Материалдар / ҚМЖ Күкірт қышқылы және оның тұздары

ҚМЖ Күкірт қышқылы және оның тұздары

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдер үшін
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар бөлімі:

9.3А Күкірт қосылыстары

Мектеп: № 43 Жалпы орта білім беретін мектеп

Күні:

Мұғалім: Валиева Аинара Тимурқызы

Сынып: 9

Қатысқандар:


Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

Күкірт қышқылы ерітіндісінің және оның тұздары

Сабаққа негізделген оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.1.14 – күкірт қышқылы ерітіндісінің және оның тұздарының физикалық, химиялық қасиеттерін зерттеу


Сабақ мақсаттары:

  • Күкірт қышқылы мен оның тұздарын сапалық реакция көмегімен анықтау;

  • Күкіртті қышқыл мен күкірт қышқылы тұздарын сапалық реакция көмегі арқылы ажырату;

  • Практикалық жұмыс дағдыларын жетік меңгереді, түзілген тұнбалардың физикалық сипаттамаларын зерттейді.


Бағалау критерийлері:




  • Күкірт қышқылы ерітіндісінің қасиеттерін айтады

  • Күкірт қышқыл тұздарының қасиеттерін түсіндіреді


Тілдік мақсаттар




Тілдік дағдылар: Сульфаттар, мыс купоросы, темір купоросы, ағылшын тұзы


Талқылауға арналған сұрақтар: сульфаттарының қасиеттері


Құндылықтарды дарыту

Өзін-өзі жетілдіру мен дамыту қажеттілігі, ұйымшылдық


Пәнаралық байланыстар

Физика, математика, география

АКТ қолдану дағдылары

Электронды тақта, презентация, бейнебаян

Көрнекілік

Д.И.Менделеев периодтық жүйе, күкірт қышқылының молекулалық моделі,

Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім

8.4А Қышқылдар, 9.3А Күкірттің қосылыстары

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин
















Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Сергіту жаттығуы. Сабақтың тақырыбы мен қол жеткізілетін мақсаттар таныстырылады.

Үй тапсырмасын тексеру. «Миға шабуыл» әдісімен өткен тақырыпты еске түсіру.

1. Күкірттің қандай аллотропиялық түрөзгерісін білесіздер?

2. Күкірттің физикалық қасиеті?

3. Күкірттің химиялық қасиеті?



Сәйкестендіру тапсырмасы

Күкірт қосылыстары мен атауын сәйкестендіріңіз:





Қосылыстар формуласы

Қосылыстар атауы

1. SO2

1. Күкірт (VI) оксиді

2. SO3

2. Күкірт сутек

3. H2S

3. Күкірт (IV) оксиді

























Интербелсенді тақта

Сабақтың ортасы





























Жаңа тақырып Ой-қозғау.

Бір кездерде химия патшалығында Су ханшайымы мен күкірт алты валентті ханзада отбасында жас сәби дүниеге келіпті. Барлығы куанып, көптен бері өзінің артынан мұрагер болып қалатын ұлды асыға күтіп жүрді. Медбике келіп ұл деп көк лентаны таққанда бірден қызарып кетті. Яғни дүниеге ұл бала емес қыз бала келгенін белгілі болады. Қыздың атын Қышқыл деп қойыпты, әкесінің аты Күкірт екен. Сонда балалар қалай ойлайсыңдар Қыздың тегі қалай болады екен? Күкірт қышқылы..



Сонымен тақырыбымыз «Күкірт қышқылы және оның тұздары».



Физикалық қасиеттері: Оқулықтан оқу арқылы түсінгендерін стикерге жазу арқылы, плакатқа жапсыру





Химиялық

қасиеттері




Дәптерлеріне сипаттап жазу. Сұйылтылған күкірт қышқылы қышқылдарға тән барлық қасиеттерді көрсетеді. Ол индикаторлардың түсін өзгертеді. Белсенділік қатарындағы сутекке дейінгі металдармен әрекеттескенде сутек бөлінеді:

Zn + H2SO4(сұйылт) = ZnSO4 + H2


Металл оксидтерімен әрекеттеседі:

MgO + H2SO4(сұйылт) = MgSO4 + H2


Негіздермен әрекеттеседі:

2 KOH + H2SO4(сұйылт) = K2SO4 + 2 H2O


Әлсіз қышқылдардың тұздарымен әрекеттеседі:

Na2CO3 + H2SO4(сұйылт) = Na2SO4 + H2O + CO2


(Тәжірибе жасау)Тәжірибе нәтижесін талқылау және тақтаға реакция теңдеулерін жазу.

Күкірт қышқылын алу.

Күкірт қышқылдарының тұздары.

Қөп қолданылатын тұздар: натрий сульфатының кристалгидраты Na2SO4* 10H20, оның минералын мирабилит деп атайды. Ол тұз мединицада дәрі ретінде «глаубер тұзы» деген атаумен қолданылады. Тотияйын, яғни мыс кристалгидраты CuSO4 * 5H2O жасанды жібек, талшық алуға, өсімдік зиянкестерімен күресуге қажет.


Күкірт қышқылын алудың өндірістік әдісі мен лабораторияда алу жағдайлары видео-роликте көрсетіледі.

Оқушылар дәптерлеріне реакция теңдеулерін жазып отырады.

Видео-роликке сәйкес оқушылардың тыңдалым дағдыларын қалыптастыру мақсатында төмендегідей тапсырма беріледі. бағалайды.

1-тапсырма



2-тапсырма



Дескрипция

Күкірт қышқылын алу реакцияларын өнеркәсіптік дайындалу реті бойынша жоғарыдан төмен қарай орналастыру

1 балл

Дұрыс тұжырымдарды көрсет

1 балл


Қолданылу. Оқулықпен жұмыс, презентация арқылы ауызша орналастыру


Есеп шығару: 1-2

  1. Массасы 12,8 г мыс күкірт қышқылының артық мөлшерімен әрекеттескенде түзілген күкіртті газдың көлемін (қ.ж.) есептеңдер. Жауабы: 4,48 л.

  2. Реакция толық жүру үшін массасы 500 г массалық үлесі 20%-дық күкірт қышқылының ерітіндісіне қанша магний оксидін қосу қажет? Жауабы: m(MgO) =40,8 г.

Презентация












Плакат, стикер













Тұрғы, сынауық, күкірт қышқылы, мырыш










Презентация, bilimland сайтынан бейнеролик










Интербелсенді тақта, үлестірме қағаз



























Презентация





Оқулық,

тақырып соңындағы тапсырмалар

Сабақтың соңы

38-40 мин







Сабақты қорытындылау. Рефлексия

Бүгінгі сабақтың сіздер үшін маңыздылығын бағалаңыз!

1. Сабақ сіздерге түсінікті болдыма а) иә; б) жоқ.

2. Сабақтың қай кезеңі сізге қызықты өтті: а) бағалау кезеңі; б) тапсырмалардың деңгейі;

3. Бүгінгі сабақта мақсатқа қол жеткіздім деп ойлайсыз ба: а) иә; б) жоқ; в) жартылай

Үй жұмысы: Күкірт қышқылы өндірісінің пайдасы мен зияны жөнінде эссе жазу


Қосымша ақпарат

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау тапсырмалары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?










Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды? ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1.

2

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1.

2.

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері, қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

1.

2




















ЖИ арқылы жасау
12 Мамыр 2020
5910
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі