Материалдар / ҚМЖ Дәрілік препараттарды синтездеу және өндіру
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ҚМЖ Дәрілік препараттарды синтездеу және өндіру

Материал туралы қысқаша түсінік
11.4.2.35 - синтетикалық дәрілік препарат үлгісі ретінде аспиринді алу процесін сипаттау; 11.4.2.36 - дәрілік заттарды өндіру проблемаларын тізімдеу. оқу мақсатындағы ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Сәуір 2024
109
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім

11.12 Жаңа заттарды және материалдарды өндіру

Педагогтың

аты-жөні

Танашева Гульназ Утегеновна

Күні


Сынып 11

Қатысушылар саны 12

Қатыспағандар саны

Сабақтың  тақырыбы

Дәрілік препараттарды синтездеу және өндіру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.2.35 - синтетикалық дәрілік препарат үлгісі ретінде аспиринді алу процесін сипаттау;

11.4.2.36 - дәрілік заттарды өндіру проблемаларын тізімдеу.

Сабақтың  мақсаты

- синтетикалық дәрілік препарат үлгісі ретінде аспиринді алу процесін сипаттайды.

- аспиринге бірнеше тәжірибе жасау арқылы химиялық қасиеттерін талдайды.

- дәрілік заттарды өндіру проблемаларын сараптайды.


Сабақтың құндылығы

Сыни және креативті ойлау. Жеке және командамен жұмыс істей білу.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Педагогтың әрекеті

Білім алушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы 8 минут

Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылармен амандасу, сыныпты түгелдеу. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Топқа бөлу. Flippity.net

https://flippity.net/rp.php үш топқа бөлу

Ой қозғау «Он сұрақ»

Мұғалім бір оқушыны таңдап алады және оның маңдайына негізгі сөз жазылған стикерді жапсырады.


ФАРМАЦЕВТ, САРАПТАМА, ДИАГНОЗ, ДӘРІХАНА, РЕЦЕПТ, ХИМИЯЛЫҚ ҚҰРАМ, ЖАНАМА ӘСЕР.


Оқушыларға жеке бағалау парағы таратылады.

Бағалау парағы

Аты жөні /

тапсырма

Балы

Жинаған балы

Жеке жұмыс

«Сұрақтар жәрмеңкесі» әдісі

3


Жұппен жұмыс «Химик-аналитик» әдісі

3


Топтық жұмыс «Фишбоун» әдісі

3


WordWoll платформасы

1


Барлығы:

10



Амандасады, топқа бөлінеді.




Қатысушы сыныпқа 10 сұрақ қоя алады, оған жауап не «ИӘ» не «ЖОҚ» деп беріледі. Оқушы сол арқылы жаңа тақырыпқа қатысты ұғымды табады, осылайша жалғаса береді. 















 

 
















Интерактивті тақта


Стикер

















Ортасы

30 минут


Оқушыларды сабақ тақырыбы мен сабақ мақсатымен таныстырады.

Мәтінмен жұмыс


«Сұрақтар жәрмеңкесі» әдісі

Сұрақтар жәрмеңкесі әдісі - ақпарат алу және мәселелерді талқылау үшін пайдаланылатын әдіс.

Қызыл түс

  1. Аспириннің тағы қандай аты бар?

  2. Ацетилсалицил қышқылының формуласы, молекулалық массасы?

  3. Ацетилсалицил қышқылының құрылымын оның халықаралық атауына (IUPAC) сәйкес жаз

  4. Ацетилсалицил қышқылының физикалық қасиеттері?

Сары түс

  1. Галогендер мен оттектің фармакологиялық белсенділік қасиеттері?

  2. Азот пен күкірт фармакологиялық белсенділік қасиеттері?

  3. Дәрілік заттарға әсер ететін факторлар?

  4. Бензол сақинасының құрамын өзгертетін функционалдық топтар?

Жасыл түс

  1. Өндірісте аспиринді алу сатылары? (Сатыларын тақтаға жазып сипаттайды)

  2. Зертханада аспиринді алу әдістері? ? (Әдістерін тақтаға жазып сипаттайды)

  3. Аспиринде қандай функционалдық топтар бар?

  4. Хлорбензол, фенол, аминбензол, бензой қышқылы, үшіншілік бутил спирті, тринитроглицерин, аспириннің құрылымдық формулаларын жазыңыз?


Жұптық жұмыс. «Химик-аналитик» әдісі

https://flippity.net/rp.php жұпқа бөлу


  1. Сулы ерітіндісін натрий гидроксидімен NaOH қосып қыздырғанда ацетилсалицил қышқылы гидролизденіп, натрий салицилаты және натрий ацетаты түзіледі. Реакция теңдеуін жазыңдар.


  1. Ацетилсалицил қышқылының гидролизденуі. Аспиринің сулы ерітіндісін қыздырғанда сірке қышқылының иісі аздап сезіледі. Түзілген сірке қышқылын иісінен және индикатор көмегімен анықтауға болады: лакмустың түсі көктен қызылға ауысады. Тәжірибені түсіндіріп, реакция теңдеуін жазыңдар.




  1. Аспирин ас содасымен әрекеттеседі. Реакция көмірқышқыл газы бөліне жүреді. Реакция теңдеуін жазыңдар.


  1. Аспирин мен темір (ІІІ) хлориді әрекеттескенде күлгін түс түзіледі. Реакция теңдеуін жазыңдар.


Реакция теңдеулері:


  1. C9H8O4 +2 NaOH = C7H5NaO3 + C2H3O2Na+2 H2O

  2. C9H8O4 + H2O → C7H6O3 + CH3COOH

  3. C9H8O4 + Na2CO3 → C7H5O3Na + C2H3O2Na + CO2

  4. C9H8O4 + FeCl3 → Fe(C9H5O4) + 3HCl


Топтық жұмыс «Фишбоун» әдісі

Қазақстандағы дәрілік препараттарды өндіру мәселесі




  Оқушылар тақырыпқа шолу жасайды



Мұғалім тақтаға тақырып бойынша деңгейлік сұрақтар дайындап іліп қояды.

Қызыл түс - жеңіл сұрақ

Сары түс – орташа сұрақ

Жасыл түс – күрделі сұрақ

Оқушылар жеке сұрақ таңдап жауап береді.






















Дескриптор:

- аспиринге бірнеше тәжірибе жасау арқылы химиялық қасиеттерін түсінеді.



































Топпен дәрілік заттарды өндіру проблемаларын сараптайды.

Топтар бір-біріне сұрақтар қояды. Бірін-бірі бағалайды.


 

 







1балл

2балл

3балл

































338тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!