|
Бөлім: |
Кері итеруші күш |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кері итеруші күш |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.11 – кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
1. Сәлемдесу, оқушыларға жоқтама жасау «Стикер» әдісі арқылы екі топқа біріктіру «Өткенге шолу» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру
|
Сәлемдеседі Топка бірігеді |
Мұғалімнің кері байланысы |
Таратпа материалдар |
|
15 минут |
Жаңа тақырыпты бейнеролик арқылы түсіндіру О
|
Бейнеролик көріп, жаңа сабақ мазмұнымен танысады
|
|
https://youtu.be/FZPFa7a0sXg?si=zS4xLKSXpBNo_eiM Оқулық Таратпа материал |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Тапсырма№1 «Ізден тап» әдісі арқылы есептер шығарады БК: сұйықтар мен газдарда болатын кері итеруші күштің табиғатын түсінеді Тапсырма№3 «Зерттеушілік» әдісі арқылы құрылымдалған тапсырманы орындайды БК: кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттейді |
Оқушылар топтасын есептер шығарады Оқушылар топпен құрылымдалған тапсырманы шешеді |
Дескриптор: Берілген есептер бойынша сұйықтың тығыздығын анықтайды, ығыстырушы күштің мәнін табады, Архимед күшінің формуласын қолданып есеп шығарады ҚБ: топтар өзара бағалайды Дескриптор:
ҚБ:Мұғалімнің кері байланысы арқылы бағалау жүргізіледі. |
Қосымша №1 |
|
Сабақтың соңы: 5 мин |
Кері байланыс «Бес саусақ» арқылы Үй тапсырмасы Кері итеруші күш |
Ауызша кері байланыс береді |
|
Оқулық |
Ресурстар
Қосымша №1
Берілген есептерді шығарыңыз
-
Суға батырылғанда дене көлемі 8 дм3, оған әсер ететін кері итеруші күш 75Н тең болса, сұйықтың тығыздығы неге тең?
-
Толығымен суға батырылған дененің көлемі 80дм3. Осы денеге әсер ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы-1000кг/м3.
-
Көлемі 0,7 м3 шыны шардың 2/4 бөлігі суға батырылған. Оған әсер ететін Архимед күші қандай?
-
Массасы m750 г мыс білеушесі толығымен суға батырылған. Осы білеушеге әсер ететін Архимед күшін анықта.
Қ
осымша №2
Кеме
Кеме — мұхитта немесе теңізде немесе су астында жүзе алатын, жүк немесе жолаушылар тасуға және басқа да істерге арналған су көлігі. Алғашқы кезде суда жүзу үшін адамдар ағаш діңінен салды, кейіннен ағаш діңінен ойылып жасалған қайықтарды пайдаланды. Бұлар ескек көмегімен қозғалысқа келтірілді. 15-ғасырдан бері ескек орнына желкен пайдаланыла бастады. Доңғалағы бу күшімен айналатын алғашқы кеме: Англияда 1802 ж., АҚШ-та 1807 ж., Ресейде 1810 ж. жасалды. 19-ғасырдың 2-жартысынан бастап кеме жасауға темір құралымдары кеңінен пайдаланыла бастады. кеменін негізгі бөлігі болаттан жасалғанымен, оның әртүрлі заттардан жасалған (ағаш, шыны, пластмасса, түсті металл, т. б.) бөліктері де бар. Әсіресе, кеменің көп аумағын ауа толтырып тұрады. Міне, сондықтан кеменің орташа тығыздығы (р = 500 кг/м^3) судың тығыздығынан аз болады да, кеме суға батпайды . Ал бұл кеменің суда жүзуін қамтамасыз етеді.
-
Кеме не себепті суға батып кетпейді?
-
Кеме суға батып кетпес үшін, қандай заттарды пайдаланады?
-
Кеменің 150 м3 көлемі теңіз суына батса, осы кеменің кері итеруші күші қандай?
-
Кеменің төменгі бөлігі 100 литрге суға батса, осы кеменің кері итеруші күші неге тең?
-
Кеме суға батып кетпес үшін орташа тығыздығы қандай болу керек?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған. Физикадан 7 сынып. "Кері итеруші күш" тақырыбында
ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған. Физикадан 7 сынып. "Кері итеруші күш" тақырыбында
|
Бөлім: |
Кері итеруші күш |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кері итеруші күш |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.11 – кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
1. Сәлемдесу, оқушыларға жоқтама жасау «Стикер» әдісі арқылы екі топқа біріктіру «Өткенге шолу» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру
|
Сәлемдеседі Топка бірігеді |
Мұғалімнің кері байланысы |
Таратпа материалдар |
|
15 минут |
Жаңа тақырыпты бейнеролик арқылы түсіндіру О
|
Бейнеролик көріп, жаңа сабақ мазмұнымен танысады
|
|
https://youtu.be/FZPFa7a0sXg?si=zS4xLKSXpBNo_eiM Оқулық Таратпа материал |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Тапсырма№1 «Ізден тап» әдісі арқылы есептер шығарады БК: сұйықтар мен газдарда болатын кері итеруші күштің табиғатын түсінеді Тапсырма№3 «Зерттеушілік» әдісі арқылы құрылымдалған тапсырманы орындайды БК: кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттейді |
Оқушылар топтасын есептер шығарады Оқушылар топпен құрылымдалған тапсырманы шешеді |
Дескриптор: Берілген есептер бойынша сұйықтың тығыздығын анықтайды, ығыстырушы күштің мәнін табады, Архимед күшінің формуласын қолданып есеп шығарады ҚБ: топтар өзара бағалайды Дескриптор:
ҚБ:Мұғалімнің кері байланысы арқылы бағалау жүргізіледі. |
Қосымша №1 |
|
Сабақтың соңы: 5 мин |
Кері байланыс «Бес саусақ» арқылы Үй тапсырмасы Кері итеруші күш |
Ауызша кері байланыс береді |
|
Оқулық |
Ресурстар
Қосымша №1
Берілген есептерді шығарыңыз
-
Суға батырылғанда дене көлемі 8 дм3, оған әсер ететін кері итеруші күш 75Н тең болса, сұйықтың тығыздығы неге тең?
-
Толығымен суға батырылған дененің көлемі 80дм3. Осы денеге әсер ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы-1000кг/м3.
-
Көлемі 0,7 м3 шыны шардың 2/4 бөлігі суға батырылған. Оған әсер ететін Архимед күші қандай?
-
Массасы m750 г мыс білеушесі толығымен суға батырылған. Осы білеушеге әсер ететін Архимед күшін анықта.
Қ
осымша №2
Кеме
Кеме — мұхитта немесе теңізде немесе су астында жүзе алатын, жүк немесе жолаушылар тасуға және басқа да істерге арналған су көлігі. Алғашқы кезде суда жүзу үшін адамдар ағаш діңінен салды, кейіннен ағаш діңінен ойылып жасалған қайықтарды пайдаланды. Бұлар ескек көмегімен қозғалысқа келтірілді. 15-ғасырдан бері ескек орнына желкен пайдаланыла бастады. Доңғалағы бу күшімен айналатын алғашқы кеме: Англияда 1802 ж., АҚШ-та 1807 ж., Ресейде 1810 ж. жасалды. 19-ғасырдың 2-жартысынан бастап кеме жасауға темір құралымдары кеңінен пайдаланыла бастады. кеменін негізгі бөлігі болаттан жасалғанымен, оның әртүрлі заттардан жасалған (ағаш, шыны, пластмасса, түсті металл, т. б.) бөліктері де бар. Әсіресе, кеменің көп аумағын ауа толтырып тұрады. Міне, сондықтан кеменің орташа тығыздығы (р = 500 кг/м^3) судың тығыздығынан аз болады да, кеме суға батпайды . Ал бұл кеменің суда жүзуін қамтамасыз етеді.
-
Кеме не себепті суға батып кетпейді?
-
Кеме суға батып кетпес үшін, қандай заттарды пайдаланады?
-
Кеменің 150 м3 көлемі теңіз суына батса, осы кеменің кері итеруші күші қандай?
-
Кеменің төменгі бөлігі 100 литрге суға батса, осы кеменің кері итеруші күші неге тең?
-
Кеме суға батып кетпес үшін орташа тығыздығы қандай болу керек?
шағым қалдыра аласыз















