2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / ҚМЖ. Дайын 5 сабақ. Технология пәні. 5-6 сынып

ҚМЖ. Дайын 5 сабақ. Технология пәні. 5-6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар көркем еңбек сабағына арналған. Ашық сабақтарда немесе басқа мақсаттар үшін үлгі ретінде қолдануға болады.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

ҚР Оқу-ағарту министрлігі

Білім беру ұйымының атауы:

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Сабақтың тақырыбы: Асхана жабдықталуы. Тағам әзірлеуге арналған құрал-жабдықтар, аспаптар мен ыдыс-аяқтар

Бөлім:

Тамақтану мәдениеті

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 5 «» сынып, қыздар тобы

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Асхана жабдықталуы. Тағам әзірлеуге арналған құрал-жабдықтар, аспаптар мен ыдыс-аяқтар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.2.4.3 Тағам әзірлеуге арналған құралдар мен жабдықтарды зерделеу және олардың мүмкіншілігін анықтау.

5.2.6.2 Қол еңбегі құралдарымен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін, еңбек гигиенасының ережелерін білу (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру және тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу)

Сабақ мақсаты:

  • Тағам әзірлеуге арналған құралдар мен жабдықтарды зерделейді;

  • Олардың қызметін анықтайды;

  • Қол еңбегі құралдарымен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін үйренеді;

  • еңбек гигиенасының ережелерін біледі (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру және тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу)

  • Оқушылар жалпы асүй жабдықтарымен танысады.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңі

(уақыт)

Педагогтің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин


Ұйымдастыру

Оқушылармен амандасу, жағымды ахуал қалыптастыру. «Жағымды тілек»

Оқушылардың зейінін шоғырландыру.

Миға шабуыл: Тірек сөздерге қарап, сабақтың тақырыбын, мақсатын болжау.

Пицца, ожау, пышақ, оқтау, тұшпара, бешбармақ, қазан т.б; Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын алдын ала болжайды

Оқушылар сәлемдеседі

Жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады.

Тірек сөздерге қарап, сабақтың тақырыбын, мақсатын болжайды

Пицца, ожау, пышақ, оқтау, тұшпара, бешбармақ, қазан т.б;

Қалыптастырушы бағалау

«Қошемет»


Таныстырылым, бейнежаба, суреттер, тірек сөздер жазылған кеспе қағаздар

Оқулық

Сабақтың ортасы

35 мин








































Мұғалім жаңа сабақты түсінуге жағдай жасайды.

Асүйге қатысты әртүрлі құрал-жабдықтармеен таныстырып, суреттерді ұсынып, сабақ мақсатына сәйкес тапсырма береді:

1-тапсырма:Тағам әзірлеуге арналған құралдар мен жабдықтарды зерделеңіз және олардың қызметін анықтаңыз.

  • Берілген суреттерде қандай құрал жабдықтарды көріп отырсыздар?

  • Асбөлмеге кірмейтін құралдар бар ма?

  • Асүйге тағы қандай заттар жетіспейді?

Осыдан кейін арнайы бейнебаяннан үзінді көрсетіп, оқушылармен талқылайды

  • Көрсетілген бейнебаянда не туралы айтылған?

  • Қандай жаңа құралдармен таныстыңыздар?

Бейнебаяны арқылы асүй бөлмесінде қолданылатын қауіпсіздік ережелерімен таныстырады.



2-тапсырма:

Қол еңбегі құралдарымен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін, еңбек гигиенасының ережелерін түсіндіреді.

Әр топқа жеке тапсырма ұсынады.

«Кім жылдам?»

Оқушылар жаңа сабақты түсініп, сұрақтарға жауап береді. Осыдан кейін арнайы бейнебаяннан үзінді көрсетіп, оқушылармен талқылайды

  • Көрсетілген бейнебаянда не туралы айтылған?

  • Қандай жаңа құралдармен таныстыңыздар?

Бейнебаяны арқылы асүй бөлмесінде қолданылатын қауіпсіздік ережелерімен танысады.












Топтық жұмыс:

Қол еңбегі құралдарымен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін, еңбек гигиенасының ережелерін түсіндіреді


1-топ: жұмыс орнының тазалығы мен қауіпсіздігі ережесі туралы хабарламалар дайындайды.

2-топ:

Ас үй құралдарының тазалығы, қолданылуы туралы кеңес дайындайды

3-топ: Ас үйдегі киім, гигиеналық ереже туралы нұсқаулық дайындайды.



Дескриптор:

-Тағам әзірлеуге арналған құралдар мен жабдықтарды зерделейді

- олардың қызметін анықтайды

-«Ас үйде қолданатын» құралдарды талдайды

-Бейнебаяны арқылы асүй бөлмесінде қолданылатын қауіпсіздік ережелерімен танысады.

Бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек»





Дескриптор:

жұмыс орнының тазалығы мен қауіпсіздігі ережесі туралы хабарламалар дайындайды.

Ас үй құралдарының тазалығы, қолданылуы туралы кеңес дайындайды Ас үйдегі киім, гигиеналық ереже туралы нұсқаулық дайындайды.


Бағалау. Топтық бағалау «Ақылды маркер» әдісі


Асүй жабдықтары және құралдары.


http://pedagogic.ru/books/item/f00/s00/z0000053/st008.shtml

https://www.youtube.com/watch?v=9L5zL_iTpss





Альбом, қарындаш, кетіргіш, түрлі-түсті бояу фломастерлері












Флипчарт, А-4 формат., маркер, сызғыш, қаламдар

Сабақтың соңы

5 мин


Мұғалім рефлексия ұсынады.


Оқушылар «Бас бармақ» әдісі арқылы сабаққа кері байланыс жасайды. Сабақ барысындағы іс-әрекеттерді талөылайды.


Өзін-өзі бағалау


стикерлер

















ҚР Оқу-ағарту министрлігі

Білім беру ұйымының атауы:

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Сабақтың тақырыбы: Дизайн, киімді макеттеу (қағаз, тоқыма материалдар)

Бөлім:

Дизайн және технология

Педагогтің ТАӘ:


Күні:


Сынып: 5 «» сынып, қыздар тобы

Қатысқандар саны:

Қатыспаған саны:

Сабақ тақырыбы

Дизайн, киімді макеттеу (қағаз, тоқыма материалдар)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты

5.1.5.1 Өзінің және өзгенің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) тәжірибесіне сүйене отырып және композицияның негізгі заңдылықтарын ескеріп, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау.

5.2.3.2 Түрлі материалдардан (тоқыма, табиғи және жасанды) қарапайым бұйым дайындау

5.2.3.1 Тоқыма бұйымдарын пішу және сыру тігісін қолдану арқылы қол еңбегі құралдарымен, тігін машинасында өңдеу.

Сабақ мақсаттары

  • Өзінің және өзгенің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) тәжірибесіне сүйене отырып, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындайды;

  • Қазақстандық танымал дизайнерлер мен қол өнершілердің жұмыстарын қарастырып танысады;

  • композицияның негізгі заңдылықтарын ескереді;

  • Түрлі материалдардан (тоқыма, табиғи және жасанды) қарапайым бұйым дайындайды

  • Тоқыма бұйымдарын пішу және сыру тігісін қолдану арқылы қол еңбегі құралдарымен, тігін машинасында өңдейді

  • Киім бөлшектердің өлшемдерін анықтап, шаблон мен ликаладарды қолданып, тапсырмаларды орындайды

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Педагог іс-әрекет

Оқушы іс-әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақ басы


8 мин






Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасады, түгелдейді.

Денсаулық сақтайтын технологиялар «Цветотерапия»

Оқушылардың зейінін шоғырландыру

«Миға шабуыл» оқушылардың назарын аудару,монитордағы суреттер арқылы сабақ тақырыбын ашу.

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтау

- оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу

Сәлемдеседі. Өз бойларында жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады..

Суреттерге қарап, сұрақтарға жауап береді.

Сабақ тақырыбы мен мақсаттарын болжап, анықтайды


Қалыптастырушы бағалау «Қошемет»

Керемет!

Жарайсың

Жақсы

Таныстырылым, суреттер

ҚЕ

Оқулық

Сабақ ортасы


32 мин













1-тапсырма: Әртүрлі материалдардан жасалған костюм бөлшектерін біріктіруді әртүрлі аралас тәсілдермен (жіппен, желіммен және т.б.) орындаңыз. Дайындау кезеңдерін жоспарлаудан бастаңыз. Бөлшектерді пішу кезінде костюм бөліктерін біріктіруге қажетті қосымша қосуды ескеру қажет.


Бағалау критерийлерін ұсынады:

  • Түрлі материалдардан (тоқыма, табиғи және жасанды) қарапайым бұйым дайындайды

  • Тоқыма бұйымдарын пішу және сыру тігісін қолдану арқылы қол еңбегі құралдарымен, тігін машинасында өңдейді

  • Киім бөлшектердің өлшемдерін анықтап, шаблон мен ликаладарды қолданып, тапсырмаларды орындайды

  • Қол жұмыстары және машинамен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техникасына баса назар аударады



2-тапсырма: Талдауға арналған сұрақтарға жауап беріңіз. Өз еңбегіңізге талдау жасаңыз

- Неге Сіз осы киім үлгіде бұл материалдарды таңдадыныз? Дәлелде.

- Қандай киім бөлшектері мен жұмыс кезеңі саналып орындалған ? (тігіс жолы,ішкі тігіс, жіптің түсі, әрлеу түрлері)

- Қандай танымал дизайнерлер мен қол өнершілердің жұмыстарына қарап, тәжірибесіне сүйендіңіз?


Жұптық жұмыс. «Галерея» әдісі

Оқушылар әртүрлі материалдардан жасалған костюм бөлшектерін біріктіруді әртүрлі аралас тәсілдермен (жіппен, желіммен және т.б.) орындайды.. Дайындау кезеңдерін жоспарлайды. Бөлшектерді пішу кезінде костюм бөліктерін біріктіруге қажетті қосымша қосуды ескереді. Киім эскизінен бастап денебітімнен өлшем алады, жекелеген бөлшектерінің құрылымын анықтайды (бөлшектердің атауы мен саны), пішеді, жекелеген бөлшектерді және түйінді өңдейді, бөлшектерді біріктіреді

Бұйымды соңғы өңдеу және сәндеу жұмыстарын жасайды. Қол жұмыстары және машинамен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техникасына баса назар аударады..



2-тапсырма бойынша сұрақтарға жауап береді. Өз еңбектерімен таныстырып, жасалу жолын талдайды.Сүйенген тәжірибелерімен бөліседі




Дескриптор:

-Әртүрлі материалдардан жасалған костюм бөлшектерін біріктіруді әртүрлі аралас тәсілдермен (жіппен, желіммен және т.б.) орындайды

---Дайындау кезеңдерін жоспарлайды

-Қол жұмыстары және машинамен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техникасына баса назар аударады

Бағалау. Жұптық бағалау

2.Дескриптор:

Талдауға арналған сұрақтарға жауап береді Өз еңбектеріне талдау жасайды

Бағалау. «Бас бармақ»

Дизайн түрлері

10 танымал қазақстандық дизайнерлер

Қазақ дәстүрлі киім

МАНЕКЕН

http://stranamasterov.ru/node/728743

Сабақ соңы

5 мин

Рефлекесия. «Жетістік баспалдағы»

Оқушыларға кері байланыс ұсынады.

Өз жетістіктерін бағалап, қай баспалдақта тұрғандарын көрсетеді.



Өзін-өзі бағалау

Сурет, стикер























ҚР Оқу-ағарту министрлігі

Білім беру ұйымының атауы:

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Сабақтың тақырыбы: Қазақ халқы мен түрлі халықтардың және де қоғамдық тамақтану орындарындағы дастарқан басында өзін-өзі дұрыс ұстау ережелері

Бөлім:

Тамақтану мәдениеті

Педагогтің ТАӘ:


Күні:


Сынып: 6 «» сынып қыздар тобы

Қатысқандар саны:

Қатыспаған саны:

Сабақ тақырыбы

Қазақ халқы мен түрлі халықтардың және де қоғамдық тамақтану орындарындағы дастарқан басында өзін-өзі дұрыс ұстау ережелері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты

6.2.4.1-Қоғамдық тамақтану орындарында, қазақ халқы мен әлем халықтарының мәдениетіндегі дастарқан басында өзін-өзі ұстау ережелерін салыстыру және сипаттау

6.2.4.2- Әртүрлі іс-шараға арналған дастарханды безендірудегі білімдері мен тәжірбиелік дағдыларын

көрсету

Сабақ мақсаттары

-Қоғамдық тамақтану орындарында, қазақ халқы мен әлем халықтарының мәдениетіндегі дастарқан басында өзін-өзі ұстау ережелерін сипаттайды;

-салыстырады;

-әртүрлі іс-шараға арналған дастарханды безендірудегі білімдері мен тәжірбиелік дағдыларын

көрсетеді;

-соған сәйкес тапсырмаларды орындайды.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Педагог іс-әрекет

Оқушы іс-әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақ басы


8 мин






Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасады, түгелдейді.

Денсаулық сақтайтын технологиялар «Жаңбыр тамшылары»

Оқушылардың зейінін шоғырландыру

«Миға шабуыл» оқушылардың назарын аудару,монитордағы суреттер арқылы сабақ тақырыбын ашу.

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтау

- оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу

Сәлемдеседі. Өз бойларында жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады..

Суреттерге қарап, сұрақтарға жауап береді.

Сабақ тақырыбы мен мақсаттарын болжап, анықтайды



Қалыптастырушы бағалау «Қошемет»

Керемет!

Жарайсың

Жақсы

Таныстырылым, суреттер

ҚЕ

Оқулық

Сабақ ортасы


32 мин













Мұғалім бейнежазба арқылы жаңа сабақты түсіндіреді. Сабақ мақсатына сәйкес тапсырма береді

1-тапсырма: қазақ халқы мен әлем халықтарының мәдениетіндегі дастарқан басында өзін-өзі ұстау ережелерін салыстырыңыз және сипаттаңыз

  • Суреттегі үстелдер жайлы не айта аласыздар?

  • Сол дастарқанға жайылатын мерекелік ас мәзірлері

жөнінде не білесіздер?

  • Үстелдерді безендіру түрлерін ата.

2-тапсырма

Қазақ ,орыс және қытай халықтары ыдыс –аяқтарының айырмашылықтарын және ұқсастықтарын табыңыз, постер құрыңыз

әртүрлі іс-шараға арналған дастарханды безендірудегі білімдері мен тәжірбиелік дағдыларын постер қорғау арқылы көрсетіңіз




Кім жылдам?

Оқушылар сабақты бейнежазбаны тамашалап, сабақты түсінеді тапсырмаларды орындайды. Сұрақтарға жауап береді.

Қазақ халқы мен әлем халықтарының мәдениетіндегі дастарқан басында өзін-өзі ұстау ережелерін салыстырып, сипаттайды

Сол дастарқанға жайылатын мерекелік ас мәзірлері жөнінде ой бөліседі.Үстелдерді безендіру түрлерін атайды

















2-тапсырма бойынша оқушылар

Қазақ ,орыс және қытай халықтары ыдыс –аяқтарының айырмашылықтарын және ұқсастықтарын табады, әртүрлі іс-шараға арналған дастарханды безендірудегі білімдері мен тәжірбиелік дағдыларын постер қорғау арқылыкөрсетеді




Дескриптор:

-Сұрақтарға жауап береді.

-Қазақ халқы мен әлем халықтарының мәдениетіндегі дастарқан басында өзін-өзі ұстау ережелерін салыстырып, сипаттайды

-Сол дастарқанға жайылатын мерекелік ас мәзірлері жөнінде ой бөліседі.

Бағалау: Бірін-бірі бағалау. «Шапалақ» әдісі








Дескриптор:

-Қазақ ,орыс және қытай халықтары ыдыс –аяқтарының айырмашылықтарын және ұқсастықтарын табады,

-әртүрлі іс-шараға арналған дастарханды безендірудегі білімдері мен тәжірбиелік дағдыларын постер қорғау арқылы көрсетеді

Бағалау. Топтық бағалау«Ақылды маркер»

http://stranamasterov.ru/node/728743



Оқулықтағы түсініктемелер мен иллюстрациялық суреттер

мен қосымшалар


























Постерге қажетті құралдар


Сабақ соңы

5 мин


Кері байланыс

Оқушылар рефлексиясы «Алма ағашы» әдісі.

  • Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым, сондықтан көңіл-күйім котеріңкі.

  • Сары алма – мен тапсырманы толықтырамын, көңіл күйім орташа.

  • Қызыл түсті алма - мен тапсырманы орындай алмадым , көңіл –күйім жоқ.


Оқушылар «Алма ағашы» рефлексиялық әдіс арқылы сабаққа кері байланыс жасайды.



Өзін-өзі бағалау

Сурет, стикер





ҚР Оқу-ағарту министрлігі

Білім беру ұйымының атауы:

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Сабақтың тақырыбы: Киім (аяқ киім) күтімі мен оларды сақтау

Бөлім:

Үй мәдениеті

Педагогтің ТАӘ:


Күні:



Сынып: 6 «» сынып, қыздар тобы

Қатысқандар саны:

Қатыспаған саны:

Сабақ тақырыбы

Киім (аяқ киім) күтімі мен оларды сақтау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты

6.2.5.5-Шектеулі қолдауда мезгілдік киім мен аяқ-киімдерді күту мен ұзаққа сақтау ережелерін білу және ұстану

Сабақ мақсаттары

Шектеулі қолдауда мезгілдік киім мен аяқ-киімдерді күту жолдарымен танысады;

Оларды ұзақ сақтаудың ережелерін біледі және ұстанады


Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Педагог іс-әрекет

Оқушы іс-әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақ басы

10 мин








Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасады, түгелдейді.

Денсаулық сақтайтын технологиялар «Комплименттер бұрқасыны»

Оқушылардың зейінін шоғырландыру

«Миға шабуыл» оқушылардың назарын аудару,монитордағы суреттер арқылы сабақ тақырыбын ашу.

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтау

- оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу

Сәлемдеседі. Өз бойларында жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады..

Суреттерге қарап, сұрақтарға жауап береді.

Сабақ тақырыбы мен мақсаттарын болжап, анықтайды



Қалыптастырушы бағалау «Қошемет»

Керемет!

Жарайсың

Жақсы

Таныстырылым, суреттер

ҚЕ

Оқулық

Сабақ ортасы


30 мин













Жаңа сабақты түсіндіреді

Киімдерді күту.(слайд)

Киім – адамның денесіне киюге арналған бұйым, жасанды жамылғы түрлері. Киім адамды қоршаған ортаның, табиғаттың түрлі әсерлерінен қорғайды. Оның тұтыну мәнімен бірге ғұрыптық және белгілі бір мақсатқа қызмет ететін маңызы бар. Жақсы киінуге ұмтылатын кісіге жинақылық, тазалық қасиеттер тән болу керек.

Маусым ауысқан кезде бұйымдарды жуып, тазалап, үтіктеп, күйеден сақтайтын препараттарды сеуіп, келесі маусымға дейін сақтап қояды.

Адам өзін жайлы, сенімді сезіну үшін киім ыңғайлы, әдемі болу керек. Қолдануына қарай киім түрлерінің бөлінуі:

  • Сырт киім

  • Жеңіл киім

  • Іш киім

  • Жағажай киімі

  • Бас киімі

Киімдер ассортиментіне қарай үшке бөлінеді
- Сырт киім,

  • Жеңіл киім,

  • Іш киім.

Тапсырма: Үйде мезгілдік киім мен аяқ-киімдерді күту мен ұзаққа сақтау ережелерін қалй ұстанасыз? Іс-әрекет картасын жасаңыз

Жеке жұмыс. «Үш қадамды сұхбат» әдісі

Оқушылар слайд арқылы жаңа сабақты түсінеді. Киімдерді мезгіліне қарай қолдану, оларды күту жайлы ережелермен танысады.


Маусымдық киім түрлерін ажыратады.


Берілген тапсырма бойынша үйде мезгілдік киім мен аяқ-киімдерді күту мен ұзаққа сақтау ережелерін қалй ұстанатыны туралы ой-пікірлерімен бөліседі. Іс-әрекет картасын жасайды


Дескриптор:

-Маусымдық киім түрлерін ажыратады.

- үйде мезгілдік киім мен аяқ-киімдерді күту мен ұзаққа сақтау ережелерін қалй ұстанатыны туралы ой-пікірлерімен бөліседі.

-Іс-әрекет картасын жасайды


Бағалау. Бірін-бірі бағалау

«Бас бармақ»

Оқушылар бір-бірінің жауаптарына баға беріп қана қоймай, қосымша ұсыныс ,пікір айтады



Тақырыпқа қатысты маусымдық киім суреттері

Таныстырылым, оқулық, А-4 формат,

Маркер,т.б.


Сабақ соңы

5 мин

Рефлекесия. «Жетістік баспалдағы»

Оқушыларға кері байланыс ұсынады.

Өз жетістіктерін бағалап, қай баспалдақта тұрғандарын көрсетеді.



Өзін-өзі бағалау

Сурет, стикер




ҚР Оқу-ағарту министрлігі

Білім беру ұйымының атауы:

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Сабақтың тақырыбы: Өсімдік шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар

Бөлім:

4 В бөлімі . Үй мәдениеті.

Педагогтің ТАӘ:


Күні:

.


Сынып: 5 «» сынып, қыздар тобы

Қатысқандар саны:

Қатыспаған саны:

Сабақ тақырыбы

Өсімдік шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты

5.2.5.1 Өсімдік шаруашылығы мен жеміс-көкөніс түрлерінің негізгі бағыттарын зерделеу және сипаттау.

5.2.5.2 Өсімдік шаруашылығында көктемгі жұмыстар жүргізу (топырақты өңдеу, зиянкес жәндіктерден қорғау, егу мен отырғызу және т.б.

5.2.6.1 Материалдар мен құралдарды қауіпсіздік техникасын сақтап қолданудың маңыздылығын сезіне отырып демонстрациялау.

Сабақ мақсаттары

-Өсімдік шаруашылығы мен жеміс-көкөніс түрлерінің негізгі бағыттарын зерделеп, сипаттайды

-Өсімдік шаруашылығында көктемгі жұмыстар жүргізу барысымен танысады (топырақты өңдеу, зиянкес жәндіктерден қорғау, егу мен отырғызу және т.б.

-Құралдарды қауіпсіздік техникасын сақтап қолданудың маңыздылығын сезіне отырып,демонстрациялайды.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Педагог іс-әрекет

Оқушы іс-әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақ басы

10 мин








Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасады, түгелдейді.

Денсаулық сақтайтын технологиялар «Жүректен жүрекке»

Оқушылардың зейінін шоғырландыру

«Миға шабуыл» оқушылардың назарын аудару,монитордағы суреттер арқылы сабақ тақырыбын ашу.

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтау

- оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу

Сәлемдеседі. Өз бойларында жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады..

Суреттерге қарап, сұрақтарға жауап береді.

Сабақ тақырыбы мен мақсаттарын болжап, анықтайды



Қалыптастырушы бағалау «Қошемет»

Керемет!

Жарайсың

Жақсы

Таныстырылым, суреттер

ҚЕ

Оқулық

Сабақ ортасы


30 мин













Жаңа сабақты түсіндіреді

Өсімдік шаруашылығының негізгі бағыты мен көктемгі жұмыстар.

Оқушыларға «Көкөніс дақылдары» және олардың өсуіне жарық пен көлеңкенің әсері туралы бейне жазбаны көрсетеді.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Қандай дақылдар көкөністерге жатады?

Көкөніс түрлерінің өсіп-өнуіне қандай талаптар қойылады?

Жарық көп түскен жағдайда өнімді көп алу мүмкін бе?

Өнімді өсіру барысында қажетті шарттардың бірі болмаса (жарық,су....) не болады?

Өсімдіктердің дұрыс өсіп-өнуі, жақсы өнім беруі үшін қандай шаралар қолдануға болады?

Тақтаға оқушылардың жауаптарынан қорытынды жазылады.

су + жарық + жылу + ауа + минералдар + топырақ

Тапсырма: Жеміс түрлері жазылған карточкаларды талдаңыз, мысалы, дәнекті, цитрусты, сүйекті, жемісті және осы дәнді-дақылдардың бейнелері салынған карточкалар. Оқушылар атаулары мен суреттері сәйкес келетіндей етіп карточкаларды жинайды. Өсімдік шаруашылығы мен жеміс-көкөніс түрлерінің негізгі бағыттарын зерделейді және сипаттайды.


Жеке жұмыс. «Мозайка» әдісі

Оқушылар слайд арқылы жаңа сабақты түсінеді. Өсімдік шаруашылығының негізгі бағыты мен көктемгі жұмыстар.

Оқушылар «Көкөніс дақылдары» және олардың өсуіне жарық пен көлеңкенің әсері туралы бейне жазбаны тамашалайды

Талқылауға арналған сұрақтарға жауп береді

Жеміс түрлері жазылған карточкаларды талдаңыз, мысалы, дәнекті, цитрусты, сүйекті, жемісті және осы дәнді-дақылдардың бейнелері салынған карточкалар. Оқушылар атаулары мен суреттері сәйкес келетіндей етіп карточкаларды жинайды. Өсімдік шаруашылығы мен жеміс-көкөніс түрлерінің негізгі бағыттарын зерделейді және сипаттайды.

Дескриптор:

-Талқылау сұрақтарына жауап береді

-Жеміс түрлері жазылған карточкаларды талдайды .

--Атаулары мен суреттері сәйкес келетіндей етіп карточкаларды жинайды. --Өсімдік шаруашылығы мен жеміс-көкөніс түрлерінің негізгі бағыттарын зерделейді және сипаттайды.

Бағалау. Өзара бағалау. «Бас бармақ» әдісі



Тақырыпқа қатысты Өсімдік шаруашылығының негізгі бағыты мен көктемгі жұмыстар туралы бейнежазба.

http://stranamasterov.ru/node/728743









Құрастыру үшін суреттер


Сабақ соңы

5 мин

Рефлекесия. «БББ» кестесі

Оқушыларға кері байланыс ұсынады.

Өз жетістіктерін бағалап не білгендерін, білігісі келетін мәселелермен бөліседі.



Өзін-өзі бағалау

стикерлер

















27 Наурыз 2025
50
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі