Материалдар / ҚМЖ "С дыбысы мен әрпі" 1-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

ҚМЖ "С дыбысы мен әрпі" 1-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
бастауыш сынып мұғалімдеріне қмж құруда қажет
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Қараша 2018
1895
5 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: Сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Ортақ тақырып: 2-бөлім: Менің мектебім

Мектеп: Тереңкөл ОЖББМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Мусагалиева М.У.

Сынып: 1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:0


Сабақ тақырыбы

С дыбысы және әрпі



Оқу мақсаты

1.2.2.1 Мәтінде автордың кім (не) туралы айтқысы келгенін түсіну.

1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.

1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Әріпті таниды, ажыратады, жазу жолын сақтап каллиграфиялық талапқа сай жазады, мәтінмен танысады.

Оқушылардың көпшілігі: Әріптерді дыбыспен сәйкестендіреді, мәтіндегі кейіпкерлерді анықтайды.

Кейбір оқушылар: дыбыстық талдау жасайды, мәтінді түсініп оқып, автордың кім (не) туралы айтқысы келгенін ұғып, ой түйеді.

Тілдік мақсаттар


Санат, жылан, демалыс, батыл.

Талқылауға арналған сұрақтар:

С дыбысы сөздердің қай жерлерінде кездеседі?

Дыбыс және әріп дегеніміз не?

С қандай дыбыс?

Құндылықтарды дарыту



Ынтымақтастық, жауапкершілік, өмір бойы білім алу, шығармашылық, құрмет.

Ширатуда ынтымақтастық қалыптастыру, жұптық жұмыста бір-бірінің сөзін бөлмеу, топтық жұмыста жауапкершілікті сезіну, бір-бірінің ойын тыңдау, құрмет көрсету, достарын ынталандырып отыру, саралау тапсырмада шығармашылығын дамыту, өмір бойы білім алу.

Пәнаралық байланыстар

Көркем еңбек, музыка, математика

АКТ қолдану дағдылары

Сергіту сәтінде бейнероликтен көз жаттығуын жасау, слайдта бейнелегнен суреттер бойнша ашық сұрақтар қою.

Бастапқы білім


Ш дыбысын таниды, жазады, сөздерді буынға бөліп оқи алады.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Ширату

«Досыма сәттілік»

Шеңбер құрады, бір-біріне күлімдеп қарап басбармақтарын ортаға жинап тұрып сәттілік тілейді.


«Суреттер қабырғасы» әдісі.

Қабырғада с дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында кездесетін суреттер болады. Балалар суреттерді ала отырып с дыбысының сөздің қай жерінде кездесетінін анықтайды.

  • Ненің суретін таңдадыңыз?

  • Сағаттың, мысықтың, тастың суретін таңдадық.

  • Бұл сөздерде с дыбысы сөздің қай жерлерінде кездеседі.

  • С дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында кездеседі.

Сөздің басы: (сағат)

Сөздің ортасы: ( мысық)

Сөздің соңы: ( тас)

  • Сол заттардың дыбысын сал.


ҚБ: Мұғалімнің қолпаштауы арқылы кері байланыс беру.


О М: С-дыбысымен танысамыз, каллиграфиялық талаптарға сай жазамыз, сөздің қай жерінде кездесетінін ажыратамыз, сөздерді буындап оқимыз.

Picture 6

Сабақтың ортасы

3 мин































5 мин



















3 мин











1 мин



4 мин









5 мин


















5 мин
















3 мин

Ұ. «Болжау әдісі»

Ашық сұрақтар арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтау:

  • Бұл суреттердің бүгінгі сабағымызға қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар?

  • Зер салып қараңыздар, бұл суреттер нелерге, қандай әріптерге ұқсайды?

Picture 15 Picture 16





  • Математика сабағында бұл әріпті кездестіре аламыз ба?

Оқушылар әріпті өрнек және теңдеуде кездесетінін айтады, топ өз үстеліндегі парақшаны математикалық тілде оқиды.

1-қатар: а+с 2-қатар: с-7 3-қатар: с+5=9


Критерий: Білім алушы

- суреттегі бейнені атайды

- қай әріпке ұқсайтынын анықтайды

- математикамен байланыстырады

Дескриптор: Білім алушы:

- банан, қарбыз, орақ бейнесін айтады

- ай, глобус, таға бейнесін айтады

-с әрпіне ұқсатады

- әріпті өрнекте кездесетінін атайды

-теңдеуде кездесетінін атайды


ҚБ: «От шашу» әдісі арқылы әр қатардың бірін-бірі бағалауы.


Ұ.Оқулықпен жұмыс:





Критерий: Білім алушы

-Мәтіннен кім сұрағына жауап беретін негізгі кейіпкерді табады.

-Мәтіннен не сұрағына жауап беретін негізгі кейіпкерді табады.

-Жылынның дыбысын анықтайды.

Дескриптор: Білім алушы

-Санат сөзін анықтайды

-Жылан сөзін анықтайды

-Жыланның дыбысын салады.


ҚБ: смайликтар сөйлейді мұғалімнің оқушыларды бағалауы.


Ж. «Коктель таяқшасы» әдісі

Жұбыңа қарап оқулықта берілген сөйлемді сызбаның көмегімен оқы. Бірінші оң жақта отырған жұп, содан соң сол жақта отырған жұп оқиды.





ҚБ: «Білезік кигізу» әдісі арқылы жұпта кері байланыс беру.


Көз, сергек!

Бейнероликпен қосылып, көзге жаттығу жасау.


Ө: Жазылым дағдысы: «Температураны-өлшеу» әдісі

Мақсаты: оқушының әріпті әдемі және каллиграфияға сай жазуына ықпал ету.

С бастыру және жазу

с бастыру және жазу

Дәл қатармен жазу


ҚБ:мұғалімнің түрлі жапсырма түріндегі бағалауы


Саралау тапсырмасы

С дыбысын бар суреттер топтамасы.

С дыбысын пайдаланып қандай суреттер салуға болады.

(мысалы: алма, гул, бұлт, ай, таға салуы мүмкін)

А деңгейі

Сурет салады.

СShape1 өздің сызбасын көрсетеді.

ВShape2 деңгейі

СShape3 ол сөзді буынға бөледі.

ДShape8 Shape4 Shape6 Shape7 Shape9 Shape5 ыбыстық талдау жасайды.

С деңгейі

3 сөзден тұратын сөйлем құрап жазады, сөйлемін оқиды.

Shape11 Shape12 Shape13 Shape10

Суреттегі бейненің пайдалы жағын айтады.


ҚБ: жұмыстарын қорыта отырып, әр оқушы өздерін балмұздақ таяқшасындағы смайликтерден көңіл-күйін көрсетеді.


Т. «Тақырыптық түйінді сөз» әдісі

Shape15 Shape14

Ою, сан.

с дыбысы, ас, көз, с дауыссыз








Бірінші шеңберде бүгінгі сабаққа қатысы бар және қатысы жоқ сөздер жапсырылады. Топта ақылдаса отырып бүгінгі сабаққа қатысы бар суреттерді таңдап алып екінші шеңберге орналастырады.

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топты бағалау.


Сабақты бекіту.

Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.

Бағалау критерийі: Білім алушы

Әріптерді таниды және ажыратады.

Әріпті дыбыспен сәйкестендіріп оқиды

Тапсырма

Берілген сөздерді оқыңыз. Көп нүктенің орнына қай әріпті қоюға болады? Сол әріпті қоршап сызыңыз.





Та...бақа а...а ... ырға қа... қо...ақан

(қ, с, ш) (с, ш, р) (т, с, ш) (ш, т, с) (с, ш, л)

Дескриптор: Білім алушы

- сөздерді дұрыс оқиды;

- көп нүктенің орнына қойылатын әріпті анықтайды және

белгілейді.

Мұғалімнің кері байланысы.

Слайдта бейнелегнен суреттер бойнша ашық сұрақтар қою.












Әріпті және теңдеу жазылған топшама.




















Оқулық




























Интербелсенді тақта


Жұмыс дәптері












Суреттер

















Постер қорғау.







Shape16

Shape18 Shape17






















Сабақтың соңы

3 мин


Рефлексия

«+, -, қызықты» әдісі.

«+» бүгінгі сабақта қандай жетістікке жеттің.

«-» бүгінгі сабақта қандай қиындықтар болды.

«қызықты» сабақта қандай қызықты сәттер болды.

«Еркін микрофон» әдісі.

Еркін микрофон арқылы сабақтан алған әсерлерін айтады.











Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Саралау тәсілдер:

Барлық оқушыларға қиындық келтірмейтін тапсырма:

-Сурет салады.

-Shape19 Сөздің сызбасын көрсетеді.


Дарынды оқушыларға арналған тапсырма:


-Shape20 3 сөзден тұратын сөйлем құрап жазады, сөйлемін оқиды.

Shape22 Shape23 Shape21 .

Суреттегі бейненің пайдалы жағын айтады.

Саралау тапсырмасын орындау кезінде оқушыларға қиындық тудырған сәтте диалогқа түсіп қолдау көрсетемін, бағытталған нұсқау бере отырып,ынталандырамын. Қарқыны жоғары деңгейлі оқушыларға тапсырманы күрделендіре түсемін. Оқушылар қорытынды жасай алады, өзара, өзін-өзі бағалап, кері байланыс жасайды.

Бағалау түрлері:

  • Ширатуда мұғалімнің қолпаштауы арқылы кері байланыс беру.

  • Ашық сұрақ сәтінде «от шашу» әдісі арқылы әр қатардың бірін-бірі бағалауы.

  • Оқулықпен жұмыста смайликтар сөйлейді мұғалімнің оқушыларды бағалауы.

  • Жұппен жұмыста «Білезік кигізу» әдісі арқылы жұпта кері байланыс беру.

  • Дәптермен жұмыста мұғалімнің түрлі жапсырма түріндегі бағалауы.

  • Саралау жұмыстарын қорыта отырып, әр оқушы өздерін балмұздақ таяқшасындағы смайликтерден көңіл-күйін көрсетеді.

  • Топтық жұмыста«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы топты бағалау.

  • «+, -, қызықты» әдісін еркін микрофон арқылы оқушылардың жалпы сабақтан алған әсерлерінің рефлексиясы.

АКТ қолдануда уақытты ескеремін, партада отыру ережесін еске салу, саусақ моторикасы, көзге жаттығулар жасату, топтық ережені сақтау.



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға



Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!