Сабақ:
|
Мектеп: Ә.Жангелдин жалпы орта мектебі
КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Жаркинбаева Гульзира
|
Сынып:7
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Валенттілік. Химиялық
формулалар.
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
7.1.2.11 -элементтердің
атауларын, валенттілікті және олардың қосылыстардағы атомдық
қатынастарын қолдана отырып, биэлементті химиялық қосылыстардың
формулаларын дұрыс құра білу
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
Валенттілік және химиялық
формула ұғымдарын
біледі
|
Оқушылардың
көпшілігі: Элементтердің атауларын,
валенттілікті және олардың қосылыстардағы атомдық қатынастарын
қолданады
|
|
Кейбір оқушылар:
Биэлементті химиялық
қосылыстардың формулаларын валенттілік жәрдемімен дұрыс құра
біледі
|
Тілдік
мақсат
|
Пәнге қатысты лексика мен
терминология :
Валенттілік – valentia — күш (латынша
).
Биэлемент – екі элементтен құралған
қосылыс.
Амфотерлі — Айнымалы
Химялық
формула,индекс,коэффициент
|
Диалогқа жазылымға қажетті
тіркестер:
Валенттілік-химиялық элемент
атомының.......... , белгілі санын қосып
алу............
Химиялық формула заттың
құрамын және............ арқылы
өрнектеледі.
Коэффициент......... н/е
............... санын
көрсетеді.
Биэлементті қосылыстың
химиялық формуласын құру үшін.............., оларды..............
түрінде көрсетеді.
|
Бағалау
критерийлері:
|
Оқушылар
валенттік және химиялық формула ұғымын біледі
.
Биэлементті қосылыстағы
элементтің валенттілігін анықтайды . Валенттілік жәрдемімен заттың
формуласын құрастырады.
|
Ойлау
деңгейі
|
Білу,тусіну,қолдану
|
Құндылыққа
баулу
|
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген
экономикалық өсу
|
Пәнаралық
байланыс
|
Математика,
физика
|
Алдыңғы білім
|
Ең кіші ортақ еселік
(математика 5.1.1.7),
Химиялық элементтер ( Химия
7.1.2.2)
|
Жоспары
|
|
Жоспарланған жаттығулар
(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді
жазыңыз
|
|
Басы
|
3мин
5мин
|
I. Ұйымдастыру
кезеңі
1.Сәлемдесу
2. «Атомдар және молекулалар»
әдісі бойынша 4 топқа
біріктіріледі
II. Үй тапсырмасын
сұрау
« Химиялық
диктант»
1) Химиялық элемент таңбаларын
жазып, салыстырмалы атомдық массаларын
тап.
I. натрий, көміртек,
темір
II. хлор, бор,
мыс
III.кальций, азот,
аргон
IV.калий, барий,
күкірт
2) Салыстырмалы атомдық
массалары берілген элементтердің таңбаларын
жазыңдар.
I. 80,
7
II. 19,
65
III. 28,
64
IV. 13,
31
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Бал
|
Химиялық элементтің таңбасын
жазып, салыстырмалы атомдық массасын
анықтайды.
|
Химиялық элементтің таңбасын
жаза алады.
|
1
|
Химиялық элементтің
салыстырмалы атомдық массасын таба
алады.
|
1
|
Салыстырмалы атомдық массасы
арқылы химиялық элементті анықтап, таңбасын
жазады
|
1
|
|
|
Ортасы
|
20мин
5
мин
7мин
|
Жаңа сабақты оқушылардың өз
бетімен меңгеруіне жағдай жасау
мақсатында Джигсо әдісін пайдалана отырып
тапсырма беру.
I.
Валенттілік
II. Химиялық
формула
III. Биэлементті қосылыстағы
элементтің валенттілігін анықтау
алгоритмі
IV. Валенттілік бойынша заттық
формуласын құру және оның
алгоритмі
Топтар бірін –
бірі Екі жұлдыз, бір
тілек әдісі арқылы
бағалайды.
Тапсырма: «Химиялық
эстафета»
I. формула бойынша
элементтердің валенттілігін тап. CaO,
AL2O3,
СH4,
H2S,
N2O5
II. Химиялық элементтердің
таңбалары мен
валенттіліктері бойынша
формула құрастыр.
NaO, BO, CO, MgO,
SO.
III. Хлоридтердегі
элементтердің валенттілігін
табыңдар
NaCL, CCL4, AlCl3, ZnCl 2,
SiCl4.
IV. II. Химиялық элементтердің
таңбалары мен
валенттіліктері бойынша
формула құрастыр
AlS, HS, CS, ZnS,
NaS.
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Бал
|
Биэлементті қосы – лыстағы
элементтің валенттілігін анық-
тайды.
|
Элементтің валенттілігін
біледі
|
1
|
Ең кіші ортақ еселікті
табады.
|
1
|
Валенттілігін
анықтайды.
|
1
|
Валенттілік жәрде- мімен
химиялық қосылыстардың формуласын құрас-
тырады.
|
Элементтің таңбаларын жазып,
валенттілігін көрсетеді
|
1
|
Валенттілік мәндерінің ең кіші
ортақ еселігін табады.
|
1
|
Элементтің индексін жазып,
қосылыстың формуласын
құрастырады.
|
1
|
Тапсырма
«Модельдеу»
Молекулалардың модельдерін
құрастыруға арналған жиынтықтарды пайдаланып келесі қосылыстардың
формулаларымен молекула модельдерін
құрастырыңдар
I. мыс пен
оттегінің
II. мырыш пен
хлор
III. калий мен
иод
IV. магний мен
күкірт
Жұмыс аяқталған соң топтағы
бір оқушы тапсырманы орындағаны жөнінде есеп береді және сынып
оқушыларымен бірге қателерді
талдайды
Топтар бірін – бірі
«Бағдаршам» әдісі арқылы
бағалайды.
|
|
Соңы
|
3-мин
|
Кері
байланыс : «Нысана
әдісі»
1. Белсенді
қатыстым
2.Қызықты
болды
3.Түсінікті
болды
4.Жаңа нәрсе
білдім.
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоcпарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыстар,
қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен
байланыс. Құндылықтардағы
байланыс
|
.
|
|
|
Рефлексия
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес
келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
-
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
-
Бүгін оқушылар не білді?
-
Сыныптағы ахуал қандай болды?
-
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды
ма?
-
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім
бе?
-
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды
да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
|