Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
ҚМЖ дүниежүзі тарихы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Құрметті әріптес!
Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңына сәйкес авторлық құқық заңмен қорғаланатынын ескертеміз. Сатып алған ҚМЖ – ны тарату туралы факт анықталған жағдайда әкімшілік айыппұл салынады.
«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі
№472 бұйрығы бойынша жасалған ҚМЖ келесі бетте
Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «USTAZ tilegi» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ және презентацияны жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.
«Дүниежүзі тарихы» пәні бойынша
Қысқа мерзімді жоспар
9 сынып, 1-тоқсан
№1-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін әлемнің саяси картасы қалай өзгерді?
Бөлім: |
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемнің саяси картасы |
|||||
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып:9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін әлемнің саяси картасы қалай өзгерді? |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.2.8 ХХ ғасырдың екінші жартысында
әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді айқындау; |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Ортақ тарихи заңдылықтарды, анализдеу арқылы анықтау Тарихи фактілерге негізделіп болашақтағы оқиғаларды моделдеу. Өз ойын аргументер мен фактілерге негізделіп қолдану |
|||||
Бағалау критерийлері
|
ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді айқындайды |
|||||
Тілдік мақсаттар
|
Біріншіден, жұптарда жұмыс жасай отырып, негізгі кілтті аргументтерді қолдану арқылы Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдай алады. Екіншіден, сол ақпаратты жайында, қысқа баяндама жасайды (сөйлеу және оқу дағдылары) Пайдалы сөздер мен сөз тіркестері: Саяси карта өзгерді себебі.... АҚШ пен КСРО арасында қырғый – қабақ соғыс орын алды себебі... |
|||||
Құндылықтарға баулу |
Сыйластық пен құрмет (оқушылар жұмыс жасау барысында:оқушылар бір – бірінің пікірін тыңдайды)
|
|||||
Сабақтың барысы
|
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин
|
Миға шабуыл -Картада бейнеленген елдердегі тарихи оқиғалар туралы не білесіз? -Екінші дүниежүзілік соғыстың зардаптары әлем халықтарына қандай зардаптар әкелді? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер |
||
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Мәтінмен жұмыс 1-тапсырма Екінші дүние жүзілік соғыстан кейінгі өзгерістерді анықтайды:
1.1945 жылдай кейінгі мемлекеттердің тізімін жасайды. 2.Жаңа одақтарды анықтайды 3.Қандай мемлекеттер әлсіз және мықты? Қалай және не себепті саяси шекаралар өзгерді?
2«Қалай?» деген сұрққа жауап береді. «Не үшін?» деген сұраққа жауап береді.5 өзгеріс пен 5 себепті анықтайды
2-тапсырма «Попс формуласы»: Соғыс зардаптары әлемнің саяси картасындағы өзгерістер әкелді ме? 1-қадам: «Менің ойымша...» 2-қадам: «Себебі мен оны былай түсіндіремін...» 3-қадам: «Оны мен мынадай фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...» 4-қадам: «Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім...» 3 тапсырма
“3 таяқша”
әдісі |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды.
Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескрипторы - Соғыс зардаптары әлемнің саяси картасындағы өзгерістерге сипаттама жасайды; -әлем елдеріндегі соғыс зардаптарына талдау жасайды; |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Кері байланыс Мен оны қолданып көремін...... Қызықты болды..... Мені таңғалдырды.... Қиын болғаны.... Сабақтан өмірге алғаным...... Мен мына тапсырманы орындадым..... Менің қосарым..... |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||
Үй тапсырмасы |
|
|
|
|
«Дүниежүзі тарихы» пәні бойынша
Қысқа мерзімді жоспар
9– сынып, 1-тоқсан
№2-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін әлемнің саяси картасы қалай өзгерді?
Бөлім: |
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемнің саяси картасы |
||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні |
|
||||||||||||||||||||||
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||
Сынып:9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін әлемнің саяси картасы қалай өзгерді? |
||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.2.8 ХХ ғасырдың екінші жартысында
әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді айқындау; |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Тарихи дереккөз ретінде саяси картамен жұмыс жасау |
||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері
|
1.ХХ ғасырдағы әлемнің саяси картасындағы өзгерістердің бағыттарын түсінуді көрсету. 2.Әлемнің саяси картасындағы өзгерістердің барлық мүмкін процестерін айқындау 3.Әлемнің саяси картасындағы өзгерістердің тенденцияларын және осы өзгерістерді тудыруы мүмкін себептерді талдау |
||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология империя, автократия, империализм, отаршылдық, демократия, монархия, шешуші сәт Диалог және жазу үшін пайдалы фразалар Негізгі империалистік елдер ... Әйелдер өз құқықтары үшін күресті ... Келесі елдерде демократияның қандай-да бір формасы болған ... |
||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Ынтымақтастықоқушылардыңөзара қарым-қатынасы және мұғалім сабақтың барлық кезеңдерінде жүзеге асырылады. |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы
|
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин
|
Ой салу
-Екінші дүниежүзілік соғыстың аяқталуы дүниежүзілік капиталиятік қоғам дамуына қандай өзгерістер әкелді? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер |
|||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Мәтінмен жұмыс Зерттеу тақырыптары бойынша жұмыс 1 тапсырма «Дереккөздермен жұмыс »Дереккөздерді (карталар, құжаттар, статистика) қолдана отырып, ХХ - ХХІ ғасырдың басындағы саяси шекаралардың өзгеруіне талдау жүргізіңіз. жоспар бойынша облыстардың бірінде: - облыстың саяси картасында қандай өзгерістер болды
2 тапсырма PETT формуласы.Соғыстан кейінгі өзгерістерге не себеп болды?Тарихи оқиғаның өзгерісі мен сабақтастығын талдайық!
Зерттеу жұмысының нәтижелерін ұсыну: Оқушылар әлемнің уақыт бойынша өзгеретін саяси шекаралары туралы түсініктерін бекітеді. Қажет болған жағдайда нәтижелерді талқылау - мұғалімнің блиц-консультациясы |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды.
Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескрипторы - Барлық өзгерістер көрсетілген - олардың алғышарттарын анықтады - өзгеру тенденциясы анықталды - карталар ұсынылған
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
|||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Кері байланыс Не білдім? Не көрдім? Не түсіндім? Нені жетілдіруім керек? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
|
|
|
|
Қысқа мерзімді жоспар
9– сынып, 1-тоқсан
№3-сабақ
Сабақтың тақырыбы: ХХ ғасырдың екінші жартысында отарсыздандыру процесі неліктен күшейді?
Бөлім: |
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемнің саяси картасы |
|||||
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып:9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
ХХ ғасырдың екінші жартысында отарсыздандыру процесі неліктен күшейді? |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.1.1 социалистік даму жолынан бас
тартуға байланысты әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді анықтау; |
|||||
Сабақтың мақсаты |
социалистік даму жолынан бас тартуға байланысты әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді анықтау |
|||||
Бағалау критерийлері
|
|
|||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушыларорындайалады:
Пайдалыфразалартізбегі:
|
|||||
Құндылықтарға баулу |
Толеранттылық, мәдениетаралықынтымақтастық, өзарасыйластық, адамқұқықтары мен бостандықтарынқұрметтеу. |
|||||
Сабақтың барысы
|
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин. |
Қызығушылықтыояту. «Африканы азат ету» иллюстрациясын көрсету. - Суреттенқандайіс-әрекеттібайқайсыз? - Екіншідүниежүзіліксоғыстанкейінгі колониялардыңжағдайықандайболды? Мақсаты: Оқушылардыңотарлықжүйетуралыбілетіндерін мұғалімніңбағыттаушысұрақтарыарқылықайталау. Сабақтыңтақырыбы мен мақсатынтұжырымдау, оқушылардысабақтыңмақсатынталқылауғақатыстыру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер |
||
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Мәтінмен жұмыс «Бірге ойлаймыз» әдісі. 1.«Қырғи қабақ соғыс» ұғымын түсіндір; 2.Әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ-ның қарсылығын сипатта; 3.ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді көрсет. 1 тапсырма Континент». «Постер»тәсілі арқылы тақырыпты анықтау. Социалистік даму жолынан бас тартуға байланысты әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді анықтау. • жаңа оқылған 3 факті туралы; • оларға жеңіл болып көрінгендер туралы; • оларға қиын болып көрінгендер туралы алдағы уақытта оқығысы келген нәрселер туралы ақпарат алмасады. 2 тапсырма «ПТМС-формуласы» әдісі – мәтінмен жұмыс Отаршылдық жүйенің күйреуінің себеп-салдарын талдаңыз Африка елдері
3 тапсырма «Аквариум» әдісі. Мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау. «Аквариум әдісі» - мәселені «қоғам алдында» талқылауға ұсынғандағы диалог формасы. Оқушылар белгілі бір мәселе бойынша диалогті жүргізуге кімге сеніп тапсыруға болатынын таңдайды. Кейде тілек білдірушілер бірнеше болуы мүмкін. Қалған барлық оқушылар көрермен рөлін атқарады. |
Дескриптор: 1.Әлеуметтік құрылымдағы өзгерістердегі фактілерді көрсетеді. 2.Социалистік даму жолынан бас тартуға байланысты әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді анықтайды.
Дескриптор: 1.Сұрақтарға жауап береді. 2.Өз ойларын жеткізе алады. 3.Негізгі ойды фактілермен, мысалдармен дәлелдей алады. 4.Қорытынды шешімді ұсынады.
Дескриптор: 1.Мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтайды. 2.Оқушылар өз пікірін білдіреді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Африканың деколонизация картасы http://www.britishempire.co.uk/ ap.htm
Суреттер
Африка елдері https://geomap.com.ua/ru-wh11/1325.html
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Кері байланыс «Жақсы сұрақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||
Үй тапсырмасы |
|
|
|
|
Қысқа мерзімді жоспар
9– сынып, 1-тоқсан
№4-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Әлемнің екі полюсті жүйесі қалай қалыптасты?
Бөлім: |
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемнің саяси картасы |
||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні |
|
||||||||||||||
Күні: |
|
||||||||||||||
Сынып:9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Әлемнің екі полюсті жүйесі қалай қалыптасты? |
||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.2.2 “қырғи қабақ соғыс” ұғымын
түсіндіру үшін тарихи оқиғаларды талдау; |
||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: НАТО және ВШҰ-ның қатысушы мемлекеттер үшін артықшылықтары мен кемшіліктерін түсіндіреді; Көбісі: «қырғи қабақ соғыстың» болу-болмау заңдылықтарын сара- лайды; Кейбірі: Әлемнің екі полюсті жүйесінің қалыптасу себептерін ӛздігінше тұжырымдайды |
||||||||||||||
Бағалау критерийлері
|
НАТО және ВШҰ-ның мүше-мемлекеттер үшін артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды |
||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар отарсыздандыру үдерісінің нәтижесінде саяси шекаралар- дың қалай өзгергені жайлы қысқа есеп жазады. Негізгі ұғымдар: империя, национализм, ұлт-азаттық қозғалыс, отарсыздандыру, колония, метрополия, тәуелсіздік Талқылауға арналған сұрақтар «Қырғи қабақ соғыстың» болуы заңды/болмауы да мүмкін еді» Диалогқа арналған сұрақтар НАТО-ның құрылу себебі………… ВШҰ одағы болды Қырғи қабақ соғыстың негізгі қарама-қарашайлықтарының бірқатарына жатады Жазылымға арналған тапсырмалар «Құндылықтар иерархиясы», «Аяқталмаған тезис» |
||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
азаматтық жауапкершілік; өзгелердің мәдениетіне және көзқарас- тарына құрметпен қарау, тӛзімділік |
||||||||||||||
Сабақтың барысы
|
|||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин
|
Ұ) БЫМ «Аяқталмаған тезис» әдісі НАТО , ВШҰ , Бейтарап ел , капитализм - , коммунизм - ......................................................................... (М) «Миға шабуыл» әдісі - «Қырғи-қабақ соғыс» дегенді қалай түсінесіңдер? Бейнедәріс «Қырғи қабақ соғыстың басталу себептері» Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
https://www.yout ube.com/watch? v=S6JFzxRBD5 Q Тақырыптық суреттер |
|||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Мәтінмен жұмыс «Құндылықтар иерархиясы» әдісі – ақпараттық органайзер
«Қырғи қабақ соғыстың» туындауындағы төмендегі ұғымдарды маңыздылығына қарай орналастырыңыз, шешімдеріңізді негіздеңіз:
А) АҚШ және КСРО үстем державаларға айналуы және олардың арасындағы бақталастық Ә) Әлемнің екі: капиталистік және социалистік лагерьге бӛлінуі; Б) әлемдегі ықпал аймағы үшін күрес; В) әскери-саяси блоктардың құрылуы; Г)тоталитарлық коммунизм және либерал капитализм жүйелері арасындағы идеологиялық және экономика-лық қарама-қарсылықтар. «Позицияңды ұстан» әдісі – тарихи деректермен жұмыс «Қырғи қабақ соғыстың» болуы заңды/болмауы да мүмкін еді» Сыныпта үш бұрыш ұйымдастыру: А А- «Қырғи қабақ соғыстың» болуы заңды В- «Қырғи қабақ соғыстың» болмауы да мүмкін еді» С - «Қалыс қаламыз» В С Өздеріңіз қолдайтын бұрышқа барып, шешімдеріңізді негіздеңіз (Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма 1949 жылы 4 сәуірде құрылған НАТО мен 1955 жылы 14 мамырда құрылған ВШҰ кірген мемлекеттерді жіктеңіз НАТО және ВШҰ-ның мына елдер үшін артықшылықта ры мен кемшіліктерін көрсетіңіз
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды.
Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескрипторы
-ВШҰ-на кірген мемлекеттерді анықтайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Біреуін бересің, біреуін аласың»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
«Жұмыс кестесі» таратпа
Карта
ҚБ парағы |
|||||||||||
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Сабақты қорыту: Әлемнің екі полюсті жүйесінің қалыптасу себептері неде? Кері байланыс «Бұл сабақты оқып, мен…» Білмеймін ....... Білемін ..... Түсінемін ..... Түсінемін және қолдана аламын .... Басқа біреуді үйрете аламын ..... |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||
Үй тапсырмасы |
«Кескін картамен жұмыс» - НАТО-на және ВШҰ-на мүше мемлекеттерді белгілеу
|
|
|
|
Қысқа мерзімді жоспар
9– сынып, 1-тоқсан
№5-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Әлемнің екі полюсті жүйесі қалай қалыптасты?
Бөлім: |
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемнің саяси картасы |
|||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||
Сынып:9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Әлемнің екі полюсті жүйесі қалай қалыптасты? |
|||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.2.2 “қырғи қабақ соғыс” ұғымын
түсіндіру үшін тарихи оқиғаларды талдау; |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Қырғи-қабақ соғыс аяқталғаннан кейін саяси аренада өтетін саяси процестердің толық сипаттамасын келтіру Биполярлық жүйенің ыдырауында АҚШ пен СССР рөлін анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері
|
Қырғи-қабақ соғыс аяқталуының себептерін анықтайды Биполярлық жүйенің ыдырауының айтарлықтай оң нәтижесін анықтайды (кем дегенде 3). Биполярлық жүйенің бөлінуіндегі саяси көшбасшылардың рөлін талдайды және анықтайды. Биполярлық жүйенің қоғамға, экономикаға, мәдениетке бөлінуін анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Айтылым және оқу дағдыларын дамыту Президент Рейган, Горбачев пен Борис Ельцинге арналған профильдерді құру үшін көздерден алынған негізгі мәліметтерді бөлектеңіз (оқу және жазу дағдылары) Рейганның доктринасы, жариялылығы, Нобель бейбітшілік сыйлығын қайта құрылымдау, Берлин қабырғасының құлауы, Кеңес Одағының ыдырауы , жаппай қырып-жоятын қару Жою, Ядролық қаруды таратпау туралы шарт, ядролық қаруды таратпау туралы шарт |
|||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Бұл сабақ студенттерге өздерінің және басқа ұлттардың тарихи өткенін құрметтеу, тәжірибелік тапсырмалармен жұмыс жасағанда, адами құндылықтарды құрметтеу кезінде бір-бірлеріне құрмет көрсету сияқты құндылықтарды тәрбиелейді. |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин
|
Миға шабуыл Бейнематериалмен жұмыс -Сіз бүгін талқылайтын мәселелер туралы қалай ойлайсыз, сабаққа арналған тақырыпты құрастыра аласыз ба? -«Неге адамадар соғысқысы келмейды» -Бұл фильмдерді көргеннен кейін не сезесіз? -Қазір қандай соғыстар жүріп жатыр? -Болашақта соғыстар бола ма? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Мәтінмен жұмыс Оқушылар ақпараттық кестеге қырғи қабақ соғыстың аяқталуына әкеліп соққан 1980-шы жылдардың оқиғаларын түсіндіреді. 1 тапсырма Ақпаратты кестеге жинақтау.
2-тапсырма GREАT кестесі Р. Рейген және М.С. Горбачев Рейкьявиктегі кездесу Ауғанстаннан әскерлерді шығарудың аралық және қысқа аралық зымырандарды жою туралы келісіме талдай жасау (РСМД). ежелгі тайпалар туралы деректердің маңыздылығына талдау жасайды
3 тапсырма Үш жақты түсіндірме күнделігі
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар 1985-1989 жылдардағы екінші қырғи-қабақ соғыстың оқиғаларын жазады
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Кері байланыс «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі. Мен бүгін білдім... Мен бүгін сезіндім... Мен келесі сабақта білгім келеді ...
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
|
|
|
|
Қысқа мерзімді жоспар
9– сынып, 1-тоқсан
№6-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Неліктен Біріккен Ұлттар Ұйымы Жалпыға бірдей адам құқығы Декларациясын жариялады?
Бөлім: |
Халықаралық ұйымдардың қалыптасуы |
|||||||||||||
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||
Сынып:9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Неліктен Біріккен Ұлттар Ұйымы Жалпыға бірдей адам құқығы Декларациясын жариялады? |
|||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.3.2 адам құқықтарын қорғау
идеяларының қазіргі халықаралық құқық қорғау ұйымдарының қызметіне
ықпалын сипаттау; |
|||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
-қазіргі қоғамдағы адам құқықтарын қорғау идеяларының әсерін сипаттау; -Еуропа мен Азияның жетекші елдеріндегі конституциялық-құқықтық идеологияның қалыптасу жолдарын түсіндіру (Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы, Еуропарламент, Гаагадағы Халықаралық сот) |
|||||||||||||
Бағалау критерийлері
|
|
|||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Адам құқықтары тұжырымдамасын талқылаңыз, содан кейін топтарда талқылау нәтижелерін негізгі адам құқықтарының тізімін (сөйлеу, тыңдау және жазу дағдылары) құру үшін пайдаланыңыз) Пәндік сөздік және терминология Мемлекеттен жоғары ұйымдар / органдар БҰҰ, Еуропалық Парламент, Конституция Адам құқықтары, идеология, қудалау, құлдық, босқындарды сотсыз-тергеусіз қамауға алу, іргелі, шабуыл. Соғыс қылмыстары, геноцид, адамзатқа қарсы қылмыс. |
|||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Патриотизмді, еңбек пен шығармашылыққа деген көзқарасты, ашықтық, ынтымақтастық, құрмет және азаматтық жауапкершілікті қалыптастыру |
|||||||||||||
Сабақтың барысы
|
||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин.
|
Ой шақыру -Біріккен Ұлттар Ұйымы Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясын неліктен шығарды? - оқушылардың зейінін шоғырландыру - оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтау / ОМ - оқушылардың сабақ соңында байқалатын "жақын даму аймағын" белгілеу 1. Сіз әрқайсыңыздың тамақ, үй, киімге, білім алуға құқығыңыз бар деп ойлайсыз ба? 2. Атом қаруы мен Холокостты пайдалану Адам құқықтары декларациясының жариялануына қаншалықты әсер етті деп ойлайсыз? Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарына жетелеу. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер |
||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Бейнеролик көрсету 1.Адам құқығы дегеніміз не? 2.Сіз қандай адам құқықтарын білесіз? 3.Сіз қанша адам құқығын білесіз? 4.Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы қашан қабылданды? 5. Сіз бұл фильмнің қай тұстарымен келісесіз және немен келіспейсіз? (К) Оқытудың алдыңғы жылдарында "құқық" ұғымымен қай сабақта танысқандарыңыз естеріңізде болса, мысалдар келтіріңіз. ВЕНН диаграммасы Адам құқықтары туралы декларациямен салыстырады және Декларация мен өздерінің тізімдері арасындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды талқылайды.
Адам құқықтары туралы декларациямен Адам құқықтары ұқсастығы
Мұғалім адамның негізгі құқықтары құқықтары туралы пікірталас өткізеді және бәрімен келісілген тізімді жасайды. IDEA әдісі бойынша БҰҰ Бас Ассамблеясының БҰҰ жалпы Декларациясын қабылдау себептерін анықтаңыз.
Интерпритация Екінші дүниежүзілік соғыстың қандай оқиғалары БҰҰ шешімдеріне әсер етті? Оқушылар өздерін зерттеуші журналистердің орнына қойып, Адам құқықтары туралы декларацияның әсері туралы газетке есеп жазады. Олар мәселенің бір немесе екі қырын талдап, соларға назар аударады. Есеп адам құқықтарының бұзылуын және адам құқықтары туралы декларацияның әсерін қамтуы керек. Қосымша тапсырма: Оқушылар газет есептерін бағалау критерийлерін жасайды: • Тиісті оқиғалардың таңдалуы • Адам құқықтарының дұрыс пайдаланылмауының түсіндірілуі
Адам құқықтары туралы декларацияның қаншалықты күшті әсер еткенінің талдануы. 4. Мәжбүрлі некеОйталқы Адамның негізгі құқықтарына қандай құқықтар жатады? Келісілген тізім жасаңыз. Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясының қандай баптары ҚР Конституциясының негізіне алынды? |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Оқушылар өз пікірлерінше адам құқықтарының тізімін жасайды. Дескрипторы |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Бейнеролик. Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясының пайда болуы https://www.youtube. com/watch?v=dhhr NwZpwYs
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
Адам құқығы дегеніміз не -оның ішінде қысқа фильм humanrights. com/#/home ҚБ парағы |
||||||||||
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Қорытынды: БҰҰ Адам құқықтары туралы жалпыға бірдей декларациясының маңызын айтаңыз Кері байланыс
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||
Үй тапсырмасы |
Таныстырылым тақырыптары: Оңтүстік Африкадағы апартеид АҚШ-тағы африкалық америкалықтардың азаматтық құқықтары Босқындар |
|
|
|
Қысқа мерзімді жоспар
9– сынып, 1-тоқсан
№7-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Соғыстан кейінгі уақыттағы еуропалық интеграцияның себептері қандай?
Бөлім: |
Халықаралық ұйымдардың қалыптасуы |
|||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||||||
Сынып:9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Соғыстан кейінгі уақыттағы еуропалық интеграцияның себептері қандай? |
|||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.3.2 адам құқықтарын қорғау
идеяларының қазіргі халықаралық құқық қорғау ұйымдарының қызметіне
ықпалын сипаттау; |
|||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
соғыстан кейінгі кезеңдегі еуропалық интеграцияның себептерін айқындау |
|||||||||||||||||
Бағалау критерийлері
|
Адам құқықтарын қорғаудағы қазіргі халықаралық құқық қорғау ұйымдары қызметінің тиімділігін айқындайды; Қырғи қабақ соғыс аяқталғаннан кейінгі әлемдегі бірігу және бөліну процестерін көрсете алады; |
|||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік сөздік және терминология: Еуропалық интеграция, ыдырау-бөліну, КБЕБ, Еуроатом, ЕО, Ортақ нарық, Еуропалық Одақ |
|||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Патриотизмді, еңбек пен шығармашылыққа деген көзқарасты, ашықтық, ынтымақтастық, құрмет және азаматтық жауапкершілікті қалыптастыру |
|||||||||||||||||
Сабақтың барысы
|
||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин.
|
Миға шабуыл Тапсырма: Тақтаға интеграция терминіне қатысты туындайтын ассоциация-сөздерді жазыңыздар. Оқушылар интеграция терминімен сөйлем құратуды ұсыныңыз Оқушылар өз ассоциациялары мен ұсыныстарын оқиды. Содан кейін жетелеуші сұрақтардың көмегімен сабақ тақырыбын, оқыту мақсатын және бағалау критерийлерін бірлесіп анықтайды. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер |
||||||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Мұғалім келесі сұрақ бойынша ойлануды ұсынады: Неліктен Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін Еуропаны біріктіру мәселесі туындады? Пікірталас нәтижесінде оқушылар соғыстан кейінгі еуропалық интеграцияның алғышарттары мен себептерін анықтайды. КБЕБ негізін қалаушылардың бірі Роберт Шуман тек интеграция ғана Еуропаны жаңа әскери қақтығыстан құтқара алады деп есептеді. Сонымен бірге КБЕБ шеңберіндегі ынтымақтастық барлық қатысушы елдерде өнеркәсіптің дамуына септігін тигізіп, олардың экономикалық теңесуіне ықпал етуі керек еді. Тапсырма: Ақпараттық парақты пайдалану 1 тапсырма Қырғи қабақ соғыс аяқталғаннан кейінгі интеграция процестерінің себептерін анықтайды
2 тапсырма Қырғи қабақ соғыс аяқталғаннан кейінгі әлемдегі бөліну процестерінің себептерін анықтайды
3 тапсырма Адам құқықтарын қорғаудағы қазіргі халықаралық құқық қорғау ұйымдары қызметінің тиімділігін айқындайды (интернет-ресурстарды пайдалану арқылы) 4 тапсырма Сөйлемдерді толықтырып жазыңдар: Соғыстан кейінгі кезеңдегі еуропалық интеграцияның себептері................ Еуропалық интеграцияның мақсаты…… Адам құқықтарын қорғаудағы қазіргі халықаралық құқық қорғау ұйымдары қызметі тиімді/ тиімді емес, өйткені ......... |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды.
Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескриптор: - Қырғи қабақ соғыс аяқталғаннан кейінгі интеграция процестерінің себептерін анықтайды; - әлемдегі бөліну процестерінің себептері ажыратады; - адам құқықтарын қорғаудағы қазіргі халықаралық құқық қорғау ұйымдары қызметінің тиімділігін айқындайды
Оқушылар сөйлемдерді толықтыра отырып,мәліметтер береді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін http://imc-i.ru/userfiles/ufiles/NS /pt01_Hapchaev.pdf
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар
Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||||||||
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин |
Кері байланыс «Жақсы сұрақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
|
|
|
|