|
САБАҚ: |
Мектеп: «Быхин атындағы жалпы орта білім беретін мектеп» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Балаға ат қою» Туған күн |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты – жөні: Ысқақова Перизат Рахымбайқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП:5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау (5.Т/А1); |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: мәтін мазмұнын түсінеді |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тақырыпты анықтай алады; мәтін бойынша сұрақтаржауап береді; сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастырады |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: балаға ат қою,туған күн жайында деректермен бөліседі |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: тақырыпқа бойынша өз ойларын еркін жеткізеді |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор ( сөз тіркестері) мен терминдер: азан шақыру, қолқа салу, ырымдау,дүние есігін ашу |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға пайдалы тіркестер: салтанатты ғұрып,саналы отбасы,жарасымды есім, сыйлы адам |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Ат қоюда қазақ халқының қандай дәстүрлерін байқауға болады? Балаға ат қоюда қандай қағиданы ұстанған дұрыс? Туған күн |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Не себепті .......деп ойлайсыз? Қазақ халқы неліктен балаға ат қоюға ерекше көңіл бөлген? |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Отандық брэндкииімдер |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс түрі |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Сыныпта психологиялық жағымды ахуал туғызу. Әдемі, бояу әуен ойнатылады. Топтарға бөлу. Түрлі түсті ленталар арқылы оқушылар топтарға бөлініп отырады. |
Түрлі түсті ленталар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Ұйымдастыру кезеңі «Тосын сый» қораптар түрлі-түсті карындаш арқылы үш топқа бөлінеді, топтар өздеріне ат қояды «Миға шабуыл» Сұрақтар қою:
Қызығушылығын ояту Бірнеше суреттер, тірек сөздер көрсетіледі Ұсыныланатын тірек сөздер: сыйлық, қонақ, мүшел жас, мереке, құттықтау
-Балалар, балаға Наурызбай, Ұлболсын, Сәкен, Арайлым есімдерінің қойылу себебі неде деп ойлайсыңдар? -Ат қоюда қазақ халқының қандай дәстүрлерін байқауға болады? 1-тапсырма Мәтінмен жұмыс.Оқушылар мәтінді оқиды. Топтар осы сұрақтар негізінде «Төрт сөйлем» әдісі бойынша берілген мәтіндермен жұмыс жүргізеді, оқушылар балаға ат қою жайында қосымша мәліметтерімен бөліседі. Пікір.Оқыған мәтін бойынша қойылған сұрақтарға өзіндік пікірін айтады. Дәлел. Өз пікірін дәлелдейді. Мысал.Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді. Қорытынды. Мәтін бойынша қорытынды шығарады. Постер арқылы ойларын қорғайды Дескриптор
2-тапсырма «Менің атым қалай қойылды?» деген тақырыпта шағын әңгіме жазу«Автор орындығы» әдісі арқылы көпшілікке назарына ұсынады. Дескриптор
3-тапсырма Сөздік жұмысы. Кесте толтыру
Дескриптор
4- тапсырма ЖЖ. Саралау тапсырмасы 1-деңгей Жұлдызнама бойынша сыныптастарыңның туған күні қай жұлдызға сәйкес келетінін жазыңдар 2-деңгей Отбасы мүшелерінің жасын мүшел жаспен байланыстырып жазыңдар. 3-деңгей Ата-аналарыңның , бауырлырыңның не достарыңның туған күндеріне құттықтаухат жазыңдар. Дескриптор:
ҚБ оқушылар смайликтермен бір-бірін бағалайды Үйге тапсырма 1.Өзге елдерде балаға ат қою туралы мәліметтер іздестіру 2.«Мектебімізде жиі кездесетін есімдер» зерттеу жұмысын жалғастыру Кері байланыс «Бұрыннан білетінмін, жаңадан білдім, сұрағым бар» кестесін толтырады .
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқулық 40 бет флипчарт, маркер Кесте /мұғалім өзі үшін/ /мұғалім өзі үшін/
Сөздік қима қағаздары
Оқулық 41- бет «Жақсы!» «Жарайсың!», «Керемет!»
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия Бағдаршам түсіне қарай өз стикерлерін жабыстырады |
стикер. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? «Жетістікке жету баспалдығы» смайликтер Қолпаштау, мадақтау, Зерттеу жұмысы |
Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс.Денсаулық және қауіпсіздік,АКТ-мен байланыс, құндылықтармен байланыс Әдебиет, этнография Ұлттық дәстүр екенін дәріптеу |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары орындалды ма? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
2.Бүгін оқушылар нені үйренді? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
3.Сабақ қалай, қай деңгейде өтті? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
4.Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
5.Уақытты қалай пайдаландым? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
6.Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Туған күн. 5 сынып
ҚМЖ. Туған күн. 5 сынып
|
САБАҚ: |
Мектеп: «Быхин атындағы жалпы орта білім беретін мектеп» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Балаға ат қою» Туған күн |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты – жөні: Ысқақова Перизат Рахымбайқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП:5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау (5.Т/А1); |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: мәтін мазмұнын түсінеді |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тақырыпты анықтай алады; мәтін бойынша сұрақтаржауап береді; сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастырады |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: балаға ат қою,туған күн жайында деректермен бөліседі |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: тақырыпқа бойынша өз ойларын еркін жеткізеді |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор ( сөз тіркестері) мен терминдер: азан шақыру, қолқа салу, ырымдау,дүние есігін ашу |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға пайдалы тіркестер: салтанатты ғұрып,саналы отбасы,жарасымды есім, сыйлы адам |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Ат қоюда қазақ халқының қандай дәстүрлерін байқауға болады? Балаға ат қоюда қандай қағиданы ұстанған дұрыс? Туған күн |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Не себепті .......деп ойлайсыз? Қазақ халқы неліктен балаға ат қоюға ерекше көңіл бөлген? |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Отандық брэндкииімдер |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс түрі |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Сыныпта психологиялық жағымды ахуал туғызу. Әдемі, бояу әуен ойнатылады. Топтарға бөлу. Түрлі түсті ленталар арқылы оқушылар топтарға бөлініп отырады. |
Түрлі түсті ленталар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Ұйымдастыру кезеңі «Тосын сый» қораптар түрлі-түсті карындаш арқылы үш топқа бөлінеді, топтар өздеріне ат қояды «Миға шабуыл» Сұрақтар қою:
Қызығушылығын ояту Бірнеше суреттер, тірек сөздер көрсетіледі Ұсыныланатын тірек сөздер: сыйлық, қонақ, мүшел жас, мереке, құттықтау
-Балалар, балаға Наурызбай, Ұлболсын, Сәкен, Арайлым есімдерінің қойылу себебі неде деп ойлайсыңдар? -Ат қоюда қазақ халқының қандай дәстүрлерін байқауға болады? 1-тапсырма Мәтінмен жұмыс.Оқушылар мәтінді оқиды. Топтар осы сұрақтар негізінде «Төрт сөйлем» әдісі бойынша берілген мәтіндермен жұмыс жүргізеді, оқушылар балаға ат қою жайында қосымша мәліметтерімен бөліседі. Пікір.Оқыған мәтін бойынша қойылған сұрақтарға өзіндік пікірін айтады. Дәлел. Өз пікірін дәлелдейді. Мысал.Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді. Қорытынды. Мәтін бойынша қорытынды шығарады. Постер арқылы ойларын қорғайды Дескриптор
2-тапсырма «Менің атым қалай қойылды?» деген тақырыпта шағын әңгіме жазу«Автор орындығы» әдісі арқылы көпшілікке назарына ұсынады. Дескриптор
3-тапсырма Сөздік жұмысы. Кесте толтыру
Дескриптор
4- тапсырма ЖЖ. Саралау тапсырмасы 1-деңгей Жұлдызнама бойынша сыныптастарыңның туған күні қай жұлдызға сәйкес келетінін жазыңдар 2-деңгей Отбасы мүшелерінің жасын мүшел жаспен байланыстырып жазыңдар. 3-деңгей Ата-аналарыңның , бауырлырыңның не достарыңның туған күндеріне құттықтаухат жазыңдар. Дескриптор:
ҚБ оқушылар смайликтермен бір-бірін бағалайды Үйге тапсырма 1.Өзге елдерде балаға ат қою туралы мәліметтер іздестіру 2.«Мектебімізде жиі кездесетін есімдер» зерттеу жұмысын жалғастыру Кері байланыс «Бұрыннан білетінмін, жаңадан білдім, сұрағым бар» кестесін толтырады .
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқулық 40 бет флипчарт, маркер Кесте /мұғалім өзі үшін/ /мұғалім өзі үшін/
Сөздік қима қағаздары
Оқулық 41- бет «Жақсы!» «Жарайсың!», «Керемет!»
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия Бағдаршам түсіне қарай өз стикерлерін жабыстырады |
стикер. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? «Жетістікке жету баспалдығы» смайликтер Қолпаштау, мадақтау, Зерттеу жұмысы |
Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс.Денсаулық және қауіпсіздік,АКТ-мен байланыс, құндылықтармен байланыс Әдебиет, этнография Ұлттық дәстүр екенін дәріптеу |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары орындалды ма? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
2.Бүгін оқушылар нені үйренді? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
3.Сабақ қалай, қай деңгейде өтті? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
4.Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
5.Уақытты қалай пайдаландым? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
6.Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















