Материалдар / ҚМЖ физика 9-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

ҚМЖ физика 9-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Блокка бекітілген денелердің қозғалысы.Көлбеу жазықтықтағы денелердің қозғалысы есеп шығару. Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Желтоқсан 2022
633
9 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тексерілді О.І.М: Турсунбаева Гульмира Слямбаевна


Сабақ жоспары

Мұғалімнің аты-жөні: Табыс Тілеубек

Мектеп: «Оралхан Бөкей атындағы №44 лейцейі» КММ

Пәні: Физика

Сынып: 9 «В..Ж»

Күні: 13,12,2022ж.


Тарау немесе бөлім атауы:

9.2.2.15 – Көлбеу жазықтықтағы және Блокка бекітілген денелердің қозғалысы. Есептер шығару.

Сабақтың тақырыбы:

Блокка бекітілген денелердің қозғалысы. Есептер шығару..

Оқу мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Көлбеу жазықтық және Блок ұғымын біледі, формуласын жаза алады

Оқушылар Әр түрлі блоктарға есептеулер жүргізу арқылы анықтауды біледі

Кейбір оқушылар істей алады: блок формуласымен есептеулер жүргізе отырып, талдау жүргізеді


Бағалау критериі:

Блок анықтамасын біледі және блок формуласын пайдаланып есептеу жүргізе алады

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

8 минут


Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

«Жылы-лебіз» тренингі арқылы психологиялық ахуал туғызу. «Бағдаршам» әдісі арқылы топқа бөлу

Үй тапсырмасын тексеру:

. (Адасқан сөздер)

1. Дененің механикалық энергиясы деп қандай энергияны айтады?

2. Механикалық энергияның сақталу заңын қалай тұжырымдайды?

3. Иіндік деген не?

4. Күш иіні дегеніміз не?

5. Күш моменті деген не?




Сабақ мақсатымен танысады.










Сұрақтарға жауап береді

Мысалдар келтіреді.

















8 мин

негізгі бөлім

Блок дегеніміз-өз осінің төңірегінен айнала қозғала алатын, шетінде науасы бар доңғалақ тегершік.

Жүк көтергенде айналу осі не жоғары, не төмен қозғалмайтын блок жылжымайтын блок деп аталады (а-сурет).

Жылжымайтын блокты теңиінді иіндік деп қарастыруға болады (ә-сурет).

Жүкпен бірге блоктың айналу осі де көтеріліп немесе төмен түсіп отырса, ондай блок жылжымалы блок деп аталады (б-сурет).

В-суретте жылжымалы блок иіндік ретінде көрсетілген. Мұндағы 0-иіндіктің тіреу нүктесі, Р-ауырлық күшінің иіні –АО, Ғ жұмыс істейтін күштің иіні-ВО.

ВО иіні АО иінінен 2 есе артық болғандықтан Ғ күші Р күшінен 2 есе кем. Күш моменттерінің тепе-теңдік шарты бойынша   Бұдан:   яғни   Күштен ұту үшін жылжымалы және жылжымайтын блоктарды бірге пайдаланады (г-сурет).







Тақтадан толық талдау жасайды. Қайталайды. Дәптерге жазады.





Тақта




Интернет ресурс тары

10 мин

Тапсырмалар.

Иіндік (рычаг) тепе – теңдікте болуы үшін А нүктесіне қандай күш түсіру керек?

Берілгені: формула: шешуі:

l1=4cм=0,04м F1 l1= F2 l2 F2=4H*

l2=0,01м 

F1=4H   Жауабы: Ғ2=1Н

F2-?

.

Есепті формула ережесін қолданып шығарады.


Дескриптор:

  1. формула ережесін қолданып, есептейді.


Таратпа қағаз

14

Жеке жұмыс

Сапалық есептер

Иіндіктің иіндерінің қатынасы 10:1. Оның ұзын иініне әсер ететін күш 150Н- ға тең болса, онымен ауыр жәшікті 12 см биіктікке көтергенде қанша жұмыс істеледі?

Берілгені: формула: шешуі:

   ll2

Ғ1=150Н 

һ=12 см =0,12м 

FF2

А - ?   A=150H *0,12м*10м=180Дж

Білім алушылар есеп тапсырмасын орындайды

Дескриптор:

  1. Бөлімдері ережесін қолданып, есептейді.



5 минут








Қорытынды. (Формативті бағалау)

оқушы сабақ бойынша алдымен жағымды түсініктеме беріп, кейін құрылымды сын айтып, соңынан тағы да жағымды пікір білдіреді.

Үйге тапсырма.Кітап жаттығулары..

Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау



Тақырыпты меңгергенін анықтау




Кері байланыс






Презента ция




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!