|
Білім беру ұйымының атауы |
№3 жалпы орта білім беретін мектеп |
|||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Ежелгі Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.4 Ежелгі Қазақстан тарихына шолу |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мукажанова Г.С. |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
14.05.2021 |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 5а |
Қатысушылар саны: 20 |
Қатыспағандар саны:- |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ежелгі Қазақстанға саяхат |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.4.2.3 Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсінеді және Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым – қатынасын анықтай алады; Ұлы Жібек жолының тармақтарын картадан көрсетіп, қаңлы жерінен табылған заттарды көрші елдермен байланыстыра алады; Ұлы Жібек жолының халықаралық мәдениеттің, соның ішінде қаңлы мәдениетінің дамуына тигізген әсеріне дәлелдер келтіріп, бағалай алады. |
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну - патриотизм - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік - ар-ождан бостандығы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі, уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой шақыру:
- Ұлы Жібек жолының тарихта алатын орны қандай? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
|
Мұғалім презентациясы |
||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Ұлы Жібек жолының тарихи атауы Лазурит:Бадахшан тауы-Иран- Жаркент дария – Қара теңіз жағалауы - Нефрит:Месопотамия-Мысыр- Шығыс Түркістан – Дон – Оңтүстік Орал- Дала:Сирия-Қытай Қытай Ертіс, Алтай-Зайсан көлі
Жібек Жолын игерген елдер
Ұлы Жібек Жолы арқылы саудаланған тауарларды ата. 1. Жергілікті саудагерлер 2. Әр елден келген саудагерлер Тақтадағы суреттерден өз тауарын табады және жарнамалайды.
|
Мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар мәтіннің негізгі идеясын анықтайды
Оқушылар Ұлы Жібек Жолы туралы сипаттайды
Оқушылар тақырып мазмұнына талдау жасайды;
Оқушылар Ұлы Жібек Жолының тарихи маңыздылыған талдау жасайды; |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Дискриптор лар: мәтіннің негізгі идеясын анықтайды
Дискриптор:- Ұлы Жібек Жолы туралы сипаттайды Тақырып мазмұнына талдау жасайды -Ұлы Жібек Жолының тарихи маңыздылыған талдау жасайды |
Сарматтар шайқасы туралы мәтін. «Ұлы дала мемлекеттері», Алматы «Аруна» баспасы. 13-14 бб.
Конверт, сұрақтар жазылған кеспе қағаздар, стикер
Ақпараттық карточка лар
|
||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма «Ұлы Жібек жолының Қазіргі таңдағы тарихи маңызы» Еркін жазу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Менің бүгін білгенім... Менің бүгін үйренгенім... Менің байқағаным... Мен келесі мәселелер бойынша көбірек білгім келеді...
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ:Ежелгі Қазақстанға саяхат
ҚМЖ:Ежелгі Қазақстанға саяхат
|
Білім беру ұйымының атауы |
№3 жалпы орта білім беретін мектеп |
|||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Ежелгі Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.4 Ежелгі Қазақстан тарихына шолу |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мукажанова Г.С. |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
14.05.2021 |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 5а |
Қатысушылар саны: 20 |
Қатыспағандар саны:- |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ежелгі Қазақстанға саяхат |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.4.2.3 Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсінеді және Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым – қатынасын анықтай алады; Ұлы Жібек жолының тармақтарын картадан көрсетіп, қаңлы жерінен табылған заттарды көрші елдермен байланыстыра алады; Ұлы Жібек жолының халықаралық мәдениеттің, соның ішінде қаңлы мәдениетінің дамуына тигізген әсеріне дәлелдер келтіріп, бағалай алады. |
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну - патриотизм - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік - ар-ождан бостандығы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі, уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой шақыру:
- Ұлы Жібек жолының тарихта алатын орны қандай? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
|
Мұғалім презентациясы |
||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Ұлы Жібек жолының тарихи атауы Лазурит:Бадахшан тауы-Иран- Жаркент дария – Қара теңіз жағалауы - Нефрит:Месопотамия-Мысыр- Шығыс Түркістан – Дон – Оңтүстік Орал- Дала:Сирия-Қытай Қытай Ертіс, Алтай-Зайсан көлі
Жібек Жолын игерген елдер
Ұлы Жібек Жолы арқылы саудаланған тауарларды ата. 1. Жергілікті саудагерлер 2. Әр елден келген саудагерлер Тақтадағы суреттерден өз тауарын табады және жарнамалайды.
|
Мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар мәтіннің негізгі идеясын анықтайды
Оқушылар Ұлы Жібек Жолы туралы сипаттайды
Оқушылар тақырып мазмұнына талдау жасайды;
Оқушылар Ұлы Жібек Жолының тарихи маңыздылыған талдау жасайды; |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Дискриптор лар: мәтіннің негізгі идеясын анықтайды
Дискриптор:- Ұлы Жібек Жолы туралы сипаттайды Тақырып мазмұнына талдау жасайды -Ұлы Жібек Жолының тарихи маңыздылыған талдау жасайды |
Сарматтар шайқасы туралы мәтін. «Ұлы дала мемлекеттері», Алматы «Аруна» баспасы. 13-14 бб.
Конверт, сұрақтар жазылған кеспе қағаздар, стикер
Ақпараттық карточка лар
|
||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма «Ұлы Жібек жолының Қазіргі таңдағы тарихи маңызы» Еркін жазу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Менің бүгін білгенім... Менің бүгін үйренгенім... Менің байқағаным... Мен келесі мәселелер бойынша көбірек білгім келеді...
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















