|
Бекітемін: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күннің жады: |
6.12.2019 жыл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мектеп: |
Федоровка қазақ ЖОББ мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Какимова Анар Максимовна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
10б |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың саны: |
Сабақта жоқ оқушылардың саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Термодинамика негіздері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
САБАҚ ТАҚЫРЫБЫ: |
Қайтымсыз және қайтымды процесстер. Энтропия. Термодинамиканың екінші заңы. Есептер шығару «Термодинамика негіздері» бөлімі бойынша ЖБ |
3 сабақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.3.3.3 - идеалды жылу қозғалтқышының Карно циклын сипаттау; 10.3.3.4 - есептерде жылу қозғалтқышының ПӘК-ің формуласын қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылардың барлығы: Идеалды жылу қозғалтқышының ПӘК-ің формуласын біледі. Көпшілігі: Формуланы қолданып есептер шығара алады. Кейбірі: Формуланы түрлендіріп қолданып, күрделі есептер шығара алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Оқушылар: 1. Идеалды жылу қозғалтқышының Карно циклын сипаттайды; 2. Жылу қозғалтқышының ПӘК-ің формуласын қолданып, есептер шығарады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар өз ойларын дамыта отырып, туралы не білетінін ауызша және жазбаша талқылай алады. Арнайы пәндік лексика және терминология:
Термодинамика, энергияның сақталу заңы, изопроцестер,ішкі энергия,ішкі энергияның өзгеруі. Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Адамгершілік Нәтижелі қарым-қатынас дағдысын дамыту ,сыныптастарының көзқарастық пікірлеріне сыйластықпен қарау Тақырыптың шешуші сәттерін жұптық және топтық талқылау кезіндегі құндылықтарды дарыту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар: |
Математика, экономика, химия
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім
|
Термодинамика бірінші заңы үшін изопроцестер, ішкі энергия, ішкі энергияның өзгеруі, адиабаталық процесс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтаны пайдалану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 3 минут Сабақтың ортасы
|
«Сәйкестігін тап»
Жауаптары:
1 Дескриптор: білім алушы - Изопроцес кезінде қандай шама тұрақты болатынын анықтайды. - Формуламен сәйкестендіреді.
Қ.Б: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. 2. Есептерді шығарыңыз. (Саралау тапсырмасы) А – деңгей №1. Жылу машинасы әр цикл сайын қыздырғыштан 100Дж жылу алып, суытқышқа 60Дж жылу берсе, оның ПӘК-і неге тең? №2. Жылу машинасының ПӘК-і 30%. Жұмыс қыздырғыш-тан 5кДж жылу алады.Жұмыс денесінің атқарған жұмысы неге тең? №3. Қыздырғыштың температурасы 3270С және суытқыштың температурасы 1270С жылу машинасының ПӘК-і неге тең? В – деңгей №1. Қыздырғыштың температурасы 1170С және суытқыштың температурасы 270С.Жылу машинасының 1с алатын жылу мөлшері 60кДж болса, жылу машинасының 1с беретін жылу мөлшерін, жылу машинасының ПӘК-ін және машинаның қуатын анықтаңдар. №2. Қыздырғыштың температурасы 5270С. Қыздырғыштан алынған әрбір кило джоуль энергия есебінен двигатель 450Дж механикалық жұмыс атқаратын болса, идеал двигательдің ПӘК-і мен суытқыш температурасы қанша болғаны? С – деңгей №1. Егер мотоциклдің қозғалыс жылдамдығы 108км/сағ болып, 100км жолда 3,7л бензин жұмсаса, ал двигательдің ПӘК-і 25% болса, мотоцикл двигателінің өндіретін орташа қуатын анықтаңдар. №2. Идеал жылу двигателінің қыздырғышының температу-расы суытқыштың температурасынан 3 есе артық болса двигательдің ПӘК-ін анықтаңыз.
Қ.Б: «Мадақтау,ұсыныс» әдісі арқылы бағалайды. |
Интер тақта Таратпа материалдар Тартпа материалдар Оқул «Физ-10», Есеп жин
-10кл. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бекітемін: Күннің
жады: 6.12.2019
жыл Мектеп: Федоровка қазақ
ЖОББ мектебі Мұғалімнің
аты-жөні: Какимова Анар
Максимовна Сынып: 10б Оқушылардың
саны: Сабақта жоқ
оқушылардың саны: Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі: Термодинамика
негіздері САБАҚ
ТАҚЫРЫБЫ:
Қайтымсыз және қайтымды
процесстер.
Энтропия. Термодинамиканың екінші
заңы.
Есептер
шығару «Термодинамика негіздері»
бөлімі бойынша ЖБ
3
сабақ Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
10.3.3.3 - идеалды
жылу
қозғалтқышының Карно циклын
сипаттау; 10.3.3.4 - есептерде жылу
қозғалтқышының ПӘК-ің формуласын
қолдану. Сабақтың
мақсаттары Оқушылардың
барлығы: Идеалды жылу
қозғалтқышының ПӘК-ің формуласын
біледі. Көпшілігі: Формуланы қолданып
есептер шығара алады. Кейбірі: Формуланы түрлендіріп
қолданып, күрделі есептер шығара
алады. Бағалау
критерийі Оқушылар:
1. Идеалды жылу қозғалтқышының
Карно циклын сипаттайды; 2. Жылу
қозғалтқышының ПӘК-ің формуласын қолданып, есептер
шығарады. Тілдік
мақсаттар Оқушылар өз ойларын
дамыта отырып, туралы не білетінін ауызша және жазбаша талқылай
алады. Арнайы пәндік
лексика және терминология: Қазақша Орысша Ағылшынша термодинамика термодинамика Тhermodynamics Ішкі
энергия Внутренняя
энергия Internal
Energy Термодинамикадағы
жұмыс Работа в
термодинамики Work of
thermodynamics Жылу
мөлшері Количество
теплоты The amount of
heat Салқындатқыш Охладитель Air
Condition Қыздырғыш нагреватель heater Адиабаталық
процесс процесс
адиабаты adiabatics
process ПӘК КПД efficiency Термодинамика,
энергияның сақталу заңы, изопроцестер,ішкі
энергия,ішкі энергияның
өзгеруі. Диалог үшін
пайдалы баянды сөйлемдер:
Құндылықтарды
дарыту
Адамгершілік
Нәтижелі қарым-қатынас
дағдысын дамыту ,сыныптастарының көзқарастық пікірлеріне
сыйластықпен қарау Тақырыптың шешуші
сәттерін жұптық және топтық талқылау кезіндегі құндылықтарды
дарыту
Пәнаралық
байланыстар: Математика,
экономика, химия
Бастапқы
білім
Термодинамика бірінші заңы
үшін изопроцестер, ішкі энергия, ішкі
энергияның өзгеруі, адиабаталық
процесс
АКТ қолдану
дағдылары
Интерактивті тақтаны
пайдалану.
Сабақ
барысы:
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
Ресурстар Сабақтың
басы 2
минут 3
минут Сабақтың
ортасы минут
Cәлeмдecy, oқyшылapды
түгeндey.
Пcихoлoгиялық aхyaл
opнaтy
Оқушыларды «Шаттық
шеңберіне» тұрғызып бүгінгі сабаққа жақсы
тілектер айтқызу.
Өткен сабақтағы теориялық
материалды еске түсіріп, сәйкестендіру тапсырмаларын
орындаңыз:
«Сәйкестігін
тап» Изотермиялық Q =
0 Q =
ΔU +
A Изобаралық V =
const Q =
A Изохоралық T =
const A = -
ΔU Адиабаталық p =
const Q =
ΔU
Жауаптары:
1 Дескриптор: білім
алушы
- Изопроцес кезінде қандай
шама тұрақты болатынын анықтайды.
- Формуламен
сәйкестендіреді.
Қ.Б: «Бас
бармақ» әдісі
арқылы
бағалайды.
2. Есептерді шығарыңыз.
(Саралау тапсырмасы)
А –
деңгей
№1. Жылу машинасы әр цикл сайын
қыздырғыштан 100Дж жылу алып, суытқышқа 60Дж жылу берсе, оның ПӘК-і
неге тең?
№2. Жылу машинасының ПӘК-і 30%.
Жұмыс қыздырғыш-тан 5кДж жылу алады.Жұмыс денесінің атқарған жұмысы
неге тең?
№3. Қыздырғыштың температурасы
3270С және суытқыштың
температурасы 1270С жылу машинасының ПӘК-і неге
тең?
В –
деңгей
№1. Қыздырғыштың температурасы
1170С және суытқыштың
температурасы 270С.Жылу машинасының 1с алатын
жылу мөлшері 60кДж болса, жылу машинасының 1с беретін жылу
мөлшерін, жылу машинасының ПӘК-ін және машинаның қуатын
анықтаңдар.
№2. Қыздырғыштың температурасы
5270С. Қыздырғыштан алынған әрбір
кило джоуль энергия есебінен двигатель 450Дж механикалық жұмыс
атқаратын болса, идеал двигательдің ПӘК-і мен суытқыш температурасы
қанша болғаны?
С –
деңгей
№1. Егер мотоциклдің қозғалыс
жылдамдығы 108км/сағ болып, 100км жолда 3,7л бензин жұмсаса, ал
двигательдің ПӘК-і 25% болса, мотоцикл двигателінің өндіретін
орташа қуатын анықтаңдар.
№2. Идеал жылу двигателінің
қыздырғышының температу-расы суытқыштың температурасынан 3 есе
артық болса двигательдің ПӘК-ін
анықтаңыз.
Критерий Дескриптор Жылу қозғалтқышының ПӘК-ің
формуласын қолдану. Есептің шартын
түсініп, күрделілігін анықтайды Халықаралық
бірліктер жүйесіне келтіре алады Формуланы дұрыс
қолданып, түрлендіре алады Математикалық
есептеуді дұрыс жүргізе алады
Қ.Б:
«Мадақтау,ұсыныс» әдісі
арқылы
бағалайды. Интер
тақта Таратпа
материалдар Тартпа
материалдар Оқул
«Физ-10», Есеп жин
-10кл. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













