|
Пән: Математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1В. Геометриялық фигуралар Күні: Сынып: 1 |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Хамзаева Б.М. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Жазық фигуралар |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.3.1.2 жазық фигураларды (үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тік төртбұрыш)/ кеңістіктегі фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) ажырату және оларды қоршаған ортаның заттарымен байланыстыру |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: геометриялық фигураларды атап,ерекшелігін айтады Көптеген оқушылар: жазық фигуралар мен кеңістік фигуралардың айырмашылықтарын ажыратады, топтастырады Кейбір оқушылар: жазық фигуралар мен кеңістік фигураларды қоршаған ортаның заттарымен байланыстырып, кеңістік фигуралар арқылы тәжірибе жасайды ,пайда болған фигураны салады, ол жайында ой қорытындылайды. |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Үшбұрыш,шеңбер, шаршы, тік төртбұрыш,дөңгелек |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ұқыптылыққа,дәлдікке,еңбекқорлыққа, өзара көмек жасауға баулу |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сауат ашу,көркем еңбек |
|||||
|
Бастапқы білім |
Геометриялық фигуралар,кеңістік фигуралар туралы түсінік |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
1.Ширату ( Психологиялық ахуал туғызу) Домалақ шар аспанға ұшады, Домалақ шар аспаннан жерге түседі. Пух деп жарылады. 2. Топқа бөлу Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлінеді. 3.Сабақтың тақырыбын ашу: Ал, балалар қолдарыңдағы фигураларды атап жіберейікші. ( үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрыш, шеңбер) Бұларды ортақ қалай атауға болады? (геом.фигуралар) Кешегі танысқан кеңістік фигураларына жатқызуға бола ма? Бүгінгі сабағымыз ендеше жазық фигуралары туралы болмақ (түсіндіру жұмыстарын жүргізу) |
|
||||
|
Сабақтың ортасы |
1 тапсырма : (Т) Әр топқа кеңістік фигураларын таратып беріп ,тәжірибе жасату. Берілген фигураның бір жағын қағазға қарындашпен басқызып сызғызып,пайда болған пішінді қайшымен қидырту. Оқушы бастырған пішін мен пайда болған пішін жайында қорытынды жасайды.(толықтыру жұмыстарын жүргізу) Оқулықпен жұмыс. 2 тапсырма : (Ұ) «Қане, тапшы бұл кім? Оның үйі қайда?» (Суретке қарай отырып, фигураларды атап, ерекшелігін айтып, үйін табады) 3 «Орындап көр» айдарымен жұмыс. (Әр оқушы айналадағы қоршаған ортадан дөңгелекке ,үшбұрышқа, шаршыға ұқсас заттарды табады,айырмашылықтарын дәлелдейді,салып көрсетеді) Сергіту сәті Доп, доп, доп жоғалды Доп жоқ. Т 4 тапсырма (Ұ) ( Жазық фигураларды бір бөлек, кеңістік фигураларды бір бөлек топтастырады
1.Кеңістік фигуралар мен жазық фигураларды ажыратады. 2.Кеңістік фигураларды бөлек топтастырады. 3.Жазық фигураларды бөлек топтастырады. |
Кеңістік фигуралар
Оқулық
Оқулықтағы суреттер
Сызғыш, қарындаш
Доп
А4 форматындағы геометриялық фигуралар |
||||
|
Сабақтың соңы
Рефлексия |
( Т) «Ойлан, тап!» Әр топтан бір оқушы шығып, қандай да бір фигураның өзіне тән ерекшелігін айтады. Қалған оқушылар фигураның атауын тауып айтады. (Ұ) «Сұрақ-жауап» тәсілі
1-баспалдақ. Еш нәрсе түсінбедім 2-баспалдақ. Түсіндім, бірақ өзіме сенімді емеспін 3-баспалдақ . Жаңа тақырыпты түсіндім. Жазықтық және кеңістік фигураларды ажырата аламын. |
Жұмыс дәптері |
||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||
|
1. «Топтастыр» тәсілі арқылы оқушылардың басым көпшілігі фигуралардың түрлерін ажыратады. 2.Кейбір оқушылар тәжірибе жасап көрсетіп, көз жеткізіп, пайда болған фигура жайында ой қорытындылайды, фигураларды айналадағы заттармен байланыстырады. |
-Жазық фигуралардың қалай пайда болатыны туралы қорытынды жасауын «Екі жұлдыз , бір тілек» тәсілі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. -Өз үйінің ерекшелігін айтып, табуын «Үш шапалақ» тәсілі арқылы бірін-бірі бағалайды - Геометриялық фигураларға ұқсас айналадағы заттарды тауып, айырмашылықтарын дәлелдеп, салған оқушыға медаль беріледі. - Геометриялық фигураларды ажыратып, топтастыруы «Ауа райы» тәсілі арқылы бағаланады -Өзін-өзі бағалау және рефлексия жұмыс дәптеріндегі «Жетістік баспалдағы» арқылы жүргізіледі |
. Қауіпсіздік ережелері: Қайшымен,желіммен жұмыс істеу қауіпсіздігін еске түсіру |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ . "Жазық фигуралар"
ҚМЖ . "Жазық фигуралар"
|
Пән: Математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1В. Геометриялық фигуралар Күні: Сынып: 1 |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Хамзаева Б.М. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Жазық фигуралар |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.3.1.2 жазық фигураларды (үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тік төртбұрыш)/ кеңістіктегі фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) ажырату және оларды қоршаған ортаның заттарымен байланыстыру |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: геометриялық фигураларды атап,ерекшелігін айтады Көптеген оқушылар: жазық фигуралар мен кеңістік фигуралардың айырмашылықтарын ажыратады, топтастырады Кейбір оқушылар: жазық фигуралар мен кеңістік фигураларды қоршаған ортаның заттарымен байланыстырып, кеңістік фигуралар арқылы тәжірибе жасайды ,пайда болған фигураны салады, ол жайында ой қорытындылайды. |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Үшбұрыш,шеңбер, шаршы, тік төртбұрыш,дөңгелек |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ұқыптылыққа,дәлдікке,еңбекқорлыққа, өзара көмек жасауға баулу |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сауат ашу,көркем еңбек |
|||||
|
Бастапқы білім |
Геометриялық фигуралар,кеңістік фигуралар туралы түсінік |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
1.Ширату ( Психологиялық ахуал туғызу) Домалақ шар аспанға ұшады, Домалақ шар аспаннан жерге түседі. Пух деп жарылады. 2. Топқа бөлу Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлінеді. 3.Сабақтың тақырыбын ашу: Ал, балалар қолдарыңдағы фигураларды атап жіберейікші. ( үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрыш, шеңбер) Бұларды ортақ қалай атауға болады? (геом.фигуралар) Кешегі танысқан кеңістік фигураларына жатқызуға бола ма? Бүгінгі сабағымыз ендеше жазық фигуралары туралы болмақ (түсіндіру жұмыстарын жүргізу) |
|
||||
|
Сабақтың ортасы |
1 тапсырма : (Т) Әр топқа кеңістік фигураларын таратып беріп ,тәжірибе жасату. Берілген фигураның бір жағын қағазға қарындашпен басқызып сызғызып,пайда болған пішінді қайшымен қидырту. Оқушы бастырған пішін мен пайда болған пішін жайында қорытынды жасайды.(толықтыру жұмыстарын жүргізу) Оқулықпен жұмыс. 2 тапсырма : (Ұ) «Қане, тапшы бұл кім? Оның үйі қайда?» (Суретке қарай отырып, фигураларды атап, ерекшелігін айтып, үйін табады) 3 «Орындап көр» айдарымен жұмыс. (Әр оқушы айналадағы қоршаған ортадан дөңгелекке ,үшбұрышқа, шаршыға ұқсас заттарды табады,айырмашылықтарын дәлелдейді,салып көрсетеді) Сергіту сәті Доп, доп, доп жоғалды Доп жоқ. Т 4 тапсырма (Ұ) ( Жазық фигураларды бір бөлек, кеңістік фигураларды бір бөлек топтастырады
1.Кеңістік фигуралар мен жазық фигураларды ажыратады. 2.Кеңістік фигураларды бөлек топтастырады. 3.Жазық фигураларды бөлек топтастырады. |
Кеңістік фигуралар
Оқулық
Оқулықтағы суреттер
Сызғыш, қарындаш
Доп
А4 форматындағы геометриялық фигуралар |
||||
|
Сабақтың соңы
Рефлексия |
( Т) «Ойлан, тап!» Әр топтан бір оқушы шығып, қандай да бір фигураның өзіне тән ерекшелігін айтады. Қалған оқушылар фигураның атауын тауып айтады. (Ұ) «Сұрақ-жауап» тәсілі
1-баспалдақ. Еш нәрсе түсінбедім 2-баспалдақ. Түсіндім, бірақ өзіме сенімді емеспін 3-баспалдақ . Жаңа тақырыпты түсіндім. Жазықтық және кеңістік фигураларды ажырата аламын. |
Жұмыс дәптері |
||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||
|
1. «Топтастыр» тәсілі арқылы оқушылардың басым көпшілігі фигуралардың түрлерін ажыратады. 2.Кейбір оқушылар тәжірибе жасап көрсетіп, көз жеткізіп, пайда болған фигура жайында ой қорытындылайды, фигураларды айналадағы заттармен байланыстырады. |
-Жазық фигуралардың қалай пайда болатыны туралы қорытынды жасауын «Екі жұлдыз , бір тілек» тәсілі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. -Өз үйінің ерекшелігін айтып, табуын «Үш шапалақ» тәсілі арқылы бірін-бірі бағалайды - Геометриялық фигураларға ұқсас айналадағы заттарды тауып, айырмашылықтарын дәлелдеп, салған оқушыға медаль беріледі. - Геометриялық фигураларды ажыратып, топтастыруы «Ауа райы» тәсілі арқылы бағаланады -Өзін-өзі бағалау және рефлексия жұмыс дәптеріндегі «Жетістік баспалдағы» арқылы жүргізіледі |
. Қауіпсіздік ережелері: Қайшымен,желіммен жұмыс істеу қауіпсіздігін еске түсіру |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||
шағым қалдыра аласыз

















