Материалдар / ҚМЖ ашық сабақ "Бұқаралық ақпарат құралдары" 9-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

ҚМЖ ашық сабақ "Бұқаралық ақпарат құралдары" 9-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ ашық сабақ "Бұқаралық ақпарат құралдары" 9-сынып оқушыларына арналған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қараша 2024
133
0 рет жүктелген
900 ₸
Бүгін алсаңыз
+45 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +45 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Қазақ тілі


Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Бұқаралық ақпарат құралдары

Мектеп: О.Жұмабеков ат. ЖББОМ

Күні: Мұғалімнің аты жөні: Сақауова Ж.Б

Сынып: 9

Сабақ тақырыбы

Газет-журналдардың адам өміріндегі орны

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасы

на сәйкес)

9.1.5.1 мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту;


Сабақ мақсаттары

1. Мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді

2. Мәтіндегі айтылған ойға сыни тұрғыдан баға береді

3. Мәтіндегі айтылған ойға өзінің сыни көзқарасын айтады

Бағалау критерийі

-мәтіндегі ойға өз көзқарасын айтады;

-сыни тұрғыдан баға береді;

-мәтіндегі ойға сыни көзқарасын білдіреді

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: көзқарасын білдіреді, сыни баға береді, сабақтастарды ажыратады, түрлендіріп қолданады

Пәнге қатысты сөздік қор мен сөз тіркестері: басылым, баспасөз, ақпарат көздері, мақала, журналистика

Диалог пен жазу үшін қолданылады: назарларыңызға ұсынамыз, қабыл алыңыздар, мәліметтерге сүйенсек, кезекті жарияланымда

Құндылықтар

ға баулу

Қазақстандық патриотизм, азаматтық жауапкершілік.

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Пәнаралық байланыс

қазақ әдебиеті, тарих, ақпарат, журналистика

Ресурстар

Оқулық, БАҚ құралдары, альбом,буклет

Әдіс- тәсілдер

«Ашық микрофон», «БФЕ шаблоны», «РRES»

Алдыңғы оқу

2 мин

ГМО, құрмалас сөйлемдер

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар, бағалау

Cабақтың басы



4 мин















4 мин

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

«3 с» қағидасы ( сенім,сүйіспеншілік,сыйластық)


  1. Қ ы з ы ғ у ш ы л ы қ т ы ояту

Ширату жаттығуы. «Ашық микрофон» әдісі. (БАҚ жайлы сұрақтар -112-бет, сабақтас құрмалас 124-бет)

  • Бұқаралық ақпарат құралдары деген не?

  • Құрмалас сөйлем дегеніміз не?

  • БАҚ-тың қандай түрлері бар?

  • Құрмалас сөйлемнің түрлері?

  • БАҚ қоғамға не үшін қажет?

  • Сабақтас құрмаластың турлері?

  • БАҚ-тың қай түрі ұнайды?

  • 2 сабақтастың түріне мысал келтірші.


  1. М а ғ ы н а н ы тану

Т\А . Аудиомәтінді тыңдайды( теледидар, ғаламтор,газет-журнал жайлы ақпараттар екенін табады, өз көзқарасын білдіреді)

9-сынып 7-тарау,1-2 сабақ

Айырмашылығы неде? (2-слайд)

Екеуінің арасындағы айырмашылықты анықта?

Жауаптарын дəлелдеп отырулары керек.

Сабақтың тақырыбы ашылады.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.

Ретпен «Ақпарат», «Көзқарас» топтарына бірігу























Сабақтың ортасы


25 мин






І тапсырма. Оқылым. « Ұлы даланың 7 ерекшелігі» мақаласынан, «Латын әліпбиіне көшу» мақаласынан үзінді. 2 топқа беріледі

Мәтінмен танысу. (дағды: оқылым) Бірлескен оқу әдісі арқылы Түсіндіру жəне сипаттау: жалпылама пайымдау үшін қолданылатын мысалдарды келтіре отырып, тақырыпты түсіну, жұпта талқылау

Оқушылар мәтінмен танысып, жұмыс жасау кезінде, газет-журналдардағы өзімнің, оқушыларымның мақалаларына тоқталу. («Жаңаарқа» 80 жыл-2018, «Егемен Қаз»-100,2019, «Қазақ әдебиеті»-80,2019)

Мәліметтердің артықшылық, кемшілік жағын, қызығушылық тудырған тұстарын айт.

---Кімнің есінде дұрыс әрі көп мәлімет қалды? Сабақтас құрмалас сөйлемдерді ажырату.


«БФЕ» шаблоны

Мәселе

1.Оң фактор

2.Теріс фактор

3.Қызықты фактор


БDrawObject1 ағалау критерийлері

Деректердегі факторларды сипаттайды

Дескриптор:

1.Тапсырмаға өз көзқарасын айтады;

2.Факторларға сыни көзқарас білдіреді.

3.Сабақтас құрмаластарды ажыратады


ІІ тапсырма

«Бір айналым сұхбат» тәсілі. (4 адам: мұғалім, оқушымен, аудиториямен байланысу)

- Ақпаратты қайдан алғанды қалайсыз?

- Ұнатып оқитын газет-журналыңыз?

- Өз өңіріңіздің газет-журналдары?

- Мақала жазасыз ба?


1 оқушы түсірілім жасап, 1 оқушы сұхбат жүргізеді, 1 оқушы жазады. 1 оқушы осы көрініске өз көзқарасын білдіріп, сыни тұрғыдан баға береді.



Бағалау критерийі

Газет-журналдың адам өміріндегі маңызын сұхбат барысында біледі

Дескриптор:

1.Түсірілім жасап, айтылғандар жазылады.

2.Өз көзқарасын білдіріп, сыни тұрғыдан баға беріледі.







Мұғалім




















Оқушылар - 2 *, 1 ұсыныс (1 үздік жауап, 1 жақсы жауап, 1 ескерту)


оқушылар өзара бағалайды.




















2 *, 1 ұсыныс


Сабақтың соңы

4 мин

ІІІ. ОЙ ТОЛҒАНЫС кезеңі

«Газет-журналдардың болашағы бар ма?

(2 топтан 1 оқушыдан )


«PRES» тәсілі арқылы


көзқарасын білдіреді

P- Position - Позиция: « Менің ойымша, ....» немесе «Мен ……. деп санаймын» көзқарасын білдіреді

R-Resolution- Негіздеу: « Өйткені....» өз ойының пайда болу себебін, өз ұстанымының неге негізделетінін түсіндіреді.

E - Example - Мысал келтіру: ойын « мысалы....» сөзімен жалғастырып, өз көзқарасын қолдайтын мәліметтер, фактілер мен дәлелдер келтіреді.

S - Summary – Қорытынды: ойын «Сонымен (сондықтан, сөйтіп), мен ...... деп санаймын» сөйлемімен жалғастырып, өз пікірін жинақтап, қалай әрекет жасау керектігі туралы қорытындыға келеді.

Дескриптор:

  • өз көзқарасын білдіреді

  • ойын сыни тұрғыдан талдай алады

Қалыптастырушы бағалау: жазбаша (өз көзқарастарыңды білдірдіңдер, ойларыңды сыни тұрғыдан талдай алдыңдар, баспасөз туралы білімді толықтыруды қажет етеді.т.б.)











Оқушылар - 2 *, 1 ұсыныс (1 үздік жауап, 1 жақсы жауап, 1 ескерту)













Рефлексия

3 минут







Бағалау

Үй тапсырмасы

«3 қ» қызық,қиын,құнды

********************************************

Сары лайк- «5», көк лайк – «4»

«Жастар газет-журнал оқиды ма? Мақала жазу, мектеп оқушыларымен сұхбат, сауалнама жүргізіп, репортаж жасау



1) пирамида,

2) 3 «қ»

Мына 2 еуінің қайсысын алайын?












Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!