Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.1A Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі |
Мектеп: №6 ЖББМ |
||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Есдаулетова А.Ж. |
||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны:20 Қатыспағандар саны:
|
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістер және еңбек құралдарының жетілдірілуі Зерттеу сұрағы: Мезолит пен неолит дәуірінде алғашқы адамдардың өмірі қалай өзгерді? |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.4.2.1. - еңбек құралдарымен қару түрлерін сипаттау. |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
еңбек құралдарымен қару түрлерін сипаттайды. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері
|
мезолит пен неолит дәуірлерінде пайда болған еңбек құралдарын анықтайды .
|
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
1. Алғашқы адамдардың өмірі туралы әңгімелейді (айтылым дағдысы); 2. Адам эволюциясы бейнеленген сурет бойынша шағын әңгіме құрастырады (жазылым дағдысы); 3. Алғашқы адамдардың өмірі, қола дәуірінің ерекшеліктері туралы интерактивті түсіндірмені тыңдайды (тыңдалым дағдысы); 4. Тақырып бойынша мәтінмен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы). әуірі, археология, мал шаруашылығы, еңбек бөлінісі, өнімді еңбек, жеке меншік, өндіруші шаруашылық, қолөнер, кен өндірісі, Анронов мәдениеті, т.б. Пәнге қатысты лексика мен терминология Ру, алғашқы қауым, тобыр, аналық және аталық ру, абыздар, анимизм, тотемизм, фетишизм, магия, өнер, петроглифтер, гравюра, тері өңдеу, пиктография, археология, терімшілік, аңшылық, балық аулау, мал шаруашылығы, теселі егіншілік, еңбек бөлінісі, өнімді еңбек, жеке меншік, өндіруші шаруашылық, қолөнер, кен өндірісі, тоқымашылық, керамика, көзе т.б. тылым дағдысы); Ботай мәдениеті мен Шебір тұрағын салыстыру кестесін толтырады (жазылым дағдысы); Тақырып бойынша мәтінмен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы). Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Адамның жануарлар әлемінен басты ерекшеліктері... Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің ескерткіштері... Алғашқы адамдардың тұрмыс тіршілігінде келесі өзгерістер орын алды... Ежелгі адамдар өмірінде орын алған өзгерістерге келесі факторлар әсер етті... Тасқа салынған суреттер ежелгі адамдардың өмірі, дүниетанымы туралы келесі ақпараттарды береді... Біздің анықтағанымыз... Қорытындысында... Біздің тобымыздың ойынша... Келесі себептер/факторлар...... |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өткен тарихына құрметпен қарау, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу сезімін қалыптастыру. |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүние жүзі тарихы. 5-сынып Алғашқы адамдардың өмірі. |
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Қазақстан территориясындағы тас дәуірінің тұрақтарын біледі. |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Сәлемдесу. Сыныпты түгендеу. БЫМ Бастапқы ынталандырушы материал ретінде мыс пен тастан жасалған заттардың суретін көрсету.
сұрақтар қойылады: «Миға шабуыл» төмендегі сұрақтарға жауап беру арқылы, сабақтың оқу мақсатын ашамын.
Сынып оқушыларын суреттер арқылы топқа бөлу.
: |
Слайд Электронды оқулық |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин 8 мин |
«Кезбе тілші» әдісі Топтық жұмыс барысында мәтінмен танысып, тапсырмалар орындайды. «Хабаршы » Ежелгі адамдардың тұрмыс тіршілігін тірек-сызба арқылы хабарлайды. «Диктор » Ежелгі адамдардың кәсібі туралы постер жасай отырып, ақпарат береді. «Тілші » Еңбек құралдарын тауып ақпарат ұсынады. «Куәгер» Еңбек құралдары табылған аймақтарын кескін картаға түсіреді. Бағалау критерийі Мәтінді оқып, ежелгі адамдардың тұрмыс тіршілігін, кәсібін, еңбек құралдары мен табылған жерлерін анықтайды. Дескрипторы: 1. Ежелгі адамдардың тұрмыс тіршілігін анықтайды. 2. Ежелгі адамдардың кәсібін анықтайды . 3. Ежелгі адамдардың еңбек құралдарын сипаттайды. 4. Еңбек құралдары табылған жерлерді картадан көрсетеді. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындайды. Кестеде берілген еңбек құралдарының не үшін қолданылғандығын жазады
Дескриптор: - микролиттің қолданылуы нысанын көрсетеді ; - садақ пен жебенің қолданылуы нысанын көрсетеді; - дәнүккіштің қолданылуы нысанын көрсетеді; - келі мен келсаптың қолданылуы нысанын көрсетеді Өзін -өзі бағалау және өзара бағалау. Кері байланыс: «Екі жұлдыз бір тілек» |
|
|||||||||||||
|
7 мин
|
Тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін сыныптағы оқушылардың арасында «Серпілген сауал» әдісі арқылы төмендегі сұрақтарға жауап береді.
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
«Білім ағашы» кері байланысы Жасыл алма: Маған сабақ ұнады.Тақырыпты меңгердім. Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ жаттығулар кезінде қиналдым. . Қызыл алма: Сабақ маған түсінікті. |
|
|||||||||||||
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасыныңсақталуы |
|||||||||||||
|
«Кезбе тілші» әдісі Топтық жұмыс барысында мәтінмен танысып, тапсырмалар орындайды. «Хабаршы » Ежелгі адамдардың тұрмыс тіршілігін тірек-сызба арқылы хабарлайды. «Диктор » Ежелгі адамдардың кәсібі туралы постер жасай отырып, ақпарат береді. «Тілші » Еңбек құралдарын тауып ақпарат ұсынады. «Куәгер» Еңбек құралдары табылған аймақтарын кескін картаға түсіреді. Әдіс негізінде ролдерге тапсырмалар беріліп, оқушылар белсенді іс-әрекетке тартылады.
|
Өзін - өзі бағалау және өзара бағалау. «Екі жұлдыз бір тілек» «Білім ағашы»
|
Электрондық оқулықты пайдалану Топтық жұмыста, жеке жұмыста бір – бірінің пікірлерін тыңдау,қолдау, мадақтау.
|
|||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ 5 сынып Ежелгі адамдардың өмірі
ҚМЖ 5 сынып Ежелгі адамдардың өмірі
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.1A Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі |
Мектеп: №6 ЖББМ |
||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Есдаулетова А.Ж. |
||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны:20 Қатыспағандар саны:
|
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістер және еңбек құралдарының жетілдірілуі Зерттеу сұрағы: Мезолит пен неолит дәуірінде алғашқы адамдардың өмірі қалай өзгерді? |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.4.2.1. - еңбек құралдарымен қару түрлерін сипаттау. |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
еңбек құралдарымен қару түрлерін сипаттайды. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері
|
мезолит пен неолит дәуірлерінде пайда болған еңбек құралдарын анықтайды .
|
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
1. Алғашқы адамдардың өмірі туралы әңгімелейді (айтылым дағдысы); 2. Адам эволюциясы бейнеленген сурет бойынша шағын әңгіме құрастырады (жазылым дағдысы); 3. Алғашқы адамдардың өмірі, қола дәуірінің ерекшеліктері туралы интерактивті түсіндірмені тыңдайды (тыңдалым дағдысы); 4. Тақырып бойынша мәтінмен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы). әуірі, археология, мал шаруашылығы, еңбек бөлінісі, өнімді еңбек, жеке меншік, өндіруші шаруашылық, қолөнер, кен өндірісі, Анронов мәдениеті, т.б. Пәнге қатысты лексика мен терминология Ру, алғашқы қауым, тобыр, аналық және аталық ру, абыздар, анимизм, тотемизм, фетишизм, магия, өнер, петроглифтер, гравюра, тері өңдеу, пиктография, археология, терімшілік, аңшылық, балық аулау, мал шаруашылығы, теселі егіншілік, еңбек бөлінісі, өнімді еңбек, жеке меншік, өндіруші шаруашылық, қолөнер, кен өндірісі, тоқымашылық, керамика, көзе т.б. тылым дағдысы); Ботай мәдениеті мен Шебір тұрағын салыстыру кестесін толтырады (жазылым дағдысы); Тақырып бойынша мәтінмен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы). Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Адамның жануарлар әлемінен басты ерекшеліктері... Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің ескерткіштері... Алғашқы адамдардың тұрмыс тіршілігінде келесі өзгерістер орын алды... Ежелгі адамдар өмірінде орын алған өзгерістерге келесі факторлар әсер етті... Тасқа салынған суреттер ежелгі адамдардың өмірі, дүниетанымы туралы келесі ақпараттарды береді... Біздің анықтағанымыз... Қорытындысында... Біздің тобымыздың ойынша... Келесі себептер/факторлар...... |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өткен тарихына құрметпен қарау, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу сезімін қалыптастыру. |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүние жүзі тарихы. 5-сынып Алғашқы адамдардың өмірі. |
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Қазақстан территориясындағы тас дәуірінің тұрақтарын біледі. |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Сәлемдесу. Сыныпты түгендеу. БЫМ Бастапқы ынталандырушы материал ретінде мыс пен тастан жасалған заттардың суретін көрсету.
сұрақтар қойылады: «Миға шабуыл» төмендегі сұрақтарға жауап беру арқылы, сабақтың оқу мақсатын ашамын.
Сынып оқушыларын суреттер арқылы топқа бөлу.
: |
Слайд Электронды оқулық |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин 8 мин |
«Кезбе тілші» әдісі Топтық жұмыс барысында мәтінмен танысып, тапсырмалар орындайды. «Хабаршы » Ежелгі адамдардың тұрмыс тіршілігін тірек-сызба арқылы хабарлайды. «Диктор » Ежелгі адамдардың кәсібі туралы постер жасай отырып, ақпарат береді. «Тілші » Еңбек құралдарын тауып ақпарат ұсынады. «Куәгер» Еңбек құралдары табылған аймақтарын кескін картаға түсіреді. Бағалау критерийі Мәтінді оқып, ежелгі адамдардың тұрмыс тіршілігін, кәсібін, еңбек құралдары мен табылған жерлерін анықтайды. Дескрипторы: 1. Ежелгі адамдардың тұрмыс тіршілігін анықтайды. 2. Ежелгі адамдардың кәсібін анықтайды . 3. Ежелгі адамдардың еңбек құралдарын сипаттайды. 4. Еңбек құралдары табылған жерлерді картадан көрсетеді. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындайды. Кестеде берілген еңбек құралдарының не үшін қолданылғандығын жазады
Дескриптор: - микролиттің қолданылуы нысанын көрсетеді ; - садақ пен жебенің қолданылуы нысанын көрсетеді; - дәнүккіштің қолданылуы нысанын көрсетеді; - келі мен келсаптың қолданылуы нысанын көрсетеді Өзін -өзі бағалау және өзара бағалау. Кері байланыс: «Екі жұлдыз бір тілек» |
|
|||||||||||||
|
7 мин
|
Тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін сыныптағы оқушылардың арасында «Серпілген сауал» әдісі арқылы төмендегі сұрақтарға жауап береді.
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
«Білім ағашы» кері байланысы Жасыл алма: Маған сабақ ұнады.Тақырыпты меңгердім. Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ жаттығулар кезінде қиналдым. . Қызыл алма: Сабақ маған түсінікті. |
|
|||||||||||||
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасыныңсақталуы |
|||||||||||||
|
«Кезбе тілші» әдісі Топтық жұмыс барысында мәтінмен танысып, тапсырмалар орындайды. «Хабаршы » Ежелгі адамдардың тұрмыс тіршілігін тірек-сызба арқылы хабарлайды. «Диктор » Ежелгі адамдардың кәсібі туралы постер жасай отырып, ақпарат береді. «Тілші » Еңбек құралдарын тауып ақпарат ұсынады. «Куәгер» Еңбек құралдары табылған аймақтарын кескін картаға түсіреді. Әдіс негізінде ролдерге тапсырмалар беріліп, оқушылар белсенді іс-әрекетке тартылады.
|
Өзін - өзі бағалау және өзара бағалау. «Екі жұлдыз бір тілек» «Білім ағашы»
|
Электрондық оқулықты пайдалану Топтық жұмыста, жеке жұмыста бір – бірінің пікірлерін тыңдау,қолдау, мадақтау.
|
|||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















