|
Педагогтың аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны : Қатыспағандар саны: |
||||
|
Тақырыбы |
«Мәңгілік елдің-мәңгілік тілі». |
||||
|
Сынып сағаттың бағыты |
Ұлттық мүдде |
||||
|
Оқу мақсаты
|
Оқушыларды өз ана тілін дамытуға, таза сөйлеуге үйрету, өз ұлтына,еліне деген сүйіспеншілігін арттыру. Жас ұрпаққа ана тілініңтұғырының мықты болуына негіз қалаған бабаларымыздың айтқандарын оқытып үйрету, қазақ тілінің мәртебесін көтеру.Оқушыларды мәнерлеп көркем сөз оқуға үйрету.Тілді құрметтеп қадірлеуге тәрбиелеу, ана тілін аялап құрметтеуге баулу. |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
|
|
Тәрбие сағаттың басталуы |
Сынып жетекші:Тілдің туын көтерген Майқы биден бастап, от ауызды, орақ тілді би-шешендер, көрнекті ақын-жыраулар мен сөз қадірін ұғар қазақ халқы болды. Жазба тілдің негізін салған Абай, «Алаш» деп ұрандаған Ахмет, сыршыл ақын Мағжан, қазақты әлемге танытқан М.Әуезов, Жамбыл ақын бастаған тілінен май тамған ақындар тобы, сөз өнерінің шеберлері Ғабит пен Ғабиден — тіліміздің ертеңі үшін ой таразысын тербеген жандар. Дауға салса- алмастай қиған, сезімге салса-қырандай қалқыған, ойға салса- қорғасындай балқыған Ана тілінен артық қазақ үшін бүл дүниеде қымбат не бар екен?! |
Жоспармен танысады
|
|
Суреттер мен бейнежаз -балар |
|
|
Сынып сағаттың ортасы |
Тіл-халықтың тұтастай кескін келбеті, болмысы. Тіл әрбір адамға ана сүтімен бірге еніп қалыптасады. Тіл байлығы әрбір елдің мақтанышы. Ана тілін білмеген- Ақылы жоқ желікбас. Ана тілін сүймеген- Халқын сүйіп жарытпас,- деп қырғыз ақыны Б.Сарноғаев айтқан болса, сынып оқушыларының «Төле бидің жұмбағы» атты көрінісін тамашалайық. Тіл туралы диалог оқу. (Мұқағали ізімен) — Тілің, дінің жоғалса, айтшы, досым,не етер едің? — Тілім, дінім болмаса мылқау болып өтер едім. — Болашағым мұнар боп, жоғалмай ма қайран тіл? — Шұбарламай тіліңді, өз орнымен сөйлей біл. — Тілің білмес жандарды айтшы біздер не дейміз? — Тілін білмес адамды құр жәндікке теңейміз. — Тілімізді қалай біз көтереміз жаңғыртып? — Таза, көркем сөйлейік, көрсетпейік салғырттық. — Тазалығы тілімнің сақталмайды неліктен? — Ондайларға айтарым: «Тілді сыйла,құрметте, Тіл-халықтың жаны мен сәні» деймін жүректен. — Басқа пәле тілден деп ойлайсың ба достарым? — Аз сөйлеген, көп тыңдап, ей болашақ жастарым. — Шұбарламай тілімді қалай сақтап қаламын? — Анық, таза сөйлеуге бар күшімді саламын. |
Оқушылар диалогты мәнерлеп оқып береді
|
Ауызша бағалау |
|
|
|
Бекіту |
Мұхтар Шаханов «Төрт ана» өлеңімен қорытындылаймын. Тағдырыңды тамырсыздық індетінен қалқала! Әр адамда өз анасынан басқа да Жебеп жүрер, демеп жүрер арқада Болу керек құдіретті төрт ана: Туғaн жері-түп қазығы,айбыны, Туған тілі- сатылмайтын байлығы, Туған дәстүр, салт-санасы -тірегі, Қадамына шуақ шашар үнемі. Қазақ тілі-бай тіл,оралымды,ырғақты теңеу-бейнелеулері ерте туған тіл. Поэзияда Абай,Ілияс, прозада Мұхтар сияқты алыптар туғызған тіл. Болашақ жастар қазақ тілін ту етіп тігіп, кейінгі ұрпаққа бүлдірмей тапсыруға тырысайық, жас достар! Өйткені біз бүгінгі заманның баласы болғанымызбен, келешек ұрпақтың атасымыз. Мәңгілік елдің мәңгілік тіліне айналған тіліміздің мәртебесі арта берері анық. |
|
Бүгін сынып сағатына керемет қатыстыңдарЖарайсың дар! |
|
|
|
Кері байланыс |
«Почтальон» тәсілі. Балалар қалаған оқушыға сабақта қандай жақсы көрсеткіштер, жетістіктерге жеткенін жазып, сыныптастарына хат немесе телеграмма жазады, сынып кезекшісі «почтальон» оны апарып береді. |
|
|
|
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны : Қатыспағандар саны: |
||||
|
Тақырыбы |
Мектептегі мінез-құлық ережелері |
||||
|
Сынып сағаттың бағыты |
Талап |
||||
|
Оқу мақсаты
|
Сенімді мінез-құлық пен өзін-өзі реттеу дағдыларын жетілдіру; Ішкі тұрақтылық сезімі мен өзіне деген сенімділікті қалыптастыру мақсатында тренингке қатысушы тұлғасының күшті және әлсіз жақтарын жан-жақты талдау; Жағымды «мен»бейнесін құруға бағытталған психотехникалық тәсілдерді меңгеру. |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
|
|
Тәрбие сағаттың басталуы
|
«Есімдер аллитерациясы» Топтастыру: 2 түсті стикерлерді бір-бірден таңдап,бірдей түстілер бір топ болады. «Ой қозғау» әдісі«Ата ана мен бала» бейне жазбадан көрсетемін. Жетелеуші сұрақтары: Мына бейне жазбадан не байқадыңдар? Мінезі жаман адамда жақсы қасиет бола ма? |
Оқушылар мен ақылды–Ақнұрмын.Ақкөңілмін,тез ашуланам. Оқушылар стикерлердің түстеріне қарай 2 топқа бөлінеді. Оқушылар бейне бойынша өз ойлаын ортаға салады. |
|
Плакат, маркер, стикер
|
|
|
Сынып сағаттың ортасы |
Постер қорғау «Жақсы адам», « жаман адам» қасиеттер жиынтығынан постер қорғау. Іскерлік ойын – «Өзімді бағалаймын» Таратылған парақтарды
толтыру «Шегенің ізі» бейне жазбасы көрсетіледі Екі топқа да «Жаныңда жүр, жақсы адам» тақырыбында эссе жаздыру жұмыстарын беремін. Жазған эссені топта талқылап, бір-бірімен пікір бөліседі. «Кім жылдам?» «Мінез құлық мәдениеті» тақырыбына қатысты сөздерді ішіне жазу керек, ал қатысы жоқ сөздерді сыртына жазу керек: ақылды, мейрімді, бойшаң, мейрімсіз, ашуланшақтық, өкпелегіш, тәтті,өзімшілдік, жайдарлы , көрікті, ажарлы, ренжігіш, қатал, тұйық, ақкөңіл, қыңыр, сабырлы, сұлу, ақымақ. |
Оқушылар берілген тақырыпшалар бойынша постер қорғайды
Оқушылар өз бойларында бар жақсы және жаман қасиеттерін парақшаға жазады.
Топтарда автор шығып, ортада тұрған автор орындығына отырып, жазған эссені оқиды.
Оқушылар ішіне- сыртына стратегиясын толтырады |
|
Кеспе қағаздар. Бағалау парағы Стикерлер
Бейне таспа |
|
|
Бекіту |
Адамгершілік қасиеттер өз бойындағы жақсы мінез-құлық, жақсы әдет, жақсы әдептен құралады. Ол ананың ақ сүтімен, әкенің үлгі-өнеге тәрбиелерімен бойыңа сіңеді. Мектепте ұстаздар өмірдегі жақсылық пен жамандық, адалдық пен арамдықтың айырмасын танып білуге көмектеседі, өмірде дұрыс бағыт таңдай білуге үйретеді.Оны саралап, таңдап, бағалап, байыптап, өзіңе керегін ала білу, жақсылыққа үйреніп, жамандықтан жирену өзіңе байланысты. Жақсы адам боламын, өмірде мақсатыма жетемін десең бойыңдағы қасиеттерді ізгілендіріп, адамгершілікке ұмтылған жөн. |
|
|
|
|
|
Кері байланыс |
Өзіңе пайдалы мәлімет ала алдың ба? Қандай әсер алдың? Тілегің мен ұсынысың бар ма? |
Оқушылар өздеріне бүгінгі тақырыптың қаншалықты түсінікті, түсініксіз екенін білдіру үшін тақтадағы смайликтерге стикерлер жабыстырады. |
Бағалау Өзін – өзі бағалау |
|
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны : Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы |
Әкеге-ізет,анаға құрмет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып сағаттың бағыты |
Отбасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты
|
Оқушылардың бойында ата-анаға деген ерекше жылы сезім қалыптастыру, ата-ананың бала өміріндегі ролін түсіндіру, ата-ананы құрметтей, сыйлай білуге , адал да парасатты ұл мен қыздары болуға тәрбиелеу.Ата-ана берген жақсы тәрбиелерін нәтижелі етуге уағыздау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі/ |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тәрбие сағаттың басталуы
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Абди - Мырза - Сайт ҰлпанШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз ҚМЖ 4 сынып
Тақырып бойынша 31 материал табылды
ҚМЖ 4 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ 4 сынып
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














