|
Бөлім: «Адамгершілік-асыл қасиет» |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Марат Қабанбаев «Бауыр» әңгімесі. Мәтіндегі көркемдеу құралдары |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.3.1.Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау 5.2.4.1.Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Бауыр» әңгімесіндегі көркем бейнелеулер мен суреттеулерді табу, көркем шығармадан алған әсерін сипаттап жазу; Көпшілігі: Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының қолданысын анықтау, көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат жазу; Кейбір оқушылар: Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер) мағынасын анықтау, қолданысын талдау, көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Тренинг «Мен досымды....теңеймін. Себебі....» Не үшін қолдандың ? Несімен ұқсаттың Шығармадан өзіңне қандай әсер алдың? Қызығушылықты ояту «Сәйкестендіру» стратегиясы. Оқушылар әдеби-теориялық ережелерді анықтамасымен сәйкестендіреді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар әдеби-теориялық ережелерді анықтамасымен сәйкестендіреді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Қалыптастырушы бағалау
ҚБ
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны тану. Тапсырма. «Концептуалды кесте» стратегиясы Шығармадан бейнелеу, суреттеу құралдары кездесетін үзінділер табыңыз. Олардың қандай көркемдегіш құрал түрі екенін ажыратыңыз. Өз сөзіңізбен мағынасын түсіндіріңіз.
Дескриптор:
3 сөйлемді табады;
ҚБ Тапсырма. «Кейіпкерді таны» әдісімен бір оқушы шығып, кейіпкердің қасиеттері мен іс-әрекеттерін айта бастайды. Басқа оқушылар оның қай кейіпкер екенін табады. Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. «Кейіпкерге хат». Оқушылар шығармадан алған әсерлерін бөлісе отырып, өздері қалаған кейіпкерлеріне хат жазады. Дескриптор: • хат құрылымын сақтайды; • алған әсерлерін сипаттайды;
ҚБ Ой қорыту.
|
Шығармадан бейнелеу, суреттеу құралдары кездесетін үзінділер табыңыз. Олардың қандай көркемдегіш құрал түрі екенін ажыратыңыз. Өз сөзіңізбен мағынасын түсіндіріңіз.
«Кейіпкерді таны» әдісімен бір оқушы шығып, кейіпкердің қасиеттері мен іс-әрекеттерін айта бастайды. Басқа оқушылар оның қай кейіпкер екенін табады.
Сабақты бекіту мақсатында ойларын қорытындылайды.
|
«Смайлик»
Өте жақсы Жақсы Орташа
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
«Смайлик»
Өте жақсы Жақсы Орташа |
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
Оқулықпен жұмыс
А3 парағы,оқулық, маркер
стикер |
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс
|
|
||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
Шығарманы оқу. |
|
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ 5-сынып. Марат Қабанбаев «Бауыр» әңгімесі. Мәтіндегі көркемдеу құралдары
ҚМЖ 5-сынып. Марат Қабанбаев «Бауыр» әңгімесі. Мәтіндегі көркемдеу құралдары
|
Бөлім: «Адамгершілік-асыл қасиет» |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Марат Қабанбаев «Бауыр» әңгімесі. Мәтіндегі көркемдеу құралдары |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.3.1.Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау 5.2.4.1.Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Бауыр» әңгімесіндегі көркем бейнелеулер мен суреттеулерді табу, көркем шығармадан алған әсерін сипаттап жазу; Көпшілігі: Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының қолданысын анықтау, көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат жазу; Кейбір оқушылар: Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер) мағынасын анықтау, қолданысын талдау, көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Тренинг «Мен досымды....теңеймін. Себебі....» Не үшін қолдандың ? Несімен ұқсаттың Шығармадан өзіңне қандай әсер алдың? Қызығушылықты ояту «Сәйкестендіру» стратегиясы. Оқушылар әдеби-теориялық ережелерді анықтамасымен сәйкестендіреді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар әдеби-теориялық ережелерді анықтамасымен сәйкестендіреді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Қалыптастырушы бағалау
ҚБ
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны тану. Тапсырма. «Концептуалды кесте» стратегиясы Шығармадан бейнелеу, суреттеу құралдары кездесетін үзінділер табыңыз. Олардың қандай көркемдегіш құрал түрі екенін ажыратыңыз. Өз сөзіңізбен мағынасын түсіндіріңіз.
Дескриптор:
3 сөйлемді табады;
ҚБ Тапсырма. «Кейіпкерді таны» әдісімен бір оқушы шығып, кейіпкердің қасиеттері мен іс-әрекеттерін айта бастайды. Басқа оқушылар оның қай кейіпкер екенін табады. Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. «Кейіпкерге хат». Оқушылар шығармадан алған әсерлерін бөлісе отырып, өздері қалаған кейіпкерлеріне хат жазады. Дескриптор: • хат құрылымын сақтайды; • алған әсерлерін сипаттайды;
ҚБ Ой қорыту.
|
Шығармадан бейнелеу, суреттеу құралдары кездесетін үзінділер табыңыз. Олардың қандай көркемдегіш құрал түрі екенін ажыратыңыз. Өз сөзіңізбен мағынасын түсіндіріңіз.
«Кейіпкерді таны» әдісімен бір оқушы шығып, кейіпкердің қасиеттері мен іс-әрекеттерін айта бастайды. Басқа оқушылар оның қай кейіпкер екенін табады.
Сабақты бекіту мақсатында ойларын қорытындылайды.
|
«Смайлик»
Өте жақсы Жақсы Орташа
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
«Смайлик»
Өте жақсы Жақсы Орташа |
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
Оқулықпен жұмыс
А3 парағы,оқулық, маркер
стикер |
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс
|
|
||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
Шығарманы оқу. |
|
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















