Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
ҚМЖ Ньютонның екінші заңы,масса.Физика 9 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Тарау: |
Динамика негіздері |
|
Мұғалімнің толық аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны |
ООП: |
Сабақтың тақырыбы: |
Ньютонның екiншi заңы, масса |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): |
9.2.2.3 ауырлық күші, серпімділік күші, және үйкеліс күші табиғатын түсіндіру 9.2.2.2 Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану |
|
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың кезеңдері/уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурсы |
||||||||
Сабақтың басталуы: (5-7 мин) (-ұйым, - топтастыру (әдісті анықтау), - Үй тапсырмасын орындауды қалай бағалайсыз (әдісті анықтау)? - жаңа тақырыпты ашудағы ойдың шоғырлануы (қандай мақсатта) |
Ұйымдастыру сәті. Оқушылармен амандасып, сабаққа дайындығын тексереді, сәттілік тілейді. «Бірыңғай білім беру бағдарламасының» тәрбиелік құндылықтарын оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру кезеңінен бастап сабақтың әр кезеңінде жүзеге асырамын. «Топтық жұмыс» құндылығы Топтарға бөлу. Фонарь әдісі
Үй тапсырмасын тексеру. 1. Ньютонның бірінші заңы нені сипаттайды? Оның анықтамасын келтіріңіз. Ньютонның бірінші заңы бойынша тыныштықта немесе бірқалыпты түзу сызықты қозғалыста болатын дене қандай күйде деп есептеледі? Инерциалды санақ жүйесі мен Ньютонның бірінші заңының арасындағы байланыс қандай? Бұл заңның тек инерциалды санақ жүйелерінде орындалуының себебі неде? Неліктен сыртқы күштер әсер етпесе, инерция бойынша қозғалатын дене өзінің жылдамдығын өзгертпейді? Күнделікті өмірден Ньютонның бірінші заңының әсерін көрсететін мысалдар келтіріңіз. Егер қозғалыстағы денеге үйкеліс күші әсер етсе, неге ол Ньютонның бірінші заңына қарамастан тоқтайды? Ньютонның бірінші заңы көлік күрт тоқтаған кезде жолаушының қозғалысын қалай түсіндіреді? |
Позитивті көзқараста болады! Оқушылар күн суретіне жазылған сөздерді фонардың көмегімен оқиды. Осы сөздерге байланысты топқа бірігеді. Оқушылар мұғалімнің сұрағына қолдарын көтеру арқылы жауап береді. |
Мұғалімнің ауызша бағалауы |
Шам, күннің суреттері Интерактивті тақта |
||||||||
Сабақтың ортасы: 35 мин (- жаңа тақырып бойынша оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін айту, - тақырып бойынша жаңа мазмұнды ашу үшін оқулық мәтінімен топтық немесе жұптық жұмысты (әдіс, жұмыс түрі) қалай бағалайсыз? ФБ әдісі - жаңа тақырыпты бекіту мақсатында бағалау критерийлерін ашатын тапсырмалар (ерекше қажеттіліктері бар балалардың ерекшеліктерін ескере отырып саралау), (ФБ, дескриптор) - есеп беру, эксперимент, талдау жұмыстары (дифференциация) (ФБ, дескриптор) |
Сабақ жоспарымен таныстыру, сабақтың мақсаты мен міндеттерін айту. Жеке тапсырма. Google әдісі
1. Массасы 5 кг денеге 10 Н күш әсер етсе, оның
үдеуі неге тең? Мұғалім тест тапсырмаларын орындау үшін жұмыс парақтарын таратады. Google әдісі 11. Ньютонның екінші заңы арасындағы байланысты сипаттайды: A) Күш пен жылдамдық B) күш және масса C) күш, масса және үдеу D) Масса және ауырлық 2. Ньютонның екінші заңының формуласы қандай? A) F=m⋅v B) F=m⋅g C) F=m⋅a D) F=m/a 3. Массасы 4 кг денеге 12 Н күш әсер етсе, оның үдеуі неге тең? A) 3 м/с² В) 4 м/с² С) 2 м/с² D) 6 м/с² 4. Масса қандай шамамен өлшенеді? А) Ньютон Ә) Килограмм С) Паскаль Д) Джоуль 5. Егер дененің массасы өссе, бірақ күші тұрақты болса, онда үдеу келесідей болады: А) ұлғайту Ә) кему С) тұрақты болып қалу Д) нөлге айналу 6 Массасы 10 кг денеге 50 Н күш әсер етсе, оның үдеуі неге тең? А) 0,2 м/с² В) 5 м/с² С) 2 м/с² D) 500 м/с² 7. Денеге әсер ететін күш екі есе азайса, бірақ массасы өзгеріссіз қалса, үдеу не болады? А) Үдеу екі есе өседі Ә) Үдеу екі есе азаяды С) Үдеу өзгермейді D) Дене тоқтайды 8. Массасы 5 кг денені 3 м/с² үдеу үшін қандай күш қолдану керек? А) 15 Н В) 3 Н С) 8 Н Д) 1,5 Н 9. Дене салмағы дегеніміз: А) ондағы заттың мөлшері Ә) денеге әсер ететін күштің өлшемі С) оның үдеуі D) Жердегі салмағы 10 Дененің массасы 20 кг болса және оған әсер еткен күштің үдеуі 4 м/с² болса, онда күш мынаған тең болады: А) 5 Н В) 24 Н С) 80 Н Д) 16 Н Учитель раздает задачи для парных групп. По методу «Обьясни другу» 1.
2. Массасы 2000 кг жүк көлігі 2 м/с² үдеумен қозғалады. Жүк көлігіне әсер ететін күшті есептеңіз. .
3.
Задача 4.
|
Оқушылар жеке тапсырмаларды орындайды, жауаптарын тақтадан тексереді, өздерін бағалайды.
Оқушылар жұмыс дәптеріндегі тапсырмалардың жауаптарын көрсетеді. Оқушылар бір-бірінің жұмыстарын тексереді, өзара тексереді.
|
Дескрипторы: - Ньютонның екінші заңының формуласы арқылы үдеулерді есептейді; - Масса өскен сайын үдеу азаятынын түсінеді. Әдісі: «Сипаттамалы бағалау», «өзін-өзі бағалау» әдістемесі Дескрипторы: - Ньютонның екінші заңының формуласын пайдаланып, массалары әртүрлі екі заттың үдеуін есептейді;
«Бас бармақ» стратегиясы арқылы топтар арасында өзара бағалау тамаша, бәрі түсінікті Түсінбедім, сұрақтарым бар
Өзаратексеру.
Дескрипторы: - белгілі массасы мен үдеуіне сүйене отырып, затқа әсер ететін күшті есептейді «Бас бармақ» стратегиясы арқылы топтар арасында өзара бағалау тамаша, бәрі түсінікті Түсінбедім, сұрақтарым бар
Өзаратексеру. Дескрипторы - күш өзгерген кездегі жаңа үдеулерді есептейді; - Көлденең және тік күш құраушыларын анықтайды және сәйкес үдеулерді есептейді «Сен – мен үшін, мен – сен үшін» өзара бағалау әдісі Бағалау: жұптар дұрыс жауапқа қарап өзін-өзі бағалайды, жұптар жеңсе, жұптар тұрады, сәтсіз болса, оқушылар орындарында қалады. |
Жұмыс парақтары, бағалау парақтары,
Жұмыс парақтары, бағалау парақтары,
Жұмыс парақтары, бағалау парақтары,
Жұмыс парақтары, бағалау парақтары,
Бағалау билеттері
|
||||||||
Сабақ соңы: (3 мин)
- Үй тапсырмасы |
Рефлексия.
Домашнее задание: |
Оқушылар өз түсінігін дәлелдей алу қабілетін көрсетеді Үй жұмысын күнделікке жазып алады |
|
Рефлексиялық парақ, стикерлер |
||||||||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||
Қабілетті оқушыларға: Көбірек қолдауды қажет ететін оқушыларға: |
|
|
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге
назар аудару керек?
1:
2: