Қысқа мерзімді жоспар
-
Бөлімі: Кестеден тыс көбейту және бөлу
85-сабақ. Тақырыбы:Көбейтудің үлестірімділік қасиеті
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып:
Қатысқандар саны:
Қатыспаған оқушылар:
Оқу мақсаты:
3.1.2.3 көбейтудің үлестірімділік, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану.
3.2.1.3 - көбейтудің үлестірімділік және терімділік қасиеттерін әріптік теңдік түрінде: (ab)c=a(bc); a(b+c)=ab+ac;
a(b–c)=ab–ac көрсету және қолдану.Сабақтың
мақсаты:
Оқушылардың барлығы :
Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолданғанда әр қосылғышты санға көбейтіп, шыққан нәтижелерін қосу керектігін түсінеді.
Оқушылардың көпшілігі:
Оқушылардың көпшілігі көбейтудің үлестірімділік қасиетін есептер шығаруда қолданады.
Оқушылардың кейбірі:
Өрнектердің мәндерін әртүрлі тәсілмен таба алады.
Бағалау критерийлері
Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолдану жолын
түсіндіре алады.
Ғылыми тіл
Пәндік лексика және терминология:
Түйін сөздер мен сөз тіркестері: көбейту, көбейтінділердің
қосындысы, көбейтудің үлестірімділік қасиеті.
Диалог пен жазу үшін пайдаланылатын сұрақтар:
Талқылауға арналған сұрақтар:
Есептеудің бірінші тәсілі үшін қандай сандық өрнек құруға болады?
Есептеудің екінші тәсілі үшін қандай сандық өрнек құруға болады?
Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қалай түсіндіресің?
Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолданып, фигураның
периметрін қалай табуға болады?
Көбейтудің үлестірімділік қасиетін есептер шығаруда қолдана
аламыз ба?
Құндылықтар
Оқушының бойында өнерге деген құрметті қалыптастыру.
Пәнаралық байланыс
Музыка
АКТ қолдану дағдылары
Интербелсенді тақта
Алдыңғы меңгерілген білім
Қосындыны санға көбейту
Сабақ барысы
Жоспарланған уақыт
Оқушылардың жоспарланған іс-әрекеті
Ресурстар
Сабақтың басы
(Ұ) Белсендіру. Сабақ балаларға «сан тізбегін тап» тапсырмасын орындатудан басталады. Тапсырма балалардың көбейту және бөлу дағдыларының дамуына бағытталған. Жауаптарын параққа жазады, дұрыстығын тақтамен салыстыра тексереді. Смайликтермен бағалау жүргізу.
Ұ.Ж. «есепті шығар» Оқушыларға ұжымдық талдау нәтижесінде өрнек құруды тапсыру, бұл есептің шешімі болады, тағы қандай тәсіл арқылы есеп шешімін табуға болатындығын сұрау.
Асел 1 сағатта 6 жәшік құлпынай терді, ал құрбысы 4 жәшік терді.Екеуі 7 сағатта неше жәшік құлпынай тереді. Амалды 2 әдіспен орындаңдар.
1-әдіс: (6+4)*7=6*7+4*7=42+28=70
2-тәсіл: 6*7+4*7=42+28=70
Сандарды айнымалымен ауыстырыңдар (a+b)∙c=a∙c+b∙c. Бұл көбейтудің үлестірімділік қасиетінің формуласы.
Ж.Ж. Кім дұрыс есептеді? Ереженің мазмұнын түсіну деңгейін анықтау мақсатында оқушылар тапсырманы жұпта орындайды, сонымен көбейтудің ұсынылған тәсілдерін түсіндіру қажет.
Қорытынды жасау.

( 5 + 4 ) ∙ 3 және 5 ∙ 3 + 4 ∙ 3

Қ
анша
ән? «Көктем» балалар хоры бір
концертте 32 ән орындайды. оның ішінде 4 әнді хор жеке дауыстағы
әншімен бірге орындайды. Хор 5 концертте жеке дауыстағы әншісіз
неше ән орындайды? Оқушылар ұжымдық талдаудың нәтижесінде өрнек
құруды ұсыныңыз. Айырманы санға қалай көбейтуге болатынын сұраңыз.
Оқулықтағы ережені оқыңыз. (a-b)∙c=a∙ c – b
∙c
Дәптер, А3 форматты қағаз, сан тізбегі жазылған парақшалар
4 слайд


5 слайд


6 слайд
7 слайд
8 слайд

Сабақтың ортасы
Ж. Ж. Қарапайым түрге
келтір және есепте. Тапсырманы нұсқа бойынша
орындауға болады. Өзара тексеру үшін ауыстырады. Жұмыстың орындалу
барысын бақылаңыз және қиындыққа кездескен оқушыларға қолдау
көрсетіңіз. Саралау мақсатында а) тапсырманың үшінші бағанын және
ә) тапсырманың екінші бағанын тапсырманы қиналмай орындаған
оқушыларға беріңіз. б) тапсырмасы әріпті өрнектің мәнін табу туралы
білімді жандандыруға мүмкіндік береді. Жауаптарды бақылау парағына
белгілеп отыру.1. Тиімді тәсілмен есепте:
(48+22)*3 100*3+200*3 (300+20+10)*6
(9+3)*50 27*8+23*8 (100+90+9)*2
2. Өрнекті қарапайым түрге келтір:
14*х+16*х 215*с-102*с+62*с
28*а-12*а 54*в+232*в+45*в-514*в
Өрнектің мәнін тап, егер:
х=8, а=5, с=2, в=3
Ж.Ж. « Жаңылыспа тап» Ойынды жұпта ойнатыңыз. Бұл ойын оқушылардың көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолдану дағдысын бекітуге көмектеседі.
1.Бірінші ойыншы өрнекте көрсетілгендей сан жазылған кеспеқағаздарды ретімен қойып шығады.
2.Екінші ойыншы амалдар мен жақшаны теңдік дұрыс болатындай етіп қойып шығады. Ойын осылайша жалғасады.

50
*
+
35
4
э
Жауап парағы, оқулық
С
андар жазылған
кеспеқағаздар
9 слайд
Сабақтың соңы
Ұ.Ж. «Ойлан, тап » Тапсырма математикалық ойлауды дамыту мен көбейтудің заңдылықтарын қолдануға бағытталған.
Аулада марғау мен тауық балалапандары жүр. Олардың барлығының басы 14, аяқтарының саны 38. Марғау қанша, тауық балапандары қанша?
14*2=28 (барлық аяқтар саны егер барлығы екі аяқтылар болса)
38-28=10 (төрт аяқтылар саны)
10:2=5 (марғаулар саны)
14-5=9 (балалпандар саны)
Қалыптастырушы бағалау . Тиімді тәсілмен есепте.
(60+40)∙ 7 245∙ 3 + 55∙ 3
(57+83) ∙ 2 114 ∙ 4 +86∙ 4
(67- 4)∙ 4 53∙ 3 - 23∙ 3
К
ері
байланыс.
ю
Дәптер

10 слайд
Бағалау парағы
11 слайд
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қмж математика 3 сынып
Қмж математика 3 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
-
Бөлімі: Кестеден тыс көбейту және бөлу
85-сабақ. Тақырыбы:Көбейтудің үлестірімділік қасиеті
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып:
Қатысқандар саны:
Қатыспаған оқушылар:
Оқу мақсаты:
3.1.2.3 көбейтудің үлестірімділік, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану.
3.2.1.3 - көбейтудің үлестірімділік және терімділік қасиеттерін әріптік теңдік түрінде: (ab)c=a(bc); a(b+c)=ab+ac;
a(b–c)=ab–ac көрсету және қолдану.Сабақтың
мақсаты:
Оқушылардың барлығы :
Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолданғанда әр қосылғышты санға көбейтіп, шыққан нәтижелерін қосу керектігін түсінеді.
Оқушылардың көпшілігі:
Оқушылардың көпшілігі көбейтудің үлестірімділік қасиетін есептер шығаруда қолданады.
Оқушылардың кейбірі:
Өрнектердің мәндерін әртүрлі тәсілмен таба алады.
Бағалау критерийлері
Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолдану жолын
түсіндіре алады.
Ғылыми тіл
Пәндік лексика және терминология:
Түйін сөздер мен сөз тіркестері: көбейту, көбейтінділердің
қосындысы, көбейтудің үлестірімділік қасиеті.
Диалог пен жазу үшін пайдаланылатын сұрақтар:
Талқылауға арналған сұрақтар:
Есептеудің бірінші тәсілі үшін қандай сандық өрнек құруға болады?
Есептеудің екінші тәсілі үшін қандай сандық өрнек құруға болады?
Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қалай түсіндіресің?
Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолданып, фигураның
периметрін қалай табуға болады?
Көбейтудің үлестірімділік қасиетін есептер шығаруда қолдана
аламыз ба?
Құндылықтар
Оқушының бойында өнерге деген құрметті қалыптастыру.
Пәнаралық байланыс
Музыка
АКТ қолдану дағдылары
Интербелсенді тақта
Алдыңғы меңгерілген білім
Қосындыны санға көбейту
Сабақ барысы
Жоспарланған уақыт
Оқушылардың жоспарланған іс-әрекеті
Ресурстар
Сабақтың басы
(Ұ) Белсендіру. Сабақ балаларға «сан тізбегін тап» тапсырмасын орындатудан басталады. Тапсырма балалардың көбейту және бөлу дағдыларының дамуына бағытталған. Жауаптарын параққа жазады, дұрыстығын тақтамен салыстыра тексереді. Смайликтермен бағалау жүргізу.
Ұ.Ж. «есепті шығар» Оқушыларға ұжымдық талдау нәтижесінде өрнек құруды тапсыру, бұл есептің шешімі болады, тағы қандай тәсіл арқылы есеп шешімін табуға болатындығын сұрау.
Асел 1 сағатта 6 жәшік құлпынай терді, ал құрбысы 4 жәшік терді.Екеуі 7 сағатта неше жәшік құлпынай тереді. Амалды 2 әдіспен орындаңдар.
1-әдіс: (6+4)*7=6*7+4*7=42+28=70
2-тәсіл: 6*7+4*7=42+28=70
Сандарды айнымалымен ауыстырыңдар (a+b)∙c=a∙c+b∙c. Бұл көбейтудің үлестірімділік қасиетінің формуласы.
Ж.Ж. Кім дұрыс есептеді? Ереженің мазмұнын түсіну деңгейін анықтау мақсатында оқушылар тапсырманы жұпта орындайды, сонымен көбейтудің ұсынылған тәсілдерін түсіндіру қажет.
Қорытынды жасау.

( 5 + 4 ) ∙ 3 және 5 ∙ 3 + 4 ∙ 3

Қ
анша
ән? «Көктем» балалар хоры бір
концертте 32 ән орындайды. оның ішінде 4 әнді хор жеке дауыстағы
әншімен бірге орындайды. Хор 5 концертте жеке дауыстағы әншісіз
неше ән орындайды? Оқушылар ұжымдық талдаудың нәтижесінде өрнек
құруды ұсыныңыз. Айырманы санға қалай көбейтуге болатынын сұраңыз.
Оқулықтағы ережені оқыңыз. (a-b)∙c=a∙ c – b
∙c
Дәптер, А3 форматты қағаз, сан тізбегі жазылған парақшалар
4 слайд


5 слайд


6 слайд
7 слайд
8 слайд

Сабақтың ортасы
Ж. Ж. Қарапайым түрге
келтір және есепте. Тапсырманы нұсқа бойынша
орындауға болады. Өзара тексеру үшін ауыстырады. Жұмыстың орындалу
барысын бақылаңыз және қиындыққа кездескен оқушыларға қолдау
көрсетіңіз. Саралау мақсатында а) тапсырманың үшінші бағанын және
ә) тапсырманың екінші бағанын тапсырманы қиналмай орындаған
оқушыларға беріңіз. б) тапсырмасы әріпті өрнектің мәнін табу туралы
білімді жандандыруға мүмкіндік береді. Жауаптарды бақылау парағына
белгілеп отыру.1. Тиімді тәсілмен есепте:
(48+22)*3 100*3+200*3 (300+20+10)*6
(9+3)*50 27*8+23*8 (100+90+9)*2
2. Өрнекті қарапайым түрге келтір:
14*х+16*х 215*с-102*с+62*с
28*а-12*а 54*в+232*в+45*в-514*в
Өрнектің мәнін тап, егер:
х=8, а=5, с=2, в=3
Ж.Ж. « Жаңылыспа тап» Ойынды жұпта ойнатыңыз. Бұл ойын оқушылардың көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолдану дағдысын бекітуге көмектеседі.
1.Бірінші ойыншы өрнекте көрсетілгендей сан жазылған кеспеқағаздарды ретімен қойып шығады.
2.Екінші ойыншы амалдар мен жақшаны теңдік дұрыс болатындай етіп қойып шығады. Ойын осылайша жалғасады.

50
*
+
35
4
э
Жауап парағы, оқулық
С
андар жазылған
кеспеқағаздар
9 слайд
Сабақтың соңы
Ұ.Ж. «Ойлан, тап » Тапсырма математикалық ойлауды дамыту мен көбейтудің заңдылықтарын қолдануға бағытталған.
Аулада марғау мен тауық балалапандары жүр. Олардың барлығының басы 14, аяқтарының саны 38. Марғау қанша, тауық балапандары қанша?
14*2=28 (барлық аяқтар саны егер барлығы екі аяқтылар болса)
38-28=10 (төрт аяқтылар саны)
10:2=5 (марғаулар саны)
14-5=9 (балалпандар саны)
Қалыптастырушы бағалау . Тиімді тәсілмен есепте.
(60+40)∙ 7 245∙ 3 + 55∙ 3
(57+83) ∙ 2 114 ∙ 4 +86∙ 4
(67- 4)∙ 4 53∙ 3 - 23∙ 3
К
ері
байланыс.
ю
Дәптер

10 слайд
Бағалау парағы
11 слайд
шағым қалдыра аласыз













