Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Абайды оқы, таңырқа! |
Мектеп:Мұхаметқұл Исламқұлов атындағы жалпы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Куралбаева Алия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Абайдың бірінші сөзі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.1.1 Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Сұрақ-жауап, кесте толтыру, ойтолғау жасу арқылы әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге тән лексика мен терминология: фабула, сюжет,тілемсек, кездеме, харекет, софылық, сопы Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Менің ойымша... Ел бағу, мал бағу, бала бағу, ғылым бағу, сопылық қылу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийері |
Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар-ды дарыту |
Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы: - Тіл мен мәдениет; - Өмір бойы білім алу; - Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну; - Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География, тарих, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
ноутбук |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Ғылым таппай мақтанба |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурс-тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин Сабақтың ортасы/ Сабақтың негізгі бөлімі 5 мин 6 мин 10 мин 7 мин 10 мин Сабақтың соңы 2 мин |
Қызығушылықты ояту Психологиялық ахуал орнату. «Шаттық шеңбері » тренингін өткізу. Оқушылар бір-біріне тілек айтады. Күніміз сәтті болсын. Қарасөздегі тірек сөздер арқылы топқа біріктіру
Сабақ мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстыру. Үй тапсырмасы «Кезбе тілші» әдісі арқылы сұрақ-жауап Жаңа сабақ «Ойқозғау» әдісі Терминдерді оқы. Топта талда. Қара сөз (проза) - көркем әдебиеттің үлкен бір саласы. Өлең сөзден (поэзиядан) бір айырмасы - онда сөз ырғағы еркін, әдебиеттегі сөз саптау қалпына сәйкес келеді, өлеңдегідей қандай да белгілі өлшемдер сақталмайды. Қара сөзбен жазылған көркем шығармада өмір құбылыстарын, әр түрлі уақиғаларды баяндау тәсілі айрықша болады Фабула (лат. Fabula — аңыз, әңгіме, ертегі, мысал) — көркем шығармада суреттелген окиғаны рет-ретімен жүйелеу. Фабула сюжетпен көптеген өзіндік ерекшеліктерімен өзгешеленеді:
Оқушылар терминдерді оқиды, бір-біріне түсіндіреді, түсініксіз ұғымдарды сөздік пен мұғалімнің көмегі арқылы анықтайды. 1-тапсырма Видеоролик көрсету
С. Жеке жұмыс Оқушыларға Абайдың «Бірінші сөзін» тыңдату арқылы идеялық мазмұнын жеткізеді. Мұғалім «Бірінші сөзден» мәтін бөліктерін таратады. Оқушылар оқып, қарасөз жазудағы ақын мақсатымен танысады, сыныптық талқылау жүргізеді: а) Қандай мәселе көтерілген? ә) Абайдың «алыстық, жұлыстық, айтыстық, тартыстық» деуінің мәні неде? б) Абай жер ортасы жасқа келіп, қажып, жалығуының, ісінің бекер-баянсыз деуінің себебі? в) Өзімен-өзі пікірлесе отырып, қандай кәсіптерді өзіне лайықсыз деп табады? г) Тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні қандай? Дескриптор Білім алушы
ҚБ Смайликтер
Мағынаны тану кезеңі 2-тапсырма Топтық жұмыс «Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісі 2-тапсырма Бірінші сөзде» Абай не туралы айтады? Төменде көрсетілген ұғымдарға түсінік беріңдер.
Бірінші қара сөзді оқы Автордың қарасөз жазудағы мақсатын анықта. Кестені толықтыр
3-тапсырма «Кім жүйрік» әдісі Кім көп мақал-мәтел айтады сол оқушы алтын теңге алады Қарасөзді мұқият оқи отырып, ел, жер, ғылым туралы мақал-мәтел жазыңдар. Жері байдың елі бай Оқу - білім азығы, Білім – ырыс қазығы. Білім басы - бейнет, соңы - зейнет. Оқығаныңды айтпа, тоқығаныңды айт. Білімдіге дүние жарық.
Білімсіздің күні
кәріп. Ел ердің анасы. *** Ит - тойған жеріне, Ер - туған жеріне. *** Кісі елінде сұлтан болғанша, Өз еліңде ұлтан бол. *** Бақа көлін сүйеді, Бұлдырық шөлін сүйеді, Ер жігіт елін сүйеді. Ақынның осы ойға келу себебеі неліктен? Ойыңды кеңейтіп жаз. Бұл жасқа келгенше жақсы өткіздік пе, жаман өткіздік пе, әйтеуір бірталай өмірімізді өткіздік: алыстық, жұлыстық, айтыстық, тартыстық - әурешілікті көре-көре келдік. Енді жер ортасы жасқа келдік: қажыдық, жалықтық; қылып жүрген ісіміздің баянсызын, байлаусызын көрдік, бәрі қоршылық екенін білдік. Ал, енді қалған өмірімізді қайтіп, не қылып өткіземіз? Соны таба алмай өзім де қайранмын. Дескриптор
Қб Мадақтау, қошемет сөздер Кері байланыс БЛОБ ағашы Сабақтың тақырыбы: _____________________________________
Сабақтан кейінгі жетістік деңгейің қай суретке сәйкес келеді, белгіле. Себебін айтып көр__________________________________________ ______________________________________________________________ Күні_________________________
Үй тапсырмасы: қарасөздерін оқу |
Тірек сөздер
Кесте
Кері байланыс парақшасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ Абайдың бірінші қара сөзі 6-сынып
ҚМЖ Абайдың бірінші қара сөзі 6-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Абайды оқы, таңырқа! |
Мектеп:Мұхаметқұл Исламқұлов атындағы жалпы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Куралбаева Алия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Абайдың бірінші сөзі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.1.1 Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Сұрақ-жауап, кесте толтыру, ойтолғау жасу арқылы әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге тән лексика мен терминология: фабула, сюжет,тілемсек, кездеме, харекет, софылық, сопы Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Менің ойымша... Ел бағу, мал бағу, бала бағу, ғылым бағу, сопылық қылу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийері |
Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар-ды дарыту |
Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы: - Тіл мен мәдениет; - Өмір бойы білім алу; - Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну; - Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География, тарих, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
ноутбук |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Ғылым таппай мақтанба |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурс-тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин Сабақтың ортасы/ Сабақтың негізгі бөлімі 5 мин 6 мин 10 мин 7 мин 10 мин Сабақтың соңы 2 мин |
Қызығушылықты ояту Психологиялық ахуал орнату. «Шаттық шеңбері » тренингін өткізу. Оқушылар бір-біріне тілек айтады. Күніміз сәтті болсын. Қарасөздегі тірек сөздер арқылы топқа біріктіру
Сабақ мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстыру. Үй тапсырмасы «Кезбе тілші» әдісі арқылы сұрақ-жауап Жаңа сабақ «Ойқозғау» әдісі Терминдерді оқы. Топта талда. Қара сөз (проза) - көркем әдебиеттің үлкен бір саласы. Өлең сөзден (поэзиядан) бір айырмасы - онда сөз ырғағы еркін, әдебиеттегі сөз саптау қалпына сәйкес келеді, өлеңдегідей қандай да белгілі өлшемдер сақталмайды. Қара сөзбен жазылған көркем шығармада өмір құбылыстарын, әр түрлі уақиғаларды баяндау тәсілі айрықша болады Фабула (лат. Fabula — аңыз, әңгіме, ертегі, мысал) — көркем шығармада суреттелген окиғаны рет-ретімен жүйелеу. Фабула сюжетпен көптеген өзіндік ерекшеліктерімен өзгешеленеді:
Оқушылар терминдерді оқиды, бір-біріне түсіндіреді, түсініксіз ұғымдарды сөздік пен мұғалімнің көмегі арқылы анықтайды. 1-тапсырма Видеоролик көрсету
С. Жеке жұмыс Оқушыларға Абайдың «Бірінші сөзін» тыңдату арқылы идеялық мазмұнын жеткізеді. Мұғалім «Бірінші сөзден» мәтін бөліктерін таратады. Оқушылар оқып, қарасөз жазудағы ақын мақсатымен танысады, сыныптық талқылау жүргізеді: а) Қандай мәселе көтерілген? ә) Абайдың «алыстық, жұлыстық, айтыстық, тартыстық» деуінің мәні неде? б) Абай жер ортасы жасқа келіп, қажып, жалығуының, ісінің бекер-баянсыз деуінің себебі? в) Өзімен-өзі пікірлесе отырып, қандай кәсіптерді өзіне лайықсыз деп табады? г) Тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні қандай? Дескриптор Білім алушы
ҚБ Смайликтер
Мағынаны тану кезеңі 2-тапсырма Топтық жұмыс «Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісі 2-тапсырма Бірінші сөзде» Абай не туралы айтады? Төменде көрсетілген ұғымдарға түсінік беріңдер.
Бірінші қара сөзді оқы Автордың қарасөз жазудағы мақсатын анықта. Кестені толықтыр
3-тапсырма «Кім жүйрік» әдісі Кім көп мақал-мәтел айтады сол оқушы алтын теңге алады Қарасөзді мұқият оқи отырып, ел, жер, ғылым туралы мақал-мәтел жазыңдар. Жері байдың елі бай Оқу - білім азығы, Білім – ырыс қазығы. Білім басы - бейнет, соңы - зейнет. Оқығаныңды айтпа, тоқығаныңды айт. Білімдіге дүние жарық.
Білімсіздің күні
кәріп. Ел ердің анасы. *** Ит - тойған жеріне, Ер - туған жеріне. *** Кісі елінде сұлтан болғанша, Өз еліңде ұлтан бол. *** Бақа көлін сүйеді, Бұлдырық шөлін сүйеді, Ер жігіт елін сүйеді. Ақынның осы ойға келу себебеі неліктен? Ойыңды кеңейтіп жаз. Бұл жасқа келгенше жақсы өткіздік пе, жаман өткіздік пе, әйтеуір бірталай өмірімізді өткіздік: алыстық, жұлыстық, айтыстық, тартыстық - әурешілікті көре-көре келдік. Енді жер ортасы жасқа келдік: қажыдық, жалықтық; қылып жүрген ісіміздің баянсызын, байлаусызын көрдік, бәрі қоршылық екенін білдік. Ал, енді қалған өмірімізді қайтіп, не қылып өткіземіз? Соны таба алмай өзім де қайранмын. Дескриптор
Қб Мадақтау, қошемет сөздер Кері байланыс БЛОБ ағашы Сабақтың тақырыбы: _____________________________________
Сабақтан кейінгі жетістік деңгейің қай суретке сәйкес келеді, белгіле. Себебін айтып көр__________________________________________ ______________________________________________________________ Күні_________________________
Үй тапсырмасы: қарасөздерін оқу |
Тірек сөздер
Кесте
Кері байланыс парақшасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















