№25 Г. Титов ЖОМ
КММ
|
Сабақ
тақырыбы: Органикалық қосылыстардың
жіктелуі мен номенклатурасы
|
Күні:4.04
|
Мұғалімнің
есімі: Н.
Спарханова
|
Сынып:
9
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Оқуға негізделген
сабақ мақсаты
|
Органикалық қосылыстардың
жіктелуін білу
|
Барлық
оқушылармен күтілетін
нәтиже
|
Барлық
оқушылар :Органикалық
қосылыстардың жіктелуін
біледі
|
Оқушылардың басым
бөлігі: номеномеклатурасына сай атай
алады
|
Кейбір
оқушылар:Есептер шығара
алады
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар:.Органикалық
қосылыстардың жіктелуі мен номенклатурасын
біледі
|
Негізгі сөздер
мен тіркестер: Радикал,гомологтар.
|
Сыныптағы диалог/
жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Радикал,гомологтар.
|
Талқылауға
арналған тармақтар:Неліктен зат молекуласындағы атомдардың ретсіз
орналаспай ,бір-бірімен валенттілігіне сай
байланысады?
|
Сіз неліктен ....
екенін айта аласыз ба?Хим құрылыс теориясы арқылы
түсіндіремін.
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:Жаттығулар орындап,сөздік дәптермен жұмыс
жасайды.
|
Алдыңғы
оқу
|
Бұрын алған
білімдерін ,яғни қосылыстардың тірі ағзалар тіршілігіндегі
маңызын тиянақтайды
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
(Кіріспе)
(4
мин)
|
1Ұйымдастыру
кезеңі
а)Сәлемдесу;
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру «дыбыс беру»
Топқа бірігу»суреттер арқылы
бірігеді.
|
|
Үй тапсырмасы 3
мин)
|
«Сен-маған,мен-саған» әдісі
бойынша .Шарты:Екі оқушы бір-біріне сұрақ қояды және жауап береді.1
Хим құрылыс теориясын ашқан ғалым?Органик қосылыстардың
изомерленуінің неше түрі бар?Органикалық қосылыстардың хим құрылыс
ның маңызын айт? Гибридтелген орбиталдардың электрондық
тығыздықтары қалай бөлінеді және
пішіндері?
Бүгінгі сабағымыз
« Органикалық қосылыстардың
жіктелуі мен номенклатурасы:
» деп
аталады.
|
Доп,
кесте
|
Негізгі бөлім (25
мин)
|
«Болжау» әдісі арқылы топта
талқылау.Органикалық заттар қатыса жүретін реакцияларды қалай
жүктеуге болады? Органикалық қосылыс молекуласында химиялық
байланыстың қай түрі болады? Бос радикал дегенді қалай түсінесің?
Ол қалай түзіледі? Органикалық заттардың құрамына не кіреді?Құрамы
бойынша жіктеңдер?
Тапсырма№ 2. Молекулалық
формулалары С3Н8О-ға сай заттардың
изомерлерінің құрылымдық формуласын
жаз.
Органикалық
қосылыстардың тірі ағзалар тіршілігіндегі
маңызын бағалайды
Тақырып соңындағы сұрақтарға
жауап беру. 1-5 жаттығулар /ауызша/ Оқушылар білімін плюс-минус
әдісі арқылы қорытынды
жасалады.
Шарты:Сабақтың тақырыбымен
танысу барысында V-«білемін»,-«мен үшін түсініксіз»,+- «мен үшін
жаңа ақпарат»?-«мені таңқалдырды» белгілерін қойып отырып оқу
тапсырады.
|
Флипчарт, түрлі – түсті
қаламдар,
Ағаш үгідісі,мақта
сіріңке
Интербелсенді тақта, интернет
желісі, көміртек құрылысы
|
Соңы
(13мин)
|
Топтар өздері
жапсырған стикерлер арқылы бағаланады. Кері байланыс «екі жұлдыз,
бір тілек».Үйге тапсырмасы: ::
Органикалық қосылыстардың
жіктелуі мен номенклатурасы . Бағалау «екі жұлдыз, бір
тілек»
|
|
Саралау-Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін
тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік және қорғау
ережелері
АКТ
–мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Жетекші сұрақтар арқылы қолдау
көрсетемін
Тақырып соңындағы жаттығулар
орындайды.
|
Бағалау
өзін-өзі
«екі жұлдыз, бір
тілек»арқылы кері байланыс
аламын
|
Биология,тарих,география
Интерактивті
тақта
Экологиялық,экономикалық
тәрбие
|
Рефлексия
(4мин)
Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы
ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен
жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт
ішінде үлгердім бе? Мен өз жосапрыма қандай өзгертулер енгіздім
және неліктен?
|
Төмендегі бос
ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің
сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз?
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алды оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
|