Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Редуцирленетін және редуцирленбейтін қанттар. Зертханалық жұмыс «Редуцирленетін және редуцирлен-бейтін қанттардың тотықсыздан-дыру қабілетін зерттеу» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
10.4.1.3 - редуцирленетін және редуцирленбейтін қанттарды анықтау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Редуцияланатын, редуцияланбайтын қанттарды анықтау Қанттардың тотықсыздану қасиетін
түсіндіру |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқушылармен сәлемдесу. Түгендеу. Психалогиялық ахуал туғызу: Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Оқушыларды топтастыру 1топ – глюкоза 2-топ –лактоза 3-топ -сахароза
Өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұсынады 1. Көмірсулар қандай азық-түлік өнімдерінде көп болады? 2.Неліктен глюкозаны аьдигидспирттерге жатқызады? 3. Ең тәтті моносахаридтер-бұл... 4.Моносахаридтердің, олигосахаридтердің, полисахаридтердің қасиеттері қандай? 5..Қарапайым көмірсуларға мысал келтіріңдер. ОЛар қайда кездемеді? 6 6. Қандай полисахаридтерді білесіңдер? Мысал келтіріңдер. Олар қайда кездеседі? 7. Қандай көмірсулар гидролизденбейді?
«Суреттер: Не болды?» әдісі Оқушыларға сурет көрсетіледі. Оқушылар суретте қандай әрекеттің жүріп жатқанын жəне оның себебін түсіндірулері қажет.
Миға шабуыл. әдісі арқылы проблемалық сұрақ қойып, сурет көрсетіп, жетелеу сұрақтары арқылы сабақтың мақсаты мен тақырыбын ашады. Суретте кәдімгі амебаның ас тұзына тітіркену реакциясы көрсетілген.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбын, мақсатын таныстырады. |
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі, мұғалімнің келесі іс-әрекетін тыңдауға дайын екендігін білдіреді. Оқушылар топтасады Берліген сұрақтарды ұяшықтарды таңдай отырып жауап береді Көрсетілген суреттерден әрекеттерді анықтайды. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. 1. Рефлекс-ағзаның ішкі немесе сыртқы тітіркендіргіштер әсеріне орталық жүйке жүйесінің қатысуымен қайтаратын жауабы. 2. Жүйке жүйесі Оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады.
|
ҚБ: «Жарайсың!» «Жақсы» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
«Жарайсың!», «Керемет!», деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау.
|
СТО, Диалогтік оқыту
https://wordwall.net/ru/resource/59909978
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 29 мин
|
Мұғалім оқушылардың танымдық қасиеттерін арттыру үшін жаңа тақырып бойынша ақпараттар ұсынады Жеке жұмыс. Тапсырма 1 1 Қосымша А) Мидың құрылысы мен қызметін анықтайтын жұмыс парағын толтырыңыз. Осы парақтағы сұрақтарға жауап беру үшін төмендегі сурет пен сілтемелерді, мәлімдемелер тізімін пайдаланыңыз. (https://yandex.kz/video/preview/7365651190705477373) В) Кейде бас сүйек жарақаттанған жағдайда көру күрт нашарлайды, дегенмен көздің өзі зақымдалмайды. Мұны қалай түсіндіруге болады?
ФС. Жұптық жұмыс. Тапсырма 2 2 Қосымша Мәтінді оқып, суреттерді пайдаланып сұрақтарға жауап беріңіздер Сұрақ: 1.Төмендегі А суреттегі жұлын сегменттерінің атауы мен сегмент санын жазыңыз. 2.Төменде В суретінде жұлынның көлденең кесіндісі көрсетілген. Жұлынның бөліктерін анықтаңыз 3.Сал ауруымен ауыратын адамның аяғының сезімталдығы жойылмағаны анықталған. Өз болжамыңызды жұлынның қызметімен байланыстыра отырып сипаттаңыз
ЕББҚ білім алушыға тапсырма: Оның ішінде визуалдар (есту қабілеті бұзылған оқушылар) 3 Қосымша 3 Тапсырма Жұптық жұмыс «Ойла ізде, тап» әдісі А) Түрлі-түсті бояумен адамның миының бөлімдерін бояңыз және атауларын кестеге толтырыңыз. В) Егер хирург ота жасаған кезде жұлынның алдыңғы өскіндеріне зақым келтіріп алса не болар еді, оқулықтағы мәтінді және суретті пайдаланып жұлынның құрылысын анықтап, қызметін сипаттаңыз. Қалған білім алушылар толықтырады. |
Оқушы тапсырманы жеке орындайды
Оқушылар тапсырманы жұпта талқылап, дұрыс жауапты ұсынады
ЕББҚ
|
ҚБ. Кілт сөздерді пайдаланып, өзін-өзі бағалау.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
Бөлім:
Педагогтің
Т.А.Ә.
Күні:
Сынып:
10
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Редуцирленетін және
редуцирленбейтін қанттар. Зертханалық жұмыс «Редуцирленетін және
редуцирлен-бейтін қанттардың тотықсыздан-дыру қабілетін
зерттеу»
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаттары:
10.4.1.3 -
редуцирленетін және редуцирленбейтін қанттарды
анықтау
Сабақтың
мақсаты: Редуцияланатын,
редуцияланбайтын қанттарды анықтау Қанттардың тотықсыздану қасиетін
түсіндіру
Сабақтың
барысы:
Сабақ
кезеңі/Уақыты
Педагогтің
іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Оқушылармен
сәлемдесу. Түгендеу.
Психалогиялық
ахуал туғызу: Оқушылар бір-біріне жылы
лебіздерін білдіреді.
Оқушыларды
топтастыру
1топ –
глюкоза
2-топ
–лактоза
3-топ
-сахароза
Өткен тақырыппен
жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын
ұсынады
1. Көмірсулар қандай азық-түлік өнімдерінде көп
болады?
2.Неліктен глюкозаны аьдигидспирттерге
жатқызады?
3. Ең тәтті
моносахаридтер-бұл...
4.Моносахаридтердің,
олигосахаридтердің, полисахаридтердің қасиеттері
қандай?
5..Қарапайым көмірсуларға мысал келтіріңдер. ОЛар қайда
кездемеді? 6
6. Қандай полисахаридтерді білесіңдер? Мысал келтіріңдер.
Олар қайда кездеседі?
7. Қандай көмірсулар
гидролизденбейді?
«Суреттер:
Не
болды?»
әдісі
Оқушыларға
сурет
көрсетіледі. Оқушылар
суретте
қандай әрекеттің
жүріп жатқанын
жəне
оның
себебін
түсіндірулері
қажет.
Миға
шабуыл.
әдісі арқылы
проблемалық сұрақ қойып, сурет көрсетіп, жетелеу
сұрақтары
арқылы сабақтың мақсаты мен
тақырыбын ашады.
Суретте кәдімгі амебаның ас
тұзына тітіркену реакциясы
көрсетілген.
Осы реакцияны
жануарлардағы рефлекс деп атауға бола ма? Өз жауабыңызды
дәлелдеңіз.
Организімнің
біртұтастығы ненің арқасында жүзеге
асады?
Оқушылар сұрақтарға
жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім
оқушыларға сабақтың тақырыбын, мақсатын
таныстырады. Оқушылар
мұғаліммен сәлемдеседі, мұғалімнің келесі іс-әрекетін тыңдауға
дайын екендігін білдіреді. Оқушылар
топтасады Берліген
сұрақтарды ұяшықтарды таңдай отырып жауап береді Көрсетілген суреттерден әрекеттерді
анықтайды.
Оқушылар сұрақтарға
жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау
жасайды.
1.
Рефлекс-ағзаның ішкі немесе сыртқы
тітіркендіргіштер әсеріне орталық жүйке жүйесінің қатысуымен
қайтаратын
жауабы.
2. Жүйке
жүйесі
Оқушылардың айтылым
дағдысы қалыптасады.
ҚБ: «Жарайсың!» «Жақсы»
деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
«Жарайсың!», «Керемет!», деген
мадақтау
сөзімен ынталандыру.
Өткен тақырыппен
жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой
қозғау.
СТО, Диалогтік
оқыту
https://wordwall.net/ru/resource/59909978
Сабақтың
басы
8
минут
Сабақтың
ортасы
Мағынаны
ашу.
29
мин
Мұғалім оқушылардың
танымдық қасиеттерін арттыру үшін жаңа тақырып бойынша ақпараттар
ұсынады
Жеке жұмыс.
Тапсырма 1
1
Қосымша
А) Мидың құрылысы
мен қызметін анықтайтын жұмыс парағын толтырыңыз. Осы парақтағы
сұрақтарға жауап беру үшін төмендегі сурет пен сілтемелерді,
мәлімдемелер тізімін пайдаланыңыз. (https://yandex.kz/video/preview/7365651190705477373)
В) Кейде бас сүйек
жарақаттанған жағдайда көру күрт нашарлайды, дегенмен көздің өзі
зақымдалмайды. Мұны қалай түсіндіруге
болады?
ФС. Жұптық жұмыс. Тапсырма
2
2
Қосымша
Мәтінді оқып, суреттерді
пайдаланып сұрақтарға жауап
беріңіздер
Сұрақ:
1.Төмендегі А суреттегі жұлын
сегменттерінің атауы мен сегмент санын
жазыңыз.
2.Төменде В суретінде жұлынның
көлденең кесіндісі көрсетілген. Жұлынның бөліктерін
анықтаңыз
3.Сал ауруымен ауыратын адамның
аяғының сезімталдығы жойылмағаны анықталған. Өз болжамыңызды
жұлынның қызметімен байланыстыра отырып
сипаттаңыз
ЕББҚ білім
алушыға тапсырма:
Оның ішінде
визуалдар (есту қабілеті бұзылған
оқушылар)
3
Қосымша
3 Тапсырма Жұптық жұмыс
«Ойла ізде, тап»
әдісі
А) Түрлі-түсті бояумен адамның
миының бөлімдерін бояңыз және атауларын кестеге
толтырыңыз.
В)
Егер хирург ота жасаған кезде
жұлынның алдыңғы өскіндеріне зақым келтіріп алса не болар еді,
оқулықтағы мәтінді және суретті пайдаланып жұлынның құрылысын
анықтап, қызметін
сипаттаңыз.
Қалған білім
алушылар толықтырады.
Оқушы тапсырманы
жеке орындайды
Оқушылар тапсырманы
жұпта талқылап, дұрыс жауапты
ұсынады
ЕББҚ
ҚБ. Кілт сөздерді
пайдаланып, өзін-өзі
бағалау.
|


уреттер













