ҚМЖ Ш.Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңін өңдеу

Тақырып бойынша 20 материал табылды

ҚМЖ Ш.Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңін өңдеу

Материал туралы қысқаша түсінік
Ш.Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңін өңдеу шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын

Мектеп: Мұғалім:

Сыныбы: 8

Қатысқаны: Қатыспағаны:

Сабақ тақырыбы

Ш.Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңін өңдеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу.

Сабақтың

мақсаттары

Барлық оқушылар: Шығармадағы оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап әңгіме жазады.

Көпшілігі: шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазады.

Кейбір оқушылар: шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп, дәлелді креативті жазады.

Бағалау критерийі

  • шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазады.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылар назарын сабаққа аудару.

Жағымды психологиялық ахуал. «Құпия сыйлық»

Оқушылар шеңбер бойымен тұрады. Бір-біріне ым-ишарамен құпия сыйлық сыйлайды. Оны көршісі табады.

  • Жаттығу ұнады ма? Неліктен?

І. Қызығушылықты ояту. «Доп лақтыру»

«Доп лақтыру» сұрақ-жауап жүргізу әдісі бойынша оқушылар үлкен шеңберге тұрады. Ойынды мұғалім бастайды. «Мен Шәкәрімнің Жастарға өлеңін білемін.» деп допты қарсы жақтағы оқушыға лақтырады. Оқушылар доп лақтыру арқылы бір-бірлеріне сұрақ қойып, кезекпен айналым жасап шығады. Сыныптың барлық мүшелерін қамтиды, барлық оқушылар сұрақтарға жауап беруге ұмтылады.


Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Доп лақтыру» сұрақ-жауап жүргізу әдісі бойынша оқушылар үлкен шеңберге тұрады. Ойынды мұғалім бастайды. «Мен Шәкәрімнің Жастарға өлеңін білемін.» деп допты қарсы жақтағы оқушыға лақтырады. Оқушылар доп лақтыру арқылы бір-бірлеріне сұрақ қойып, кезекпен айналым жасап шығады.



ҚБ




8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы


Сабақтың ортасы

















ІІ. Мағынаны тану.

«Ақын неліктен:

Жүз айтқанмен, өзгенің бәрі надан,

Жалыналық Абайға, жүр, баралық!

дейді?..»

Оқушылар «Жастарға»өлеңінде баяндалған оқиғаны сипаттап, өлеңнің оқиға желісіне сүйене отырып, өз көзқарасын білдіріп жазады.

Кемшілігі мен артықшылығын жұпта бағалайды. Жұмысты жақсарту туралы ұсыныстарын айтады. Ең жақсы жұмыс сынып алдында оқылады.

Дескриптор:

  1. Өз көзқарасын білдіріп жазады.

  2. Өлеңдегі оқиғаны сипаттайды.

ҚБ

Тапсырма. «Пирамидалық талқылау» әдісі


Тіктөртбұрыштың сыртқы бөлігіне топтың әр мүшесі шығарма туралы өз жауабын жазады, ал ішкі төртбұрышқа төрт пікірге ортақ түйінді ой жазылады.

Дескриптор:

  • шығарма туралы өз жауабын жазады;

  • төрт пікірге ортақ түйінді ой жазылады;

  • өз пікірін дәлелдейді.

ҚБ

Тапсырма. «Мәтіндік зерттеу» әдісі

1-қадам. Оқушылар дәптерлеріне өлеңнің өздеріне ерекше әсер туғызған бөліктерін іріктеп жазып алады. Жазған бөліктері бойынша жұппен пікір алмасып, ой бөліседі.

2-қадам: Пікір алмасып, талдағаннан кейін кестені толтырып жазады.

Өлеңдегі негізгі ойды тап.


Мәтіннен сізге бұрыннан таныс және таныс емес, ақпараттарды белгіле.


Өлеңді бүгінгі күнмен салыстырып, өмірлік қағида шығар.


Тәрбиелік мәні бар қорытынды жаса.


Дескриптор:

  • өлеңнің өздеріне ерекше әсер туғызған бөліктерін іріктеп жазып алады;

  • Жазған бөліктері бойынша жұппен пікір алмасып, ой бөліседі;

  • Өлеңдегі негізгі ойды анықтайды.

ҚБ

Тапсырма. «Үш түрлі күнделікпен» жұмыс

1-қадам. «Жастарға » өлеңін жұппен талқылайды.

2-қадам. Жеке күнделік толтырады.

Өлеңдегі ерекше әсер еткен жолдар

Жеке түсінік беру: Өлең қандай ой туғызды?

«Бүгінгі күннің жастары қандай болмақ...»

(шығармадан туған ой)




Дескриптор:

  • Өлеңдегі ерекше әсер еткен жолдарды анықтайды;

  • Өлең жолдарына жеке түсінік береді;

  • Бүгінгі күнмен байланыстырып, өз ойын білдіреді.

ҚБ

Оқушылар «Жастарға»өлеңінде баяндалған оқиғаны сипаттап, өлеңнің оқиға желісіне сүйене отырып, өз көзқарасын білдіріп жазады.

Кемшілігі мен артықшылығын жұпта бағалайды. Жұмысты жақсарту туралы ұсыныстарын айтады. Ең жақсы жұмыс сынып алдында оқылады.


Шығарма туралы өз жауабын жазады;

Төрт пікірге ортақ түйінді ой жазылады;

Өз пікірін дәлелдейді.





Оқушылар дәптерлеріне өлеңнің өздеріне ерекше әсер туғызған бөліктерін іріктеп жазып алады. Жазған бөліктері бойынша жұппен пікір алмасып, ой бөліседі. Өлеңдегі негізгі ойды анықтайды.






Өлеңдегі ерекше әсер еткен жолдарды анықтайды;

Өлең жолдарына жеке түсінік береді;

Бүгінгі күнмен байланыстырып, өз ойын білдіреді.











ҚБ






ҚБ















ҚБ








ҚБ

8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы


Сабақтың соңы




«ҚҚҚ» кестесі. Бүгінгі сабақтағы...


Қызық

Қиындық

Құндылық











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.12.2024
155
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі