Нұрғали Серікбайұлы @duysebayev_nurgali
|
Бөлім атауы: Жасушалық цикл |
Мектеп: |
||||||
|
Педогогтің тегі, аты, әкесінің аты: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
|
|
||||||
|
|
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мейоз. Мейоз фазалары |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.3 мейоз кезеңдерін сипаттау |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: жыныс жасушаларының фазаларын атай біледі; Көптеген оқушылар: мейоздың әр фазаларында жүретін үдерістерді сипаттайды, бір-бірінен ажырата алады; Кейбір оқушылар: мейоздың биологиялық маңызын түсінеді. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы
Үй тапсырмасын сұрау
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу Ынтымақтастыру атмосферасын құру
«Ашық микрофон» әдісі арқылы алдыңғы білімді еске түсіру әрі үй тапсырмасын сұрау үшін алдыңғы сабақта үйге берілген «Митоздың биологиялық маңызы» сұрағына оқушылардың дайындап келген жауаптары тыңдалады. Дескриптор:
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау үшін алдымен оқушыларға жаңа сабақ тақырыбына қатысты суреттер көрсетіледі. «Суреттер сөйлейді» әдісі негізінде оқушылар суреттер арқылы туындаған түрткі сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты болжаулары қажет. Оқушылардың ой-пікірлері тыңдалған соң, мұғалім тарапынан пікірлерге қатысты кері байланыс беріліп, жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылып, айтылады. Мұғалім басқаруымен бейнефильм арқылы жаңа сабақ тақырыбына қатысты қысқаша шолу жасалады. Соңынан мұғалім оқушылардың бейнефильмді көру барысында қаншалықты ақпаратты қабылдағанын тексеру мақсатында «Мен білдім» жаттығуы негізінде лездік тест сұрақтарын береді.
|
Оқушылар үйде дәптерлеріне жазып келген жауаптарымен бөліседі.
Оқушылар бейнефильмді көреді, дәптерлеріне түртіп отырады қажет ақпараттарды. Тест сұрақтарына жауап береді. |
Мұғалімнің басқаруымен ҚБ (ауызша не жазбаша)
Оқушының сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауына мүмкіндік береді; әр оқушы өзіндік пікірлерін ұсынғанда оқушылардың ойлау дербестігі көрініс табады, оқушы үні ескеріледі. |
Оқулық Жұмыс дәптерлері (Қазіргі жағдайда) ДК экраны Слайд Тақта Бейнефильм Тест сұрақтары |
|||
|
Сабақтың ортасы
Сабақты бекіту
|
Мағынаны тану Теориялық бөлім №1 тапсырма. ДЖИГСО әдісі бойынша Мейоздың фазаларында жүретін үдерістерді сипаттап түсіндіру үшін оқушылар жұпта (топта) жұмыс жасайды. Дескриптор:
№2 тапсырма. Оқушыларға мейоз кезіндегі өзгерістерді сипаттауға арналған жеке тапсырмалар ұсынылады. (а) Жыныс жасушалары жыныс бездері жасушаларының мейоздық бөлінуі нәтижесінде түзіледі. (i) Суретті мұқият зерделеңіздер.
Қай сурет гаметалардың мейоздық бөлінуі арқылы түзілуін көрсетеді? (ii) Ешкінің әр гаметасында қанша хромосома болады? (б) Суретте жасушалардың бөлінуі көрсетілген. (i) Әрбір A және B жасушаларында 46 хромосома бар. С жасушасының ядросында қанша хромосома болады? (ii) С жасушасында хромосомалардың осындай санының болуының маңызын түсіндіріңіздер:
Дескриптор:
Бүгінгі сабақ мазмұнын бекіту мақсатында оқушыларға «Мылқау сурет» жаттығуы арқылы мейоз кезеңдерінде болатын негізгі үдерістерін қорытындылап сызу беріледі. Дескриптор:
|
Оқушылар келесі фазалар туралы жұмыс жасайды:
Оқушылар жеке отырып жұмыс жасайды. Жасырын саралау жүргізу арқылы.
Оқушылар тақтада тұрған бос диаграммалар ішіне сәйкесінше мейоз фазаларында болатын үдерістердің сызбасын кезектесе отырып сызып шығады.
|
Жұмыс соңында жұп (топ) арасында өзара бағалау жүргізеді.
Мұғалімнің басқаруымен өзін-өзі бағалау
Оқушылар тапсырманы орындау арқылы көңіл күйлері көтеріледі әрі сабақта алған білімдерін қорытындылайды. ҚБ «Бес жұлдыз»әдісі арқылы бағаланады |
Оқулық Тақта Слайд А3 қағазы Түрлі түсті қаламдар
Тақта Маркерлер Плакат
|
|||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. «Кері байланыс бутерброды» әдісі арқылы |
|
|||||
|
Саралау Сабақтың тақырыбы оқушылардың қажеттілігіне, деңгейіне қарай құрастырылды. Саралаудың тәсілдері: - Тапсырма - Дереккөздер - Қарқын - Қорытынды - Диалог және қолдау көрсету |
Критериалды бағалау Формативті бағалау түрлері: 1-10 балл |
Денсаулық сақтау, техника қауіпсіздігін сақтау. Оқушы жұмыс кезінде белсенді қозғалыс жасағанда абай болуын ескерту. АКТ-ны қолданғанда тоқ көзінен сақ болу. Микроскоппен жұмыс жасау ережелерін сақтау. |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|
|||||
|
Қорытынды баға Ең табысты екі сәті қандай еді? 1: 2: Сабақтың қандай екі сәтін жақсарттым? 1: 2: |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қмж. Мейоз
қмж. Мейоз
Нұрғали Серікбайұлы @duysebayev_nurgali
|
Бөлім атауы: Жасушалық цикл |
Мектеп: |
||||||
|
Педогогтің тегі, аты, әкесінің аты: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
|
|
||||||
|
|
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мейоз. Мейоз фазалары |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.3 мейоз кезеңдерін сипаттау |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: жыныс жасушаларының фазаларын атай біледі; Көптеген оқушылар: мейоздың әр фазаларында жүретін үдерістерді сипаттайды, бір-бірінен ажырата алады; Кейбір оқушылар: мейоздың биологиялық маңызын түсінеді. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы
Үй тапсырмасын сұрау
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу Ынтымақтастыру атмосферасын құру
«Ашық микрофон» әдісі арқылы алдыңғы білімді еске түсіру әрі үй тапсырмасын сұрау үшін алдыңғы сабақта үйге берілген «Митоздың биологиялық маңызы» сұрағына оқушылардың дайындап келген жауаптары тыңдалады. Дескриптор:
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау үшін алдымен оқушыларға жаңа сабақ тақырыбына қатысты суреттер көрсетіледі. «Суреттер сөйлейді» әдісі негізінде оқушылар суреттер арқылы туындаған түрткі сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты болжаулары қажет. Оқушылардың ой-пікірлері тыңдалған соң, мұғалім тарапынан пікірлерге қатысты кері байланыс беріліп, жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылып, айтылады. Мұғалім басқаруымен бейнефильм арқылы жаңа сабақ тақырыбына қатысты қысқаша шолу жасалады. Соңынан мұғалім оқушылардың бейнефильмді көру барысында қаншалықты ақпаратты қабылдағанын тексеру мақсатында «Мен білдім» жаттығуы негізінде лездік тест сұрақтарын береді.
|
Оқушылар үйде дәптерлеріне жазып келген жауаптарымен бөліседі.
Оқушылар бейнефильмді көреді, дәптерлеріне түртіп отырады қажет ақпараттарды. Тест сұрақтарына жауап береді. |
Мұғалімнің басқаруымен ҚБ (ауызша не жазбаша)
Оқушының сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауына мүмкіндік береді; әр оқушы өзіндік пікірлерін ұсынғанда оқушылардың ойлау дербестігі көрініс табады, оқушы үні ескеріледі. |
Оқулық Жұмыс дәптерлері (Қазіргі жағдайда) ДК экраны Слайд Тақта Бейнефильм Тест сұрақтары |
|||
|
Сабақтың ортасы
Сабақты бекіту
|
Мағынаны тану Теориялық бөлім №1 тапсырма. ДЖИГСО әдісі бойынша Мейоздың фазаларында жүретін үдерістерді сипаттап түсіндіру үшін оқушылар жұпта (топта) жұмыс жасайды. Дескриптор:
№2 тапсырма. Оқушыларға мейоз кезіндегі өзгерістерді сипаттауға арналған жеке тапсырмалар ұсынылады. (а) Жыныс жасушалары жыныс бездері жасушаларының мейоздық бөлінуі нәтижесінде түзіледі. (i) Суретті мұқият зерделеңіздер.
Қай сурет гаметалардың мейоздық бөлінуі арқылы түзілуін көрсетеді? (ii) Ешкінің әр гаметасында қанша хромосома болады? (б) Суретте жасушалардың бөлінуі көрсетілген. (i) Әрбір A және B жасушаларында 46 хромосома бар. С жасушасының ядросында қанша хромосома болады? (ii) С жасушасында хромосомалардың осындай санының болуының маңызын түсіндіріңіздер:
Дескриптор:
Бүгінгі сабақ мазмұнын бекіту мақсатында оқушыларға «Мылқау сурет» жаттығуы арқылы мейоз кезеңдерінде болатын негізгі үдерістерін қорытындылап сызу беріледі. Дескриптор:
|
Оқушылар келесі фазалар туралы жұмыс жасайды:
Оқушылар жеке отырып жұмыс жасайды. Жасырын саралау жүргізу арқылы.
Оқушылар тақтада тұрған бос диаграммалар ішіне сәйкесінше мейоз фазаларында болатын үдерістердің сызбасын кезектесе отырып сызып шығады.
|
Жұмыс соңында жұп (топ) арасында өзара бағалау жүргізеді.
Мұғалімнің басқаруымен өзін-өзі бағалау
Оқушылар тапсырманы орындау арқылы көңіл күйлері көтеріледі әрі сабақта алған білімдерін қорытындылайды. ҚБ «Бес жұлдыз»әдісі арқылы бағаланады |
Оқулық Тақта Слайд А3 қағазы Түрлі түсті қаламдар
Тақта Маркерлер Плакат
|
|||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. «Кері байланыс бутерброды» әдісі арқылы |
|
|||||
|
Саралау Сабақтың тақырыбы оқушылардың қажеттілігіне, деңгейіне қарай құрастырылды. Саралаудың тәсілдері: - Тапсырма - Дереккөздер - Қарқын - Қорытынды - Диалог және қолдау көрсету |
Критериалды бағалау Формативті бағалау түрлері: 1-10 балл |
Денсаулық сақтау, техника қауіпсіздігін сақтау. Оқушы жұмыс кезінде белсенді қозғалыс жасағанда абай болуын ескерту. АКТ-ны қолданғанда тоқ көзінен сақ болу. Микроскоппен жұмыс жасау ережелерін сақтау. |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|
|||||
|
Қорытынды баға Ең табысты екі сәті қандай еді? 1: 2: Сабақтың қандай екі сәтін жақсарттым? 1: 2: |
|||||||
шағым қалдыра аласыз















