|
Қысқа мерзімді сабақ жоспары Бөлімі: 3-бөлім. «Мен балаң жарық күнде сәуле қуған...»
|
Мектеп: |
||||
|
Күні: 30.01.2025 |
Мұғалімнің ТАӘ:
|
||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ертегішіл Аян |
||||
|
Оқу мақсаттары |
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау 6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тірек сөздер: Жусан, ауыл балалары |
||||
|
Құндылықтар |
Ынтымақтастық, еңбек |
||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
С. Мұратбеков «Жусан иісі» |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың басы 3 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі:
|
|
|||
|
Сабақтың ортасы
15 минут
23 минут
|
1-тапсырма. Үй жұмысы бойынша повесті мазмұндау. Дескриптор: 4 балл Білім алушы:
Сонымен шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтап көрейік. -Бұл шығарманың жанры қандай? Повесть дегеніміз ше? - Фабула дегенді қалай түсінеміз? -Сюжет деп нені айтамыз? Қосымша ақпарат айтылады.
2-тапсырма. «Таңда да таста» әдісі . Шығарманың мазмұнын, сюжетін анықтау. -Ендеше, бір парақ қағаз аламыз. Повесть сюжетіне сәйкес бір сұрақ жазамыз. Нұсқау: -Сұрақ анық жазылу керек. Оқушылар ауызша бір-біріне қояды. Дескриптор: 2 балл Білім алушы:
Эпизод — көркем шығарма сюжетіндегі өз алдына мәні бар, өзара байланысқан оқиғаның бір бөлшегі, көрінісі. Әр эпизод кейіпкердің белгілі уақыт аралығында өткен қимылын, ісін, екі не одан көп кейіпкерлердің арасында болып жатқан құбылыстардың біткен кезеңін көрсетеді. 3-тапсырма. Жұптық жұмыс. Сары карточка тапсырмасы. Өздері таңдаған бір эпизодқа қатысты өз ойын жазу. Көк карточка тапсырмасы. Өздері маңызды деп таңдаған эпизодтың маңыздылығына негіздеме жазу. Жасыл карточка тапсырмасы. Өздері маңызды деп таныған эпизодтың маңыздылығын дәлелдеп жазады. Дескриптор: 2 балл Білім алушы: Таңдаған карточкалары бойынша бір реттен бағаланады.
4-тапсырма. Сатылай кешенді талдау жаса. Авторы: Тақырыбы: Идеясы: Жанры: Композициялық құрылым: Басталуы: Байланысуы: Дамуы: Шиеленісуі: Шарықтау шегі: Шешімі: Кейіпкерлер: Тәрбиелік мәні: Дескриптор: 2 балл Білім алушы:
Жауабы: Тақырыбы: Тағдыр талқысын кешкен жетім бала Идеясы: Соғыс кезіндегі ауылдың тұрмысы мен жағдайын суреттеп көрсету, жетім баланың
тағдыры Композициялық құрылым: Басталуы: Кекілді бала - Аян немесе алғашқы кездесу. Аянның балалармен тез тіл табысып кетуі, Есікбаймен төбелесі. Байланысуы: Балалардың алғаш оқу оқып, хат тануы. Аянның тобығын тайдырып алуы. Дамуы: Аянның әжесінің қаза болуы, «Ертеде бір жетім бала болыпты». Аянның қызық мінезі. Шиеленісуі: Жусан иісі. Жалғыз көзді дәу туралы ертегі мен Аянның соққыға жығылуы. Шарықтау шегі: Бапай үйіндегі Аянның өмірі, аяғының тайғыштығы. Колхоз жұмысы кезінде болған жайттар. Шешімі: Аянға келген қаралы қағаз. Қимастық пен көңілсіз қоштасу. Кейіпкерлер: Аян, әжесі, Садық, Бапай, Иманжанов, Есікбай, автор бала. Тәрбиелік мәні: Жетімді жылатпай, қамқор болу. Үй жұмысы: 8,11-тапсырмалар 74-75 беттер
|
Оқулықпен жұмыс
«Үш шапалақ»
«Жүйрік жауап»
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс. «Сөйлемді жалғастыр» әдісі. Бағалау «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды; Сабақтың соңында мұғалім бағалау критерийлері мен сабақ мақсаттарына қайта оралады. Бағалау критерийлеріне қаншалықты қол жеткізгендері туралы бірге талқылайды. |
|
|||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен
байланыс |
|||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
|
|||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ Тақырыбы:Ертегішіл Аян. С.Мұратбеков "Жусан иісі"
ҚМЖ Тақырыбы:Ертегішіл Аян. С.Мұратбеков "Жусан иісі"
|
Қысқа мерзімді сабақ жоспары Бөлімі: 3-бөлім. «Мен балаң жарық күнде сәуле қуған...»
|
Мектеп: |
||||
|
Күні: 30.01.2025 |
Мұғалімнің ТАӘ:
|
||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ертегішіл Аян |
||||
|
Оқу мақсаттары |
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау 6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тірек сөздер: Жусан, ауыл балалары |
||||
|
Құндылықтар |
Ынтымақтастық, еңбек |
||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
С. Мұратбеков «Жусан иісі» |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың басы 3 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі:
|
|
|||
|
Сабақтың ортасы
15 минут
23 минут
|
1-тапсырма. Үй жұмысы бойынша повесті мазмұндау. Дескриптор: 4 балл Білім алушы:
Сонымен шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтап көрейік. -Бұл шығарманың жанры қандай? Повесть дегеніміз ше? - Фабула дегенді қалай түсінеміз? -Сюжет деп нені айтамыз? Қосымша ақпарат айтылады.
2-тапсырма. «Таңда да таста» әдісі . Шығарманың мазмұнын, сюжетін анықтау. -Ендеше, бір парақ қағаз аламыз. Повесть сюжетіне сәйкес бір сұрақ жазамыз. Нұсқау: -Сұрақ анық жазылу керек. Оқушылар ауызша бір-біріне қояды. Дескриптор: 2 балл Білім алушы:
Эпизод — көркем шығарма сюжетіндегі өз алдына мәні бар, өзара байланысқан оқиғаның бір бөлшегі, көрінісі. Әр эпизод кейіпкердің белгілі уақыт аралығында өткен қимылын, ісін, екі не одан көп кейіпкерлердің арасында болып жатқан құбылыстардың біткен кезеңін көрсетеді. 3-тапсырма. Жұптық жұмыс. Сары карточка тапсырмасы. Өздері таңдаған бір эпизодқа қатысты өз ойын жазу. Көк карточка тапсырмасы. Өздері маңызды деп таңдаған эпизодтың маңыздылығына негіздеме жазу. Жасыл карточка тапсырмасы. Өздері маңызды деп таныған эпизодтың маңыздылығын дәлелдеп жазады. Дескриптор: 2 балл Білім алушы: Таңдаған карточкалары бойынша бір реттен бағаланады.
4-тапсырма. Сатылай кешенді талдау жаса. Авторы: Тақырыбы: Идеясы: Жанры: Композициялық құрылым: Басталуы: Байланысуы: Дамуы: Шиеленісуі: Шарықтау шегі: Шешімі: Кейіпкерлер: Тәрбиелік мәні: Дескриптор: 2 балл Білім алушы:
Жауабы: Тақырыбы: Тағдыр талқысын кешкен жетім бала Идеясы: Соғыс кезіндегі ауылдың тұрмысы мен жағдайын суреттеп көрсету, жетім баланың
тағдыры Композициялық құрылым: Басталуы: Кекілді бала - Аян немесе алғашқы кездесу. Аянның балалармен тез тіл табысып кетуі, Есікбаймен төбелесі. Байланысуы: Балалардың алғаш оқу оқып, хат тануы. Аянның тобығын тайдырып алуы. Дамуы: Аянның әжесінің қаза болуы, «Ертеде бір жетім бала болыпты». Аянның қызық мінезі. Шиеленісуі: Жусан иісі. Жалғыз көзді дәу туралы ертегі мен Аянның соққыға жығылуы. Шарықтау шегі: Бапай үйіндегі Аянның өмірі, аяғының тайғыштығы. Колхоз жұмысы кезінде болған жайттар. Шешімі: Аянға келген қаралы қағаз. Қимастық пен көңілсіз қоштасу. Кейіпкерлер: Аян, әжесі, Садық, Бапай, Иманжанов, Есікбай, автор бала. Тәрбиелік мәні: Жетімді жылатпай, қамқор болу. Үй жұмысы: 8,11-тапсырмалар 74-75 беттер
|
Оқулықпен жұмыс
«Үш шапалақ»
«Жүйрік жауап»
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс. «Сөйлемді жалғастыр» әдісі. Бағалау «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды; Сабақтың соңында мұғалім бағалау критерийлері мен сабақ мақсаттарына қайта оралады. Бағалау критерийлеріне қаншалықты қол жеткізгендері туралы бірге талқылайды. |
|
|||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен
байланыс |
|||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
|
|||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|||||
шағым қалдыра аласыз
















