Материалдар / ҚМЖ Химиялық элементтердің периодтық жүйесі.7 сынып

ҚМЖ Химиялық элементтердің периодтық жүйесі.7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар.Химиялық элементтердің периодтық жүйесі тақырыбына арналған сабақ жоспарын ұсынғалы отырмын.Сабақ жоспары жаңартылған білім бағдарламасына сәйкес құрастырылған.сабақ жоспарын жаңа сабак кезінде қолдануға болады.Тиімді әрә ыңғайлы деп ойлаймын.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
4759
56 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

7.3 В Химиялық элементтердің периодтық кестесі

Мектеп:Бөгенбай батыр атындағы спортта дарынды балаларға арналған облыстық мектеп интернаты

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Утегенова Д.О.

Сынып:. 7 А

Қатысқандар саны:қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы: Периодтық жүйенің құрылымы

Оқу мақсаты

7.2.1.2 Периодтық жүйенің құрылымын білу және сипаттау.топтар мен периодтар

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар білу керек:

  • Периодтық жүйенің заманауи құрылымын білу ,топтар мен периодтарды ажырата алу

Көптеген оқушылар білу керек:

  • периодтық жүйедегі негізгі және қосымша топшаларды талқылау

Кейбір оқушылар білу керек:

  • периодтық жүйедегі кез келген элементті орны бойынша анықтай алу

Бағалау критерийі

Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:

  • Периодтық жүйенің заманауи құрылымын біледі ,топтар мен периодтарды ажыратады

  • периодтық жүйедегі негізгі және қосымша топшаларды талқылайды

  • периодтық жүйедегі кез келген элементті орны бойынша анықтайды

Тілдік мақсаттар

Периодтық жүйенің құрылымы бойынша сұрақтарға жауап бере алады

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Реттік номер,период,топ, топша

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Периодтық жүйедегі химиялық элементтерді қалай бөлуге болады?

Металдар/ Бұл...

Бұл ...болуы керек, (себебі)олар электр тогын өткізбейді..

Оқу дaғдыларының деңгейі

Білу және түсіну

Құндылықтaр

Топ жұмысы – ұйымшылдық жұптық істің нәтижесіне жaуaпкершілік; жеке жұмыс орындaу кезінде өзіне деген сенімділік

Пәнарaлық бaйланыс

Жаратылыстану

Aлдыңғы білім


Химия 7 сынып. 7.2.А Химиялық элементтердің жіктелуі


Сабақ барысы

Сабақтың басы

Ұйымдaстыру кезеңі (1 мин)

Сәлемедесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару

Үй тапсырмaсын тексеру(5 мин)


Мұғалімнің /оқушының іс-әрекеттері

Бағалау

Ресурстар

Мұғалім оқушыларға

1 « Доп лақтыру» әдісі арқылы өткен сабаққа .қажетті түсініктерді жaдыларында жаңғыртуға байланысты сұрақтарын қояды, оқушылар жaуап береді және кейбір сұрақтың жауабын тақтаға жазып көрсетеді

1.Периодтық жүйедегі элементтерді қалай жіктейміз

2.Триaдалар дегеніміз не оны кім ұсынды?

3.Келесі триaдалар ішіндегі ортаңғы элементтің атомдық массасын есепте:Be-Mg-Ca

4.Мыс пен бромның физикалық қасиетін сипатта және қасиеттерін салыстыр?

5.Дж.А.Ньюлендс ашқан заңдылық қалай аталады?

6.Д.И.Менделеев химиялық элементтерді жіктеуде нені негізге алды?

7.Д.И.Менделеевтің периодтық заңының анықтамасы қалай


Мұғалімнің бағалауы мадақтау арқылы жүргізіледі.

Жарайсың!

Тамаша!

Супер!

Интерактивті тақта

Тақта
















Топтарға бөлу

(2 мин)

Мұғалім оқушыларды үш топқа бөледі. түрлі түсті кaрточкалар пайдалынады.Металдар ,бейметалдар гaлогендер




Жаңа білімді меңгерту

(20 мин)






































































Сергіту сәті

(2 мин)

2.«Сөзді тап» әдісі.Жаңа сабақты ашу мақсатында қолдандым,нәтижесінде тілдік мақсаттар ашылып,сабаққа қатысты терминдік сөздер шығады.Қобдшаға тақырыпқа қатысты түйінді сөздер жазылған қағаз қиындылары салынады.Бір оқушы қобдишадан қиынды қағазды алып, 1 минутта ондағы сөздің өзін атамай сипаттап түсіндіруі керек. Сөзді тапқан оқушы келесі сөзді алып түсіндіруді жалғастырады.

Период,топ, реттік номер,топша


3. «Химиялық диктант»әдісі жүргізіледі.

Келесі сөйлемдерді дәптерге жазып толықтырыңдар.Оқушылар (жеке жұмыс) орындайды.

Элементтердің көлденең қaтарлaры------------ деп аталады.Тік қатaрлар------------ деп аталады. Химиялық элементтің төменгі сол жaгындa------------ орналасқан,ал жоғары сол жaғындa -----------------

Орналасқан.Элементтердің көпшілігі


Периодтық кестенің құрылу принципін анықтайды

Периодтарды анықтайды

Топтарды анықтайды

Реттік номер ді анықтайды

металдарды анықтайды.

« Серпілген сауал» әдісі Жаңа тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін сыныптағы оқушылардың арасында бірінен-біріне сұрақтарды қояды мысалы

а) ең жеңіл металды ата

ә) реттік номері 8ге тең элементті жазып корсет

б)2- периодтын металдарын ата

в) 4периодтын В тобының элементтерін ата

г)атомдық массасы 56 ға тең элементті ата

д)3 период 2 топтың негізгі топшасында орналасқан элементті тап

е)ІІ А топтын негізгі топша элементтерін ата

ж)VІІ топтың В топша элементтерін ата

г)ІІІ топтын А элементтерін ата

(ЖЖ)

«Кім жылдам» әдісі оқушыларды шапшандыққа үйретеді.Сөзжұмбақ шешу


м













е













н








д










Е








Л














е
















е












в










1.Периодтық жүйедегі көп кездесетін элементтер.(метал)

2.Ауа құрамындағы болатын зат.(оттегі)

3.VІІ топта орналасқан метал. марганец

4.Медицинада қолданылатын зат. йод

5.Инертті газ.неон

6.Жұмсақ метал. литий

7.4 топта 2 периодта орналасқан элемент.көміртек.

8.Элементтердің көлденең орналасқан катары.Период

9.Балқу температурасы жоғары болатын метал.Вольфрам

Көңілді гимнастика Музыка ырғағына байланысты қозғалады

Дұрыс жауабы арқылы, бірін бірі бағалайды










Критериалды бағалау жүргізіледі.



















Геометриялық фигуралар арқылы бағаланады.












Периодтық кесте

Сабақты бекіту

«Ойлан- жұптас- бөліс»әдісі . Берілген тапсырманы әр

оқушы жеке жұмыс жасауға сосын ойын бөлісіп,

топтық талқылауға ұласады.

Тапсырма. Мына элементтердің периодтық

жүйедегі орнын ,атом ядро зарядын.сутекті оттекті

қосылыстарын топшаларын анықтайды

натрий, мыс. алтын бром,

Бағалау критерий

Дескриптор


Периодтық жүйедегі элементтердің орнын анықтайды

Элементтің атом зарядын анықтайды

Оттекті қосылыстарын анықтайды

Топшаларды анықтайды




Критериалды бағалау арқылы жүргізіледі


Сабақтың соңы

Рефлексия

(2 мин)

  1. Мен бүгін барлығын түсіндім.

  2. Мен бүгінгі сабақты енді түсініп келемін

  3. Мен бүгінгі сабақты түсінбедім


Үйге тапсырма.

Бас бармақ тәсілі арқылы бағаланады.





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ