады. Бәйтерек – аңыз ағашы Ата-бабаларымыз жапан далада жалғыз өскен ағашты киелі ағаш немесе әулие ағаш деп санаған. Оны кесуге, қандай да бір зақым келтіруге тыйым салған. Саясында ұзақ отырып демалып, ұйықтауға да болмайтынын ескерткен. Жалғыз өскен ағаштың жанында ұзақ болсаң, сол ағаштай сопиып жалғыз қаласың деп жалғыздықтың нышанына балаған. Ал құла түздегі жайқалып өскен жалғыз ағаш пен шөлді мекендегі тырбиып өскен бұталарды қасиетті санап, жанында түнеп, шүберек байлайтын болған. Кейбіреулер ол маңда әулие жатыр деп ырымдап, мал сойып, тілеу тілеп те жатады. Бәйтерек — үш әлемді байланыстырушы дәнекер ретінде әспеттелінеді. Орта дүниені — адам, жоғарғы дүниені — қарақұс, төменгі дүниені — жылан-айдаһар көрсетеді. Қазақ ертегілерде кейіпкер жерасты әлеміне тап болады және ұзаққа созылған сапар кезінде үлкен ағашқа жолығады, ол жерде ағашқа өрмелеп бара жатқан жыланды өлтіріп, Самұрықтың балапандарын айдаһардан құтқарып қалады. Осы ерлігі үшін Алып Қарақұс кейіпкерді жер бетіне алып шығады. Ертегіде Самұрық кұсы осылайша мінезделінеді. Кейіпкер жыланды өлтірген соң Байтеректің түбіне демалып отырады. «Сол кезде күнбатыс жақтан бір қара бұлт шығыпты. Қатты дауыл жерді шаңдатты. – Бұл не? – деп сұрады (Жарты – Төстік)? Сонда екі балапан айтты: - Бұл біздің анамыздың қанатының екпінді желі, — деді. Күн нөсер жауын құйып – құйып жібереді. - Бұл қалай? – дегенде, балапан айтты: - Анамыздың көз жасы. Жылда-жылда бала тапсам да, бірі ілеспей койды деп жылағаны – деді. Құс ашылып қар жауды, жапалақ – жапалақ. - Бұл не – деді. – Анамыздың қуанып, қарқ-қарқ күлгені, — деді. Құс келіп ағаш басына қонғанда, үйдін жуандығындай ағаш иіліп жерге тиді дейді». Бұл теректің басы аспанмен, түп тамыры жер астымен жалғасқан. Ол көзге көрінбейтін киелі ағаш. Бәйтерек мазмұны бірде зәулім ағашы көзге елестетсе, екіншісінде мықты, зор күшті үшіншісінде, ғарыш пен жер арасындағы тылсым байланысты бейнелейді. Сондай-ақ ол тіршілік иелеріне тірек, сүйеніш, қорған, пана деген ұғымды да білдіреді. «Венн диаграммасы» әдісі арқылы аңыздағы Бәйтерек пен қазіргі Астанадағы Бәйтерек монументін салыстыру. |
Сюжетті суреттер
Қима қағаздар
А4 парағы |
||
|
Қосымша ақпараттар |
||||
|
Саралау (Дифференциация)Сіз қандай тәсілмен қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау. Сіз оқушыларға материалды оқу деңгейін қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. |
||
|
Қабілетті оқушылар тақырып бойынша мәтін жазу беремін. Қабілеті төмен оқушыларға сөз тіркестерінен сөйлем құрап жауды беремін. |
«жұлдызшалар» арқылы формативті бағалау |
|
||
|
Рефлексия: Сабақтың оқу мақсаттары қолжетімді болды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?Мен өз уақытымды тиімді пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
|||
|
Жалпы бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? |
||||
шағым қалдыра аласыз
















