Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
ҚМЖ Дұрыс тамақтану 7-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
САБАҚ: Қазақ тілі |
Мектеп №173 |
||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: С. Уркимбаева |
||||||||||||
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||
Бөлім атауы: |
Дұрыс тамақтану. Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар |
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Дұрыс тамақтанудың басы - тазалық. Бейнелеуіш сөздер |
||||||||||||
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ |
||||||||||||
Жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Ж2. Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, әңгіме құрастырып жазу. ӘТН4.2.Еліктеуіш сөздердің мән мәтіндегі қолданысын түсіну. (Бейнелеуіш сөздер) |
||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Тамақтану гигиенасы жайында ақпаратпен танысып, мәтіндегі негізгі ойды екі-үш сөйлемге сыйдырып айтады. Барлық оқушылар: Бейнелеуіш сөздердің ережесімен танысады. Мәтіннен бейнелеуіш сөздерді табады. Оқушылардың көбісі: Бейнелеуіш сөздер мен еліктеуіш сөздерді ажыратады. Кейбір оқушылар: Бейнелеуіш сөздерді сөйлеу кезінде қолданады. |
||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||
Дескриптор |
|
||||||||||||
Тілдік міндеттер |
Лексикалық минимум Дастархан тәрбиесі, дұрыс тамақтану, тазалық, денсаулық, салауаттылық т.б. Сөйлеу мәдениетін жетілдіру үшін қолдануға ұсынылған тілдік оралымдар Менің ойымша, біріншіден, сонымен қатар, қорытындылай келе т.б. |
||||||||||||
Құндылықтар |
Тазалығың жақсы болса, денің сау болады. Мұғалім оқушылардың өзара қарым-қатынас жасауына жағымды психологиялық ахуал орнатады. Сабақ барысында мұғалім кері байланыс беру арқылы оқушыларға қолдау көрсетеді. |
||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім |
Дастарқан тәрбиесі – дәм-тұз киесі. Еліктеуіш сөздер |
||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Биология, әдебиет |
||||||||||||
|
|||||||||||||
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||||||||||
Сабақтың басы 4 мин |
І. Ұйымдастыру 1.Оқушылармен сәлемдесу. 2.Оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалау. 3.Психологияық жағымды орта қалыптастыру мақсатында «Бүгін көңіл- күйлеріңіз қалай? деген сұрақты қоя отырып,оқушылардың көңіл-күйін анықтаймын. 1-4-ке дейін санатып, ұяшықты таңдау арқылы 4 топқа біріктіремін. І топ – Денсаулық ІІ топ – Тазалық ІІІ топ – Салауаттылық ІҮ топ - Әдептілік Үй тапсырмасы. «Микрофон» әдісі Сұрақ: Морфология нені зерттейді? Қазақ тілінде қанша сөз табы бар? Еліктеу сөздер дегеніміз не? Еліктеу сөздердің түрлерін ата? Еліктеуіш сөздер дегеніміз не? Еліктеу сөздері бар қандай мақал-мәтелдер білесің? «Жұлдызша» тарату арқылы бағалау |
|
|||||||||||
Сабақтың ортасы 2 мин 5 мин 2 мин 2 мин 2 мин 10 мин
5 мин
5 мин |
О й шақыру оқушыларға бірнеше сұрақтар ұсынылады. 1. Берілген суреттерге назар аудар? 2. Суреттерге қарап мысал келтіре аламыз ба? Балық су бетін шолп еткізді. Артымызға қарасақ қорбаң-қорбаң етіп аю да жетіп қалыпты. Е сік ашылғанда от жалп етіп сөніп қалды. Жаңа сабақ
Еліктеуіш сөздер Бейнелеуіш сөздер (есту арқылы) (көру арқылы) тарс-тұрс Жалт-жұлт гүрс, жарқ-жұрқ саңқ, ербең-ербең шарт-шұрт маң-маң быж, селк, дүрс т.б. кілт т.б. Бейнелеуіш сөздер - табиғаттағы заттардың қозғалысын, күйін көру арқылы сипаттайтын, бейнелейтін сөздер. Мысалы: Аттылар бұрылып келіп, дөңгелене отырған жиынға жапыр-жұпыр сәлем берісіп амандасып қалды. (М.Ә.) Кенеттен шыққан дауысқа Ботагөз «ә» деуге үлгермей, жүрісін кілт тоқтатып, жалт қарады (С.М.). Селк ете қалды кең далам, Селк ете қалды тау іші (Ж.Ж.). Бұл мысалдардағы жапыр-жұпыр сөзібірнеше адамның (аттылардың) бірінен соң бірі сақтамай-ақ тез-тез сәлем беруін, кілтсөзі бірден, тез тоқтатуды, жалт сөзі шапшаң бұрылып қарауды, селк сөзі бейғам даланың (тау ішінің) бірден шоши қозғалуын білдіріп тұр. Бейнелеуіш сөздер көмекші етістікпен (көбінесе ет көмекші етістігімен) тіркесіпжұмсалады. Мысалы: жалт ете түсті, жалт қарады, т.б. бейнелеуіш сөздер қайталанып, қосарланып, көмекші етістікпен тіркесіп жұмсалады. Мысалы: маң-маң басты, қызараң-қызараң етті, қиқаң-қиқаң етті, жалт-жұлт етті, т.б Оқылым тапсырмасы. 1-тапсырма. Мәтінді оқыңдар. Тыңдалым. Дұрыс тамақтанудың басы – тазалық ( Бейнежазба) Айтылым. Мәтін бойынша талқылау сұрақтары Иә, дұрыс Жоқ, дұрыс емес
Топтық жұмыс. «Ойлан, Жұптас, Талқыла!» әдісі арқылы топтық жұмыс беріледі. 1-топ. Мәтіндегі негізгі ойды екі-үш сөйлемге сыйдырып айтыңдар. 2 -топ. Мәтінде қарамен берілген сөз тіркестері білдіретін іс-қимылдардың дыбыстық ерекшелігін ескере отырып, сәйкес еліктеуіш сөздерді табыңдар. 3-топ. 3-тапсырма. Еліктеуіш сөздер мен бейнелеуіш сөздерді бөліп жазыңдар. 3-тапсырма. Еліктеуіш және бейнелеуіш сөздердің қандай жұрнақтар арқылы жасалып тұрғанын анықтаңдар. 4-топ. Сөйлемге морфологиялық талдау жасаңдар. Ұ рпақтарына таза бастау, бұлақ сулары мен құдық суларын пайдалануды үйретіп, лас, жарамсыз суларды пайдалануға қатаң тыйым салған. «Үш бірдей шапалақ» әдісімен бағалау Жұптық жұмыс және тақтамен жұмыс. 4 -тапсырма. Үндестік заңы тақырыбын еске түсіре отырып, төмендегі еліктеу сөздердің жіңішке нұсқаларын тауып жазыңдар. «Басбармақпен» бағалау Жеке жұмыс. 5-тапсырма. Суреттерге қарай отырып қай жануарға қандай іс-әрекет келеді, соған сәйкестендіріп мәтін құраңдар.
« Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен бағалау Сабақты бекіту. «Сұрақты тап...» әдісі
|
|
|||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин
1 мин
|
Үйге тапсырма Дұрыс тамақтанудың басы – тазалық 3-тапсырма. Еліктеуіш және бейнелеуіш сөздердің қандай жұрнақтар арқылы жасалып тұрғанын анықтаңдар. Кері байланыс «Жетістік ағашы» кері байланыс береді |
|
|||||||||||
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен
байланыс |
|||||||||||
Берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау, берілетін уақыт, қолданатын дерек көздеріне байланысты бөліп оқыту. Топта бірлесіп оқыту. |
Тапсырмалардың өзара байланысты болуына баса назар аударылады. |
Пәнаралық байланыс – Биология, әдебиет Дұрыс тамақтанудың басы – тазалық Мұғалім оқушылардың өзара қарым-қатынас жаусауына жағымды психолгиялық ахуал орнатады. Сабақ барысында мұғалім кері байланыс беру арқылы оқушыларға қолдау көрсетеді Интерактивті тақта сабақ материалдарын демонстрациялау мақсатында қолданылады |
|||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||
Сабақтың оқу мақсаттары жүзеге асты. Оқушылар белсенділік танытты. Оқу атмосферасы жағымды болды. Саралау принциптері жүзеге асты. Келесі сабақта оқушылар теориялық білімін тәжірибеде сынайды, мақала жазып үйренеді. |