Материалдар / ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған.№9 зертханалық жұмыс. «Иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау»

ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған.№9 зертханалық жұмыс. «Иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау»

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған.№9 зертханалық жұмыс. «Иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау»
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Сәуір 2024
318
3 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі:

Күш моменті


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

9 зертханалық жұмыс. «Иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау»


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.4.5 тәжірибеде иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау;

7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау

Сабақтың мақсаты:

тәжірибеде иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтайды;

физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін біледі және сақтайды;

Құндылықтарға баулу


Сабақтың барысы:


Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут







Өткенге шолу

5 минут



















Жаңа сабаққа дайындық

3 минут









3 минут



Ұйымдастыру кезеңі


Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру.

Топқа бөлу




«Графикалық диктант» әдісі

1.Жай механизмдер деп түсірілген күшті түрлендіретін қондырғыларды айтады.

2.Жай механизмдер адам еңбегін жеңілдетеді

3.Жай механизмдерді күштен ұтыс алу үшін қолданбайды.

4.Массалар центрі – геометриялық нүкте, оның орналасу орны денедегі масса- лардың таралуын сипаттайды.

5.Ауырлық центрі – теңәрекетті серпімділік күшінің түсірілу нүктесі

6.Тепе-теңдік қалпынан шығарылған дене бастапқы орнына қайтып келсе, ондай тепе-тедік орнықсыз тепе теңдік



«Миға шабуыл»

Оқушылардың жаңа сабаққа дайындығын тексеру мақсатында тәжірибе көрсету.






Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау


Мұғалім түсіндірмесі (3-4 минут)











ОShape1 қушылар графикалық диктантты орындайды. Берілген сөйлем егер дұрыс болса, «иә» -

дұрыс емес болса,

«Shape2 жоқ» - белгісін қояды.















Оқушылар демонстрациялық тәжірибені қортындылайды.


Өз ойларын айта отырып оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашады.






Бағалау парақтарын таратып беру





ҚБ: тақтадағы дайын жауап- тар үлгісі арқылы


















ҚБ: мұғалімнің ауызша мадақтауы, ынталандыру












7 сыныпқа арналған оқулық, презентация



















Сабақтың ортасы


Жаңа сабақ

Топтық жұмыс

8 минут

































Жеке жұмыс


20 минут








































Сабақтың соңы

3 минут
















«Шағын зерттеу» әдісі


Үш топқа бірдей құрал-жабдық-тар беріледі. Құралдар көмегімен эксперименттік тапсырманы орындау ұсынылады.


Оқушыларға иіндік, метрлік сызғыштар, бірнеше гірлер беру, оқушылар одан кейін гірдің ауысу әсерін зерттеумен айналысады және денені тепе-теңдікке әкелуге әрекет жасайды. Тапсырма

1.Оқушылар сағат тілі бағытымен және сағат тілі бағытына қарама-қарсы бағытталған моменттерді анықтай отырып, моменттер ережесінің орындалуын тұжырымдайды.

2. Оқушылар біліктің сол жағындағы және біліктің оң жағындағы қарама-қарсы бағытталған моменттерді анықтай отырып, моменттер ережесінің орындалуын тұжырымдайды.




Құрал-жабдықтар: иінтірек, сызғыш, жүктер жиынтығы, штатив





Зертханалық жұмысты орындау.


Құралдар мен жабдықтар:

Штатив, иінтірек, жүктер жиынтығы, сызғыш, динамометр.


Жұмыстың орындалуы:


1-тапсырма

1.Эксперименттік құрылғыны жинаңдар (5.35-сурет)

2.Иінтіректің екі ұшындағы бұрандаларды бұрап, оны горизонталь орналасатындай етіп теңгеріңдер.

3.Иінтіректің сол жағына айналу осінен шамамен 10-15 см қашықтықта екі жүк іліңдер.

4.Тәжірибе жүзінде иінтіректің оң жағына айналу осінен қандай қашықтықта оны тепе-теңдікке келтіретін екі, үш жүк ілуге болатынын анықтаңдар.

5.Өлшеулер нәтижесін кестеге жазыңдар.

6. М1= М2 моменттер ережесінің ақиқаттығын тексеріңдер.

7.Моменттер ережесі қандай дәлдікпен орындалатынын бағалаңдар, ол үшін моменттер айырымын және бұл айырымының моменттің орташа мәніне қатынасын табыңдар.

8.График түрінде кескіндеңдер және бұл айырымының моменттің орташа мәніне қатынасын табыңдар.

9.Қорытынды жасаңдар.





Рефлексия. Маған не қиын болды, не қиын болмады


Маған не қиын болды


Не қиын болмады






Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу



Үй тапсырмасы. 2,3-тапсырма




Оқушылар топ ішінде талқылау жасайды. Берілген құралдардың көмегімен эксперимент- тік жұмысты орындайды. Жұмысты қортындылай- ды. Топ спикерлері топтық жұмысты қорғайды.




























Оқушылар зертханалық жұмысты жеке орындайды. Жұмысты қортындылайды, өлшеулер мен есептеулер жүргізеді.

















450 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ