104-сабақ. Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту / Қазақ халқының ұлы ағартушылары
|
Тақырып: Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту/Қазақ халқының ұлы ағартушылары. |
Мектеп: |
||
|
Күні:10.02.21ж |
Машықкердің аты-жөні: Айтжанова М.Д |
||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Оқу мақсаттары |
3.1.2.10 мынадай жағдайларда: 23∙2, 123∙2, 46:2, 246:2 екі таңбалы/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану. |
||
|
Күтілетін нәтижелер |
Барлықоқушылар: |
||
|
-мына жағдайда: 123∙2үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолданады. |
|||
|
Бірқатар оқушылар: |
|||
|
-мына жағдайда: 123∙2 үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритміне сәйкес түсінік береді. |
|||
|
Кейбіроқушылар: |
|||
|
-мына жағдайда: 123∙2 үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмін түсіндіре алады. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлудің жазбаша тәсілдерін түсіндіреді. Пәндік лексика және терминология: Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтудің жазбаша тәсілдері. |
||
|
Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланатын тіл. Талқылау: Үштаңбалы санды бір таңбалы санға көбейтуді баған түрінде жазу ыңғайлы. Бірліктерді бірлікке көбейтіп, бірліктердің астына жазады. Ондықтарды ондықтарға көбейтіп, ондықтардың астына жазады. Жүздіктерді көбейтіп, жүздіктердің астына жазады. |
|||
|
Хат: |
|||
|
Үштаңбалы санды бір таңбалы санға көбейтуді жазбаша жазыңдар. |
|||
|
Тірекбілім, білік, дағдылар |
Разрядтан атамай екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту, үш таңбалы сандарды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жіктеу, қосындыны санға көбейту. |
||
|
Жоспар |
|||
|
Жоспарлан-ғануақыт |
Жоспарланғаніс-әрекет |
Қоры |
|
|
0-3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: - Оқушылармен амандасу. Машықкер өзін таныстыру. Психологиялық ахуал: Бір, екі, үш, Сынып іші тып-тыныш. Жалқаулықты тастаймыз, Сабақты біз бастаймыз. Ынталандыру. Мұғалім қазақ ағартушылары туралы әңгімелеу. XIX ғасырдың екінші жартысында Ш.Уәлиханов, Ы.Алтынсарин сынды қазақ мәдениетінің айтулы ағартушылары өмір сүріп, шығармашылықпен айналысқаны жайлы айту. |
Оқулық, портреттер: https://www.zharar.com/kz/biography/1292-altynsarin.html 3-4-слайдтар |
|
|
4-6 мин |
Белсендіру. 1-тапсырма «Ойлан,есепте,тап» Шарты: Есептеудің ауызша тәсілдерін есіңе түсір және түсіндір. Есепте. Өрнектің жұп мәндерін атасаң, Ш.Уәлихановтың кім болғанын, ал тақ сандарды атасаң, Ы.Алтынсариннің кім болғанын білесің.
Тарихшы 142*2 142*2
Журналист 21*4 Педагог 221*3
Жазушы 32*3 Саяхатшы 32*3 |
5-слайд
|
|
|
7-11 мин |
Мақсат қою (проблемалық жағдаят) Оқушылардан оқулықта берілген көбейтудің жазбаша үлгісін түсіндіре аласыңдар ма? –деп сұрау. Оқушылар екі таңбалы санды бір таңбалы санға баған түрінде жазбаша көбейтумен таныс екендерін, жазбаша тәсілдің бұл жазбасымен таныс екеніне көз жеткізеді. Бұл жағдайда – үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтуге тоқталу. |
Оқулық
|
|
|
12-40 мин |
Жаңаны ашу. 143-ті 2-ге көбейтуді көбейту алгоритмі бойынша түсіндіру. 1.Бірліктерді көбейтіп,бірліктердің астына жазады. 2.Ондықтарды көбейтіп,ондықтардың астына жазады. 3.Жүздіктерді көбейтіп,жүздіктердің асына жазамын. 4.Жауабын оқиды.(286)
Түсіндіре отырып алғашқы бекіту. 2- тапсырма Шарты:Өрнекті баған түрінде жазып, есептейді. Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтудің алгоритмін пайдаланып орындайды. 142*2 122*4 242*2 321*2 134*2 132*3 312*3 143*2 Дескриптор: – Екі,үш таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттамай көбейтеді; - Бірліктерді көбейтіп,бірліктердің астына жазады; - Ондықтарды көбейтіп,ондықтардың астына жазады; - Жүздіктерді көбейтіп,жүздіктердің астына жазады; ҚБ: Шапалақ әдісі арқылы бағалау. 3- тапсырма Шарты: Тапсырманы орындайды, оның жанама есеп екеніне мән бере отырып, есепті екі амалмен орындайды, оқушылар қандай есеп жанама есеп деп аталатынын атайды. Егер есептің шарттары жанама түрде көрсетілген болса, жанама түрде жазылған мәтін есептерді қысқаша жазбаға дұрыс ауыстыру маңызды.ҚБ: Отшашу әдісімен бағалау. 5-тапсырма. Шарты:Тапсырманы жұпта орындайды. Оқушылар тапсырманы жұпта орындау кезінде меңгерген дағдыларды бекітеді.Тапсырманы орындайды, амалдардың орындалу ретін анықтайды, баған түрінде жазып, разрядтан аттамай үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмі бойынша әрекет етіп, есептейді. 609+(12+21)*3 (401-112*3)+214 213*3-122*3 314*2+123*3 980-141*2 1000-212*4+81 Өткенді қайталау. 7-тапсырма Шарты:Тапсырманы дәптерге орындайды, үш таңбалы сандарды жазбаша қосу мен азайту алгоритмін қолданып, өрнекті баған түрінде жазып, үш таңбалы сандардың айырымы мен қосындысының мәнін есептейді.Есепті бірінші аяқтаған оқушы,орындаған тапсырмасын оқиды. 318+498 300-195 1000-654 676-167 784-206 68+525 ҚБ: Шапалақ әдісі арқылы бағалау. 8-тапсырма Шарты:Геометриялық фигураның әрбір қабырғасындағы сандардың қосындысы ортасында тұрған санға тең болатындай, бос орындарға сандар жаз. ҚБ: Отшашу әдісімен бағалау. |
Дәптер, оқулық, 6-слайд
7-слайд
9 слайд |
|
|
41-45 мин |
-Балалар, сабақты қорытындылау үшін «Дұрыс, Бұрыс» ойынын ойнайық. 1) Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейткенде жүздіктен бастап көбейтеміз. (бұрыс) 2) Баған түрінде жазғанда бірлікті бірліктің астына жазамыз.(дұрыс) 3) Ондықтарды көбейтіп,жүздіктің астына жазамыз.(бұрыс) Р |
Анықтау текшелері
|
|

разрядтық құрамын қайталайды. Санды шешетін оқушы сыныптан шығады. Қалған оқушылар қандай санды жасыратындарына келісіп алады. Шешетін оқушыны шақырады. Ол орындыққа тақтаға арқасын беріп отырады. Оқушылардың біреуі тақтаға ойлаған санды жазады. Орындықта отырған ойыншы оған ойлаған санды табуға көмектесетін сұрақтарды қояды. Үлгі сұрақтар: Бұл сан үш таңбалы ма? Санның жазуында 0 саны бар ма? Бірліктер разрядындағы қандай сан? Егер разрядтар құрамы туралы қойылған сұрақтар бойынша санды табу мүмкін болмаса, оның тізбектегі орны бойынша сұрақтар қой: Бұл санның алдындағы (келесі) қандай сан? Ойлаған санды шешкен соң (немесе шеше алмаса) шешуші-оқушының тақтаға қарауына болады және оны басқа оқушы ауыстырады. Ойынды бірнеше рет қайталатыңыз.
Содан
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қмж. Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту/Қазақ халқының ұлы ағартушылары.
Қмж. Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту/Қазақ халқының ұлы ағартушылары.
104-сабақ. Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту / Қазақ халқының ұлы ағартушылары
|
Тақырып: Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту/Қазақ халқының ұлы ағартушылары. |
Мектеп: |
||
|
Күні:10.02.21ж |
Машықкердің аты-жөні: Айтжанова М.Д |
||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Оқу мақсаттары |
3.1.2.10 мынадай жағдайларда: 23∙2, 123∙2, 46:2, 246:2 екі таңбалы/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану. |
||
|
Күтілетін нәтижелер |
Барлықоқушылар: |
||
|
-мына жағдайда: 123∙2үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолданады. |
|||
|
Бірқатар оқушылар: |
|||
|
-мына жағдайда: 123∙2 үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритміне сәйкес түсінік береді. |
|||
|
Кейбіроқушылар: |
|||
|
-мына жағдайда: 123∙2 үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмін түсіндіре алады. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлудің жазбаша тәсілдерін түсіндіреді. Пәндік лексика және терминология: Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтудің жазбаша тәсілдері. |
||
|
Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланатын тіл. Талқылау: Үштаңбалы санды бір таңбалы санға көбейтуді баған түрінде жазу ыңғайлы. Бірліктерді бірлікке көбейтіп, бірліктердің астына жазады. Ондықтарды ондықтарға көбейтіп, ондықтардың астына жазады. Жүздіктерді көбейтіп, жүздіктердің астына жазады. |
|||
|
Хат: |
|||
|
Үштаңбалы санды бір таңбалы санға көбейтуді жазбаша жазыңдар. |
|||
|
Тірекбілім, білік, дағдылар |
Разрядтан атамай екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту, үш таңбалы сандарды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жіктеу, қосындыны санға көбейту. |
||
|
Жоспар |
|||
|
Жоспарлан-ғануақыт |
Жоспарланғаніс-әрекет |
Қоры |
|
|
0-3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: - Оқушылармен амандасу. Машықкер өзін таныстыру. Психологиялық ахуал: Бір, екі, үш, Сынып іші тып-тыныш. Жалқаулықты тастаймыз, Сабақты біз бастаймыз. Ынталандыру. Мұғалім қазақ ағартушылары туралы әңгімелеу. XIX ғасырдың екінші жартысында Ш.Уәлиханов, Ы.Алтынсарин сынды қазақ мәдениетінің айтулы ағартушылары өмір сүріп, шығармашылықпен айналысқаны жайлы айту. |
Оқулық, портреттер: https://www.zharar.com/kz/biography/1292-altynsarin.html 3-4-слайдтар |
|
|
4-6 мин |
Белсендіру. 1-тапсырма «Ойлан,есепте,тап» Шарты: Есептеудің ауызша тәсілдерін есіңе түсір және түсіндір. Есепте. Өрнектің жұп мәндерін атасаң, Ш.Уәлихановтың кім болғанын, ал тақ сандарды атасаң, Ы.Алтынсариннің кім болғанын білесің.
Тарихшы 142*2 142*2
Журналист 21*4 Педагог 221*3
Жазушы 32*3 Саяхатшы 32*3 |
5-слайд
|
|
|
7-11 мин |
Мақсат қою (проблемалық жағдаят) Оқушылардан оқулықта берілген көбейтудің жазбаша үлгісін түсіндіре аласыңдар ма? –деп сұрау. Оқушылар екі таңбалы санды бір таңбалы санға баған түрінде жазбаша көбейтумен таныс екендерін, жазбаша тәсілдің бұл жазбасымен таныс екеніне көз жеткізеді. Бұл жағдайда – үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтуге тоқталу. |
Оқулық
|
|
|
12-40 мин |
Жаңаны ашу. 143-ті 2-ге көбейтуді көбейту алгоритмі бойынша түсіндіру. 1.Бірліктерді көбейтіп,бірліктердің астына жазады. 2.Ондықтарды көбейтіп,ондықтардың астына жазады. 3.Жүздіктерді көбейтіп,жүздіктердің асына жазамын. 4.Жауабын оқиды.(286)
Түсіндіре отырып алғашқы бекіту. 2- тапсырма Шарты:Өрнекті баған түрінде жазып, есептейді. Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтудің алгоритмін пайдаланып орындайды. 142*2 122*4 242*2 321*2 134*2 132*3 312*3 143*2 Дескриптор: – Екі,үш таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттамай көбейтеді; - Бірліктерді көбейтіп,бірліктердің астына жазады; - Ондықтарды көбейтіп,ондықтардың астына жазады; - Жүздіктерді көбейтіп,жүздіктердің астына жазады; ҚБ: Шапалақ әдісі арқылы бағалау. 3- тапсырма Шарты: Тапсырманы орындайды, оның жанама есеп екеніне мән бере отырып, есепті екі амалмен орындайды, оқушылар қандай есеп жанама есеп деп аталатынын атайды. Егер есептің шарттары жанама түрде көрсетілген болса, жанама түрде жазылған мәтін есептерді қысқаша жазбаға дұрыс ауыстыру маңызды.ҚБ: Отшашу әдісімен бағалау. 5-тапсырма. Шарты:Тапсырманы жұпта орындайды. Оқушылар тапсырманы жұпта орындау кезінде меңгерген дағдыларды бекітеді.Тапсырманы орындайды, амалдардың орындалу ретін анықтайды, баған түрінде жазып, разрядтан аттамай үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмі бойынша әрекет етіп, есептейді. 609+(12+21)*3 (401-112*3)+214 213*3-122*3 314*2+123*3 980-141*2 1000-212*4+81 Өткенді қайталау. 7-тапсырма Шарты:Тапсырманы дәптерге орындайды, үш таңбалы сандарды жазбаша қосу мен азайту алгоритмін қолданып, өрнекті баған түрінде жазып, үш таңбалы сандардың айырымы мен қосындысының мәнін есептейді.Есепті бірінші аяқтаған оқушы,орындаған тапсырмасын оқиды. 318+498 300-195 1000-654 676-167 784-206 68+525 ҚБ: Шапалақ әдісі арқылы бағалау. 8-тапсырма Шарты:Геометриялық фигураның әрбір қабырғасындағы сандардың қосындысы ортасында тұрған санға тең болатындай, бос орындарға сандар жаз. ҚБ: Отшашу әдісімен бағалау. |
Дәптер, оқулық, 6-слайд
7-слайд
9 слайд |
|
|
41-45 мин |
-Балалар, сабақты қорытындылау үшін «Дұрыс, Бұрыс» ойынын ойнайық. 1) Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейткенде жүздіктен бастап көбейтеміз. (бұрыс) 2) Баған түрінде жазғанда бірлікті бірліктің астына жазамыз.(дұрыс) 3) Ондықтарды көбейтіп,жүздіктің астына жазамыз.(бұрыс) Р |
Анықтау текшелері
|
|

разрядтық құрамын қайталайды. Санды шешетін оқушы сыныптан шығады. Қалған оқушылар қандай санды жасыратындарына келісіп алады. Шешетін оқушыны шақырады. Ол орындыққа тақтаға арқасын беріп отырады. Оқушылардың біреуі тақтаға ойлаған санды жазады. Орындықта отырған ойыншы оған ойлаған санды табуға көмектесетін сұрақтарды қояды. Үлгі сұрақтар: Бұл сан үш таңбалы ма? Санның жазуында 0 саны бар ма? Бірліктер разрядындағы қандай сан? Егер разрядтар құрамы туралы қойылған сұрақтар бойынша санды табу мүмкін болмаса, оның тізбектегі орны бойынша сұрақтар қой: Бұл санның алдындағы (келесі) қандай сан? Ойлаған санды шешкен соң (немесе шеше алмаса) шешуші-оқушының тақтаға қарауына болады және оны басқа оқушы ауыстырады. Ойынды бірнеше рет қайталатыңыз.
Содан
шағым қалдыра аласыз








ефлексия. 













