Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 3- бөлім
1-бөлімше
|
Сыпып: 5- сынып Сабақтың тақырыбы: |
3-бөлім Отбасылық дәстүрлер мен мерекелер. 1- бөлімше «Қара шаңырақ» |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары: |
Т/А 5.2 Әлеуметтік тұрмыстық, әлеуметтік мәдени тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі( ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру. О. 5.5 Нақты ақпараттарды анықтап, сұрақтар құрастыру. Ж. 5.5 Негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар орындай алады: - Әлеуметтік – тұрмыстық, әлеуметтік мәдени тақырыптарға байланысты диолог, монологтердегі көтерілген мәселені түсініп, болжам жасайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: - Әлеуметтік – тұрмыстық, әлеуметтік мәдени тақырыптарға байланысты диолог, монологтердегі көтерілген мәселені түсініп, болжам жасап, сұрақтар құрастырады. Кейбір оқушылар орындай алады: - Әлеуметтік – тұрмыстық, әлеуметтік мәдени тақырыптарға байланысты диолог, монологтердегі көтерілген мәселені түсініп, болжам жасап, сұрақтар құрастырады. Негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар орындай алады: - Диалог, монологтердегі көтерілген мәселені түсінеді, сұрақтар құрастырады, жинақы мәтін жаза алады. Пәнге қатысты сөздік қормен терминдер: - Үндестік заңы, буын үндестігі, ілгерінді ықпал, кейінді ықпал. Диалог құруға/ мәтін жазуға арналған пайдалы тіркестер: -Үлкен үй, шаңырағың шайқалмасын, босағаң берік болсын, қызды қияға, ұлды ұяға қондыру, отау құру, кенже ұл, қасиетті қара шаңырақ, медет ету, мұрагер болу. |
|||||||||||||||||||||||
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Шаңырақ деген не? 2.Оның пішіні қандай болады? 3.Қара шаңырақ деген сөздің мағанасын қалай түсінесің? 4.Қара шаңараққа неге кенже ұл ие болады деп ойлайсың? |
|||||||||||||||||||||||
|
|
Не себепті .... деп ойлайсыз? Менің ойымша ..... |
|||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар: |
Көркем суреттер, түрлі – түсті қағаз, аудио – видио материалдар, баспа материалдары. |
|||||||||||||||||||||||
|
Панаралық байланыс: |
Әдебиет, бейнелеу өнері, тарих, өзін – өзі тану, ән - саз. |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сыни тұрғысынан ойлай алатын, қарым - қатынас жасау қабілеті жоғары, жауапкершілікті, қазақ халқының салт – дәстүрін, ұлттық мерекелерін білетін, ұлттық құндылықтарды қастерлейтін тұлға қалыптастыру. «Қазақ даласы -Ұлы Түркі елінің қара шаңырағы»...... – Н .Назарбаев «Жолаушылар, жорыққа шығатындар- ертеде қара шаңырақтан дәм татып, үлкендерден бата алып аттанады екен...» Ата-бабамызда «қасиетті қара шаңырақ» деген сөз бар. Мұндағы «шаңырақтың» киіз үйдің қақ төбесіндегі ең қасиетті, киелі бөлігі екені белгілі. Шаңырақ «үй, отбасы» деген мағынаны да білдіреді. Жаңадан отбасын құрып, өмірге қол ұстасып бірге аттанған жастарға «Шаңырағың биік болсын!» деп бата береді. Бұл – құрған отбасыңның тұғыры берік, мәртебесі жоғары болсын деген сөз.Отбасы туралы тереңнен толғанған Елбасы мұның «Қазақстан-2050» стратегиясына сай екенін айтып өтті. «Отбасы – береке-бірліктің қайнар көзі. Отбасының бірлігі – Отанның бірлігі, ағайынның татулығы – Атамекеннің тұтастығы. Біз жас ұрпақтың білімді, дені сау болуы, әрбір некенің мызғымас берік болуы, қарттардың зейнетті өмір кешуі үшін барлық жағдайды жасап келеміз.» |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңгы оқу БҮБ |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Ишара |
Бас изеу, бас бармақты көрсету, қос қолды айқастыру,арқаға қағу. |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ әдістері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 8 минут
3 минут |
«Пазл» әдісі
«Шаңырақ» әдісі
«БҮБ» кестесі
«Болжау» әдісі «Шашыраған сөз» |
1. Қатарға тұрғызып, « Қара жорға» биін билетіп, бір - біріне ақ тілектерін айтқызамын. 2. Топқа бөлу. Шаңырақтың ,қазақ үйдің, түйенің суреттерін құрастыру арқылы топқа бөлемін.
1-топ Отан 2-топ Отау 3-топ Шаңырақ 4- топ Отбасы Сұрақ-жауап арқылы жаңа тақырыпқа көшу. 1. Қағазды таңдап, жан-жаққа шашырағанда ненің бейнесін көрдіңдер? 2. Шаңырақ туралы не білесіңдер? Кесте толтыру
Мақалдың сөздерін сәйкестендіру арқылы тақырыпты шығару. Олай болса бүгінгі біздің тақ ырыбымыз «Қарашаңырақ» |
Қатарға тұрып, « Қара жорға» биін билеп, бір - біріне ақ тілектерін айтады. 2. Оқушылар кесілген суреттерді құрастыру арқылы топқа бөлінеді
3. Жауап береді,
кестенің 1,2 – тор көзін толтыру.
|
Түрлі-түсті суреттер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы
18 мин |
1. «Сұхбат» әдісі Бұл жауап болса , онда сұрақ қандай болады?
«Ұжымдық оқу» белсенді оқу әдісі.
«Сөз өнері» әдісі арқылы саралап тапсырма беру |
Сөйлем береді 1.Қазақ халқы шаңырақты қасиетті санап,аса қатты қадірлеген. 2.Қазақ үшін кенже бала шаңырақ иесі. 3.Шаңырақты өздеріне тірек, медет тұтады.
1. Мәтін береді,бақылайды
2. Мұғалім мадақтау арқылы бағалайды
Тірек сөздер береді және әр топқа тақырып береді. 1 «.Қарашаңырақ қасиеті» - 1-топ 2. « Қарашаңырақ киесі» -2-топ 3. « Қарашаңырақ құндылығы»-3-топ
1.«Бағдаршам» арқылы бағалатутоп бірін-бірі (қызыл-барлығы, сары – көбі, жасыл-кейбірі)1. Мұғалім мадақтау арқылы бағалау |
Берілген сөйлемге сұрақ құрастырады
Жеке оқып, топ ішінде талқылап, өзге топтарға сұрақ қою арқылы диалогқа түседі
Бағалау топтар бағалайды. Мұнда бағдаршам арқылы Тірек сөздер және өздеріне берілген тақырып бойынша жинақтық мәтін құрайды
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2-мин |
Сергіту сәті « Мен қазақпын» |
Слайд көрсетеді |
Слайд көріп, қимылын жасайды. |
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
«Семантикалық карта» кестесін толтыру |
тапсырма. Берілген сөздерді кестеге топтастырып жазыңдар. Ұрпақ, мұра, мирас, кенже, қасиетті, батыр, би, ел-жұрт, киелі, ірге, отау, бата-тілек, ұя, қия, сый-құрмет, әдет-ғұрып, мұрагерлік, иелік, үйсін, заман.
Мұғалім мадақтау арқылы бағалайды. |
«Бағдаршам» арқылы бағалату (қызыл-орта, сары – жақсы, жасыл-өте жақсы) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы
9 минут
|
« Ыстық орындық» әдісі |
Кестені толтырту
Бағалау
Ыстық орындық туралы түсінік береді. |
Соңғы тор көзді толтыру
Әр топтан бір-бір бала шығады қалғандары сұрақ қояды
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат Үйге тапсырма саралау арқылы |
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Жексенбаева Әлия ӘнәпияқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз ҚМЖ қазақ тілі 5 сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылды
ҚМЖ қазақ тілі 5 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ қазақ тілі 5 сынып Қара шаңырақ
Материалдың қысқаша нұсқасы Сабақ жоспары Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3- бөлім 1-бөлімше
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















