Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
ҚМЖ 2 тоқсан геометрия 8-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары №1
Бекітемін:
Бөлім: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
||||||||
Педагогтің аты, тегі, әкесінің аты: |
|
||||||||
Пән/Сынып: |
8 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||
Күні: |
|
||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық функциялары. Пифагор теоремасы |
||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.2бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын білу; |
||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
-Бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тік бұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы анықтамаларын білу Бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тік бұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын есептер шығаруда қолдана алу -Тік бұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты пайдаланып, бұрыштың синусын, косинусын, тангенсін және котангенсін таба алу |
||||||||
Құндылықтарды дарыту |
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына: Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту. |
|
|||||||
Сабақ барысы: |
|||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
5 мин |
Ұйым дас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық функциялары. Пифагор теоремасы тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын білу |
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал орнату. |
|
Слайд |
||||
|
Саралаудың «диалог және қолдау көрсету» әдісі бойынша оқушыларға өтілген материалдар бойынша сұрақтар қойылады: -Тік бұрышты үшбұрыш деп қандай фигураны айтамыз ? -Оның элементтері қандай ? -Катеттің түрлері қандай? -Гипотенуза деп нені айтамыз ? -Тік бұрышты үшбұрыштың бұрыштарының түрлері қандай? |
Дескриптор -Тік бұрышты үшбұрыштың анықтамасын біледі; -Тік бұрышты үшбұрыштың элементтерін біледі; -Катеттің түрлерін ажыратады; -Гипотенуза анықтамасын біледі; -Тік бұрышты үшбүрыштың бұрыштарының түрлерін біледі; Сұрақтарға жауап береді. Үй тапсырмасын тексеру: |
Смайлик арқылы бағалау: |
Оқулық Слайд |
|||||
10мин |
Негізгі бөлім |
І топ-Синус Анықтама: Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышына қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы сол бұрыштың синусы деп аталады. ІІ топ-Косинус Анықтама: Тік бұрышты үшбұрыштыңсүйір бұрышына іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы сол бұрыштың косинусы деп аталады. ІІІ топ-Тангенс Анықтама: Тік бұрышты үшбұрыштыңсүйір бұрышына қарсы жатқан катеттің іргелес жатқан катетке қатынасы сол бұрыштың тангенсі аталады. ІҮ топ-Котангенс Анықтама: Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышына іргелес жатқан катеттің қарсы жатқан катетке қатынасы сол бұрыштың котангенсі деп аталады. |
«Ақпарат жинау» әдісі. Электронды оқулық арқылы оқушыларға ақпарат алуды ұйымдастыру Топтық жұмыс. Оқушылардың топтық талқылауға қатысып, сыныптастарының пікірін тыңдай білуге және өзінің ойын жеткізіп,сөйлеуіне мүмкіндік беретін «Джигсо» тәсілімен жаңа тақырыптың мазмұнын ашу. Төрт топқа тақырыпты бөліп беру, топ арасында талқылау.Мұнда алдымен жеке ,сосын жұппен кейін топпен түсіндіреді, түсінгенін бөлісу.Шағын топта барлығы бірігіп ортақ қортындылар жасау. 1-топ. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусы дегеніміз не? Мысал келтір және түсіндір. 2-топ. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы дегеніміз не? Мысал келтір және түсіндір. 3-топ. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының тангенсі дегеніміз не? Мысал келтір және түсіндір. 4-топ. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының котангенсі дегеніміз не? Мысал келтір және түсіндір. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусы А нықтама: Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышына іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы осы бұрыштың косинусы деп аталады. |
Сабаққа белсенділік танытып, сұрақ қойып, жауап беріп отырған оқушыларды ынталандыру мақсатында мақтау сөздермен ауызша бағалау болады
|
Оқулық Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық Слайд Сызғыш |
||||
25 минут |
Бекіту кезеңі Жеке жұмыс: |
«Өткенді біз ұмытпаймыз» әдісі.
Оқушыларға келесі 4 сұрақтық тестті жеке орындатқызады. Орындап болған соң олар көрші оқушымен дәптерлерін алмастырып, тапсырманың нешеуі дұрыс болғанына қарай бір-бірін қызыл, жасыл не сары карточка беру арқылы бағалайды.
Жауаптарын интерактивті тақтада көрсетемін. Оқушылар өздерін бағалайды. Қалыптастырушы бағалауды түзету енгізе отырып, смайликтер беру арқылы жүргіземін. |
Тест 1) Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусының өрнегі А) cos α В) cos α = С) Д)
А) sin α В) cos α = С) Д) 3)Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының тангенсінің өрнегі А) tg α В) tg α = С) Д) 4)Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының котангенсінің өрнегі А) ctg α В) ctg α = С) Д) |
Жауабы: 1) Д 2)С 3)В 4)А Бағалау: Әр топ басшысы өздеріне берілген бағалау парақшасындағы критерийлер бойынша өз тобындағы оқушыларды бағалап шығады. |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық Слайд Сызғыш |
||||
20 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Жұптық жұмыс А деңгейі. №4. Тапсырма. №1. Екі сурет бойынша бұрыштардың тангенсін және котангенсін табу. В деңгейі. Оқулықтан №16. Тапсырма: АВС тең бүйірлі үшбұрышының АС=ВС табаны 10-ға тең, табанына түсірілген биіктігі 8-ге тең. А бұрышының тангенсін табыңдар. С деңгейі. Оқулықтан №27. Тапсырма: Ағаштан қандай да қашықтықта тұрған адам оның жоғарғы ұшын α бұрышымен көреді. Ағаштың биіктігін қалай анықтауға болады ? Дескриптор: білім алушы -Суреттен тік бұрышты үшбұрыштың элементтерін ажыратады, қатынасын жазады; -Сүйір бұрышының тангенсінің (котангенсінің) анықтамасын қолданады; -Ағаштың биіктігін анықтауға болатынын біледі. |
Топтық жұмыс "АВС" әдісі. Оқушыларға күрделілігі үш түрлі деңгейдегі тапсырмаларды таңдап және орындауды ұсыну. Мұндағы үш деңгей бойынша ілгерілемелі үдеріс оқушының төменнен жоғары деңгейге көтерілу мақсатында жоспарланған. "А" деңгейінің тапсырмалары міндетті білім беру деңгейінен құралады. А деңгей тапсырмалары
"В" деңгейінің тапсырмалары өз білімін қолдануға, өзі шешу жолдарын ұсынуға арналған есептер. В деңгей тапсырмалары
"С" деңгейінің тапсырмалары шығармашылық ойлауды талап ететін, қиындығы жоғары тапсырмаларды шешу кезінде берілген мәселенің бірегей шешімдерін табуға арналған. С деңгей тапсырмалары
|
Дескриптор: - Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының синусының анықтамасын біледі; -Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының косинусының анықтамасын біледі ; -Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тангенсінің анықтамасын біледі; -Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының котангенсінің анықтамасын біледі; -Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғаларының мәндерін қолданып, синусын есептеп шығарады -Сүйір бұрыштың синусының, косинусының, тангенсінің және котангенсінің берілген мәні бойынша тікбұрышты үшбұрышты сала алады Қ.Б: «Бас бармақ» |
Интернет ресурс тары Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
||||
|
|
|
№2 тапсырма 60о бұрышының тригонометриялық функцияларын тап
|
Дескриптор: Сүйір бұрыштың синусының, косинусының, тангенсінің және котангенсінің берілген мәні бойынша тікбұрышты үшбұрышты сала алады Қ.Б: «Бас бармақ» |
Интернет ресурс тары Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
||||
|
|
|
Дескриптор: Сүйір бұрыштың синусының, косинусының, тангенсінің және котангенсінің берілген мәні бойынша тікбұрышты үшбұрышты сала алады Қ.Б: «Бас бармақ» |
Интернет ресурс тары Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
|||||
|
Оқулықпен жұмыс |
Дескриптор: 1. Сүйір бұрышының синусын табады; 2. Сүйір бұрышының косинусын табады; 3. Сүйір бұрышының тангенсін табады; 4. Сүйір бұрышының котангенсін табады. |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық Слайд Сызғыш |
||||||
5 мин |
|
Бүгінгі сабақта: - бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын білді. Кері байланыс. «Плюс, минус, қызықты» Үйге тапсырма. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық функциялары. № |
Тақырыпты меңгергенін анықтау «Плюс» - оң әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жаза алады; «Минус» - “қолымнан келмей жатыр” немесе “ түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады. «Қызықты» - деген бағанға өздеріне не қызықты болды немесе жайында көбірек білгісі келетінін сұрақ түрінде де жазса болады. |
Кері Байланыс Бағалау парағы арқылы бағаланады. |
|
Сабақ жоспары №2
Бекітемін:
Бөлім: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
|||||
Педагогтің аты, тегі, әкесінің аты: |
|
|||||
Пән/Сынып: |
8 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
Күні: |
|
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық функциялары. Пифагор теоремасы |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.2 бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын білу; |
|||||
Сабақтың мақсаттары: |
-Бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тік бұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы анықтамаларын білу Бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тік бұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын есептер шығаруда қолдана алу -Тік бұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты пайдаланып, бұрыштың синусын, косинусын, тангенсін және котангенсін таба алу |
|||||
Сабақ барысы: |
||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
5 мин |
Ұйым дас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық функциялары. Пифагор теоремасы тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын білу |
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал орнату. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. |
Слайд |
|
15 мин |
Негізгі бөлім |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. |
Оқулық Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық Слайд Сызғыш |
|||
20 минут |
Бекіту тапсырмасы |
|
Дескриптор: 1. А және В бұрышының тангенсін табады; 2. А және В бұрышының котангенсін табады. Қ.Б: «Бас бармақ» |
Интернет ресурс тары Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
||
|
Жеке жұмыс |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы Бөлім: Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі анықтамаларын білу. Бағалау критерийі: Білім алушы: -Тік бұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің анықтамаларын біледі Ойлау дағдыларының деңгейі: білу, түсіну |
Тапсырма: Бос орындарды толтырыңыз.
|
Дескриптор: 1. Сүйір бұрышының синусын табады; 2. Сүйір бұрышының косинусын табады; 3. Сүйір бұрышының тангенсін табады; 4. Сүйір бұрышының котангенсін табады. |
|
|
|
|
|
Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
|||
|
|
|
|
|||
5 мин |
|
Бүгінгі сабақта: - бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын білді. Кері байланыс. «Плюс, минус, қызықты» Үйге тапсырма. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық функциялары. № 2 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау «Плюс» - оң әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жаза алады; «Минус» - “қолымнан келмей жатыр” немесе “ түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады. «Қызықты» - деген бағанға өздеріне не қызықты болды немесе жайында көбірек білгісі келетінін сұрақ түрінде де жазса болады. |
Кері Байланыс Бағалау парағы арқылы бағаланады. |
Оқулық Смирнов В.А, Тұяқов Е.А Алматы «Мектеп» |
Сабақ жоспары №3
Бекітемін:
Бөлім: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
|||||||||||||
Педагогтің аты, тегі, әкесінің аты: |
|
|||||||||||||
Пән/Сынып: |
8 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық функциялары. Пифагор теоремасы |
|||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.3Пифагор теоремасын дәлелдеу және қолдану; |
|||||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
- Пифагор теоремасын дәлелдеуді және қолдануды білу Пифагор теоремасына кері теореманы тұжырымдау. Пифагор теоремасын қолданып проблемалық есептер шығару |
|||||||||||||
Сабақ барысы: |
||||||||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
5 мин |
Ұйым дас тыру |
Ұйымдастыру бөлімі. Оқушылармен сәлемдесіп, сабаққа қатысымын түгелдеймін. «Шаттық шеңберін» құру арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырамын. Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру мақсатында «20 сұрақ - ия-жоқ» тәсілі арқылы сабаққа дайындығын тексеремін. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. |
Слайд |
||||||||||
15мин |
Жаңа тақырыпты таныстыру |
Өтілетін «Пифагор теоремасы» туралы жаңа білімді өз бетімен менгеру дағдыларын жетілдіруге және оны терең түсінуге мүмкіндік беру мақсатында «Ойлан-Жұптас-Бөліс» әдісі арқылы оқушылар жеке жұмыс жасап, жұптасып талқылап, топпен бөліседі. Қажет кезде оқушыларға бағыттаушы сұрақтар арқылы тапсырманы орындауға кететін уақытты реттеп отырамын. Оқушыларды стикерлерге салынған үшбұрыштың түрлері арқылы төрт топқа бөлемін. Тапсырма: Ұзындығы белгісіз саты үй қабырғасына 60° бұрыш жасап сүйеніп тұр. Сатының жоғарғы бөлігінен жерге дейінгі қашыұтығынан 3 метрге тең болса, сатының төменгі жағы қабырғадан қандай қашықтықта жатыр?
Оқушыларға Пифагор теоремасы және мысыр үшбұрышы туралы тарихи мәлімет беремін. |
Дескриптор:Пифагор теоремасын қолданып тік бұрышты үшбұрыштық белгісіз қабырғасын анықтайды Қ.Б: «Бас бармақ»
|
Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
||||||||||
20мин |
Бекіту тапсырмасы |
«Кім жылдам?» әдісі. Жеке жұмыс Тапсырма: Тік бұрышты үшбұрыштың гипотенузасын табыңдар, егер катеттері a және b болса: 1) a=6, b=8; 2) a =1,5, b=2; 3) a=3,b=2; 4) a=0,5, b=1,2. .
|
|
Дескриптор:Пифагор теоремасын қолданып тік бұрышты үшбұрыштық белгісіз қабырғасын анықтайды |
Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
|||||||||
|
|
2.5. Тік бұрышты үшбұрыштың а катеті мен с гипотену- засы берілген. Оның екінші катетін анықтаңдар: 1) a=3, с=5; 2) a=5, с=13; 3) a=0,5, с=1,3.
|
2.6. Тік бұрышты үшбұрыштың екі қабырғасы 3 м және 4 м. Оның үшінші қабырғасын табыңдар. 2.7. Тік бұрышты үшбұрыштың қабырғалары 5, 6, 7 сан- дарына пропорционал болуы мүмкін бе? 2.19. Қабырғасы 10 см, ал бір диагоналы 12 см болатын ромбының екінші диагоналын анықтаңдар. |
Дескриптор:Пифагор теоремасын қолданып тік бұрышты үшбұрыштық белгісіз қабырғасын анықтайды |
Оқуық Оқу құралдары |
|||||||||
|
|
|
Дескриптор: Пифагор теоремасын қолданып тік бұрышты үшбұрыштық белгісіз қабырғасын анықтайды |
Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
||||||||||
|
|
Шыныбеков оқулығынан тапсырма |
Дескриптор:
|
|
||||||||||
|
|
ІІ деңгей есебі: Теңбүйірлі трапецияның табандары 11 дм және 23 дм. Бүйір қабырғасы 10 дм. Трапецияның биіктігін табыңдар. Бер: АВСД трапеция АВ=СД ВС=11 дм, АД=23 дм, АВ=10 дм. Т/к:ВК? Шешуі: |
Тіктөртбұрыштың бір қабырғасы 91 см, диагоналі 109см болса, оның екінші қабырғасын есептеңдер. Бер: АВ=91 см, ВД=109 см Т/к: ВС-? |
|
Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
|||||||||
5 минут |
Қорытынды |
Бүгінгі сабақта: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады. «БББ» кестесі.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. № |
Оқуық Оқу құралдары |
|
Сабақ жоспары №4
Бекітемін:
Бөлім: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
|||||||||||||||||
Педагогтің аты, тегі, әкесінің аты: |
|
|||||||||||||||||
Пән/Сынып: |
8 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық функциялары. Пифагор теоремасы. |
|||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.4 тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрышының төбесінен гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін дәлелдеу және қолдану |
|||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
-Пифагор теоремасын біледі және қолданады; - Тікбұрышты үшбұрыштың тікбұрышының төбесінен гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін дәлелдейді және қолданады. |
|||||||||||||||||
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
3 мин |
Ұйым дас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық функциялары. Пифагор теоремасы тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрышының төбесінен гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін дәлелдеу және қолдану. Үй тапсырмасын қорытындылау. 1) Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы дегеніміз не? 2) Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусы дегеніміз не? 3) Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының тангенсі дегеніміз не? 4) Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының котангенсі дегеніміз не? 5) Сүйір бұрыштың тригонометриялық функциялары дегеніміз не? |
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал орнату. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтарға жауап береді. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. Смайлик арқылы бағалау: |
Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
|||||||||||||
5 мин |
Негізгі бөлім |
Жаңа білім беру. Теорема. Тік бұрышты үшбұрыштың гипотенузасының квадраты катеттерінің квадраттарының қосындысына тең: a2+b2=c2. Дәлелдеуі: АВС
тікбұрышты үшбұрышының С төбесінен биіктік жүршіземіз. Косинустың
анықтамасы бойынша Ал ACD тік бұрышты
үшбұрышынан
теңдігін аламыз.
Осыдан болатынын көреміз. Осы сияқты теңдігінен теңдігі шығады. Осы шыққан теңдіктерді мүшелеп
қосып, AD+BD=AB екенін
ескерсек |
Дескриптор
|
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. |
Оқулық Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
|||||||||||||
10 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Топтық жұмыс №1. Тікбұрышты үшбұрыштың тікбұрышының төбесіен гипотенузаға параллель а жазықтығы жүргізілген.катеттердің жазықтықтағы проекциялары 8см және 4^3см.егер гипоетнуза мен жазықтықтың арақашықтығы 4см болса,гипотенузаның проекциясы қандай? Өз бетімен жұмыс. Тест.
А) 15см; В) 16см; С) 10см; Д) 25см
А) 5; В) 6; С) 3; Д) 2
А) 25̊ ; В) 90̊ ; С) 10̊ ; Д) 45̊
4.Тік бұрышты үшбұрыштың биіктігі гипотенузасын 8см және 18см болып келген екі кесіндіге бөледі. Үшбұрыштың ауданын табыңдар. А)156см² ; В) 165 см; С) 160 см; Д) 150 см |
Тест жауаптары
Оқулықпен жұмыс. №26, №34. |
Дескриптор: -тікбұрышты үшбұрыштың тікбұрышының төбесінен гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін дәлелдейді және қолданады
Қ.Б: «Бас бармақ»
|
Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
|||||||||||||
25 мин |
Жеке жұмыс |
. Тапсырманы орындайды |
|
Парақша лар Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
||||||||||||||
2 мин |
|
Бүгінгі сабақта: -Пифагор теоремасын біледі және қолданады; - Тікбұрышты үшбұрыштың тікбұрышының төбесінен гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін дәлелдейді және қолданады. Кері байланыс. «Плюс, минус, қызықты» Үйге тапсырма. № 28. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау «Плюс» - оң әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жаза алады; «Минус» - “қолымнан келмей жатыр” немесе “ түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады. «Қызықты» - деген бағанға өздеріне не қызықты болды немесе жайында көбірек білгісі келетінін сұрақ түрінде де жазса болады. |
Кері Байланыс Бағалау парағы арқылы бағаланады. |
Оқулық Смирнов В.А, Тұяқов Е.А Алматы «Мектеп» |
Сабақ жоспары №5
Бекітемін:
Бөлім: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
|||||
Педагогтің аты, тегі, әкесінің аты: |
|
|||||
Пән/Сынып: |
8 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
Күні: |
|
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.21 Пифагор теоремасын пайдаланып, |
|||||
Сабақтың мақсаттары: |
- тригонометриялық тепе-теңдік формуласын Пифагор теоремасын қолданып қорытып шығара алады; - тригонометриялық тепе-теңдік формуласын sin^2 a+cos^2 a=1 есеп шешуде қолдануды біледі. |
|||||
Сабақ барысы: |
||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
5 мин |
Ұйым дас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрышының төбесінен гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін дәлелдеу және қолдану. Үй тапсырмасын қорытындылау.
|
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал орнату. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтарға жауап береді. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. Смайлик арқылы бағалау: |
Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
|
10мин |
Негізгі бөлім |
Жаңа білім беру. α сүйір бұрышының әрбір мәніне сәйкес sinα-ның, cosα-ның, tgα-ның және ctgα-ның мәндерін анықтауға болады. 1. Катеттері а мен b, гипотенузасы с болатын, ал сүйір бұрыштары α мен β-ға тең АВС тік бұрышты үшбұрышы берілсін. Пифагор теоремасын жазамыз: a2+b2=c2 (*) §8, (1) және (2) формулалардан b=ccosα, a=csinα болатыны белгілі. Осы мәндерді (*) –ға қойсақ, шығады. Бұл α бұрышының синусы мен косинусын байланыстыратын теңбе-теңдік. 2. Берілген тікбұрышты үшбұрыш үшін ctgα= болатыны белгілі. Бұл теңдіктерге b=ccosα, a=csinα мәндерін қойсақ, Аламыз. Бұл теңдіктер кез-келген α сүйір бұрышы үшін орындалатын теңбе-теңдік болып саналады. 3. (1) тепе-теңдік әрбір мүшесін сos2α-ға немесе sin2α-ға бөліп, төмендегідей екі тепе-теңдікті алуға болады: 4. АВС тікбұрышты үшбұрышына сүйір бұрыштар үшін α+β=900 өрнегі Бұдан β=900-α. 30-суреттен sin= , ал cosβ= сондықтан cos(900-α). Сонда cos(900-α)=sinα (6) теңбе-теңдігін аламыз. Осы сияқты sin(900-α)=cosα (7) теңбе-теңдігін алуға болады. |
sin2α+cos2α=1 (1 (2) (3) 1+tg2α= (4) 1+ctg2α= (5) |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. |
Оқулық Жинақ, парақша Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық Слайд Сызғыш |
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Топтық жұмыс Тапсырмалар: №1. Өрнектерді ықшамдаңыз:
№2. сtg және
1+сtg2 ; ; №3. бөлшегін ctg
|
Өз бетімен жұмыс. 1-деңгей тапсырмалары:
Оқулықпен жұмыс. №1, №2, №5. |
Дескриптор: Білім алушы
-
Қ.Б: «Бас бармақ» |
Жинақ, парақша Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық Интернет ресурс тары |
|
|
Жеке жұмыс |
Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: Білім алушы
|
Парақша лар |
||
2 мин |
|
Бүгінгі сабақта: - тригонометриялық тепе-теңдік формуласын Пифагор теоремасын қолданып қорытып шығара алады; - тригонометриялық тепе-теңдік формуласын sin2 a+cos2 a=1 есеп шешуде қолдануды біледі. Кері байланыс. «Плюс, минус, қызықты» Үйге тапсырма. № 3. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау «Плюс» - оң әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жаза алады; «Минус» - “қолымнан келмей жатыр” немесе “ түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады. «Қызықты» - деген бағанға өздеріне не қызықты болды немесе жайында көбірек білгісі келетінін сұрақ түрінде де жазса болады. |
Кері Байланыс Бағалау парағы арқылы бағаланады. |
Оқулық Смирнов В.А, Тұяқов Е.А Алматы «Мектеп» |
Сабақ жоспары 7
Бекітемін:
Бөлім: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
|||||
Педагогтің аты, тегі, әкесінің аты: |
|
|||||
Пән/Сынып: |
8 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
Күні: |
|
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.22 негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қорытып шығару және қолдану; |
|||||
Сабақтың мақсаттары: |
- тригонометриялық тепе-теңдік формуласын Пифагор теоремасын қолданып қорытып шығара алады; - тригонометриялық тепе-теңдік формуласын sin2a+cos2a=1 есеп шешуде қолдануды біледі. |
|||||
Сабақ барысы: |
||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
5 мин |
Ұйым дас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қорытып шығару және қолдану Үй тапсырмасын қорытындылау.
|
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал орнату. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтарға жауап береді. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. Смайлик арқылы бағалау: |
Оқулық |
|
10мин |
Негізгі бөлім |
|
sin2α+cos2α=1 (1)
(2) (3) 1+tg2α= (4) 1+ctg2α= (5) |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. |
Оқулық Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
|
Дескриптор: Білім алушы
-
Қ.Б: «Бас бармақ» |
Интернет ресурс тары |
||
2 мин |
|
Бүгінгі сабақта: - тригонометриялық тепе-теңдік формуласын Пифагор теоремасын қолданып қорытып шығара алады; - тригонометриялық тепе-теңдік формуласын sin2 a+cos2 a=1 есеп шешуде қолдануды біледі. Кері байланыс. «Плюс, минус, қызықты» Үйге тапсырма. № 7. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау «Плюс» - оң әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жаза алады; «Минус» - “қолымнан келмей жатыр” немесе “ түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады. «Қызықты» - деген бағанға өздеріне не қызықты болды немесе жайында көбірек білгісі келетінін сұрақ түрінде де жазса болады. |
Кері Байланыс Бағалау парағы арқылы бағаланады. |
Оқулық Смирнов В.А, Тұяқов Е.А Алматы «Мектеп» |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Бөлім: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
||||||||||||
Педагогтің аты, тегі, әкесінің аты: |
|
||||||||||||
Пән/Сынып: |
8 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
Күні: |
|
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер |
||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.23 және бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі арасындағы байланыстарды білу және қолдану |
||||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
- тригонометриялық тепе-теңдік формуласын Пифагор теоремасын қолданып қорытып шығара алады; - тригонометриялық тепе-теңдік формуласын sin2a+cos2a=1 есеп шешуде қолдануды біледі. |
||||||||||||
Сабақ барысы: |
|||||||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
5 мин |
Ұйым дас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - және бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі арасындағы байланыстарды білу және қолдану Үй тапсырмасын қорытындылау.
|
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал орнату. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтарға жауап береді. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. Смайлик арқылы бағалау: |
Оқулық Жинақ, парақша Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
||||||||
10мин |
Негізгі бөлім |
|
Оқулық Слайд Сызғыш |
||||||||||
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Деңгейлік тапсырмалар. 1-деңгейлік тапсырмалар. № 1 1/ 2/ 3/ өрнегін ықшамдаңдар. 2-деңгейлік тапсырмалар.Өрнекті ықшамдаңдар. №2. №3. * №4. 3-деңгейлік тапсырмалар. №4. сүйір бұрышы үшін №5. Тепе-теңдігін дәлелдеңдер. №6. Өрнекті ықшамдаңдар: 1/ , 2/ |
Өз бетімен жұмыс. №1. Өрнекті ықшамдаңдар 2+sin2α+cos2α=2+1=3 (1 – sinα )(1+sinα)=1-sin2α=cos2α
№2. (1+ctg2α)∙sin2α+1= tgα∙ctgα+sinα=1+sinα №3. Өрнекті ықшамдаңдар
Оқулықпен жұмыс. №5, №9. |
Дескриптор: Білім алушы
-
Қ.Б: «Бас бармақ» |
Интернет ресурс тары Жинақ, парақша Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
||||||||
|
Жеке жұмыс |
Тапсырманы орындайды |
Синусты 600 мәнін табады; Косинустын 300 мәнін біледі
Тангенстің 450 мәнін табады; |
Парақша лар Жинақ, парақша Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
|||||||||
5 мин |
|
Бүгінгі сабақта: және бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі арасындағы байланыстарды білу және қолдану Кері байланыс.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
Үйге тапсырма. №10. |
Кері Байланыс Бағалау парағы арқылы бағаланады. |
Оқулық Смирнов В.А, Тұяқов Е.А Алматы «Мектеп» |
Сабақ жоспары №9
Бекітемін:
Бөлім: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
||||||||||||
Педагогтің аты, тегі, әкесінің аты: |
|
||||||||||||
Пән/Сынып: |
8 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
Күні: |
|
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер |
||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.24 , , және -ның мәндерін олардың біреуінің мәні бойынша табу |
||||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
- тригонометриялық тепе-теңдік формуласын Пифагор теоремасын қолданып қорытып шығара алады; - тригонометриялық тепе-теңдік формуласын sin2a+cos2a=1 есеп шешуде қолдануды біледі. |
||||||||||||
Сабақ барысы: |
|||||||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
5 мин |
Ұйым дас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - , , және -ның мәндерін олардың біреуінің мәні бойынша табу Үй тапсырмасын қорытындылау.
|
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал орнату. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтарға жауап береді. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. Смайлик арқылы бағалау: |
Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
||||||||
10мин |
Негізгі бөлім |
Жаңа сабақ меңгерту. /*/ Пифагор теоремасы. b=c cosa, a=c sina /*/-ға қойсақ, тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышы үшін /1/ теңдігі орындалады. /2/ , /3/ /4/ , /5/ Кез келген сүйір а бұрышы үшін /6/, /7/ /8/ |
|
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. |
Оқулық Слайд Сызғыш |
||||||||
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
№1.сtg және
1+сtg2 ; ; №2. бөлшегін ctg
І топқа: №1 ІІ топқа: №2 ІІІ топқа: №3 |
Өз бетімен жұмыс. №1. Өрнекті ықшамдаңдар 2+sin2α+cos2α=2+1=3 (1 – sinα )(1+sinα)=1-sin2α=cos2α
№2. (1+ctg2α)∙sin2α+1= tgα∙ctgα+sinα=1+sinα №3. Өрнекті ықшамдаңдар
Сәйкестндіру тапсырмаларын орында
|
Дескриптор: Білім алушы
-
Қ.Б: «Бас бармақ» |
Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
||||||||
|
|
|
|
||||||||||
5 мин |
|
Бүгінгі сабақта: , , және -ның мәндерін олардың біреуінің мәні бойынша табу Кері байланыс.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
Үйге тапсырма. №12. |
Кері Байланыс Бағалау парағы арқылы бағаланады. |
Оқулық Смирнов В.А, Тұяқов Е.А Алматы «Мектеп» |
Сабақ жоспары 10
Бекітемін:
Бөлім: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
||||||||||||
Педагогтің аты, тегі, әкесінің аты: |
|
||||||||||||
Пән/Сынып: |
8 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
Күні: |
|
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер |
||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8. 1.3.5бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің белгілі мәні бойынша салу; |
||||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
- Синус, косинус, тангенс, котангенс анықтамаларын қолданады; - бұрышты синусы бойынша сала алу - бұрышты косинусы бойынша салу - бұрышты тангенс бойынша салу - бұрышты котангенс бойынша салу |
||||||||||||
Сабақ барысы: |
|||||||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
5 мин |
Ұйым дас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің белгілі мәні бойынша салу. Үй тапсырмасын қорытындылау.
|
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал орнату. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтарға жауап береді. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. Смайлик арқылы бағалау: |
Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
||||||||
10мин |
Негізгі бөлім |
Жаңа сабақ меңгерту. Анықтама: Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышына іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы осы бұрыштың косинусыдеп аталады. Анықтама: Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышына қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы осы бұрыштың синусы деп аталады. Анықтама: Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышына қарсы жатқан катеттің іргелес жатқан катетке қатынасы сол бұрыштың тангенсі деп аталады. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. |
Оқулық Слайд Сызғыш |
|||||||||
|
|
|
Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
||||||||||
|
|
|
|||||||||||
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
1 тапсырма: Сүйір бұрышының синусы 0,8-ге тең тік бұрышты үшбұрышты салыңыз: түрде жазуға болады. синустың анықтамасынан: = , Демек BC=4 бірлік, AB=5 бірлік.
Сонда синусы 0,8-ге тең А бұрышын алдық. Алынған үшбұрыштың ВС катеті 4-ке, АВ гипотенузасы 5-ке тең Салу: 2 тапсырма: берілсе, онда тікбұрышты үшбұрышты салыңыз.
Салу:
|
Өз бетімен жұмыс. 3 тапсырма: Бұрышты тангенсі бойынша tg A = 1,2 берілсе, онда тікбұрышты үшбұрышты салыңыз:
Сонда тангенсі 1,2-ге тең А бұрышын алдық Салу: Оқулықпен жұмыс. №1, №3.
|
Дескриптор: Білім алушы - бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің белгілі мәні бойынша сала алады.
Қ.Б: «Бас бармақ»
Дескриптор: Білім алушы - бұрышты оның косинусының белгілі мәні бойынша сала алады. |
Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
||||||||
5 мин |
|
Бүгінгі сабақта: - бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің белгілі мәні бойынша салу Кері байланыс.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
Үйге тапсырма. №5. |
Кері Байланыс Бағалау парағы арқылы бағаланады. |
Оқулық Смирнов В.А, Тұяқов Е.А Алматы «Мектеп» |
Сабақ жоспары №11
Бекітемін:
Бөлім: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
|||||||||||
Педагогтің аты, тегі, әкесінің аты: |
|
|||||||||||
Пән/Сынып: |
8 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
Күні: |
7.12.21. |
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер |
|||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8. 1.3.5 бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің белгілі мәні бойынша салу; |
|||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
- Синус, косинус, тангенс, котангенс анықтамаларын қолданады; - бұрышты синусы бойынша сала алады; - бұрышты косинусы бойынша салады; - бұрышты тангенс бойынша салады; - бұрышты котангенс бойынша салады. |
|||||||||||
Сабақ барысы: |
||||||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
5 мин |
Ұйым дас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің белгілі мәні бойынша салу. Үй тапсырмасын қорытындылау.
|
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал орнату. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтарға жауап береді. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. Смайлик арқылы бағалау: |
Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
|||||||
10мин |
Негізгі бөлім |
Сұрақты құру: бұрышты оның синусы, косинусы немесе тангенсі арқылы тұрғызу. I) Ең алдымен бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі анықтамаларын және олардың өзге қабырғалары мен арасындағы байланысты еске түсіру қажет. II) Тригонометриялық функциялардың бұрыштарын тұрғызу. Мысал 1: Сүйір бұрышының синусы 0,6-ға тең тік бұрышты үшбұрышты салу керек. түрде жазуға болады. Сонан соң синустың анықтамасын еске түсіру. = , Демек BC=4 бірлік, AB=5 бірлік. Салу:
Сонда синусы 0,8-ге тең А бұрышын алдық. Алынған үшбұрыштың ВС катеті 4-ке, АВ гипотенузасы 5-ке тең. |
Ұжымдық жұмыс. Формуланы қорытып шығару.
. Дәл сол секілді бөлсек, онда то шығады: .
2) , формулаларын қолданып, келесілерді қорытып шығуға болды: , яғни көбейтіндісі . Оқушылар өз болжамдарын айтады, есептің шешу жолдарын ұсынады, тұжырымдарын түйіндейді. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. |
Оқулық Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
|||||||
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
1 тапсырма: берілсе, онда тікбұрышты үшбұрышты салыңыз. 2 тапсырма: Бұрышты тангенсі бойынша салу: tg A = 1,2. Тест. Ықшамдаңыз: A) 0 B) C) D) E) 1
A) B) C) D) 2 E) 0 A) B) C) D) E)
A) B) C) D) E) A) 0 B) C) D) E)
A) B) C) D) E) |
Өз бетімен жұмыс. Оқулықпен жұмыс. №5, №6.
|
Дескриптор: Білім алушы - бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің белгілі мәні бойынша сала алады.
Қ.Б: «Бас бармақ»
|
Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
|||||||
|
Жеке жұмыс |
Есеп 1. ABC үшбұрышынлда бұрыш C= 90, АВ=8, . Табу керек: BC. Шешуі: ; ; ; |
Тапсырманы орындайды. Есеп 2. ABC үшбұрышынлда бұрыш C=90, АВ=8, Табу керек: AC. Шешуі: ; ; ; AC=4 |
|
Парақша лар |
|||||||
5 мин |
|
Бүгінгі сабақта: - бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің белгілі мәні бойынша салу Кері байланыс.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
Үйге тапсырма. №8. |
Кері Байланыс Бағалау парағы арқылы бағаланады. |
Оқулық Смирнов В.А, Тұяқов Е.А Алматы «Мектеп» |
Сабақ жоспары №12
Бекітемін:
Бөлім: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты, тегі, әкесінің аты: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: |
8 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.6 тікбұрышты үшбұрышты 300, 450, 600 -қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану; 8.1.3.7 тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін табу үшін 300, 450, 600 - қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін қолдану; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
300, 450, 600 –тағы бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсы мәндерін табады; 300, 450, 600 –тағы бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсы мәндерін есеп шығару барысында қолданады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 мин |
Ұйым дас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - тікбұрышты үшбұрышты 300, 450, 600 -қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану Үй тапсырмасын қорытындылау. Тікбұрышты үшбұрыштың косинусы дегеніміз не? 2.Тік бұрышты үшбұрыштың синусы дегеніміз не? 3. Тік бұрышты үшбұрыштың тангенсі дегеніміз не? 4. Тік бұрышты үшбұрыштың котангенсі дегеніміз не? 5. Пифагор теоремасын тұжырымдаңыз. 6. Тікбұрышты үшбұрыш деп қандай үшбұрышты айтамыз? 7. Тік бұрышты үшбұрыштың элементтерін атаңыз. |
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал орнату. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтарға жауап береді. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. Смайлик арқылы бағалау: |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10мин |
Негізгі бөлім |
Түсіну және білу.Оқушыларды қатар бойынша топқа бөлу. 300, 450, 600 бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі мәндерін қорытып шығару үшін үш топқа үлестірме таратамын. Әр топ өз есебінің алынған нәтижелерін талқылайды , шешімін түсіндіреді және оларды 300, 450, 600 бұрыштарының синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндер кестесіне енгізеді. №1 үлестірме 45°-тық бұрыштың синусын, косинусын, тангенсін және котангенсін табыңыз. Ол үшін катеті а болатын теңбүйірлі тікбұрышты үшбұрыш салыңыз. Шешуі: = 450 бұрышын қарастырайық. А = 450 болса, онда В = 450 болады, яғни АВС – тең бүйірлі тік бұрышты үшбұрыш болады. АС=BC=a болсын. Пифагор теоремасы бойынша А В= = a Онда sin450 = BC:AB = a:a =
cos450 = AC:AB = a: а = ;
tg 450 = sin450 : cos450 = 1.
ctg450 = 1.
3. Синустың анықтамасы бойынша CВС1 бұрышының синусы:
sin600 = СС1:BC = : а = ;
c os600 = BС1:BC = : а = ;
tg600 = = = . сtg600 = = = .Осы қорытып шығарған мәндерді кестеге салсақ, тригонометриялық функцияның мәндерінің кестесі шығады. |
№2 үлестірме
30°-тық бұрыштың синусын, косинусын, тангенсін және котангенсін табыңыз. Ол үшін қабырғасы а –ға тең ABC теңқабырғалы үшбұрышын алып, CC1 медианасын жүргізіңіз. Шешуі: 1. Пайда болған ВСС1 тікбұрышты үшбұрышын қарастырамыз. 2. Үшбұрыштың қабырғаларын Пифагор теоремасы бойынша анықтап аламыз. 3. Синустың анықтамасы бойынша ВСС1 бұрышының синусы:
sin300 = BС1:BC = : а = ; Негізгі тригонометриялық тепе-теңдікті пайдаланып, c os2300 = 1– sin2300 ;
cos300= ;
cos300= ; cos300= .
tg300 = = = ;
ctg300 = = .
Кестені толтырады,мәндерін табады.
|
«Басбармақ» әдісімен бағалайды.
|
Оқулық Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық Плакат Сызғыш |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
1 тапсырма: «Сәйкестендіру» әдісі арқылы мәндерін анықтайды,сәйкестендіреді, нақты жауабын табады, өз идеяларымен бөліседі.
Өз бетімен жұмыс. Тест жұмысы.
|
Қалыптастырылатын дағдылар:
Сергіту сәті: “Адам есімінің түстері” тренингі Шарты: оқушылардың алдына 4 түсті: қызыл, жасыл, сары, көк түсті парақшалар таратылады. Содан таңдау жасап, парақшаға өзі қалаған кез — келген үшбұрыштың түрін салады. Нәтиже: оқушылар дайын болғаннан кейін олардың түстері бойынша және үшбұрыш түрлері бойынша мінездемелік сипаттамалармен танысады. Қызыл — өзіне сенімді, алдына мақсат қоя білетін жандар Жасыл – ақ көңіл, табиғатты сүйетін жандар Сары – ниеті таза, пейілі кең жомарт жандар Көк – мейірімді, сенімді, биік армандарды көздейтін жандар Тік бұрышты үшбұрыш – мінезі қатты, алған бетінен қайтпайтын жандар Әр қабырғалы үшбұрыш – құбылмалы мінезді, тез ойланып тез жауап беретін жандар Теңбүйірлі үшбұрыш — әрқашан әділдікті қолдайтын жандар Теңқабырғалы үшбұрыш – сыпайы болуға ұмтылатын жанда
|
Дескриптор:
Қ.Б: «Бас бармақ»
|
Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс |
Оқулықпен жұмыс. Деңгейлік тапсырма. №1, №3, №7
|
|
|
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 мин |
|
Бүгінгі сабақта: - тікбұрышты үшбұрышты 300, 450, 600 -қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдана алады. Кері байланыс. -Бүгін мен білдім … -Маған қызықты болды … -Маған қиын болды … -Мен ... тапсырмаларын орындадым
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
Үйге тапсырма. №2, №4. |
Кері Байланыс Бағалау парағы арқылы бағаланады. |
Оқулық Смирнов В.А, Тұяқов Е.А Алматы «Мектеп» |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Бөлім: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты, тегі, әкесінің аты: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: |
8 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу. ББЖБ №3. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.6 тікбұрышты үшбұрышты 300, 450, 600 -қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану; 8.1.3.7 тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін табу үшін 300, 450, 600 - қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін қолдану; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
300, 450, 600 –тағы бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсы мәндерін табады; 300, 450, 600 –тағы бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсы мәндерін есеп шығару барысында қолданады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 мин |
Ұйым дас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - тікбұрышты үшбұрышты 300, 450, 600 -қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану Үй тапсырмасын қорытындылау. Тікбұрышты үшбұрыштың косинусы дегеніміз не? 2.Тік бұрышты үшбұрыштың синусы дегеніміз не? 3. Тік бұрышты үшбұрыштың тангенсі дегеніміз не? 4. Тік бұрышты үшбұрыштың котангенсі дегеніміз не? |
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал орнату. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтарға жауап береді. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. Смайлик арқылы бағалау: |
Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 мин |
Негізгі бөлім |
Түсіну және білу.Оқушыларды қатар бойынша топқа бөлу. 300, 450, 600 бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі мәндерін қорытып шығару үшін үш топқа үлестірме таратамын. Әр топ өз есебінің алынған нәтижелерін талқылайды , шешімін түсіндіреді және оларды 300, 450, 600 бұрыштарының синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндер кестесіне енгізеді. №1 үлестірме 45°-тық бұрыштың синусын, косинусын, тангенсін және котангенсін табыңыз. Ол үшін катеті а болатын теңбүйірлі тікбұрышты үшбұрыш салыңыз. Шешуі: = 450 бұрышын қарастырайық. А = 450 болса, онда В = 450 болады, яғни АВС – тең бүйірлі тік бұрышты үшбұрыш болады. АС=BC=a болсын. Пифагор теоремасы бойынша А В= = a Онда sin450 = BC:AB = a:a =
cos450 = AC:AB = a: а = ; tg 450 = sin450 : cos450 = 1. ctg450 = 1 |
3. Синустың анықтамасы бойынша CВС1 бұрышының синусы: sin600 = СС1:BC = : а = ;
cos600 = BС1:BC = : а = ; tg600 = = = . сtg600 = = = .Осы қорытып шығарған мәндерді кестеге салсақ, тригонометриялық функцияның мәндерінің кестесі шығады. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды.
|
Оқулық Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық Плакат Сызғыш |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 минут |
Бекіту тапсырмасы |
1 тапсырма: 1. Есептеңіз: 1) 2sin 30 – tg 45 + ctg 30 ; 2) 6cos 30 – 3tg 60 + 2sin 45 ; 3) sin 60 - 2cos 30 + tg 60 ; 4) cos 30 ∙ sin 60 + ctg 60 ∙tg 60 ; 5) 2sin 30 - 2cos 30 ∙ tg 30 - cos 0 ∙sin 90 . Өз бетімен жұмыс. Тест жұмысы.
|
Кестені толтырады,мәндерін табады.
Оқулықпен жұмыс. Деңгейлік тапсырма. №8, №10, №12.
|
Дескриптор:
Қ.Б: «Бас бармақ»
|
Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25 мин |
Жеке жұмыс |
ББЖБ №3. |
Тапсырманы орындайды. |
Дескрипторға сәйкес тексеріледі. |
Парақша |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 мин |
|
Бүгінгі сабақта: - тікбұрышты үшбұрышты 300, 450, 600 -қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдана алады. Кері байланыс. -Бүгін мен білдім … -Маған қызықты болды … -Маған қиын болды … -Мен ... тапсырмаларын орындадым. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау
Үйге тапсырма. №11. |
Кері Байланыс Бағалау парағы арқылы бағаланады. |
Оқулық Смирнов В.А, Тұяқов Е.А Алматы «Мектеп» |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Бөлім: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты, тегі, әкесінің аты: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: |
8 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.8 берілген екі элементі бойынша тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғаларын табу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
300, 450, 600 –тағы бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсы мәндерін табады; 300, 450, 600 –тағы бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсы мәндерін есеп шығару барысында қолданады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 мин |
Ұйым дас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - тікбұрышты үшбұрышты 300, 450, 600 -қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану Үй тапсырмасын қорытындылау. Тікбұрышты үшбұрыштың косинусы дегеніміз не? 2.Тік бұрышты үшбұрыштың синусы дегеніміз не? 3. Тік бұрышты үшбұрыштың тангенсі дегеніміз не? 4. Тік бұрышты үшбұрыштың котангенсі дегеніміз не? |
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал орнату. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтарға жауап береді. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. Смайлик арқылы бағалау: |
Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 мин |
Негізгі бөлім |
Түсіну және білу.Оқушыларды қатар бойынша топқа бөлу. 300, 450, 600 бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі мәндерін қорытып шығару үшін үш топқа үлестірме таратамын. Әр топ өз есебінің алынған нәтижелерін талқылайды , шешімін түсіндіреді және оларды 300, 450, 600 бұрыштарының синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндер кестесіне енгізеді. №1 үлестірме 45°-тық бұрыштың синусын, косинусын, тангенсін және котангенсін табыңыз. Ол үшін катеті а болатын теңбүйірлі тікбұрышты үшбұрыш салыңыз. Шешуі: = 450 бұрышын қарастырайық. А = 450 болса, онда В = 450 болады, яғни АВС – тең бүйірлі тік бұрышты үшбұрыш болады. АС=BC=a болсын. Пифагор теоремасы бойынша А В= = a Онда sin450 = BC:AB = a:a =
cos450 = AC:AB = a: а = ; tg 450 = sin450 : cos450 = 1. ctg450 = 1 |
3. Синустың анықтамасы бойынша CВС1 бұрышының синусы: sin600 = СС1:BC = : а = ;
cos600 = BС1:BC = : а = ; tg600 = = = . сtg600 = = = .Осы қорытып шығарған мәндерді кестеге салсақ, тригонометриялық функцияның мәндерінің кестесі шығады. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды.
|
Оқулық Плакат Сызғыш Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
1 тапсырма: 1. Есептеңіз: 1) 2sin 30 – tg 45 + ctg 30 ; 2) 6cos 30 – 3tg 60 + 2sin 45 ; 3) sin 60 - 2cos 30 + tg 60 ; 4) cos 30 ∙ sin 60 + ctg 60 ∙tg 60 ; 5) 2sin 30 - 2cos 30 ∙ tg 30 - cos 0 ∙sin 90 . Өз бетімен жұмыс. Тест жұмысы.
|
Кестені толтырады,мәндерін табады.
Оқулықпен жұмыс. Деңгейлік тапсырма. №13, №14.
|
Дескриптор:
Қ.Б: «Бас бармақ»
|
Интернет ресурс тары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс |
Оқулықпен жұмыс. |
Тапсырманы орындайды. |
|
Парақша |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 мин |
|
Бүгінгі сабақта: - тікбұрышты үшбұрышты 300, 450, 600 -қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдана алады. Кері байланыс. -Бүгін мен білдім … -Маған қызықты болды … -Маған қиын болды … -Мен ... тапсырмаларын орындадым. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау
Үйге тапсырма. №15. |
Кері Байланыс Бағалау парағы арқылы бағаланады. |
Оқулық Смирнов В.А, Тұяқов Е.А Алматы «Мектеп» |
Код: Г-8- «Геометрия» пәнінен 2-тоқсанға арналған жиынтық бағалаудың тапсырмалары Сыныбы: 8 «ә» Күні: 23.12
Уақыты - 45 минут Балл саны – 20
Тапсырма.
1. [2 балл ] Суретті пайдаланып дұрыс теңдіктерді жазыңыз:
5
а) cos A =13
12
б) cos A =13
12
в) sin B =13
г) sin A =13
5
д) sin В=12
2. [3 балл] Тікбұрышты үшбұрыштың екі қабырғасы 11 Үшбұрыштың үшінші қабырғасын табыңдар. Барлық қарастырыңдар.
3. [4 балл] Тік бұрышты үшбұрышта cosα=
а) tg α есептеңіз;
б) тангенс мәнін пайдаланып α бұрышын салыңыз.
4. [5 балл] Тік бұрышты үшбұрыштың тік бұрышынан гипотенузаға жүргізілген биіктік оны 4 см және 16 см кесінділерге бөледі. Берілген үшбұрыштың қабырғаларын табыңыз
5. [6 балл] ABCD ромбысының қабырғасы6 см, ал үлкен диагоналы 6√3 см. Ромб бұрыштарын табыңыз
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
см және 9 см-ге тең. мүмкін жағдайларды
1 тапсырма: 1. Есептеңіз:
1) 2sin 30 – tg 45 + ctg 30 ;
2) 6cos 30 – 3tg 60 + 2sin 45 ;
3) sin 60 - 2cos 30 + tg 60 ;
4) cos 30 ∙ sin 60 + ctg 60 ∙tg 60 ;
5) 2sin 30 - 2cos 30 ∙ tg 30 - cos 0 ∙sin 90 .
Өз бетімен жұмыс. Тест жұмысы.
№ |
Тапсырма |
А |
Б |
В |
1 |
Есептеңдер: |
1 |
2 |
|
2 |
tg450+6 |
7 |
1 |
|
3 |
sin600-cos300 |
0 |
||
4 |
ctg450 |
1 |
||
5 |
sin300+cos600 |
1 |
||
6 |
3+4ctg450 |
1 |
7 |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Бөлім: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты, тегі, әкесінің аты: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: |
8 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
28.12. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.8 берілген екі элементі бойынша тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғаларын табу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
300, 450, 600 –тағы бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсы мәндерін табады; 300, 450, 600 –тағы бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсы мәндерін есеп шығару барысында қолданады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 мин |
Ұйым дас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - тікбұрышты үшбұрышты 300, 450, 600 -қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану Үй тапсырмасын қорытындылау. Тікбұрышты үшбұрыштың косинусы дегеніміз не? 2.Тік бұрышты үшбұрыштың синусы дегеніміз не? 3. Тік бұрышты үшбұрыштың тангенсі дегеніміз не? 4. Тік бұрышты үшбұрыштың котангенсі дегеніміз не? |
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал орнату. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтарға жауап береді. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. Смайлик арқылы бағалау: |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 мин |
Негізгі бөлім |
Түсіну және білу.Оқушыларды қатар бойынша топқа бөлу. 300, 450, 600 бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі мәндерін қорытып шығару үшін үш топқа үлестірме таратамын. Әр топ өз есебінің алынған нәтижелерін талқылайды , шешімін түсіндіреді және оларды 300, 450, 600 бұрыштарының синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндер кестесіне енгізеді. №1 үлестірме 45°-тық бұрыштың синусын, косинусын, тангенсін және котангенсін табыңыз. Ол үшін катеті а болатын теңбүйірлі тікбұрышты үшбұрыш салыңыз. Шешуі: = 450 бұрышын қарастырайық. А = 450 болса, онда В = 450 болады, яғни АВС – тең бүйірлі тік бұрышты үшбұрыш болады. АС=BC=a болсын. Пифагор теоремасы бойынша А В= = a Онда sin450 = BC:AB = a:a =
cos450 = AC:AB = a: а = ; tg 450 = sin450 : cos450 = 1. ctg450 = 1 |
3. Синустың анықтамасы бойынша CВС1 бұрышының синусы: sin600 = СС1:BC = : а = ;
cos600 = BС1:BC = : а = ; tg600 = = = . сtg600 = = = .Осы қорытып шығарған мәндерді кестеге салсақ, тригонометриялық функцияның мәндерінің кестесі шығады. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды.
|
Оқулық Плакат Сызғыш |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
1 тапсырма: 1. Есептеңіз: 1) 2sin 30 – tg 45 + ctg 30 ; 2) 6cos 30 – 3tg 60 + 2sin 45 ; 3) sin 60 - 2cos 30 + tg 60 ; 4) cos 30 ∙ sin 60 + ctg 60 ∙tg 60 ; 5) 2sin 30 - 2cos 30 ∙ tg 30 - cos 0 ∙sin 90 . Өз бетімен жұмыс. Тест жұмысы.
|
Кестені толтырады,мәндерін табады.
Оқулықпен жұмыс. Деңгейлік тапсырма. №13, №14.
|
Дескриптор:
Қ.Б: «Бас бармақ»
|
Интернет ресурс тары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс |
Оқулықпен жұмыс. |
Тапсырманы орындайды. |
|
Парақша |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 мин |
|
Бүгінгі сабақта: - тікбұрышты үшбұрышты 300, 450, 600 -қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдана алады. Кері байланыс. -Бүгін мен білдім … -Маған қызықты болды … -Маған қиын болды … -Мен ... тапсырмаларын орындадым. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау
Үйге тапсырма. |
Кері Байланыс Бағалау парағы арқылы бағаланады. |
Оқулық Смирнов В.А, Тұяқов Е.А Алматы «Мектеп» |