Материалдар / ҚМЖ 11 -сынып Биология пәні

ҚМЖ 11 -сынып Биология пәні

Материал туралы қысқаша түсінік
11-сыныпқа арналған қысқаша мерзімдік жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Қараша 2020
3358
9 рет жүктелген
770 ₸ 770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тарау; 1.3 Биомедицина және биоинформатика

Мектеп: СҚО,Ғ.Мүсірепов ауданы,Чистопол орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Адылбекова К.Е.

Сыныбы: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

"Биоинформатика" туралы түсінік беру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.4.3 – биоинформатика туралы түсіндіру

Сабақ мақсаты

Барлығы үшін: Биоинформатика ғылымы туралы түсіндіреді

Көпшілігі үшін: Биоинформатика принциптерін бөліп көрсетеді

Кейбіреулері үшін: Қазақстанда биоинформатиканың келешегін сызбанұсқа түрінде көрсетеді

Бағалау критерийлері

1 . Биоинформатика ғылымы туралы сипаттайды

2. Биоинформатика принциптерін анықтайды

3. Қазақстанда биоинформатиканың келешегін сызбанұсқа түрінде бейнелейді

Тілдік мақсат

Терминология: биоинформатика, молекулярлық биология, геномика, протеомика, биополимерлер, секвенирлеу, скрининг.


Пәндік лексика және диалог

………..- биологиялық деректерді басқару және талдау кезінде туындайтын деректер базасын ,валгоритмдерді ,есептеу және статистикалық әдістерді ,практикалық және теориялық мәселелерді шешуге арналған теорияны жасау және жетілдіру.

Тізбектерді салыстыру-……………биоинформатиканың маңызды міндеті.

Компьютерлік геномика……… зерттеудің …….. класы –толық……………және эволюцияны зерттеу.


Орысша

Ағылшынша

Қазақша

ДНК

DNA

ДНҚ

Геномика

Genomics

Геномика

Протеомика

Proteomics


Протеомика

Секвенирование

Sequencing


Секвенирлеу

Молекулярная биология

Molecular biology


Молекулярлық биология


Құндылықтарды дарыту


Мәңгілік ел жалпыұлттық идеясының «Зайырлы ел және руханият» білім беру және денсаулық сақтау мазмұны арқылы жүзеге асырылады.


Пәнаралық байланыстар

Химия, информатика

Алдыңғы білімдер:

10.4.4.1 - биомеханиканыробототехникада қолданылуын

зерттеу;

10.4.4.2 – электрокардиограмманы қолдана отырып жүрек автоматиясы механизмін түсіндіру

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


0-5 минут















Сабақтың ортасы


6-15 минут



























16-25 минут





























25-35 минут
























Ұйымдacтыру кeзeңі. -Cәлeмдecу,түгeндeу -Пcихoлoгиялық aхуaл «Мен бақыттымын, себебі........» әдіcі aрқылы оқушылар не үшін бақытты екендіктерін айтады) Психологиялық жағымды ахуал қалыптасқаннан кейін сынып «Алтын себет» әдісі арқылы топқа біріктіріледі. Топқа біріктіру. Оқушыларды топқа біріктіру үшін конверт таратылады, конверттің ішінде «Биоинформатика», «Молекулалық биология» және «Геномика» сөздері берілген, бірдей сөздері бар оқушылар бір топқа жайғасады. 1 топ - «Биоинформатика» 2 топ - «Молекулалық биология» 3 топ - «Геномика» Конверттер, үлестірмелік тапсырмалар.


1-тапсырма. «Борт журналы» әдісі,тәсіл –топтық жұмыс.

Бұл тапсырмада әр топ өздерінің айырмашылығы мен ұқсастықтарын кестеге толтырады


1– топ «Биоинформатиктер»

«Биоинформатиканың » қазіргі ғылымдағы маңызы

2– топ «Тарихшылар»

Биоинформатиканың тарихи дамуы

3– топ «Молекулярлы биологтар»

Биоинформатика көмегімен виртуалды тәжірибелер жасау


1 топ «Биоинформатиктер» «Биоинформатиканың» қазіргі ғылымдағы маңызын түсіндіреді.


2– топ «Тарихшылар» Биоинформатиканың тарихи дамуын сипаттайды.


3– топ «Молекулярлы биологтар» Биоинформатика көмегімен виртуалды тәжірибелер жасау ,биоинформатика көмегімен қандай мәселелерді зерттеуге болатынын дәлелдейді.


Әр топ сынып алдында өз жұмыстарын қорғайды.

Дескриптор

Биоинформатика ғылымы жайлы оқушылар сипаттайды


ҚБ «Медаль беру», мұғалім оқытушыны бағалайды

Кері байланыс

Биоинформатика дегеніміз не?


2-Тапсырма «Сәйкестендіру» әдісі,жұптық жұмыс

Биоинформатика принциптерін сәйкестендіреді


1.Биоинформатика



2.Молекулалық

биология



3.Генетика

А.Биологиялық деректерді басқару


В.Молекулалар кешені


С.Ағзалардың тұқымқуалаушылығы мен өзгергіштігі


Д.Биологиялық деректерді талдау


Е.Есептеуіш молекулалар теориясы


Ж.Гендер экспрессиясын анықтау





Дескриптор

Оқушылар биоинформатика принциптерін сәйкестендіреді

ҚБ «Көршіңізге айтыңыз», оқушы бірін-бірі бағалайды. Кері байланыс Гендерді ажырату дегеніміз не?

3-Тапсырма «Сұрақ» әдісі, жеке жұмыс.Оқушылар Қазақстанда биоинформатика келешегін сызбанұсқа түрінде бейнелейді.

















Кім?Не?Қашан?Қайда?Неге?Қалай?


Дескрипторлар

Берілген тапсырманы толық мағынасын ашады

Ғылыми терминологияны дұрыс қолданады

Биоинформатика ғылымын терең түсінеді

ҚБ: «Оқушылардың бағалау сызбасы» әдісі,оқытушылар бір-бірін бағалайды

Кері байланыс

Молекулалық биология дегеніміз не?

РНҚ ның екінші реттік деңгейін қалай болжайды?


4-Тапсырма «АВС» деңгейі

А-деңгейі Сұрақтарға жауап бер

1.Тізбектегі гендерді қалай болжайды?

2.Геномды салыстырмалы түрде қалай талдайды?

В-деңгейі Тест

Геномдарды компьютерлік талдау мынадай негізгі элементтерден тұрады:

А)тізбектегі гендерді болжау

Б)молекулалық биология

С)қалып қалған генді іздеу

Д)генетикалық мәндер

Биоинформатиканың жеке тізбектерді талдаумен байланысты негізгі міндеттері мыналар:

А)салыстырмалы –эволюциялық тәсілдер

Б)туыстас нәруыздардың құрылымын салыстыру

С)Гендерді ажырату

Д)компьютерлік талдау

Биоинформатиканың бағыты :

А)компьютерлік биоинформатика

В)тізбектер биоинформатика

С)жасушалық биоинформатика

Д)нәруыз биоинформатикасы

С-деңгейі Биологиялық диктант

Мәтіндегі көп нүктенің орнын толықтырады

Биоинформатиканың басты мақсаты-.......... процестерді ......... жағдай жасау.

Тасымалдаушы зерттеу –жасушада .......заттарды тасымалдау.

Салыстырмалы –эволюциялық тәсілдер-биологиядағы........тәсілдердің ........

Биоинформатикалық есептің .......типі -........тізбектердің нәруыздарды .......,РНҚ-ны кодтайтын ,реттеуші ....... байланысады.

Геномикадағы .......жаңалықтардың бірі-......түбегейлі жаңа жүйесі-........ашылуы






Презентация











Сабақ соңы


35-40 минут

Рефлексия

«ПОПС формуласы»

Бірінші сөйлем: «Менің ойымша,....»

Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...»

Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын....»

Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім.

Үй тапсырмасы

Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!