ҚМЖ дүниетану пәнінен "Отбасындағы мерекелер" 1 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

ҚМЖ дүниетану пәнінен "Отбасындағы мерекелер" 1 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Отбасындағы мерекелер тақырыбындағы ҚМЖ оқушыларға отбасында ғана қандай мерекелерді тойлауға болатыны туралы біледі. Оқушылар бұл сабақта топпен жұмыс жасады. Олар ассоциация әдісін, ойлан-жұптас-бөліс әдісін пайдаланып, бірнеше ойындар ойнады. Бағалаудың да бірнеше түрін қолдана білді.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Дүниетану пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар

Ортақ тақырып: Менің отбасым және достарым

Бөлім: Мен және қоғам

Бөлімше: Мерекелер


Сынып: 1

Күні: 23.06.2017 ж.

Сабақтың тақырыбы: Отбасындағы мерекелер

Мектеп: №4 жалпы орта білім беретін мектеп

Мұғалімнің аты-жөні: Ахметкалиева

Мейрамкул Бакытбековна

Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты:

1.1.6.1 отбасылық мерекелердің бірін сипаттау

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: «Отбасы» туралы, отбасындағы мерекелер жайлы суреттеуді үйренеді;

Оқушылардың басым бөлігі: дағдылы және мереке күндерінің айырмашылығын түсіндіреді.

Кейбір оқушылар:отбасына ортақ мерекелер туралы біледі, олардың ерекшеліктерін айтады, мерекеге қажетті заттардың суретін салады.


Бағалау критерилері:

Отбасылық мерекелерді атайды.

Отбасындағы мерекелерді өткізу рәсімінәңгімелейді.


Сөздік қор:

отбасы – cемья – family

мереке-праздник-holiday

тойлау-праздновать- celebrate


Тілдік мақсаттар:

Үйіне, өз отбасына, өзінің қауымдастығына қатынасы

бойынша өз ойлары мен сезімдерін, уақыт өте келе отбасы мен қоғамдық өмір қалай дамығанын сипаттайды және

түсіндіреді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

-туған күн, фестивальдер мен мереке күндері;

-нысандар,естеліктер, фотосуреттер, портреттер;

-естеліктер, ойлар, бақытты сәттер, мерекелер;

-отбасындағы мереке

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Талқыланатын мәселелер:

- Отбасы деген не?

- Отбасында қандай мерекелер атап өтіледі?

- Отбасындағы қай мереке қатты әсер қалдырды,

сипатта?

Құндылықтарды дарыту:

Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім


Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы:

партада дұрыс отыру, құрал саймандарды дұрыс қолдану

Пәнаралық байланыстар:

Сауат ашу, математика, көркем еңбек, ағылшын тілі


АКТ қолдану дағдысы:

Видеожазба, суреттер, парақшалар, үлестірме қағаздар


Алдыңғы меңгерілген білім:

Отбасы туралы толық біледі




Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту. «Сөзді тап» ойыны.

(Ұ) Тақтаға мысалдар жазылған парақшалар ілінеді.

9 – 2 = 7 Е

3 + 2 = 5 Р

3 – 1 = 2 К

5 + 4 = 9 М

8 – 8= 0 Е

1 + 3 =4 Е

Оқушылар мысалдарды шешіп, шыққан сандарды кему ретімен жазып, жасырынған сөзді табады.

9 7 5 4 2 0

м е р е к е



Мысалдар жазылған үлестірме парақшалар рмеүұ парақшалар

Сабақтың ортасы:

«Ойлан-жұптас-бөліс»

(Т) Отбасылық қандай мерекелерді білесіңдер? «Ассосация» әдісі бойынша постерге жаз.


Бағалау:

Смайликтер арқылы жүргізіледі.


«Ойлан, тап!»

Шарты: Сурет бойынша әңгімелеу. Берілген суретте қандай мереке бейнеленгенін айту.

(Т) Суретте қандай мереке бейнеленген?

Отбасыңда бұл мереке қалай тойланады?

Топта талқыла.


Shape1 Shape2

(Ж) Апаңның туған күні туралы әңгімеле.


Бағалау:

«Бағдаршам» әдісімен жүргізіледі.


«Сөздер құра» ойыны.

(Т)Оқушыларды 2-3 топқа бөліп, әріптер жазылған кесте қағаздар таратамын. Әр топқа барлық үш тірек сөз беріледі. Оқушылар аталған әріптерден «отбасы», «мереке», «тойлау» сөздерін құрастыруы тиіс. Тапсырманы басқалардан жылдам орындаған және үш тілде барлық тірек сөздерді дұрыс құрастырған топ жеңімпаз болады.


Бағалау:

Смайликтер арқылы болады.


«Ойыңмен бөліс»

(Ж) Оқушылар Жаңа жыл мерекесі туралы әңгімелеп береді. Олар өз отбасында бұл мерекені қалай атап өтетіні туралы естеріне түсіріп айтады. Бұл мерекеде айтылатын тілектер, берілетін сыйлықтар, ең негізгісі шырша, Аяз Ата мен Ақшақар туралы айтады. Шыршаның суретін салады.


Бағалау:

«Басбармақ» әдісі бойынша

Постер









Суреттер




















Қима әріптер











Тірек суреттер, альбом, түрлі-түсті қарындаштар

Сабақтың соңы:

«Түймедақ» ойыны.

Түймедақтың ортасына «отбасы» сөзін жазып қойып, оқушылар әр жапыраққа осы сөзге қатысты сөздерді жазуы тиіс. «Отбасы» тақырыбында әңгіме жүргізеді.

Сұрақтар:

-Отбасының басқа адамдар тобынан айырмашылығы неде?

-Біздің сыныбымызды отбасы деп атауға болады ма?


Бағалау:

«Басбармақ» әдісі бойынша


Түймедақ гүлінің суреті, жапырақшалар










Саралау – оқушыларға

көбірек қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға

қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеружоспарыңыз?








Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасының сақталуы







Қабілетті жоғары оқушыларға өз отбасы туралы шағын таныстырылым жасауды ұсынамын. Онда отбасы мүшелерінің суреттерін орналастыруға болады. Оқушылар суретке өз шежіре ағашын сала алады. Оны бояйды.


Shape3


Оқушылар

отбасылық мерекелер туралы;

Жаңа Жыл мерекесі туралы білді;

Оқушылар

өз отбасы шежіресін жасауды

үйренді.


Бағалау «Бағдаршам» әдісімен,

Смайликтер арқылы, «Басбармақ» әдісі бойынша жүргізіледі.


Кері байланыс «Табыс ағашы» арқылы жүзеге асады.



сабақ жемісті болды


сабақ айтарлықтай жаман емес


сабақ онша болмады


Математика пәнімен «Сөзді тап» ойыны кезінде, 1-тапсырма «Ойлан-жұптас-бөліс», 2-тапсырма «Ойлан, тап!», 4-тапсырма «Ойыңмен бөліс», 5-тапсырма«Түймедақ» ойынытапсырмаларын орындау кезіндесауат ашу пәнімен, 3-тапсырма «Сөздер құра» ойынында а,ылшын тілі пәнімен және

саралау тапсырмасын орындау барысында көркем еңбекпен байланысады.


Сергіту жаттығуы.

Оқушыларорындайтын сергіту жаттығуы сабақ тақырыбымен байланысады.«Туған күн» әні ойнап тұрады, оқушылар әнді үнсіз отырып тыңдайды, ән біткен соң мазмұнында қандай мереке туралы айтылғанын баяндап береді.


Сабақ бойынша рефлексия:


1.Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған ба?

2.Оқушылар бүгін неүйренді?

3.Сабақтағы ахуалқандай болды?

4.Жоспарланғансаралаужақсыіскеастыма?

5.Уақытесебіненауытқуболдыма?


Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ мақсаты дұрыс қойылған;

2.Бүгінгі сабақта оқушылар алғашқы адамдар туралы үйренді;

3.Сабақтағы хал-ахуал жақсы болды;

4.Жоспарланған саралау жақсы іске асты;

5.Уақыт есебінен ауытқу болды;




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.12.2017
603
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі