Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу. |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Балтабаева Аққалау Сергейқызы |
|||||||
|
Пән/Сынып: 8 «Ә, Б» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Күні: |
10.10.2023 |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Трапеция, оның түрлері мен қасиеттері. Трапеция мен үшбұрыштың орта сызықтары |
|||||||
|
Сабақтың оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
8.1.1.11 трапецияның анықтамасын, түрлерін және қасиеттерін білу; |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- трапецияның барлық түрлерін атайды, анықтамасын біледі және кескіндейді. - сызбаны салмай тұрып, трапецияның түрлерін қабырғаларының сандық мәні бойынша ажыратады; - трапецияның қасиеттерін пайдаланып, есептер шығарады, шығармашылық тапсырмалар орындайды. |
|||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
2 минут |
Ұйым дас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Трапеция, оның түрлері мен қасиеттері. Трапеция мен үшбұрыштың орта сызықтары тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - трапецияның анықтамасын, түрлерін және қасиеттерін білу І.Ұйымдастыру кезеңі Амандасу, түгендеу, топқа бөлу. Оқушыларды геометриялық фигуралардың ұқсастығы арқылы топқа бөлу. 1-топ: параллелограмм, 2-топ: тіктөртбұрыш; 3-топ: шаршы; 4-топ: трапеция. ІІ.Үй тапсырмасын сұрау. |
Амандасу Үй тапсырмасын айтады. Сұрақтарға жауап береді. Белсенді оқыту әдістері «Серпілген сауал»
|
ҚБ: «Қол шапалақтау» |
Оқулық |
|||
|
10 мин |
Негізгі бөлім |
Анықтама.Екі қабырғасы ғана параллель болатын дөңес төртбұрыш трапеция деп аталады AD мен ВС трапеция табандары деп, ал параллель емес қабырғалары бүйір қабырғалары деп аталады, АВ мен CD бүйір қабырғалары болып табылады. Трапецияның бүйір қабырғалары тең болса, ол теңбүйірлі трапеция деп аталады. Егер трапецияның бір бұрышы тік болса, онда ол тікбұрышты трапеция деп аталады. Трапецияның төбесінен табанына түсірілген перпендикуляр оның биіктігі деп аталады. 2-суреттегі MNKF трапециясында ND ﬩MF , ND кесіндісі N төбесінен MF табанына түсірілген биіктік болып тұр. Трапецияның қарсы жатқан төбелерін қосатын кесінді трапецияның диагоналі деп аталады.4-суреттегіDEFK трапециясында EK мен DF диагональдар болады. Теңбүйірлі трапецияның кейбір қасиеттері 1-қасиет. Теңбүйірлі трапецияның табанындағы бұрыштары тең болады. 2-қасиет. Теңбүйірлі трапецияның диагональдары тең болады. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады.
A
1 –сурет
|
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы оқушылар бір-бірінің жұмысын бағалайды. |
Оқулық Слайд Сызғыш |
|||
|
20 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Топтық жұмыс. А деңгейі: Тапсырма. №1.
В деңгейі: Тапсырма. №2.
С деңгейі: Тапсырма. №3. Егер трапецияның табанындағы бұрыштары тең болса, онда ол тең бүйірлі трапеция екенін дәлелдеңдер. |
Бағалау критерийі:сызбаны салмай тұрып, трапецияның түрлерін қабырғаларының сандық мәні бойынша ажыратады; Өз бетімен жұмыс. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы Тапсырма орындату арқылы оқушының нені білгенін, нені үйренгенін, әлі не түсініксіз екенін анықтаймын. Бағалау критерийі: - трапецияның қасиеттерін пайдаланып, есептер шығарады, шығармашылық тапсырмалар орындайды Тапсырма:№1. Тең бүйірлі трапецияның үлкен табаны 2,7 м, ал бүйір қабырғасы 1 м, олардың арасындағы бұрышы 600. Кіші табанынтабыңыз. Шешуі:СҒ,ВЕ биіктіктерін жүргіземіз.ВС=ЕҒ ВС АВЕ тікбұрышты үшбұрыш .Бұрыш В =90-60=30 АЕ=1/2АВ АЕ=1/2см АЕ=ДҒ АҒ+ЕҒ+ҒД=2,7 ЕҒ=2,7-1 ЕҒ=ВС=1,7 Жауабы:ВС=1,7 см Дескриптор: Білім алушы
ҚБ Екі жұлдыз ,бір тілек. |
№1.Дескриптор: - тікбұрышты трапецияның сызбасын салады; - трапецияның қасиеттерін қолданады; - белгісіз төбесін табады. ҚБ:«-»«+» қызықты жұптар бірін –бірі тексереді №3.Дескриптор: -Берілген түзуге берілген нүкте арқылы параллель түзу жүргізе алады. -параллель екі түзуді үшінші түзумен қиғанда шығатын бұрыштардың қасиетін пайдалана біледі. -үшбұрыштың теңдігін пайдалана алады. «Басбармақ» әдісімен бағалайды. |
Интернет ресурс тары |
|||
|
6мин |
Жеке жұмыс |
Оқулықтан №1, №3, №4 |
Тапсырманы орындайды |
|
|
|||
|
|
|
Бүгінгі сабақта: - трапецияның анықтамасын, түрлерін және қасиеттерін біледі. Рефлексия. Не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді? деген сұрақтарға жауап алу.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау Үйге тапсырма. №2, №5. |
Кері байланыс |
Оқулық |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ Трапеция 8 сынып
ҚМЖ Трапеция 8 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу. |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Балтабаева Аққалау Сергейқызы |
|||||||
|
Пән/Сынып: 8 «Ә, Б» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Күні: |
10.10.2023 |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Трапеция, оның түрлері мен қасиеттері. Трапеция мен үшбұрыштың орта сызықтары |
|||||||
|
Сабақтың оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
8.1.1.11 трапецияның анықтамасын, түрлерін және қасиеттерін білу; |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- трапецияның барлық түрлерін атайды, анықтамасын біледі және кескіндейді. - сызбаны салмай тұрып, трапецияның түрлерін қабырғаларының сандық мәні бойынша ажыратады; - трапецияның қасиеттерін пайдаланып, есептер шығарады, шығармашылық тапсырмалар орындайды. |
|||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
2 минут |
Ұйым дас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Трапеция, оның түрлері мен қасиеттері. Трапеция мен үшбұрыштың орта сызықтары тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - трапецияның анықтамасын, түрлерін және қасиеттерін білу І.Ұйымдастыру кезеңі Амандасу, түгендеу, топқа бөлу. Оқушыларды геометриялық фигуралардың ұқсастығы арқылы топқа бөлу. 1-топ: параллелограмм, 2-топ: тіктөртбұрыш; 3-топ: шаршы; 4-топ: трапеция. ІІ.Үй тапсырмасын сұрау. |
Амандасу Үй тапсырмасын айтады. Сұрақтарға жауап береді. Белсенді оқыту әдістері «Серпілген сауал»
|
ҚБ: «Қол шапалақтау» |
Оқулық |
|||
|
10 мин |
Негізгі бөлім |
Анықтама.Екі қабырғасы ғана параллель болатын дөңес төртбұрыш трапеция деп аталады AD мен ВС трапеция табандары деп, ал параллель емес қабырғалары бүйір қабырғалары деп аталады, АВ мен CD бүйір қабырғалары болып табылады. Трапецияның бүйір қабырғалары тең болса, ол теңбүйірлі трапеция деп аталады. Егер трапецияның бір бұрышы тік болса, онда ол тікбұрышты трапеция деп аталады. Трапецияның төбесінен табанына түсірілген перпендикуляр оның биіктігі деп аталады. 2-суреттегі MNKF трапециясында ND ﬩MF , ND кесіндісі N төбесінен MF табанына түсірілген биіктік болып тұр. Трапецияның қарсы жатқан төбелерін қосатын кесінді трапецияның диагоналі деп аталады.4-суреттегіDEFK трапециясында EK мен DF диагональдар болады. Теңбүйірлі трапецияның кейбір қасиеттері 1-қасиет. Теңбүйірлі трапецияның табанындағы бұрыштары тең болады. 2-қасиет. Теңбүйірлі трапецияның диагональдары тең болады. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады.
A
1 –сурет
|
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы оқушылар бір-бірінің жұмысын бағалайды. |
Оқулық Слайд Сызғыш |
|||
|
20 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Топтық жұмыс. А деңгейі: Тапсырма. №1.
В деңгейі: Тапсырма. №2.
С деңгейі: Тапсырма. №3. Егер трапецияның табанындағы бұрыштары тең болса, онда ол тең бүйірлі трапеция екенін дәлелдеңдер. |
Бағалау критерийі:сызбаны салмай тұрып, трапецияның түрлерін қабырғаларының сандық мәні бойынша ажыратады; Өз бетімен жұмыс. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы Тапсырма орындату арқылы оқушының нені білгенін, нені үйренгенін, әлі не түсініксіз екенін анықтаймын. Бағалау критерийі: - трапецияның қасиеттерін пайдаланып, есептер шығарады, шығармашылық тапсырмалар орындайды Тапсырма:№1. Тең бүйірлі трапецияның үлкен табаны 2,7 м, ал бүйір қабырғасы 1 м, олардың арасындағы бұрышы 600. Кіші табанынтабыңыз. Шешуі:СҒ,ВЕ биіктіктерін жүргіземіз.ВС=ЕҒ ВС АВЕ тікбұрышты үшбұрыш .Бұрыш В =90-60=30 АЕ=1/2АВ АЕ=1/2см АЕ=ДҒ АҒ+ЕҒ+ҒД=2,7 ЕҒ=2,7-1 ЕҒ=ВС=1,7 Жауабы:ВС=1,7 см Дескриптор: Білім алушы
ҚБ Екі жұлдыз ,бір тілек. |
№1.Дескриптор: - тікбұрышты трапецияның сызбасын салады; - трапецияның қасиеттерін қолданады; - белгісіз төбесін табады. ҚБ:«-»«+» қызықты жұптар бірін –бірі тексереді №3.Дескриптор: -Берілген түзуге берілген нүкте арқылы параллель түзу жүргізе алады. -параллель екі түзуді үшінші түзумен қиғанда шығатын бұрыштардың қасиетін пайдалана біледі. -үшбұрыштың теңдігін пайдалана алады. «Басбармақ» әдісімен бағалайды. |
Интернет ресурс тары |
|||
|
6мин |
Жеке жұмыс |
Оқулықтан №1, №3, №4 |
Тапсырманы орындайды |
|
|
|||
|
|
|
Бүгінгі сабақта: - трапецияның анықтамасын, түрлерін және қасиеттерін біледі. Рефлексия. Не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді? деген сұрақтарға жауап алу.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау Үйге тапсырма. №2, №5. |
Кері байланыс |
Оқулық |
|||
шағым қалдыра аласыз

BCD
трапеция,















