Тақырып бойынша 11 материал табылды

ҚМЖ Сыбайлас және вертикаль бұрыштар 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сыбайлас және вертикаль бұрыштарды ажырата білу
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімдік жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

7.1B бөлім: Геометрияның алғашқы мәліметтері

Мектеп: Амангелді атындағы жалпы орта мектебі

Күні: 27.09.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні: Омарова Ж.К.

Сынып: 7 «В»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Сыбайлас және вертикаль бұрыштар


Сабақтың типі

Аралас

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.9 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу;


Сабақ мақсаттары

  • сыбайлас және вертикаль бұрыштардың, перпендикуляр түзулердің, перпендикулярдың түзуге қатысты анықтамаларын және қасиеттерін қолданады,

  • дәлелді пайымдаулардың дағдыларын қалыптастырады және дамытады.

Бағалау критерийлері

  • сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын біледі;

  • сыбайлас және вертикаль бұрыштарды салады және белгілей алады;

  • сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін біледі және стандартты жағдайларда қолданады;

  • перпендикуляр түзулердің анықтамаларын біледі.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

- бөлімнің ұғымдары мен терминдерін пайдаланады;

- аксиомаларды және теоремаларды тұжырымдайды;

- сызбаның салынуын түсіндіреді;

- есептердің шешу жолын түсіндіреді.

Пәнге тән лексика мен терминология:

- нүкте, түзу, сәуле, кесінді, бұрыш;

- теорема;

- бұрыштардың түрлері, сүйір бұрыш, доғал бұрыш, жазыңқы бұрыш, тік бұрыш;

- вертикаль бұрыштар, сыбайлас бұрыштар;

- бұрыштардың градустық өлшемі;

- перпендикуляр түзулер

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- кесінділер/бұрыштар тең;

- вертикаль бұрыштар... ;

- сыбайлас бұрыштардың қосындысы... тең.

- перпендикуляр түзулер . . . жасайды.

Құндылықтарды дарыту


Пәнге деген жауапты көзқарас арқылы құрмет көрсету, атқарылған жүмысты талдай білу және бағалай алу қабілеті, қауіпсіздік техникасын, денсаулық сақтау факторларын сақтау.

Пәнаралық байланыстар

сызу

АКТ қолдану дағдылары

ActiveBoard, Power Point презентациясы, интернет ресурстар

Бастапқы білім


Кесінділер мен бұрыштарды салуда және өлшеуде сызғыш пен транспортирді қолдана алу, фигуралардың теңдігі, геометрияның қарапайым фигураларын білу, сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамалары; сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін қолдану.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут















5 минут




1.Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық жұмылдыру. Сабақтың тақырыбымен таныстыру, оның мақсаттарының қойылымы. Оқушыларды тілдесуге дайындау. Бұл сабақта оқушылар перпендикуляр түзулер тәрізді жаңа ұғымдармен танысады,

Оқушылардың жетекші білімдері мен дағдыларын өзектендіру.

(Өтілген мәліметтер бойынша білім мен дағдыларын жүйелеу. Үй тапсырмасын тексеру)

Өтілген мәліметтер бойынша оқушылардың меңгерілген білімдерін тексеру үшін, теориялық материалдан сұрақтар қою. Интерактивті және дербес тақталар көмегімен жұмыс.

АҚИҚАТ немесе ЖАЛҒАН (К)

Мұғалім оқушыларға бірнеше тұжырымдар ұсынады. Ол сөйлемдерге оқушыларға дербес тақталарға А немесе Ж әріптерін жазу арқылы (бұл ақиқат немесе жалған дегенді білдіреді) жауап береді, өз жауаптарын мұғалімге көрсетеді.

Ұсынылатын тұжырымдар:

1. Егер бұрыштар тең болса, олар вертикаль бұрыштар бола ма? (Ж)

2. Бұрышты қақ бөлетін сәуле – медиана ма? (Ж)

3. Сыбайлас бұрыштың бір бұрышы тік, ал екіншісі сүйір бұрыш болып табылады. (Ж)

4. Сыбайлас бұрыштың бір бұрышы сүйір, ал екіншісі доғал бұрыш болып табылады. (Ж)

5. Вертикаль бұрыштар тең. (А)

6. Жазыңқы бұрыштың градустық өлшемі 1800-қа тең. (А)

7. Екі түзу қиылысқанда вертикаль бұрыштардың екі жұбы пайда болады. (А)

Міндетті түрде оқушының әрбір жауабынан кейін мұғалім оқушыға кері байланыс беріп отырады.




Презентация

1-2 слайд


http://bilimland.kz/kk
















Сабақтың ортасы

5 минут























10 минут



































3 минут















10 минут


Дайын сызбалар бойынша ауызша жұмыс. (К).


1).


2). екені белгілі.

Табыңыз: .

Оқушылар қандай түзулер қиылысушы түзулер деп аталатынын естеріне түсіреді.

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Мұғалім оқушылармен сұхбаттасып, екі түзудің перпендикулярлығы жайлы анықтаманы тұжырымдауға септігін тигізетін жетекші сұрақтар қояды.

  1. Екі қиылысушы түзулер неше жазыңқы емес бұрыштарды құрайды.?

  2. Егер олардың біреуінің градустық өлшемі 900 құраса, қалған бұрыштардың градустық өлшемі қандай?

Сыбайлас бұрыштардың дербес жағдайын қарастырайық. Тең екі сыбайлас бұрыш салыңыз.

  1. Олардың әрқайсысының градустық өлшемі қандай?

Осылайша, оқушыларды жаңа материалды меңгеруге әкелеміз.

Анықтама. Егер екі қиылысушы түзулер төрт тік бұрыш жасаса, онда олар перпендикуляр (немесе өзара перпендикуляр) түзулер деп аталады.

Есеп шығару. Перпендикулярлық белгісінің белгіленуіне назар аудару қажет. (И).

екені белгілі. биссектрисасы. табыңыз.








Анықтама. Берілген түзуге перпендикуляр, ал ұштарының біреуі олардың қиылысу нүктесі болатын түзудің бөлігі берілген түзуге перпендикуляр деп аталады.

Көзге арналған жаттығу

Білімді бекіту. Геометриялық есептер шығару. (К)

  1. Сыбайлас бұрыштардың біреуі басқасынан 56 градусқа артық. Осы бұрыштардың шамаларын табыңыз

  2. Сыбайлас бұрыштардың градустық өлшемдері 3:4 қатынасындай. Сыбайлас бұрыштарлы табыңыз.

  3. Екі түзу қиылысқанда пайда болған бұрыштардың біреуі 72°. Қалған бұрыштарды табыңыз.

  4. Сыбайлас бұрыштардың біреуі басқасынан 3 есе кіші. Үлкен бұрыштың градустық өлшемін табыңыз.

Сыбайлас бұрыштардың биссектрисаларының арасындағы бұрыш неге тең? (И)

Бағалау критериі

Дескриптор

Кез келген есептерді шығару тәсілдерін мен анықтамаларды пайдаланады

Қосымша ақпарат көздерін пайдалана

отырып тексереді

Шығарылған есептердің дұрыстығын

бақылайды

Тапсырмалардың нәтижесін тексеру

Шығарылған есептердің жақсы үлгілерін

көрсетеді
















слайд

















слайд

http://bilimland.kz/kk














слайд









1 қосымша

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия. Қорытынды жасау.

«Еңбек адамды асылдандырады Ал оқу ол еңбек! Сондықтан әрбір сабақ сайын аянбай еңбектенеміз.

Оқушыларға сұрақтарға жауап беру ұсынылады. Ол сұрақтар мұғалім оқушылардың өтілген мәліметті қаншалықты жақсы меңгергенін, келесі сабақта неге көңіл бөлу керектігін анықтау мақсатында қойылады.


Не білдім?

Нені білдім?

Қандай қиындықтар болды?




Үй тапсырмасы.

Теориялық материалды қайталау.



2 қосымша






Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Тапсырмалар арқылы дифференциация жасау, жеңіл тапсырмалардан күрделі тапсырмаларға өту, оқытудың визуальды және есту арқылы қабылдау әдістерін қолдану.

Оқушының жеке жұмысы бағаланады, ауызша мадақтау, мұғалімнің пікірі

Интерактивті тақтаны пайдалану уақытын реттеу, бөлмені желдету. Көзге арналған гимнастика.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.01.2019
3433
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі