|
Бөлім: «Адамгершілік-асыл қасиет» |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Марат Қабанбаев «Бауыр» әңгімесі. Оқырман пікірі |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.3.1.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу; 5.2.1.1.Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Кейіпкерлердің іс-әрекетін анықтау, кейіпкердің образын ашу; Көпшілігі: Үзіндіден алған әсерін сипаттап, кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыру, шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу; Кейбір оқушылар: Кейіпкерлердің шынайы өмірмен байланысы жайлы көзқарасын мәтіннен дәлелдер келтіре отырып нақтылау, өз сөздерін тұжырымдап, бағасын беру. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Тренинг. “Әр күнге рецепт” жаттығуы Алдымен күнді алып, оны көре алмаушылықтан, өшпенділіктен, қайғыдан, қытымырлықтан, бірбеткейліктен, қара басының қамын ойлаушылықтан, бәрібірліктен, сен тимесең – мен тимеден тазалаймыз.Сосын оған барлығына қатысты үш толы ас қасық оптимизм, бір уыс сенімділік, бір қасық шыдамдылық, бірнеше тал төзімділік, бір уыстай сыпайылылық және тәртіп қосамыз. Дайын болған қоспаға МАХАББАТТЫ құямыз. Енді дайын болған асты әсемдеуіміз керек: оны мейірімділік пен ықыластың жапырақтарымен әрлеп, адамгершілік қасиетімен безендіреміз. Қызығушылықты ояту. «5 қадам» әдісі. Оқушылар тақтаға жазылған кейіпкердің атына байланысты 5 іс-әрекет, 5 қасиет атап шығу қажет. Манап Қали Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Қалыптастырушы бағалау
ҚБ
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. 1-тапсырма. Венн диаграммасы арқылы Манап пен Қали образдарын салыстырыңдар.
Дескриптор:
ҚБ. Бағалау. «Жұлдызша» Тапсырма. 2-тапсырма. «1 тезис,3 дәлел» әдісі. Кейіпкерлердің бойындағы қасиеттері мен әрекеттеріне талдау жасаңдар.Неліктен?
Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. 3-тапсырма.Жеке жұмыс «Сиқырлы қаламсап» әдісі. Шығарма кейіпкерлерінің бірін таңдап,кесте арқылы кейіпкердің шығармадағы әрекеттерін жазып,ол әрекеттердің қазіргі өмірде көрініс табуын өз сөздеріңмен баяндаңдар. (Мысалы:Қожа,Сұлтан )
Дескриптор:
ҚБ |
Манап пен Қали образдарына салыстырмалы мінездеме береді.
Кейіпкерлердің бойындағы қасиеттері мен әрекеттеріне талдау жасайды.
Шығарма кейіпкерлерінің бірін таңдап,кесте арқылы кейіпкердің шығармадағы әрекеттерін жазып,ол әрекеттердің қазіргі өмірде көрініс табуын өз сөздеріңмен баяндаңдар. |
«Жұлдызша»
Смайликтер
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
Оқулықпен жұмыс
А3 парағы,оқулық, маркер
стикер |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
2 минут |
Кері байланыс Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім? |
|
||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? |
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге? |
|
|||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1:
2:
Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1:
2:
Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ 5-сынып. Марат Қабанбаев «Бауыр» әңгімесі. Оқырман пікірі
ҚМЖ 5-сынып. Марат Қабанбаев «Бауыр» әңгімесі. Оқырман пікірі
|
Бөлім: «Адамгершілік-асыл қасиет» |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Марат Қабанбаев «Бауыр» әңгімесі. Оқырман пікірі |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.3.1.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу; 5.2.1.1.Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Кейіпкерлердің іс-әрекетін анықтау, кейіпкердің образын ашу; Көпшілігі: Үзіндіден алған әсерін сипаттап, кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыру, шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу; Кейбір оқушылар: Кейіпкерлердің шынайы өмірмен байланысы жайлы көзқарасын мәтіннен дәлелдер келтіре отырып нақтылау, өз сөздерін тұжырымдап, бағасын беру. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Тренинг. “Әр күнге рецепт” жаттығуы Алдымен күнді алып, оны көре алмаушылықтан, өшпенділіктен, қайғыдан, қытымырлықтан, бірбеткейліктен, қара басының қамын ойлаушылықтан, бәрібірліктен, сен тимесең – мен тимеден тазалаймыз.Сосын оған барлығына қатысты үш толы ас қасық оптимизм, бір уыс сенімділік, бір қасық шыдамдылық, бірнеше тал төзімділік, бір уыстай сыпайылылық және тәртіп қосамыз. Дайын болған қоспаға МАХАББАТТЫ құямыз. Енді дайын болған асты әсемдеуіміз керек: оны мейірімділік пен ықыластың жапырақтарымен әрлеп, адамгершілік қасиетімен безендіреміз. Қызығушылықты ояту. «5 қадам» әдісі. Оқушылар тақтаға жазылған кейіпкердің атына байланысты 5 іс-әрекет, 5 қасиет атап шығу қажет. Манап Қали Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Қалыптастырушы бағалау
ҚБ
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. 1-тапсырма. Венн диаграммасы арқылы Манап пен Қали образдарын салыстырыңдар.
Дескриптор:
ҚБ. Бағалау. «Жұлдызша» Тапсырма. 2-тапсырма. «1 тезис,3 дәлел» әдісі. Кейіпкерлердің бойындағы қасиеттері мен әрекеттеріне талдау жасаңдар.Неліктен?
Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. 3-тапсырма.Жеке жұмыс «Сиқырлы қаламсап» әдісі. Шығарма кейіпкерлерінің бірін таңдап,кесте арқылы кейіпкердің шығармадағы әрекеттерін жазып,ол әрекеттердің қазіргі өмірде көрініс табуын өз сөздеріңмен баяндаңдар. (Мысалы:Қожа,Сұлтан )
Дескриптор:
ҚБ |
Манап пен Қали образдарына салыстырмалы мінездеме береді.
Кейіпкерлердің бойындағы қасиеттері мен әрекеттеріне талдау жасайды.
Шығарма кейіпкерлерінің бірін таңдап,кесте арқылы кейіпкердің шығармадағы әрекеттерін жазып,ол әрекеттердің қазіргі өмірде көрініс табуын өз сөздеріңмен баяндаңдар. |
«Жұлдызша»
Смайликтер
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
Оқулықпен жұмыс
А3 парағы,оқулық, маркер
стикер |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
2 минут |
Кері байланыс Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім? |
|
||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? |
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге? |
|
|||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1:
2:
Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1:
2:
Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















