Мектеп:
|
№289
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Орынбасар Г
|
Пәні:
|
Алгебра
|
Сыныбы:
|
9 сынып
|
Күні:
|
11.03.2024ж
|
Тарау немесе бөлім
атауы:
|
9.3А
Тригонометрия
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Тригонометрия
формулалары. Келтіру
формулалары
|
Оқу мақсаты:
|
9.2.4.4 Келтіру формулаларын
қорытып шығару және қолдану;
|
Бағалау
критериі:
|
Келтіру формулаларын біледі;
Келтіру формулаларын есептер шығаруда
қолданады
|
Бағалау критериі:
|
Келтіру формулаларын
біледі,
|
Құндылықтар
|
Ұлттық мүдде: Бұрыштардың қосындысы мен айырымының, жарты және қос
бұрыштың тригонометриялық формулаларын
түрлендіріп,Келтіру
формулаларын қолданып есептер шығарады
Талап: Келтіру формулаларын есептер шығаруда
қолдану
|
Саралап оқыту
тапсырмалары
|
Уақыты
|
Кезеңдері
|
Педагогтің әрекеті
|
|
3 минут
|
Ұйымдастыру
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін,
Тригонометрия
формулалары. Келтіру
формулалары тақырыбын
қарастырамыз
Бүгінгі сабақта
меңгеретініңіз:
- Келтіру формулаларын
біледі;
-Келтіру формулаларын есептер
шығаруда қолданады Үй тапсырмасын тексеру.
№662.
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
13
минут
|
Жаңа сабақты
бекіту.
|
Бүгінгі
сабақта бұрышының тригонометриялық
функцияларын бұрышының функциясы арқылы өрнектеуге
мүмкіндік беретін қатыстар қарастырылады. Ондай
қатыстарды «келтіру
формулалары» деп атайды.
Бірлік шеңбер арқылы осы
формулаларды оқушылардың қорытып шығаруына мүмкіндік
беру
Жеке жағдайда, оқушылардан бірлік
шеңберде нүктесін бұрышқа бұруын
сұрау,
,
;
формуласын оңай алуға
болады.
бұрышқа
бұрғанда тағы сол нүкте алынады.
;
үшін талқылауды
жүргізу.
Содан соң
оқушылардан
sin (+α) =
- sin α және cos (3/2+α) =
sin α формулаларын бірлік шеңберде өздігінен
дәлелдеуді сұрау:
сондай-ақ мәндерін
табуды
sin (-α) =
… және cos (3/2-α) =
…..
қорытындысын
талқылау.
sin (+α) =
- sinα
cos (3/2+α) = sinα
«Тақырыптың түйіні» :
-
Егер түрлендірілетін тригонометриялық
функциялардың аргументтерінде π +
t, π – t, 2π + t, 2π – t қосындылары болса, онда
тригонометриялық функциялардың атаулары
сақталады.
-
Егер түрлендірілетін тригонометриялық
функциялардың аргументтерінде түрдегі қосындылар болса, онда тригонометриялық функциялар
атауларын өзгертеді.( ).
|
Сұрақтарға жауап
береді.
|
|
Whatsapp қолдану.
Интернет ресурстары
|
17
минут
|
Бекіту тапсырма лары
|
Есептер шығару 663-667.
Тапсырма 1.
Егер:
а) болса,
онда
1).
2).
3).
4). -ның мәндерін табу
қажет
Шешуі:
а) болғандықтан, келтіру
формулаларын қолдана отырып,
теңдіктерін аламыз.
|
Қосымша ақпарат көздерін
пайдалана отырып түсінеді
Тақырып бойынша ресурстарды
қарап, танысады
|
«Екі жұлдыз бір
ұсыныс»
|
https://onlinemektep.net/schedule/22.02.2021/lesson/37991aff-1d2b-4fd0-a781-659ff93aecb0
Слайд
|
10минут
|
Жеке жұмыс
|
Есептер жинағынан
.
Өрнектің мәнін тап:
sin1500=sin(900+600)= - cos….=
-
sin(2700+600)=
cos….=
sin2400=sin(1800+600)= - sin….=
-
sin(3600+600)=
sin….=
|
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға
салып, пікірлерін білдіріп, жұптық талдау жасайды. Талқылау
нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті
орындайды.
Оқулықтан №
|
Дескриптор:
-
Келтіру формуласын
қолданады;
-сәйкес ширектегі
тригонометрия лық функциялардың таңбасын
анықтайды.
ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі
арқылы оқушылар бірін бірі
бағалайды
|
Слайд
Интернет ресурстары
|
2 минут
|
Сабақтың соңы
|
Бүгінгі сабақта:
- Келтіру формулаларын
біледі;
-Келтіру формулаларын есептер
шығаруда қолданады
Рефлексия:
Білемін
|
Білдім
|
Білгім келеді
|
|
|
|
Үйге тапсырма. №287 /есептер
жинағынан/
|
Оқулықтан есептер шығарады.
Тапсырманы орындайды
|
|
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған
оқулық.
Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер,
В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова
Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл
|