Материалдар / ҚМЖ Дәрежелік функция
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

ҚМЖ Дәрежелік функция

Материал туралы қысқаша түсінік
Дәрежелік функция, оның қасиеттері мен графигі
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Желтоқсан 2023
274
1 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Алматы қаласы

Қоғамдық денсаулық сақтау басқармасының

ШЖҚ «Жоғары медициналық колледжi» КМК

КГП на ПХВ «Высший медицинский колледж» Управления общественного здравоохранения города Алматы


ЦӘК №1 «ЖАЛПЫ ГУМАНИТАРЛЫҚ ПӘНДЕР»

ҚМЖ



Модуль / Пән

Математика

Бөлім / кіші бөлім

5 бөлім. Дәреже мен түбір. Дәрежелік функция

Сабақ тақырыбы

5.4. Дәрежелік функция, оның қасиеттері мен графигі.

Оқытушы

Айтахунова Г.Б.

күні:« »_________2023

Жалпы мәліметтер

Курс Группа


Сабақ түрі

Аралас сабақ

Мақсаттары, міндеттері

11.3.1.8 - дәрежелік функция анықтамасын білу және дәреже көрсеткішіне тәуелді дәрежелік функция графигін салу;

Күтілетін нәтижелер

  • дәрежелік функция және оның қасиеттерімен, графигімен танысады; -

  • дәрежелік функцияның графигін (эскизін) салады, есептер шығаруда дәрежелік функцияның қасиеттерін қолдануды үйренеді.

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Сабақтың басы

(ұйымдастыру кезеңі)

І І. Ұйымдастыру кезеңі

1. Сәлемдесу (әр тілде). Түгендеу. Оқушылардың сабаққа дайындығына мән беру.

«Сәтті кезең» оқушылардың жағымды көңіл-күйлерін қалыптастыру.

2.«Фигуралар сөйлейді» әдісі

3 түрлі фигурада қағаздар тарату(ұшбұрыш, төртбұрыш, алтыбұрыш)

II.Үй тапсырмасын тексеру:

«Жанды парақ» әдісі

Liveworksheets (жанды парақ) интербелсенді қосымшасында үй тапсырмасын тексеремін.


ТShape1 аратпа қағаздар

Shape2

Shape3




Сабақтың ортасы

(Түсіну кезеңі













Қайталауға арналған жұмыс

Мақсаты: Білімгерлердің n-ші дәрежелі иррационал өрнектерді түрлендіруде n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдану тақырыбынан алған білу, түсіну және қолдану дағдыларын бағалау.

Мұғалімнің іс-әрекеті:

1) Есепті шығару барысында мұғалім бақылайды және қажет болған жағдайда әр оқушыға кеңес беріледі;

2) Жеке жұмыстың қорытындысы бойынша оқушылардың білімдеріне түзету енгізу (кері байланыс);

Жеке жұмыс

Саралау түрі. Оқушылардың білу, түсіну және қолдану дағдыларын тексеретін қарапайымнан күрделіге көшуге жұмысы

1) Есептеңіз:

1) ; 2) = ; 3)

4) ; 5)

2) Сәйкестендіріңіз:

1. + 4

2. -60

3. 3

4. + 2

Тексеру дайын жауаптар мен жүргізіледі. Одан кейін оқушылар жұпта бір біріне есептің шешу жолын түсіндіреді.

Бағалау: өзін-өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы

Кері байланыс:

  1. Берілген тапсырманы орындауда қиындықтар туындады ма?

  2. Тапсырманы толық орындау үшін қандай жұмыс жасау қажет?

IV.Жаңа тақырыпты енгізу

Дәрежелік функция және оның қасиеттері

Анықтама. f (x) = βxα түріндегі функцияны дәрежелік функция деп атайды, мұндағы α және β – нақты сандар.

f (x) = xα дәрежелік функцияның қасиеттері:

  1. Егер x айнымалысы тек қана оң мәнді қабылдаса, онда f (x) = xα дәрежелік функциясы да тек оң мәнді қабылдайды. Егер x (0; +∞) болса, онда xα> 0 теңсіздігі орындалады.

  2. Егер f (x) = xα дәрежелік функциясының көрсеткіші α оң болса, онда x> 0 болғанда f (x) функциясы өспелі функция болады. Кез келген x1 және x2 үшін егер α> 0 және 0 <x1<x2 болса, f (x1) <f (x2) теңсіздігі орындалады.

  3. Егер f (x) = xα дәрежелік функциясының көрсеткіші α теріс болса, онда x> 0 болғанда f (x) функциясы – кемімелі функция болады. Кез келген x1 және x2 үшін егер α> 0 және 0 <x1<x2 болса, f (x1) >f (x2) теңсіздігі орындалады.

Оқушылардың жаңа тақырыпты игергендігін анықтау мақсатында алған білімдерін белсенді қатыстыра отырып, келесі мысалдар талқыланады.

1-мысал.y = x2 (қызыл график), y = x4 (сары график) және y = x8 (көк график) функцияларының графиктерін қарастырайық.

Берілген функциялардың анықталу облысы: (–∞;+∞).

Берілген функциялардың мәндер жиыны: [0;+∞).

Жұп функциялар, яғни графиктері Oy осіне қарағанда симметриялы.

Функциялардың көрсеткіштері 2, 4 және 8-ге тең, яғни оң сандар. x> 0 болғанда функциялар өспелі болады.

2-мысал. (қызыл график) және (көк график) функцияларының графиктерін қарастырайық.

және функцияларының анықталу облысы [0;+∞), мәндер жиыны [0;+∞).

Функциялардың көрсеткіштері және -ке тең, яғни оң сандар болғандықтан, барлық анықталу облысында функция өспелі.

2-мысал. (қызыл график) және (көк график) функцияларының графиктерін қарастырайық.

және функцияларының анықталу облысы [0;+∞), мәндер жиыны [0;+∞).

Функциялардың көрсеткіштері және -ке тең, яғни оң сандар болғандықтан, барлық анықталу облысында функция өспелі.

3-мысал. (қызыл график) және

(көк график) функциялардың анықталу облысы [0;+∞), ал мәндер жиыны (0;+∞).

Функциялардың көрсеткіштері және -ке тең, яғни теріс сандар болғандықтан, онда барлық анықталу облысында функция кемімелі.

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!