Құрметті әріптес!
Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңына сәйкес авторлық құқық заңмен қорғаланатынын ескертеміз. Сатып алған ҚМЖ – ны тарату туралы факт анықталған жағдайда әкімшілік айыппұл салынады.
«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі

№472 бұйрығы бойынша жасалған ҚМЖ келесі бетте
Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «USTAZ tilegi» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ және презентацияны жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.
Қысқа мерзімді жоспар
8– сынып, 2-тоқсан
№1-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Мәтіндік процессордағы кестеле
Қысқа мерзімді жоспар
8– сынып, 2-тоқсан
№2-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Мәтіндік процессордағы кестеле
|
Бөлім: |
8.2А бөлім. Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді практикалық тұрғыдан қолдану |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.2 абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді пайдалану; 8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану; |
|||||
|
Сабақ мақсаты: |
Электрондық кестеде қолданылатын мәліметтер форматтарын білу |
|||||
|
Сәттілік критерийі: |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар: Мәлімет форматтарын түсіндіру, Абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді түсіндіру Статистикалық функцияларды қолдануды түсіндіру (сөйлеу және оқу дағдыларын дамыту) |
|||||
|
Құндылықтарға баулу:
|
Жұптық тапсырмаларды орындау барысында жылы қарымқатынастарды дамытып, ынтымақтастық дағдылар орнатып, сындарлы көзқарас пен сыни ой дамытылуға бағытталған дағдылық құндылықтар қарым-қатынас арқылы дамытылады. . Академиялық адалдық: басқа адамдардың идеялары мен ойларын құрметтеу академиялық адалдық принциптерін сақтаудан тұрады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Миға шабуыл Мұғалім келесі сұрақтарды қояды: Әртүрлі типтегі мәліметтерді өңдеуде абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді қалай қолдануға болады? Excel салыстырмалы сілтемесі – формулаларды басқа орынға көшірген кезде, формуладағы адрес жаңа орынға байланысты ауысады. Excel абсолютті сілтемесі көшірілген ұяшықтағы сілтемелердің адресі ауыспауы үшін қолданады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Жаңа тақырыппен таныстыру. Абсолютті және салыстырмалы сілтемелермен тек бір файлмен емес, бірнеше файлмен бір уақытта жұмыс жасауға болады. Біріншісі екіншісіне сілтеме жасалған екі файл болсын. Оның біріншісіне жасалған өзгерістің екінші файлдағы мәліметтерге әсері бола ма? Осыны анықтайық. 1-тапсырма.: • Жеңіл автокөліктің жылдамдығын м/c өлшемінде есепте. • 20 секундта жүрген жолын анықта. • 72 км/ сағат жылдамдықпен 1 км жолды қанша уақытта жүріп өтеді? • Электрондық кестені құрады. 2-тапсырма. Төменде электрондық кесте бөлігі формула көрсету режімінде берілген. Егер С1 ұяшықтағы формуланы көрсету режімінен шыққаннан кейін С3 ұяшыққа көшіріп қойсақ, С1 және С3 ұяшықтарда қандай сандар пайда болады? 3-тапсырма. Самат 8-сыныпта оқиды. Ол жазғы демалыста әкесіне шаруашылықта мал бордақылауға көмектесті. Саматтың еңбекқорлығына әкесі риза болды. Самат бордақылаған малдың бастапқы салмағы әр күн сайын 1%-ға артып отырды. Саматтың мал бордақылаумен айналысқан алғашқы 10 күні берілген. • Есептің формуласын құрып, есептеулер жүргіз |
Оқушылар жұмыстарымен ауысады. Тапсырманы орындау барысында кездескен қиындықтарды талдайды, пайдаланған формулалар жайында айтып береді.
Дескриптор: Оқушы пайдаланған формулалары жайында сыныптасына түсіндіреді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Сабақ соңында рефлекция жүргізіледі:
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
Қысқа мерзімді жоспар
8– сынып, 2-тоқсан
№3-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Кіріктірілген функциялар
|
Бөлім: |
8.2А бөлім. Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Кіріктірілген функциялар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.3 - электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кіріктірілген функцияларды қолдану |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
|
|||||
|
Сәттілік критерийі: |
Кіріктірілген функцияларды қолданып, шығарылған есептедің қорытындыларынан ұяшықтың мәнін таба біледі. Есептерді шығару үшін формулаларды қолдана біледі. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар істей біледі: Функциялардың қолдану ережелерін түсіндіре біледі, Формула мен функциялардың жазылу синтаксисін түсіндіре алады |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин |
Функция дегеніміз не? Функцияның математикада және адам өміріндегі маңызы қандай? Программаға кіріктірілген функциялар деген не? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
(ҚБ) Мәтінді жұпта талдау. Оқушылар таратылған мәтінді жұпта талдайды. Қажетті функциялардың қолданылуын дәптерлеріне жазып алады. Бір-біріне сұрақтар қою арқылы келесі ұғымдарды қайталайды:
|
Дескриптор: MS Excel бағдарламасында қажетті есептеулер үшін математикалық функцияларды пайдалана алады. Электрондық кестедегі кіріктірілген функцияларды пайдалану арқылы қарапайым есептеулерді орындайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Оқушылар сұраққа жауап береді: |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
|
Үй тапсырмасы |
Қанат 8-сыныпта оқиды. Ол оқитын мектептің 8-сыныбында 8 сынып қатарласа оқиды. Сыныптардағы І тоқсан бойынша білім сапасының қорытындысы. Қанат 8-сыныптар бойынша І тоқсандағы білім сапасына қарап, төмендегі жағдайларды анықтайды. Электронды кестемен жұмыс жасауды үйренуді енді бастаған Қанат сендерден көмек сұрайды. |
|
|
|
||
Қысқа мерзімді жоспар
8– сынып, 2-тоқсан
№4-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Кіріктірілген функциялар
|
Бөлім: |
8.2А бөлім. Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Кіріктірілген функцияларды практикалық тұрғыда қолдану |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану; |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
|
|||||
|
Сәттілік критерийі: |
Кіріктірілген функцияларды қолданып, шығарылған есептедің қорытындыларынан ұяшықтың мәнін таба біледі. Есептерді шығару үшін формулаларды қолдана біледі. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар істей біледі: Функциялардың қолдану ережелерін түсіндіре біледі, Формула мен функциялардың жазылу синтаксисін түсіндіре алады |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин |
Миға шабуыл. Өткен сабақ материалдары бойынша сұрақтар: Кіріктірілген функциялар көмегімен күнделікті кездесетін қандай есептерді шешуге болады? Кіріктірілген функцияларды алгебра пәнінің өзіңе таныс қай тарауларына тиімді қолдануға болады деп ойлайсың? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Кіріктірілген функцияларды практикалық тұрғыдан қолдану барысында есептерді кестелік процессор көмегімен шешу жолдарын үйренесің. Сонымен бірге функцияның графигін салу жолдарын, күнделікті өмірмен байланысты есептерді (мысалы, электр энергиясын есептеу) логикалық функциялар көмегімен шешу жолдарын меңгересің. Практикалық жұмыстарды орындаудың толық кезеңі берілген. Берілген үлгіге қарап тапсырмаларды мұқият оқып, компьютерде орындау арқылы басқа да тапсырмаларды осы тәрізді құрастырып, өз бетіңше орындауға үйренесің. №1 практикалық жұмыс. Рамазан оқу жылының соңында үздіктер қатарынан табылып, емтиханнан босатылатынын не босатылмайтынын анықта. Тапсырманы орындау қадамдары: 1.Талдау бағанындағы D4 ұяшығына логикалық функция қолданамыз: =ЕСЛИ(D4=5; 1; 0) 2. D4 ұяшығындағы формуланы D17 ұяшығына дейін көшіріп қоямыз. 3. D18 ұяшығына D4-тен D17-ге дейінгі ұяшықтағы сандардың қосындысын табамыз. =СУММ(D4:D17) 4. D19 ұяшығына логикалық функция қолданамыз: =ЕСЛИ(D18=14;"Ия";"Жоқ") 5. С18 ұяшығына C4 пен C17 мәндерінің арифметикалық орташасын табу формуласын қоямыз: =СРЗНАЧ(C4:C17) №2 практикалық жұмыс. Функция графигі Тапсырма: у=х2 –4 функциясының графигін сал. Функция графигін салу үшін Excel программасында аргументі х-тің мәніне ординатасы у-тің сәйкес мәндерінен кесте жасаймыз |
Дескриптор: MS Excel бағдарламасында қажетті есептеулер үшін математикалық функцияларды пайдалана алады. Электрондық кестедегі кіріктірілген функцияларды пайдалану арқылы қарапайым есептеулерді орындайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Оқушылар сұраққа жауап береді: Сабақ барысында қандай қиындықтар болды? Сабақ беру кезінде маған не жетіспеді? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
Қысқа мерзімді жоспар
8– сынып, 2-тоқсан
№5-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Қолда бар ақпараттың негізіндегі болжам
|
Бөлім: |
8.2А бөлім. Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қолжетімді ақпараттың негізінде мәліметтерді талдау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.3- электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кіріктірілген функцияларды қолдану |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
тапсырмаларды орындау үшін электрондық кестелердегі статистикалық функцияларды қолдану. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
ЕСЛИ және ОКРУГЛ функцияларын қолданып, оқушының қай категорияға жататынын анықтайды. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Кестелерді мәтіндік процессорда пішімдей алады. Лексика және терминология: MS Word , кесте, автопішімдеу Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: - Кестелік ақпарттарды компьютер көмегімен қалай
өңдеуге болады? |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылар:
Пәндік лексика мен терминология: Жол, баған, ұяшық Формула, функция, статистикалық функциялар, максималды мән, минималды мән, орташа мән Оқу мен жазуға арналған пайдалы фразалар Статистикалық функциялардың көмегімен … |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин |
Миға шабуыл: Болжау дегеніміз не? Күнделікті өмірде нендей нәрселерді болжаймыз? Ғылым мен техникада болжау жасала ма? |
Excel электрондық кестесінде:
формуланы пайдалана алады. |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Excel файлы Стартер.xlsx |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Қолданбалы есептерді шешу. Excel программасының көмегімен қолданбалы есептерді шешуде кіріктірілген функцияларды, мәліметтердің түрлі типі мен форматтарын қалай пайдалануға және функция графиктерін қалай тұрғызуға болады? Практикалық жұмыс. Математикалық есептерді шешуде электрондық кестені қолдану Тапсырма: у = 2х + 2 және у = – 2х + 6 функциялары берілген. Осы функцияның графигін салып, қиылысу нүктесін анықтаңдар. Тапсырманы орындау алгоритмі: 1. Кестені жасауда х мәнін мысалы, – 5-тен + 5-ке дейін 1 қадаммен алайық. 2. Берілген х мәнін у = 2х + 2 функциясына салып, у мәнін есептеу үшін функцияға сәйкес = 2 * В1 + 2 формуласын А3 ұяшығына енгізіп, А13 ұяшығына дейін көшіріп қоямыз. 3. Берілген х мәнін у= – 2х + 6 функциясына салып, у мәнін есептеу үшін функцияға сәйкес = 2 * В1 + 2 формуласын С3 ұяшығына енгізіп, С13 ұяшығына дейін көшіріп қоямыз. III блім. АҚПАРАТТЫ ЭЛЕКТРОНДЫ КЕСТЕЛЕРДЕ ӨҢДЕУ Ⱥлматык ұяшығына дейін көшіріп қоямыз. = – 2х + 6 теу үшін функцияға сәйкес = 2 ұяшығына дейін көшіріп қоямыз. |
(Д) «Жасап көрсет және әңгімеле» әдісі арқылы практикалық жұмыс орындап, бітірген кезде қалай жасағаны жайлы түсінік береді
Дескрипторлар:
Логикалық функцияларды дұрыс қолдана алады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Қалыптастырушы бағалау
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Таратпа материал |
||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Кері байланыс Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
Қысқа мерзімді жоспар
8– сынып, 2-тоқсан
№6-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Қолданбалы есептерді шешу
|
Бөлім: |
8.2А бөлім. Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қолданбалы есептерді шешу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану; 8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану; 8.2.2.4 кестеде көрсетілген функциялардың графиктерін құрастыру |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
электрондық кестелерде кіріктірілген функцияларды қолдана отырып есеп шығару |
|||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Электрондық кестеде кіріктірілген функциялардың жұмысын сипаттай алады Пәндік лексика жіне терминология: СЧЕТ, СЧЕТЕСЛИ, СУММ, СУММЕСЛИ, функциялар Оқу мен жазуға арналған пайдалы сөз тіркестері: СЧЕТ функциясы … орындайды СЧЕТЕСЛИ функциясы келесі есептеулерді жүргізу үшін қажет…
|
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Бірін-бірі сыйлау, академиялық адалдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин |
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Тапсырма: Бірнеше үшбұрыштың барлық қабырғаларының ұзындығы берілген. Герон формуласын пайдаланып, осы үшбұрыштардың ауданын тап. Үшбұрыштардың ең үлкен және ең кіші аудандарын анықта. Тапсырманы орындау алгоритмі: Тапсырманы орындауда геометрия курсындағы үшбұрыштың берілген үш қабырғасын пайдаланып, үшбұрыш ауданын есептеудің Герон формуласы – үшбұрыштың ауданын (S) оның қабырғаларының (a, b, және c) ұзындықтары арқылы өрнектейтін формула: мұндағы p — үшбұрыштың жарты периметрі: p = a + b + c 2 . Ехсеl программасында 3-суреттегі үлгідегідей кестені жасаймыз. Үшбұрыш қабырғаларының мәндерін ойша беруге болады. Е3 ұяшығына = (B4+C4+D4)/2 формуласын жазып, Е12 ұяшыққа дейін көшіріп қоямыз. F3 ұяшығына =КОРЕНЬ (E3 * (E3–B3) * (E3-C3) * (E3-D3)) болатын Герон формуласын жазып, F12 ұяшыққа дейін көшіріп қоямыз. Ең үлкен үшбұрыштың ауданын табу үшін =МАКС(F3:F12) формуласын қолданамыз. Ең кіші үшбұрыштың ауданын табу үшін =МИН(F3:F12) формуласын қолданамыз. Барлық үшбұрыштардың орташа ауданын табу үшін =СРЗНАЧ(F3:F12) формуласын пайдаланып есептейміз. 2-тапсырма. Электрондық кестеде берілген үлгі бойынша атмосфералық қысымның апталық өзгеруіне баға беретін кесте жаса. Тапсырманы орындауда абсолют сілтемелер мен логикалық функция қызметін пайдалануға болады. Қалыпты атмосфералық қысым =760 мм сынап бағаны. Егер: • 755 -765 мм сынап бағаны аралығында болса, «Талапқа сай». • 720-754 мм сынап бағаны аралығында болса, «Талаптан төмен». • 766-780 мм сынап бағаны аралығында болса, «Талаптан жоғары». |
Оқушылар практикалық жұмысты орындауды жалғастырады
Дескрипторлар: • Кестені толық пішімдеу; • Ұяшықтарда абсолют сілтемені қоя білу; • Ұяшықтарға логикалық функцияны пайдаланып, өрнекті дұрыс жазу. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Кері байланыс Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
Қысқа мерзімді жоспар
8– сынып, 2-тоқсан
№7-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Қолданбалы есептерді шешу
|
Бөлім: |
8.2А бөлім. Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қолданбалы есептерді шешу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану; 8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану; 8.2.2.4 кестеде көрсетілген функциялардың графиктерін құрастыру |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
электрондық кестелерде кіріктірілген функцияларды қолдана отырып есеп шығару |
|||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Электрондық кестеде кіріктірілген функциялардың жұмысын сипаттай алады Пәндік лексика жіне терминология: СЧЕТ, СЧЕТЕСЛИ, СУММ, СУММЕСЛИ, функциялар Оқу мен жазуға арналған пайдалы сөз тіркестері: СЧЕТ функциясы … орындайды СЧЕТЕСЛИ функциясы келесі есептеулерді жүргізу үшін қажет…
|
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Бірін-бірі сыйлау, академиялық адалдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин |
Топта талқыла Сұрақтар:
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсаттарымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Жұппен орында Оқушылар жұпта алдымен есепті шығарудың жолын талдайды. Қандай функцияны не мақсатпен пайдаланатын нақтылайды. Есеп:
Анықта: а. Кем дегенде 1 тауардың құнын есептейтін формуланы анықта b. Барлық тауар үшін төленуге тиіс соманы анықта с. Соңғы жалпы бағаның құнына қарай (2500 теңгеден көп пе) жеңілдік жасауға болатыны/болмайтыны туралы шешімді алатын формуланы анықта.Егер жеңілдік болатын болса, оның мөлшері 5%.
Кестеге талдау жаса. Соңғы нәиже бойынша неше оқушы секцияға қабылданады а. Кез-келген бір оқушының секцияға қабылдануы немесе қабылданбауы туралы ақпараты шығаратын формуланы құрастыр. b. Барлық қабылданған оқушылардың санын анықтайтын формуланы құрастыр.
Оқушылар құрастырған формулаларын сыныппен талқылайды. Егер де формулада қателер болса, талдау барысында түзетеді |
Оқушылар практикалық жұмысты орындауды жалғастырады
Дескриптор:
кіріктірілген функцияны дұрыс пайдалана алады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Кері байланыс Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
Қысқа мерзімді жоспар
8– сынып, 2-тоқсан
№8-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Exсel программасында жобалық жұмыстар орындау
|
Бөлім: |
8.2А бөлім. Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Excel программасында жобалық жұмыстар орындау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану; 8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану; 8.2.2.4 кестеде көрсетілген функциялардың графиктерін құрастыру |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
электрондық кестелерде кіріктірілген функцияларды қолдана отырып есеп шығару |
|||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Электрондық кестеде кіріктірілген функциялардың жұмысын сипаттай алады Пәндік лексика жіне терминология: СЧЕТ, СЧЕТЕСЛИ, СУММ, СУММЕСЛИ, функциялар Оқу мен жазуға арналған пайдалы сөз тіркестері: СЧЕТ функциясы … орындайды СЧЕТЕСЛИ функциясы келесі есептеулерді жүргізу үшін қажет…
|
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Бірін-бірі сыйлау, академиялық адалдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин |
Миға шабуыл Топта талқыла Сұрақтар: Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу барысында алған білімді өмірде қалай қолдануға болады? Электронды кестелерді өңдеу ортасында алған теориялық және практикалық білімдерді қалай жүйелеуге болады? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Жұппен орында №1 жоба тақырыбы: Ехсеl программасын тұрмыста қолдануды тиімді жолдары. №2 жоба тақырыбы: Бізді қоршаан диаграммалар. №3 жоба тақырыбы: Сызықтық, параболлалық және гиперболлалық функцияларды графигін Ехсеl программасыны көмегімен зерттеу. №4 жоба тақырыбы: Ехсеl программасында сызықтық теңдеулер жүйесін шешу жолдары. №5 жоба тақырыбы: Ехсеl программасында тест жасау.. №6 жоба тақырыбы: Білім сапасын есептеуде Ехсеl программасын тиімді қолдану. №7 жоба тақырыбы: Ехсеl программасы көмегімен физика пәнінен зертханалық және жұмыстарды орындауда есептеу жұмыстарыны дәлдігін арттыру. |
Оқушылар практикалық жұмысты орындауды жалғастырады
Дескриптор:
кіріктірілген функцияны дұрыс пайдалана алады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Кері байланыс Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ
ҚМЖ
Құрметті әріптес!
Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңына сәйкес авторлық құқық заңмен қорғаланатынын ескертеміз. Сатып алған ҚМЖ – ны тарату туралы факт анықталған жағдайда әкімшілік айыппұл салынады.
«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі

№472 бұйрығы бойынша жасалған ҚМЖ келесі бетте
Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «USTAZ tilegi» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ және презентацияны жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.
Қысқа мерзімді жоспар
8– сынып, 2-тоқсан
№1-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Мәтіндік процессордағы кестеле
Қысқа мерзімді жоспар
8– сынып, 2-тоқсан
№2-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Мәтіндік процессордағы кестеле
|
Бөлім: |
8.2А бөлім. Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді практикалық тұрғыдан қолдану |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.2 абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді пайдалану; 8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану; |
|||||
|
Сабақ мақсаты: |
Электрондық кестеде қолданылатын мәліметтер форматтарын білу |
|||||
|
Сәттілік критерийі: |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар: Мәлімет форматтарын түсіндіру, Абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді түсіндіру Статистикалық функцияларды қолдануды түсіндіру (сөйлеу және оқу дағдыларын дамыту) |
|||||
|
Құндылықтарға баулу:
|
Жұптық тапсырмаларды орындау барысында жылы қарымқатынастарды дамытып, ынтымақтастық дағдылар орнатып, сындарлы көзқарас пен сыни ой дамытылуға бағытталған дағдылық құндылықтар қарым-қатынас арқылы дамытылады. . Академиялық адалдық: басқа адамдардың идеялары мен ойларын құрметтеу академиялық адалдық принциптерін сақтаудан тұрады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Миға шабуыл Мұғалім келесі сұрақтарды қояды: Әртүрлі типтегі мәліметтерді өңдеуде абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді қалай қолдануға болады? Excel салыстырмалы сілтемесі – формулаларды басқа орынға көшірген кезде, формуладағы адрес жаңа орынға байланысты ауысады. Excel абсолютті сілтемесі көшірілген ұяшықтағы сілтемелердің адресі ауыспауы үшін қолданады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Жаңа тақырыппен таныстыру. Абсолютті және салыстырмалы сілтемелермен тек бір файлмен емес, бірнеше файлмен бір уақытта жұмыс жасауға болады. Біріншісі екіншісіне сілтеме жасалған екі файл болсын. Оның біріншісіне жасалған өзгерістің екінші файлдағы мәліметтерге әсері бола ма? Осыны анықтайық. 1-тапсырма.: • Жеңіл автокөліктің жылдамдығын м/c өлшемінде есепте. • 20 секундта жүрген жолын анықта. • 72 км/ сағат жылдамдықпен 1 км жолды қанша уақытта жүріп өтеді? • Электрондық кестені құрады. 2-тапсырма. Төменде электрондық кесте бөлігі формула көрсету режімінде берілген. Егер С1 ұяшықтағы формуланы көрсету режімінен шыққаннан кейін С3 ұяшыққа көшіріп қойсақ, С1 және С3 ұяшықтарда қандай сандар пайда болады? 3-тапсырма. Самат 8-сыныпта оқиды. Ол жазғы демалыста әкесіне шаруашылықта мал бордақылауға көмектесті. Саматтың еңбекқорлығына әкесі риза болды. Самат бордақылаған малдың бастапқы салмағы әр күн сайын 1%-ға артып отырды. Саматтың мал бордақылаумен айналысқан алғашқы 10 күні берілген. • Есептің формуласын құрып, есептеулер жүргіз |
Оқушылар жұмыстарымен ауысады. Тапсырманы орындау барысында кездескен қиындықтарды талдайды, пайдаланған формулалар жайында айтып береді.
Дескриптор: Оқушы пайдаланған формулалары жайында сыныптасына түсіндіреді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Сабақ соңында рефлекция жүргізіледі:
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
Қысқа мерзімді жоспар
8– сынып, 2-тоқсан
№3-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Кіріктірілген функциялар
|
Бөлім: |
8.2А бөлім. Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Кіріктірілген функциялар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.3 - электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кіріктірілген функцияларды қолдану |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
|
|||||
|
Сәттілік критерийі: |
Кіріктірілген функцияларды қолданып, шығарылған есептедің қорытындыларынан ұяшықтың мәнін таба біледі. Есептерді шығару үшін формулаларды қолдана біледі. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар істей біледі: Функциялардың қолдану ережелерін түсіндіре біледі, Формула мен функциялардың жазылу синтаксисін түсіндіре алады |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин |
Функция дегеніміз не? Функцияның математикада және адам өміріндегі маңызы қандай? Программаға кіріктірілген функциялар деген не? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
(ҚБ) Мәтінді жұпта талдау. Оқушылар таратылған мәтінді жұпта талдайды. Қажетті функциялардың қолданылуын дәптерлеріне жазып алады. Бір-біріне сұрақтар қою арқылы келесі ұғымдарды қайталайды:
|
Дескриптор: MS Excel бағдарламасында қажетті есептеулер үшін математикалық функцияларды пайдалана алады. Электрондық кестедегі кіріктірілген функцияларды пайдалану арқылы қарапайым есептеулерді орындайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Оқушылар сұраққа жауап береді: |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
|
Үй тапсырмасы |
Қанат 8-сыныпта оқиды. Ол оқитын мектептің 8-сыныбында 8 сынып қатарласа оқиды. Сыныптардағы І тоқсан бойынша білім сапасының қорытындысы. Қанат 8-сыныптар бойынша І тоқсандағы білім сапасына қарап, төмендегі жағдайларды анықтайды. Электронды кестемен жұмыс жасауды үйренуді енді бастаған Қанат сендерден көмек сұрайды. |
|
|
|
||
Қысқа мерзімді жоспар
8– сынып, 2-тоқсан
№4-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Кіріктірілген функциялар
|
Бөлім: |
8.2А бөлім. Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Кіріктірілген функцияларды практикалық тұрғыда қолдану |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану; |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
|
|||||
|
Сәттілік критерийі: |
Кіріктірілген функцияларды қолданып, шығарылған есептедің қорытындыларынан ұяшықтың мәнін таба біледі. Есептерді шығару үшін формулаларды қолдана біледі. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар істей біледі: Функциялардың қолдану ережелерін түсіндіре біледі, Формула мен функциялардың жазылу синтаксисін түсіндіре алады |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин |
Миға шабуыл. Өткен сабақ материалдары бойынша сұрақтар: Кіріктірілген функциялар көмегімен күнделікті кездесетін қандай есептерді шешуге болады? Кіріктірілген функцияларды алгебра пәнінің өзіңе таныс қай тарауларына тиімді қолдануға болады деп ойлайсың? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Кіріктірілген функцияларды практикалық тұрғыдан қолдану барысында есептерді кестелік процессор көмегімен шешу жолдарын үйренесің. Сонымен бірге функцияның графигін салу жолдарын, күнделікті өмірмен байланысты есептерді (мысалы, электр энергиясын есептеу) логикалық функциялар көмегімен шешу жолдарын меңгересің. Практикалық жұмыстарды орындаудың толық кезеңі берілген. Берілген үлгіге қарап тапсырмаларды мұқият оқып, компьютерде орындау арқылы басқа да тапсырмаларды осы тәрізді құрастырып, өз бетіңше орындауға үйренесің. №1 практикалық жұмыс. Рамазан оқу жылының соңында үздіктер қатарынан табылып, емтиханнан босатылатынын не босатылмайтынын анықта. Тапсырманы орындау қадамдары: 1.Талдау бағанындағы D4 ұяшығына логикалық функция қолданамыз: =ЕСЛИ(D4=5; 1; 0) 2. D4 ұяшығындағы формуланы D17 ұяшығына дейін көшіріп қоямыз. 3. D18 ұяшығына D4-тен D17-ге дейінгі ұяшықтағы сандардың қосындысын табамыз. =СУММ(D4:D17) 4. D19 ұяшығына логикалық функция қолданамыз: =ЕСЛИ(D18=14;"Ия";"Жоқ") 5. С18 ұяшығына C4 пен C17 мәндерінің арифметикалық орташасын табу формуласын қоямыз: =СРЗНАЧ(C4:C17) №2 практикалық жұмыс. Функция графигі Тапсырма: у=х2 –4 функциясының графигін сал. Функция графигін салу үшін Excel программасында аргументі х-тің мәніне ординатасы у-тің сәйкес мәндерінен кесте жасаймыз |
Дескриптор: MS Excel бағдарламасында қажетті есептеулер үшін математикалық функцияларды пайдалана алады. Электрондық кестедегі кіріктірілген функцияларды пайдалану арқылы қарапайым есептеулерді орындайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Оқушылар сұраққа жауап береді: Сабақ барысында қандай қиындықтар болды? Сабақ беру кезінде маған не жетіспеді? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
Қысқа мерзімді жоспар
8– сынып, 2-тоқсан
№5-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Қолда бар ақпараттың негізіндегі болжам
|
Бөлім: |
8.2А бөлім. Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қолжетімді ақпараттың негізінде мәліметтерді талдау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.3- электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кіріктірілген функцияларды қолдану |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
тапсырмаларды орындау үшін электрондық кестелердегі статистикалық функцияларды қолдану. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
ЕСЛИ және ОКРУГЛ функцияларын қолданып, оқушының қай категорияға жататынын анықтайды. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Кестелерді мәтіндік процессорда пішімдей алады. Лексика және терминология: MS Word , кесте, автопішімдеу Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: - Кестелік ақпарттарды компьютер көмегімен қалай
өңдеуге болады? |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылар:
Пәндік лексика мен терминология: Жол, баған, ұяшық Формула, функция, статистикалық функциялар, максималды мән, минималды мән, орташа мән Оқу мен жазуға арналған пайдалы фразалар Статистикалық функциялардың көмегімен … |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин |
Миға шабуыл: Болжау дегеніміз не? Күнделікті өмірде нендей нәрселерді болжаймыз? Ғылым мен техникада болжау жасала ма? |
Excel электрондық кестесінде:
формуланы пайдалана алады. |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Excel файлы Стартер.xlsx |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Қолданбалы есептерді шешу. Excel программасының көмегімен қолданбалы есептерді шешуде кіріктірілген функцияларды, мәліметтердің түрлі типі мен форматтарын қалай пайдалануға және функция графиктерін қалай тұрғызуға болады? Практикалық жұмыс. Математикалық есептерді шешуде электрондық кестені қолдану Тапсырма: у = 2х + 2 және у = – 2х + 6 функциялары берілген. Осы функцияның графигін салып, қиылысу нүктесін анықтаңдар. Тапсырманы орындау алгоритмі: 1. Кестені жасауда х мәнін мысалы, – 5-тен + 5-ке дейін 1 қадаммен алайық. 2. Берілген х мәнін у = 2х + 2 функциясына салып, у мәнін есептеу үшін функцияға сәйкес = 2 * В1 + 2 формуласын А3 ұяшығына енгізіп, А13 ұяшығына дейін көшіріп қоямыз. 3. Берілген х мәнін у= – 2х + 6 функциясына салып, у мәнін есептеу үшін функцияға сәйкес = 2 * В1 + 2 формуласын С3 ұяшығына енгізіп, С13 ұяшығына дейін көшіріп қоямыз. III блім. АҚПАРАТТЫ ЭЛЕКТРОНДЫ КЕСТЕЛЕРДЕ ӨҢДЕУ Ⱥлматык ұяшығына дейін көшіріп қоямыз. = – 2х + 6 теу үшін функцияға сәйкес = 2 ұяшығына дейін көшіріп қоямыз. |
(Д) «Жасап көрсет және әңгімеле» әдісі арқылы практикалық жұмыс орындап, бітірген кезде қалай жасағаны жайлы түсінік береді
Дескрипторлар:
Логикалық функцияларды дұрыс қолдана алады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Қалыптастырушы бағалау
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Таратпа материал |
||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Кері байланыс Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
Қысқа мерзімді жоспар
8– сынып, 2-тоқсан
№6-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Қолданбалы есептерді шешу
|
Бөлім: |
8.2А бөлім. Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қолданбалы есептерді шешу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану; 8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану; 8.2.2.4 кестеде көрсетілген функциялардың графиктерін құрастыру |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
электрондық кестелерде кіріктірілген функцияларды қолдана отырып есеп шығару |
|||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Электрондық кестеде кіріктірілген функциялардың жұмысын сипаттай алады Пәндік лексика жіне терминология: СЧЕТ, СЧЕТЕСЛИ, СУММ, СУММЕСЛИ, функциялар Оқу мен жазуға арналған пайдалы сөз тіркестері: СЧЕТ функциясы … орындайды СЧЕТЕСЛИ функциясы келесі есептеулерді жүргізу үшін қажет…
|
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Бірін-бірі сыйлау, академиялық адалдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин |
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Тапсырма: Бірнеше үшбұрыштың барлық қабырғаларының ұзындығы берілген. Герон формуласын пайдаланып, осы үшбұрыштардың ауданын тап. Үшбұрыштардың ең үлкен және ең кіші аудандарын анықта. Тапсырманы орындау алгоритмі: Тапсырманы орындауда геометрия курсындағы үшбұрыштың берілген үш қабырғасын пайдаланып, үшбұрыш ауданын есептеудің Герон формуласы – үшбұрыштың ауданын (S) оның қабырғаларының (a, b, және c) ұзындықтары арқылы өрнектейтін формула: мұндағы p — үшбұрыштың жарты периметрі: p = a + b + c 2 . Ехсеl программасында 3-суреттегі үлгідегідей кестені жасаймыз. Үшбұрыш қабырғаларының мәндерін ойша беруге болады. Е3 ұяшығына = (B4+C4+D4)/2 формуласын жазып, Е12 ұяшыққа дейін көшіріп қоямыз. F3 ұяшығына =КОРЕНЬ (E3 * (E3–B3) * (E3-C3) * (E3-D3)) болатын Герон формуласын жазып, F12 ұяшыққа дейін көшіріп қоямыз. Ең үлкен үшбұрыштың ауданын табу үшін =МАКС(F3:F12) формуласын қолданамыз. Ең кіші үшбұрыштың ауданын табу үшін =МИН(F3:F12) формуласын қолданамыз. Барлық үшбұрыштардың орташа ауданын табу үшін =СРЗНАЧ(F3:F12) формуласын пайдаланып есептейміз. 2-тапсырма. Электрондық кестеде берілген үлгі бойынша атмосфералық қысымның апталық өзгеруіне баға беретін кесте жаса. Тапсырманы орындауда абсолют сілтемелер мен логикалық функция қызметін пайдалануға болады. Қалыпты атмосфералық қысым =760 мм сынап бағаны. Егер: • 755 -765 мм сынап бағаны аралығында болса, «Талапқа сай». • 720-754 мм сынап бағаны аралығында болса, «Талаптан төмен». • 766-780 мм сынап бағаны аралығында болса, «Талаптан жоғары». |
Оқушылар практикалық жұмысты орындауды жалғастырады
Дескрипторлар: • Кестені толық пішімдеу; • Ұяшықтарда абсолют сілтемені қоя білу; • Ұяшықтарға логикалық функцияны пайдаланып, өрнекті дұрыс жазу. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Кері байланыс Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
Қысқа мерзімді жоспар
8– сынып, 2-тоқсан
№7-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Қолданбалы есептерді шешу
|
Бөлім: |
8.2А бөлім. Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қолданбалы есептерді шешу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану; 8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану; 8.2.2.4 кестеде көрсетілген функциялардың графиктерін құрастыру |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
электрондық кестелерде кіріктірілген функцияларды қолдана отырып есеп шығару |
|||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Электрондық кестеде кіріктірілген функциялардың жұмысын сипаттай алады Пәндік лексика жіне терминология: СЧЕТ, СЧЕТЕСЛИ, СУММ, СУММЕСЛИ, функциялар Оқу мен жазуға арналған пайдалы сөз тіркестері: СЧЕТ функциясы … орындайды СЧЕТЕСЛИ функциясы келесі есептеулерді жүргізу үшін қажет…
|
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Бірін-бірі сыйлау, академиялық адалдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин |
Топта талқыла Сұрақтар:
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсаттарымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Жұппен орында Оқушылар жұпта алдымен есепті шығарудың жолын талдайды. Қандай функцияны не мақсатпен пайдаланатын нақтылайды. Есеп:
Анықта: а. Кем дегенде 1 тауардың құнын есептейтін формуланы анықта b. Барлық тауар үшін төленуге тиіс соманы анықта с. Соңғы жалпы бағаның құнына қарай (2500 теңгеден көп пе) жеңілдік жасауға болатыны/болмайтыны туралы шешімді алатын формуланы анықта.Егер жеңілдік болатын болса, оның мөлшері 5%.
Кестеге талдау жаса. Соңғы нәиже бойынша неше оқушы секцияға қабылданады а. Кез-келген бір оқушының секцияға қабылдануы немесе қабылданбауы туралы ақпараты шығаратын формуланы құрастыр. b. Барлық қабылданған оқушылардың санын анықтайтын формуланы құрастыр.
Оқушылар құрастырған формулаларын сыныппен талқылайды. Егер де формулада қателер болса, талдау барысында түзетеді |
Оқушылар практикалық жұмысты орындауды жалғастырады
Дескриптор:
кіріктірілген функцияны дұрыс пайдалана алады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Кері байланыс Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
Қысқа мерзімді жоспар
8– сынып, 2-тоқсан
№8-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Exсel программасында жобалық жұмыстар орындау
|
Бөлім: |
8.2А бөлім. Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Excel программасында жобалық жұмыстар орындау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану; 8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану; 8.2.2.4 кестеде көрсетілген функциялардың графиктерін құрастыру |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
электрондық кестелерде кіріктірілген функцияларды қолдана отырып есеп шығару |
|||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Электрондық кестеде кіріктірілген функциялардың жұмысын сипаттай алады Пәндік лексика жіне терминология: СЧЕТ, СЧЕТЕСЛИ, СУММ, СУММЕСЛИ, функциялар Оқу мен жазуға арналған пайдалы сөз тіркестері: СЧЕТ функциясы … орындайды СЧЕТЕСЛИ функциясы келесі есептеулерді жүргізу үшін қажет…
|
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Бірін-бірі сыйлау, академиялық адалдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин |
Миға шабуыл Топта талқыла Сұрақтар: Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу барысында алған білімді өмірде қалай қолдануға болады? Электронды кестелерді өңдеу ортасында алған теориялық және практикалық білімдерді қалай жүйелеуге болады? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Жұппен орында №1 жоба тақырыбы: Ехсеl программасын тұрмыста қолдануды тиімді жолдары. №2 жоба тақырыбы: Бізді қоршаан диаграммалар. №3 жоба тақырыбы: Сызықтық, параболлалық және гиперболлалық функцияларды графигін Ехсеl программасыны көмегімен зерттеу. №4 жоба тақырыбы: Ехсеl программасында сызықтық теңдеулер жүйесін шешу жолдары. №5 жоба тақырыбы: Ехсеl программасында тест жасау.. №6 жоба тақырыбы: Білім сапасын есептеуде Ехсеl программасын тиімді қолдану. №7 жоба тақырыбы: Ехсеl программасы көмегімен физика пәнінен зертханалық және жұмыстарды орындауда есептеу жұмыстарыны дәлдігін арттыру. |
Оқушылар практикалық жұмысты орындауды жалғастырады
Дескриптор:
кіріктірілген функцияны дұрыс пайдалана алады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Кері байланыс Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
шағым қалдыра аласыз















