|
Пән: қазақ тілі |
Мектеп: М.Әуезов атындағы негізгі мектеп |
|||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты –жөні: Дарибаева Райгуль Ералиевна |
|||||||||||||
|
Сынып:8 |
Бөлімі: Су |
Қатыспағандар: Қатысқандар: |
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Су – тіршілік көзі |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Т/А3 Мәтіннен ақпаратты анықтау Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді |
|||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді,ұсынылған ақпарат бойынша фактіні келтіреді |
||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата біледі |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: факт, көзқарас, тіршілік, су тасқыны |
||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Судың адам ағзасына қандай пайдасы бар? 2.Біз тұтынып жүрген тағамдар құрамында су бар ма? 3. Су туралы нe білeміз? 4. Су туралы қандай мақал-мәтел білесіңдер? |
||||||||||||||
|
Оқу дағдыларының деңгейі |
Білу,түсіну,қолдану |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||||||||
|
Пәнаралық Байланыстар |
Сабақта АКТ пайдалану арқылы информатика, жеке тұлғаны дамытуға бағытталуы өзін-өзі танумен, география, биология пәнімен тығыз байланысты. |
|||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Биоалуан түрлілік |
|||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық. «Бақыт гүлі» жаттығуы Шарты: барлығымыз шеңбер құрып тұрамыз. Менің қолымда әдемі гүлді көріп тұрсыңдар. Ол сіздерге жылу, қуаныш, табыс, бақыт, сүйіспеншілік сыйлайды. Сіздер оны бір-бірлеріңізге беріп, өз тілегіңізді айтасыз. 1.Тыңдалым алдындағы тапсырма. 1.Жылт - жылт етеді - Қандай тақырып өтеміз? - Ол туралы не білесіңдер? - Судың адам ағзасына қандай пайдасы бар? - Біз тұтынып жүрген тағамдар құрамында су бар ма? «Мозаика» әдісі арқылы бұлақ пен жаңбыр суретін құрастырып, 2 топқа бөлу. |
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
2.Тыңдалым тапсырмасы «Су - тіршілік көзі», «Су тасқыны» бейнематериалын тыңдату. Тыңдалымнан кейінгі тапсырма. 1 – тапсырма ТЖ. Бейнематериалды мұқият тыңдап, «Үш қадам» әдісі бойынша сұрақтар дайындаңдар, тірек сөздерді анықтап, жоспар құрыңдар. 2 - тапсырма «Пікір сызығы» әдісі «Судың пайдасы көп», «Судың пайдасынан зияны көп», «50/50» деген тараптарға бөлініп, өз пікірлеріңді қорғаңдар. 3- тапсырма «Әңгімелесетін әріптестер» әдісі * Судың пайдасы мен зияны туралы 3 факт келтіріңдер; *Факті мен көзқарастың айырмашылығы туралы 3 сөйлем айтыңдар. |
Су - тіршілік көзі. https://www.youtube.com/watch?v=p15l2VOrTTQ Су тасқыны: 2)https://www.youtube.com/watch?v=q-RnVSSgn0U Көзқарас туралы: https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D3%A9%D0%B7%D2%9B%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%81 Факт туралы: https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%BA%D1%8 https//www youtube |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Кері байланыс. «3-2-1» стратегиясы Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.
|
|
||||||||||||
|
Қорытынды бағалау. 1 мин |
Бағалау өлшемі: 6-5 балл – «5» 4-3 балл – «4» 2 балл – «3» |
|
||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Қалыптастырушы бағалаулар арқылы баллдық жүйемен бағаланады. Оқушы рефлексиясы "3-2-1" стратегиясы қолданылды. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, ұсынылған ақпарат бойынша факті келтіреді, көзқарасты ажырата біледі.
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||
|
Барынша қолдау көрсету: «Үш қадам» әдісі. Топ болып көрген бейнжазба туралы ой бөліседі. Орташа қолдау көрсету: ««Пікір сызығы» әдісі Қолдау көрсету аз: «Әңгімелесетін әріптестер» әдісі арқылы факті мен көзқарасты ажыратады.
|
|
География биология, өзін-өзін тану, АКТ-интерактивтік тақта. |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ 8 класс "Су - тіршілік көзі"
ҚМЖ 8 класс "Су - тіршілік көзі"
|
Пән: қазақ тілі |
Мектеп: М.Әуезов атындағы негізгі мектеп |
|||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты –жөні: Дарибаева Райгуль Ералиевна |
|||||||||||||
|
Сынып:8 |
Бөлімі: Су |
Қатыспағандар: Қатысқандар: |
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Су – тіршілік көзі |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Т/А3 Мәтіннен ақпаратты анықтау Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді |
|||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді,ұсынылған ақпарат бойынша фактіні келтіреді |
||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата біледі |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: факт, көзқарас, тіршілік, су тасқыны |
||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Судың адам ағзасына қандай пайдасы бар? 2.Біз тұтынып жүрген тағамдар құрамында су бар ма? 3. Су туралы нe білeміз? 4. Су туралы қандай мақал-мәтел білесіңдер? |
||||||||||||||
|
Оқу дағдыларының деңгейі |
Білу,түсіну,қолдану |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||||||||
|
Пәнаралық Байланыстар |
Сабақта АКТ пайдалану арқылы информатика, жеке тұлғаны дамытуға бағытталуы өзін-өзі танумен, география, биология пәнімен тығыз байланысты. |
|||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Биоалуан түрлілік |
|||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық. «Бақыт гүлі» жаттығуы Шарты: барлығымыз шеңбер құрып тұрамыз. Менің қолымда әдемі гүлді көріп тұрсыңдар. Ол сіздерге жылу, қуаныш, табыс, бақыт, сүйіспеншілік сыйлайды. Сіздер оны бір-бірлеріңізге беріп, өз тілегіңізді айтасыз. 1.Тыңдалым алдындағы тапсырма. 1.Жылт - жылт етеді - Қандай тақырып өтеміз? - Ол туралы не білесіңдер? - Судың адам ағзасына қандай пайдасы бар? - Біз тұтынып жүрген тағамдар құрамында су бар ма? «Мозаика» әдісі арқылы бұлақ пен жаңбыр суретін құрастырып, 2 топқа бөлу. |
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
2.Тыңдалым тапсырмасы «Су - тіршілік көзі», «Су тасқыны» бейнематериалын тыңдату. Тыңдалымнан кейінгі тапсырма. 1 – тапсырма ТЖ. Бейнематериалды мұқият тыңдап, «Үш қадам» әдісі бойынша сұрақтар дайындаңдар, тірек сөздерді анықтап, жоспар құрыңдар. 2 - тапсырма «Пікір сызығы» әдісі «Судың пайдасы көп», «Судың пайдасынан зияны көп», «50/50» деген тараптарға бөлініп, өз пікірлеріңді қорғаңдар. 3- тапсырма «Әңгімелесетін әріптестер» әдісі * Судың пайдасы мен зияны туралы 3 факт келтіріңдер; *Факті мен көзқарастың айырмашылығы туралы 3 сөйлем айтыңдар. |
Су - тіршілік көзі. https://www.youtube.com/watch?v=p15l2VOrTTQ Су тасқыны: 2)https://www.youtube.com/watch?v=q-RnVSSgn0U Көзқарас туралы: https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D3%A9%D0%B7%D2%9B%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%81 Факт туралы: https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%BA%D1%8 https//www youtube |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Кері байланыс. «3-2-1» стратегиясы Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.
|
|
||||||||||||
|
Қорытынды бағалау. 1 мин |
Бағалау өлшемі: 6-5 балл – «5» 4-3 балл – «4» 2 балл – «3» |
|
||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Қалыптастырушы бағалаулар арқылы баллдық жүйемен бағаланады. Оқушы рефлексиясы "3-2-1" стратегиясы қолданылды. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, ұсынылған ақпарат бойынша факті келтіреді, көзқарасты ажырата біледі.
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||
|
Барынша қолдау көрсету: «Үш қадам» әдісі. Топ болып көрген бейнжазба туралы ой бөліседі. Орташа қолдау көрсету: ««Пікір сызығы» әдісі Қолдау көрсету аз: «Әңгімелесетін әріптестер» әдісі арқылы факті мен көзқарасты ажыратады.
|
|
География биология, өзін-өзін тану, АКТ-интерактивтік тақта. |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













