Материалдар / ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған.Физикадан 10 сынып № 5 Зертханалық жұмыс «Ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау» тақырыбында

ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған.Физикадан 10 сынып № 5 Зертханалық жұмыс «Ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау» тақырыбында

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар 10 сынып жаңартылған бағдарлама бойынша жазылған. Әр тапсырмаға сабақтың критерийлері, кері байланыстар мен бағалау түрлері көрсетілген. Мектептегі физика пән мұғалімдері мен жас мамандарға арналған.
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Тұрақты ток


Педагогтің Т.А.Ә.


Күні:


Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

5 Зертханалық жұмыс
«Ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.3.2.5 - эксперимент арқылы ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау

Сабақтың мақсаты

  • физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін сақтау

  • эксперимент арқылы ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі

-Оқушылармен сәлемдесу;

- Оқушыларды түгелдеу;

«Шуақты күн» әдісі арқылы ынтымақтастық орта қалыптастыру

топтарға біріктіру

Үй тапсырмасын сұрау

«Жылдам сұрақ» әдісі (жұптық жұмыс)

Тапсырма №1

1.Ток көзінің электр қозғаушы күшінің физикалық мағынасы қандай?

2. Қандай ток көздерін білесіңдер?

3. Электр тізбегінің түйіні деп нені айтады?

4. Ток көзінің ішкі кедергісі деп қандай кедергіні айтамыз?

5. Ток көзінің сыртқы кедергісі деп қандай кедергіні айтамыз?

6. Қандай күштер бөгде (тосын) деп аталады?

7.Ток көзінің әрекет ету принципін түсіндіріңдер.


Оқушылар сәлемдеседі



Бүгінгі сабаққа деген тілектерін айтады.



Оқушылар өткен тақырыпты еске түсіріп, берілген сұрақтарға жауап береді.







Жауаптарға сәйкес мадақтау,ынталандыру сөздерімен мұғалім қалыптастырушы бағалау жүргізеді















Стикерлер
















Сабақтың ортасы

35 минут














«Ойлан жұптас, бөліс» әдісі арқылы топтарға бірігіп суреттегі тізбекті құрастырады. Сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын сақтауды есте ұстайды.


Тапсырма №2














Оқушылар топпен берілген эксперименттік тапсырманы жасай отырып сұрақтарға жауап береді.










Дескриптор:

1.сұлба бойынша тізбек құрастырады.

2. реттегішті реостаттың ортасына орналастырады.

3.амперметр мен вольтметр шкалаларын зерделейді.

4. амперметр мен вольтметрдің көрсетуін жазады.

5. реостаттың реттеуішін жылжыта отырып, жаңа орынға жылжытады.

6. амперметр мен вольтметр шкалаларын келесі көрсетулерін жазады.

7. ток көзінің электр қозғаушы күші мен ішкі кедергісінің шамасын есептейді.

8.Зерттеу нәтижелеріне қорытынды жасайды.

Жауаптарға сәйкес мадақтау,ынталандыру сөздерімен мұғалім қалыптастырушы бағалау жүргізеді.


Ресурс 1








Эксперименттік тапсырма жабдықтары












Сабақтың соңы

5 минут







Кері байланыс

«БББ» кестесі

Білемін

Білгім келеді

Білдім





Үйге тапсырма:

Тұрақты электр тогы тарауы бойынша теория мен формула жаттау.

Оқушылар сабақты талдау кестесін толтырып бүгінгі сабаққа кері байланыс жазады





Мұғалімнің кері байланысы, қорытынды бағалауы жүргізіледі.


БББ кестесі





Тапсырма №2 (ресурс №1)

Керекті құралдар: ток көзі (4,5 В батарея), амперметр, вольтметр, реостат (6 Ом), жалғағыш сымдар.

1.1-суретте көрсетілген сұлба бойынша реостат көмегімен тұйық тізбекке арналған Ом заңын пайдаланып, тізбектегі ток күшін өзгертіңдер.

2.Амперметр мен вольтметрдің көрсетуі бойынша бірнеше өлшеулер жүргізіп, ЭҚК мен ток көзінің r ішкі кедергісін анықтаңдар.

1) және немесе

2) осыдан сонда (1)

және болғандықтан (2)



Жұмыстың орындалу тәртібі:
1. 1-суреттегі сұлбаға сәйкес тізбек құрастырыңдар.

2. Реттегішті реостаттың ортасына қойыңдар.

3.І1 амперметрдің және U1 вольтметрдің көрсетуін жазып алыңдар.

4. Реостаттың реттеуішін жылжыта отырып, жаңа орынға апарыңдар. 1-сурет

5.І2 амперметрдің және U2 вольтметрдің жаңа көрсетуін жазып алыңдар.

6. (1) және (2) формулаларды қолданып, ток көзінің электр қозғаушы күші мен ішкі кедергісінің шамасын есептеңдер

7. Өлшеу қателерін анықтаңдар.



ЖИ арқылы жасау
05 Ақпан 2024
462
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі